ПМФ

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
ПМФ е супер факултет. Јас таму завршив географија, но имав и сеуште имам добри пријатели што се таму.
Професорите се доста коректни, не се искомлексирани, ако си учиш ќе си положиш:helou:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
303
Ај некој шо знај повеќе нека објасни нешто за смерот интернет и мобилни технологии. И која е разликата меѓу три годишни и четиригодишни студии.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Razlikata e vo zvanjeto koe stoi vo diplomite. So zavrseni cetirigodisni studii se steknuva zvanjeto Diplomiran inzener/profesor(zavisi od smerot) po informatika - za soodvetnata nasoka. So zavrseni trigodisni studii se steknuva zvanjeto Diplomiran inzener po informaticki tehnologii - za soodvetnata nasoka.
I trigodisnite imaat pomal stepen od cetirigodisnite.
Sto sakas da znaes za smerot? Btw, toj smer e popularen
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ако има некој запишан на Применета Физика - Астрономија или знае како е таму, ме интересира , бидејќи може да се запишам таму следната година. фала
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
Слушнав дека во ПМФ оделот за информатика книгите 80% биле на англиски :tapp: па точно или не
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Слушнав дека во ПМФ оделот за информатика книгите 80% биле на англиски :tapp: па точно или не
Да, на англиски се голем дел.
Во прва година, на првиот час еден професор убаво си кажа. Услов за секој кој сака да студира тука е да знае англиски и математика. Се друго што треба, ќе научи во текот на студирањето.
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
Да, на англиски се голем дел.
Во прва година, на првиот час еден професор убаво си кажа. Услов за секој кој сака да студира тука е да знае англиски и математика. Се друго што треба, ќе научи во текот на студирањето.

Кажи која е највисока зграда у Скопје да скокнам од неа те молам:nesvest:
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Кажи која е највисока зграда у Скопје да скокнам од неа те молам:nesvest:
Колку си песимистички настроен.
Немора да се фрлаш од зграда, доволно е да дојдеш на пмф :))
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
Колку си песимистички настроен.
Немора да се фрлаш од зграда, доволно е да дојдеш на пмф :))
И од ПМФ да скокнам а??:pos2::pos2::pos2: Се зезам ке видиме :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Abe knigite jes da se na angliski ama mozes da ucis od predavanjata i auditoriskite vezbi. Kolku samo studenti ima koi nemaat vrska angliski (ni vo sredno ne ucele:uvo:) pa polagaat ispiti.
 

TraLaLaLa

Eternal Pessimist
Член од
26 јануари 2008
Мислења
182
Поени од реакции
7

TraLaLaLa

Eternal Pessimist
Член од
26 јануари 2008
Мислења
182
Поени од реакции
7
Ја имаат објавено и конечната листа...ајде колеги се гледаме во октомври:smir:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Некој погоре спомна дека 80% од книгите на ИИ биле на англиски.Стварно ли е толку голем процентот или е помал?
Размислувам дали да се запишам таму на вториот уписен рок, но англискиот ме мачи.Отсекогаш бев одлична англиски, но помислата да учам од книги на англиски јазик...ме плаши доста.:jaj:
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Некој погоре спомна дека 80% од книгите на ИИ биле на англиски.Стварно ли е толку голем процентот или е помал?
Размислувам дали да се запишам таму на вториот уписен рок, но англискиот ме мачи.Отсекогаш бев одлична англиски, но помислата да учам од книги на англиски јазик...ме плаши доста.:jaj:
Не е страшно, нема што да те мачи тоа. Ќе одиш на предавања, ќе запишуваш од професорот и после од тоа можеш да учиш. А за понови генерации има и доста преведени материјали, така да нема што да му мислиш. :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom