ПМФ

Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Не е страшно, нема што да те мачи тоа. Ќе одиш на предавања, ќе запишуваш од професорот и после од тоа можеш да учиш. А за понови генерации има и доста преведени материјали, така да нема што да му мислиш. :helou:
А тој предава на македонски?:jaj:
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
Mene me interesira dali ima vrska koi predmeti si gi polagal na drzavnata matura vo vtoriot upisen rok.Inaku planiram da se zapisam na PMF-informatika..........
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
А тој предава на македонски?:jaj:
Само еден професор во втора година ни предаваше на англиски, грк и незнаеше македонски. Тоа бизнис и економија. Сите други си предаваат на македонски, си запишуваш во тетратка и така си учиш после.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Само еден професор во втора година ни предаваше на англиски, грк и незнаеше македонски. Тоа бизнис и економија. Сите други си предаваат на македонски, си запишуваш во тетратка и така си учиш после.
Или па се што ти треба, цел матерјал и сите чуда, ги има на интернет, и така си учиш после :)
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
Cim e takva rabotata se nadevam deka kje se vidime vo oktomvri.Aj neka ni e so sreka>>>>
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
ИМТ е прелесен смер.. само не влечкајте предмети, за да не дојдете до ситуација да запишувате 7ми и/или 8ми семестар.
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
навистина ли ќе прават кредит 10 евра ?
јас така разбрав, а тоа нели е многу ? луди луѓе :uvo::uvo::uvo:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Сега е 16 евра по кредит за секој предмет што ќе го запишеш после истекот на регуларното време за студирање (казна).. ако го направат 10, супер - ќе заштедам еден куп пари (ќе ми останат бар 2 предмети за во 7ми семестар) :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Сепак не било така.. се укинува партиципација, се воведува плаќање по кредит. Не им прави никаква разлика на оние (ретки) студенти што никогаш нема да презапишат предмет, ама на информатичарите (од кои повеќето имаат по неколку предмети за презапишување) ептен не им оди во прилог.

200 или 1000 денари по кредит (државна/самофинансирање) за секој предмет запишан по прв пат + 600 денари по кредит за секој презапишан предмет. Катастрофа..
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сепак не било така.. се укинува партиципација, се воведува плаќање по кредит. Не им прави никаква разлика на оние (ретки) студенти што никогаш нема да презапишат предмет, ама на информатичарите (од кои повеќето имаат по неколку предмети за презапишување) ептен не им оди во прилог.

200 или 1000 денари по кредит (државна/самофинансирање) за секој предмет запишан по прв пат + 600 денари по кредит за секој презапишан предмет. Катастрофа..
Bogami, stvarno katastrofa. Ima mnogumina koi treba da platat po 400 evra samo za prezapisuvanje na predmeti. A ima predmeti so po 8 kredita. I ne im odgovara na site, fala Bogu, pa mnogumina ke se otkazat. Ne im trebase ova. Sfakaat deka PMF vadi pari samo od informaticarite pa se reseni da im gi olesnat dzebovite kolku sto mozat poveke, zasto od dogodina ke se otvori nov fakultet za informatika i site ke se ispozapisat na toj
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Јас имам неколку предмета кои се по 13/12/9 кредита. Тоа е убиство, од 100 денари на 600. Криво ми е што не успеав да се качам горе денес, собирале потписи и веќе поднеле молба до деканат.
Како што пресметувавме денес на факултет, регуларно запишување година изнесува нешто повеќе 200 евра. Не ни сакам да пресметам колку имам јас за плаќање, а имам и два предмета кои треба да ги презапишам само за да земам оцена :nesvest:едниот е 12 а другиот 7 :nesvest::nesvest:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Подобро да го прифатат барањето да се вратиме по старо (200/500/1000 евра партиципација + 100 ден./кредит за презапишување), зашто јас имам над 30 кредити од предмети за презапишување.. ако сметаме по новите цени, мене кредит ми е 1000 денари.. отидов банкрот :)
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Подобро да го прифатат барањето да се вратиме по старо (200/500/1000 евра партиципација + 100 ден./кредит за презапишување), зашто јас имам над 30 кредити од предмети за презапишување.. ако сметаме по новите цени, мене кредит ми е 1000 денари.. отидов банкрот :)
А за три годишни нели нема да има плус плаќање за кредити за презапишаните предмети? Јас така разбрав денеска..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom