Помош: Вируси, црви и разни штетници

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Помооош:)Закачив црв по нетов и неможам да го избришам.Анти вирусот го препознава но неможе да го избрише.Користам аваст.Пробав рачно да го избришам заразениот фајл но приметив дека кога ке отворам мај компјутер нема ц:nesum: пробав да отворам таск менаџер но ми пишуваше дека е исклучен од страна на администраторот,а јас сум администратор на пцто.чаре како да го избришам црвов и да го вратам пцво во нормала? :salut:
оди во start > run > msconfig , и овде во делот стартуп најди го процесот и исклучи го, рестартирај компјутерот
следно ти треба добро скенирање на компјутерот, авастот нема многу да ти заврши работа, ако можеш снабди се со некоја понова верзија на касперски ( апдејтот е обавезен ), исто така скенирај го компјутерот со оваа програма би требало да ти заврши работа

п.с. local disk C можеш да го отвориш и на следниов начин,
start > run > C:// :)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
оди во start > run > msconfig , и овде во делот стартуп најди го процесот и исклучи го, рестартирај компјутерот
следно ти треба добро скенирање на компјутерот, авастот нема многу да ти заврши работа, ако можеш снабди се со некоја понова верзија на касперски ( апдејтот е обавезен ), исто така скенирај го компјутерот со оваа програма би требало да ти заврши работа

п.с. local disk C можеш да го отвориш и на следниов начин,
start > run > C:// :)

проблемот е во тоа што кога ке отворам старт го нема run
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
проблемот е во тоа што кога ке отворам старт го нема run
епа брат истото беше и кај мене пред 2 дена, нема рун, нема нитуедно мени, таск менаџерот не работи, и постојани ти се појавуваат пораки дека компјутерот ти е заразен, овде кликни, онде кликни...
тешко дека со некоја програма ќе успееш да го средиш, најдобро ти е да го форматираш, и ќе бидеш 100 % сигурен дека ти е чист :)
а пази со овој тројанецов или вирус ( и јас точно не открив зашто станува збор ) за некое време, ќе ти го снема таскбарот, а потоа и explorer.exe нема да ти работи, а и сејф модот нема да ти помогне...
ти пишувам од искуство, така да превземај мерки додека е уште рано
 

warlic MKD

КирЕ..Поштарот
Член од
16 септември 2008
Мислења
270
Поени од реакции
5
Знам .. за кој вирус зборуваш .. кога ке претиснеш на десктоп Пропертис .. не ти отвара.. тоа не е 1 вирус .. туку 11 црви.. проби да ги избришеше со касперски .. ама прво упдате .. ајде се гледаме ..
PS..провери во Cookies , RECYCLE and Local Setings..
 

warlic MKD

КирЕ..Поштарот
Член од
16 септември 2008
Мислења
270
Поени од реакции
5
епа брат истото беше и кај мене пред 2 дена, нема рун, нема нитуедно мени, таск менаџерот не работи, и постојани ти се појавуваат пораки дека компјутерот ти е заразен, овде кликни, онде кликни...
тешко дека со некоја програма ќе успееш да го средиш, најдобро ти е да го форматираш, и ќе бидеш 100 % сигурен дека ти е чист :)
а пази со овој тројанецов или вирус ( и јас точно не открив зашто станува збор ) за некое време, ќе ти го снема таскбарот, а потоа и explorer.exe нема да ти работи, а и сејф модот нема да ти помогне...
ти пишувам од искуство, така да превземај мерки додека е уште рано
Јас направив успешна операција.. не ми се појавуваат тие веке .. пробав да слегнам Драјвер За УСБ .. И ТАКА ги закачив..
 
D

DeviL_32`

Гостин
Помооош:)Закачив црв по нетов и неможам да го избришам.Анти вирусот го препознава но неможе да го избрише.Користам аваст.Пробав рачно да го избришам заразениот фајл но приметив дека кога ке отворам мај компјутер нема ц:nesum: пробав да отворам таск менаџер но ми пишуваше дека е исклучен од страна на администраторот,а јас сум администратор на пцто.чаре како да го избришам црвов и да го вратам пцво во нормала? :salut:
Бро истиот проблем и јас го имав...имаш од се по нешто тројанци вируси црви и друго и за да можеш да одиш на C горе кај локацијата пишиш C:\ и ентер :) а другото за да ти се појавува како на пример Run, Control Panel, Log off, All programs тоа треба со regedit се средува али пошто се уклучува само со run би ти препорачал да ја земеш програмата TuneUp 2008 :smir:
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
имам едно прашање...
забележив на 3-4 пати ми се прави некој фолдер во Local Disk:D "TEXACHE"
дали е од некој вирус..или..нешо да не е од кај мене од пц.?
за help нешто? :)
 

warlic MKD

КирЕ..Поштарот
Член од
16 септември 2008
Мислења
270
Поени од реакции
5
Мислам оти е од ПЦ-то не е вирус .. ама може да го скенираш цело Д или да го форматираш со опцијата :

1.)Отвори run па cmd на внеси ,, format D: " и ке ти се форматира ке почекаш ..

се гледаме .. :helou::helou:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
имам едно прашање...
забележив на 3-4 пати ми се прави некој фолдер во Local Disk:D "TEXACHE"
дали е од некој вирус..или..нешо да не е од кај мене од пц.?
за help нешто? :)
Го скенираше со некој антивирус/антиспајвер ?
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Го скенираше со некој антивирус/антиспајвер ?
па скенирав со аваст 4,8 pro имам и не ми најде нишо..
а имам една програма за тројанци Threat Fire се вика ..и со неа скенирав не ми најде ништо..
не знам што е поенатава со тоа.. а да е од некоја игра не верувам.
btw и anti hacker exprert имам и фајрволот е уклучен цело време,нема нишо блокирано.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Мислам оти е од ПЦ-то не е вирус .. ама може да го скенираш цело Д или да го форматираш со опцијата :

1.)Отвори run па cmd на внеси ,, format D: " и ке ти се форматира ке почекаш ..

се гледаме .. :helou::helou:
снекиран е цел пц ,и нема најдено ништо..
знам како се прави формат.. :pos::pos:
ама не ми се прави сеа формат ..оти 50Гб имам работи што ми требаат,и некако.. :) :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
имам едно прашање...
забележив на 3-4 пати ми се прави некој фолдер во Local Disk:D "TEXACHE"
дали е од некој вирус..или..нешо да не е од кај мене од пц.?
за help нешто? :)
Да те прашам нешто:

И што ако го имаш тој фолдер таму??? Ти штети? Ти го ебе компјутерот? Ти брише фајлови? Што ти праи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom