Разликата во години

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ima edno devojce ima 18-19 sega nz kolku ali devojceto e bombona plava dolga kosa prirodna retko se sminka pubava e bez sminka se vika irina od dracevo nz zosto ali sekogas najubavite devojki gi imaat naruznite deckovci ja ne vikam deka sum neodoliv samo onaka kako i da e devojceto ne e mn postaro od men 1-2 god
Имаш матичен број од неа да споделиш?
Што има врска ова со темава,имала ружен дечко,а овде збориме за години.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
А која е разликата меѓу 6, 10 и 15 години?
Како бе која е разликата, збориме за нормални врски или за Хју Хефнер? :)

Selena напиша:
6 godine ne e mnogu jas islev za generaciska razlika od 10 -15 god ,inace 6-7 godini e idealna ralika.
Чекај сега, од каде тоа дека 6-7 години е идеална разлика?

Адолесцентите бараат една година максимум. Подоцнежните тинејџери до кај 2-3, Трета декада и надаље докај 4-5. Преку 30ка веќе и да толерирам повеќе, но во принцип, иако девојките се понапредни во секој поглед од мажите во текот на својот развој, сепак не се Зина, принцезата воин.
Е сега навистина има некои кои се исклучително понапредни, ама се` тука само да го потврдат правилото, ептен посебни се. Кај нив, години не се важни.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.780
Поени од реакции
5.520
е овие врски ми се тешки за разбирање и никогаш не би ни влегол во врска во која разликата во годините е огромна ( за мене огромна разлика е 3+ :)). а за тоа дали се успешни таквите врски кој знае тоа е релативно и не зависи само од годините :) јас дома иам пример на успешен брак од 20 години, иако моите се со разлика од 10 години :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Постои онаа изрека во љубовта не се битни годините.
Но сметам дека и има мало влијание. На пример 18 годишно девојче со 15 години постар маж не иде, педофилија. Или кога девојката е 5-10 години постара од момчето обично е тоа од желба за дечкото да искуси како е со позрела личност. Исто и обратно девојки одат со постари момци од интерес, тој е позрел не се однесува како врсниците и постои привлечност.
Многу не ги оправдувам врските со огромна разлика во годините, ретко станува збор за вистинска и искрена љубов (има чесни исклучоци) но пред се станува збор за привлечност и за искуство поразлично од претходно. Ретко вакви врски успеваат да прераснат во брак.
Јас сум за разлика во години помеѓу партнерите да е до 7 години најмногу. Но ако постои искрена љубов помеѓу партнерите возраста не треба да претставува пречка за нивната љубов.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Не може така да се гледа на работите како бело и црно.Не се битни годините затоа што најбитно е како ти се чувствуваш со личноста која е со тебе,ти можеш да бидеш и со личност што е на твоја возраст и пак да ги немате истите сфаќања што се вика да не се наоѓате на иста фрекфенција,ти ако си најдеш сличности со некој што е постар или помал од тебе и чувствувате и двајцата таква поврзаност што едноставно знаеш дека тоа е тоа тогаш не постојат граници.Најважна е комуникацијата што ја имате меѓу себе,начинот на кој функционирате кога сте заедно,разбирањето и многу многу други работи.Не треба да се прават стереотипи за се,секој човек е различен и посебен.:helou:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Постои онаа изрека во љубовта не се битни годините.
Но сметам дека и има мало влијание. На пример 18 годишно девојче со 15 години постар маж не иде, педофилија.
Нема врска тоа со педофилија. Типот има 33 а девојката 18. Двајцата се полнолетни и во најдобри години за љубов, секс или било што друго :wink:.

Додека им оди ќе оди, нема никаква гаранција за ниедна врска дека ќе биде долготрајна.
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
mmm..temava mi padna vo oci . : D DD
jas imam skoro 20 i bi mozela da bidam so nekoj od 33. nema da mi pretstavuva nikakov problem.no se prashuvam.dali nego nema da mu bide problem da bide so nekoja 13 godini pomala.zar negovoto intelektualno nivo e ednakvo na 20godishna devojka.sakam da bidam so nekoj takov?
hmmm
ili pak jas sum tolku zrela(prezrela) shto nemozam da bidam so nekoj pomlad od 33?
ohhh goshhhhhh....:toe::nesvest:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
mmm..temava mi padna vo oci . : D DD
jas imam skoro 20 i bi mozela da bidam so nekoj od 33. nema da mi pretstavuva nikakov problem.no se prashuvam.dali nego nema da mu bide problem da bide so nekoja 13 godini pomala.zar negovoto intelektualno nivo e ednakvo na 20godishna devojka.sakam da bidam so nekoj takov?
hmmm
ili pak jas sum tolku zrela(prezrela) shto nemozam da bidam so nekoj pomlad od 33?
ohhh goshhhhhh....:toe::nesvest:
Може да функционира таква врска. Ама поголеми се шансите да не функцуинира.
Е сеа ти си била зрела за да имаш дечко од 33 години, но тој би требало да има проблем? Зашто да има проблем? Ако ти немаш никаков проблем што идеш со 13 години постар тогаш и тој ќе нема проблем да иде со 13 години помала личност. Колку што ти се правиш зрела, толку е тој незрел.
Пред се тука има многу разлики. Ти си млада, сакаш забава, сакаш слобода, сакаш да се образуваш, а тој е доволно постар него му треба жена. Не му треба девојче за да шета под рака. Сега ако ти сакаш брак и семејство на таа рана возраст ок тогаш, ќе си оформите семејство. А може и да е незрела личност и во тој случај да не размислува за брак и деца, со тоа и ти губиш зашто си до личност која ги нема вистинските цели во животот туку само безделничи и менува девојки.
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
Може да функционира таква врска. Ама поголеми се шансите да не функцуинира.
Е сеа ти си била зрела за да имаш дечко од 33 години, но тој би требало да има проблем? Зашто да има проблем? Ако ти немаш никаков проблем што идеш со 13 години постар тогаш и тој ќе нема проблем да иде со 13 години помала личност. Колку што ти се правиш зрела, толку е тој незрел.
Пред се тука има многу разлики. Ти си млада, сакаш забава, сакаш слобода, сакаш да се образуваш, а тој е доволно постар него му треба жена. Не му треба девојче за да шета под рака. Сега ако ти сакаш брак и семејство на таа рана возраст ок тогаш, ќе си оформите семејство. А може и да е незрела личност и во тој случај да не размислува за брак и деца, со тоа и ти губиш зашто си до личност која ги нема вистинските цели во животот туку само безделничи и менува девојки.

