МИЈАЦИ! Има ли?

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ами то е сите мијаци во кичево потекнуваат од ехловец
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
хехе во дебар има македонци, ама галичани мислам дека нема. Претежно се во Гостивар и Скопје галичаните :helou:
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
1
Јас сум Мијачка:helou:
Татко ми е мијак од Лазарополе.Многу генерации наназад од негова страна се од Лазарополе па така и јас сум мијак :)
Го обожавам тоа село!Таков мир никаде на друго место не наоѓам:wub:
Како помала ретко сум одела меѓутоа последниве 2-3 години почесто одам со моите и секогаш супер си поминувам.
За јадењето па да не зборувам!Таму како што јадам никаде на друго место не можам толку да изедам:pos:
Не сакам да си ги изгубам корените и мило ми е што моите не дозволуваат тоа да се случи.Горда сум што имам Мијачко потекло :icon_lol:

Mijacite se zakon! Ako zememe da generalizirame, najumni i snaodlivi lugje. Ama stariot vic za Mijacite se ushte me smee: koga kje se sretnat dvajca Mijaci na ulica, kako se pozdravuvaat? - "Kode si direktor". :lol:
хаха и мене ме смее,а најтрагично е што е жива вистина:pos2::pos2:

Се` е во ред, ама моето Лазарополе е најубаво :back:.

Прегледај го приврзокот 6908
Прегледај го приврзокот 6909
:cheeky2:Го обожавам!:wub:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
е земјаци бе!

ајде еве едно видео од мене. ова е од скопје, ама крв мијачка ќе свати :)

http://uk.youtube.com/watch?v=Dn0-eEAO08Y

еве уште едно од годинава
http://uk.youtube.com/watch?v=5rihvU5Cp1c

баба ми закон!
инаку музикава мислам дека беше од кичево. не можевме да најдеме до последен момент, па они дојдоа. нормално баравме дебрани :)

разликата во квалитет (мислам на зурлите и топаните) е непсоредлива. оној што има уво за оваа музика многу лесно ќе напраи разлика.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
и јас сум мијак од папрадиште велешко
еве некоја слика шо најдов по нетов

 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
1
Зурли и топани! Тешкотоо!:vozbud::vozbud::vozbud:
Летово за Илинден бев во Лазарополе со моите и Мајовци свиреа на сред село:vozbud:Закон беше!Срцето да ти заигра:pipi:
Колку се пукаше лелее:pos2:Еден позади нашата куќа кога пукна со тоа танџарата од памет ме извадил:pos2:Ко со топ да пука звучеше:pos2:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Зурли и топани! Тешкотоо!:vozbud::vozbud::vozbud:
Летово за Илинден бев во Лазарополе со моите и Мајовци свиреа на сред село:vozbud:Закон беше!Срцето да ти заигра:pipi:
Колку се пукаше лелее:pos2:Еден позади нашата куќа кога пукна со тоа танџарата од памет ме извадил:pos2:Ко со топ да пука звучеше:pos2:
јас закаснив за еден ден, 3ти стигнав во мк. инаку осојани биле за 2ри. ми кажаа супер било. ако имаш слики не би било лошо да закачиш баш сакам да видам
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
ahmmm mislam imam na edno cd snimki od galicka svadba ovaa godina sto se odrza :)
ke gi stavam na youtube denovive iako zvukot e dosta nekvaliteten.
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
1
Еве ги :smir:
Извини за лош квалитет али јбг не се со мој апарат сликани,а + и навечер беше :nesum:
Иам и 1-2 видеа ке пробам деновиве да ги ставам на youtube :smir:







 

Kajgana Shop

На врв Bottom