vistinskite celi vo zivotot se brak i deca?????? hmmm za kogo?pretpostavuvam za licnosti sho imaat ogranicena ideali.prvo neshto sho pomisluvaat koga ke im se spomne zivoten son ili zivotna cel e brak deca kuka pari....
i od kade tvrdenjevo deka na sekoj 33 godishen mu treba zena za brak?
ne na sekoja 20 godishna i treba nekoj da ja sheta pod raka..ne znam ni zoshto odgovaram na ova..
se e individualno..site imaat razlicni ideali i razlicni celi.taka da ne postojat pravila,
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.145
Da da tuka si vo pravo. Nejkes mlado da te muci sakas staro da te uci :)))))
Definitivno starite se po sexy, a toa si doaga so godinite i iskustvoto vo tie godini

Да посекси ви се само кога сте помлади и понеискусни па со нив учите се и сешто, затоа ви изледаат и посекси и незнам веќе што по.. Арно ама кога ќе ја поминете таа некоја 30 инекоја година тогаш одма обратниот лист се врти, тогаш по привлечни ви се 18-20 и некоја година (релативно кај кој како), затоа викаат младо си е младо како и да е, а за тие стрите коки шо ги викаат демек стара кокошка добра супа, ама има и одговор само кога добро ќе се свари(едно 5-6 саата минимум):helou:
А разлика во врска убаво е машкото да е постаро некоја година ама 15 години никако, некако глупо ми е... е до 5 години таман мислам дека е, арно ама има и многу парови кои се бааги години разлика па се им е супер и немаат гајле, затоа секој со својата мисла никогаш незнаеш за што очите ќе ти се втренчат.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
mmm..temava mi padna vo oci . : D DD
jas imam skoro 20 i bi mozela da bidam so nekoj od 33. nema da mi pretstavuva nikakov problem.no se prashuvam.dali nego nema da mu bide problem da bide so nekoja 13 godini pomala.zar negovoto intelektualno nivo e ednakvo na 20godishna devojka.sakam da bidam so nekoj takov?
hmmm
ili pak jas sum tolku zrela(prezrela) shto nemozam da bidam so nekoj pomlad od 33?
ohhh goshhhhhh....:toe::nesvest:
A мислиш дека он би одел со тебе заради твоето интелектуално ниво?

:tv:

Други работи задирате со вакви прашања, кои пак отварат прилично невкусни теми, после ќе обвинувате за генерализирање.

На крај краева,секој оди со тој што му одговара, можеби 13 години е преголема разлика, но ни според мене годините не се секогаш пресудни.
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
A мислиш дека он би одел со тебе заради твоето интелектуално ниво?

:tv:

Други работи задирате со вакви прашања, кои пак отварат прилично невкусни теми, после ќе обвинувате за генерализирање.

На крај краева,секој оди со тој што му одговара, можеби 13 години е преголема разлика, но ни според мене годините не се секогаш пресудни.

a zoshto da ne?da cujam!
ako sum najgrdata devojka na svetot shto bi pomislila.zoshto e so mene?
ne znam zoshto ama apsolutno se spushtate na baza sex.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
vistinskite celi vo zivotot se brak i deca?????? hmmm za kogo?pretpostavuvam za licnosti sho imaat ogranicena ideali.prvo neshto sho pomisluvaat koga ke im se spomne zivoten son ili zivotna cel e brak deca kuka pari....
i od kade tvrdenjevo deka na sekoj 33 godishen mu treba zena za brak?
ne na sekoja 20 godishna i treba nekoj da ja sheta pod raka..ne znam ni zoshto odgovaram na ova..
se e individualno..site imaat razlicni ideali i razlicni celi.taka da ne postojat pravila,

Може да успее една таква врска кажав.
Но не и се големите шансите.
Не би рекла дека лицата со ограничени идели сакаат семејство и деца. Точно е дека е индивидуално, но премал е бројот на лицата кои сакаат животот да си го посветат само за себе и да уживаат во него сами или со својот партнер и единствено нивната љубов да постои. Премногу себично е да се мисли цел живот само за себе. Човекот постои за да има потомство. Најнормална работа е луѓето да сакаат да имаат свои деца и семејство. Колку и да е современо општеството тоа е нормална работа. Мене ненормално ми е на 35 години да сакаш да бркаш млади девојки тинејџерки и да сакаш да уживаш.

Во ред е тоа ако сметаш дека може да имаш врска со многу постар партнер, ако тебе ти е убаво ок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom