Трета Израелско - Либанска војна.

Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.954
Поени од реакции
5.046
ти на кого дркаш? Дркаш да гинат стотици илјади украинци. Цела држава егзодус и направивте вие нафо ботови за да ја одбраните демократијата. Човек со ѓаволот боље е да биде него на вашата страна каде што кај и да оди низ свет уништува се пред себе.
Украинци гинат пошто одлучиле да се борат против окупатор, можеле и да се предадат, нивни избор е. Украинците ги има во доволен број да му се свртат на Зеленски ако не сакаат да си ја бранат државата и да се предадат, и тоа е опција. И ја би напраил исто пошто не вреди да се гине за држава у 21ви век според мене, а очигледно и според тебе. Е сеа кога веќе одлучиле да се борат и не се бунат веќе трета година, па ќе им дадеме поддршка пошто се ебана странка у војнава.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.065
Поени од реакции
41.349
Украинци гинат пошто одлучиле да се борат против окупатор, можеле и да се предадат, нивни избор е. Украинците ги има во доволен број да му се свртат на Зеленски ако не сакаат да си ја бранат државата и да се предадат, и тоа е опција. И ја би напраил исто пошто не вреди да се гине за држава у 21ви век според мене, а очигледно и според тебе. Е сеа кога веќе одлучиле да се борат и не се бунат веќе трета година, па ќе им дадеме поддршка пошто се ебана странка у војнава.
епа не ми правдај тогаш за морал. Ти поддржуваш милиони да гинат. Милиони. Тоа е као не знам, страшно кога ќе замислиш.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.954
Поени од реакции
5.046
епа не ми правдај тогаш за морал. Ти поддржуваш милиони да гинат. Милиони. Тоа е као не знам, страшно кога ќе замислиш.
Ако украинците намислиле да гинат до последен за државата, нивни избор е. Ако русите намислиле да ги сотрат до последен за некои нивни фикс идеји, нека биде така. Дали ја или ти нешто мислиме ги здоболе кур украинците и русите. Друг беше муабетот, за кожурката твоја што у супа ќе јадеш кај и да е, а со Ванчо ќе одите на џума у петок замотани у арафат шалови. Чисто пошто ти клеветиш друг дека бил таков, а уствари од омраза према западот и 3/4 шалвари носиш на папуча.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.065
Поени од реакции
41.349
Ако украинците намислиле да гинат до последен за државата, нивни избор е. Ако русите намислиле да ги сотрат до последен за некои нивни фикс идеји, нека биде така. Дали ја или ти нешто мислиме ги здоболе кур украинците и русите. Друг беше муабетот, за кожурката твоја што у супа ќе јадеш кај и да е, а со Ванчо ќе одите на џума у петок замотани у арафат шалови. Чисто пошто ти клеветиш друг дека бил таков, а уствари од омраза према западот и 3/4 шалвари носиш на папуча.
А ти шо носиш? И ти смрдиш офчојна и најверојатно сунет имаш направено.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.698
Поени од реакции
36.660
Се надевам хајпот за Ајрон доум ќе заврши конечно иако требаше одамна да се случи тоа. Уште па се збореше како решение за украинската ПВО против уште пософистициран противник од Иран...

Во април Израелците не возратија, ќе видиме што ќе направат сега, не гледам начин како би го повредиле Иран освен некој терористички напад или слично. Можеби па паѓањето на хелихоптерот на прецедникот беше нивно масло, којзнае.
Во април беше голем притисокот од САД да не се оди на ескалација. Сега мислам дека ни тие нема да можат да ги спречат.

Може ќе биде напад на стратешки мети во Техеран, седиштето на републиканската гарда и други, или пак и овие објекти.

IMG_4019.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.644
Поени од реакции
32.677
Во април беше голем притисокот од САД да не се оди на ескалација. Сега мислам дека ни тие нема да можат да ги спречат.

Може ќе биде напад на стратешки мети во Техеран, седиштето на републиканската гарда и други, или пак и овие објекти.
Со конвенционално војување проектили/авионско бомбардирање не можат да го уништат Иран. Можат да му направат штета ама и Иран може да им направи штета. Поголема штета пропорционално гледано, многу поголема штета пошто имаат неспоредливо повеќе проектили. Е сега ако мислиш на тактички нуклеарки... Тоа е друг муабет, а рачунај Иран и да нема нуклеарки и тоа како има технологија за „прљави“ бомби.
Во секој случај ситуацијава им е MAD, ако се отиде до крајна ескалација. Буквално ни САД ни никој не можат да ги спасат од бранови баражи со по стотици проектили. Не знаеме колкави залихи имаат Иран, ама веројатно имаат солидни залихи со оглед дека и на РФ им продаваат. Повеќе од доволно за Израел тотално да го сјебат ако овие употребат тактички нуклеарки, или почнат all-in ракетирање.


Во секој случај остануваш со допир на реалноста колку што има овој советников на Нетанјаху:


Автоматски споено мислење:

Скоро сите ракети што се паднати се на периферија од градот. Нема оштетен ниту еден витален објект, ниту е причинета некоја посериозна штета.
Од ~200 проектили ниеден не удира во витален инфраструктурен објект, освен аеродромот од кој е направено бомбардирањето во Либан и наоѓалиштата за гас во израелските тероторијални води... Значи Иранците за кyp не ги бива да погодат ништо. Или па ова е уште едно предупредување дека можат да ескалираат многу повеќе. За кусогледите како тебе, јасно е дека Иранците не ги бива за ништо.

Во реалноста првиот ирански бараж беше со многу мала штета. Вториов погодени само симболични цели, ама погодени се точно и прецизно. Ако ја следиш прогресијата третиот бран што ќе се деси... Или премногу очекувам кога очекувам да размислуваш?



Леле колку фини муџахедини.Извини ако ти сметам може си во џамија...
Прво извади ја главата од шyпaкот, како можеш да гледаш така да видиш каде сум.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2022
Мислења
954
Поени од реакции
3.700
А нафтата, ќе отиде у плафон цената ако ескалира ситуацијата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.644
Поени од реакции
32.677
Evreite se beter od mudjahedinite ama izgleda tolku znaes za niv.
Like it or not, but Hezbollah played a crucial role in preserving civilization in Syria. They were essential in the war against the head-chopping, heart-eating, Christian-slaughtering beasts whom Israel, America & Turkey were arming, financing and supporting on the battlefield. Hezbollah, along with the governments of Russia, Iran & Syria, contained a gaping wound on the face of the earth out of which demons were pouring to devour the entire Middle East, with fever dreams of conquering even further. For this they deserve respect from any civilized human being.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.123
Поени од реакции
26.817
Like it or not, but Hezbollah played a crucial role in preserving civilization in Syria. They were essential in the war against the head-chopping, heart-eating, Christian-slaughtering beasts whom Israel, America & Turkey were arming, financing and supporting on the battlefield. Hezbollah, along with the governments of Russia, Iran & Syria, contained a gaping wound on the face of the earth out of which demons were pouring to devour the entire Middle East, with fever dreams of conquering even further. For this they deserve respect from any civilized human being.

Па види ја Турција на чива страна е во моментов... Некако не се поклопува приказната. Само уште еден индикатор дека Иран и Хесболах се насанкани во непотребен конфликт. Хамас беа тие што колеа во Сирија и против кого Хезболах војуваше.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.644
Поени од реакции
32.677
Па види ја Турција на чива страна е во моментов... Некако не се поклопува приказната.
Во моментов не, ама тогаш беше „Асад мора да падне“ а Ердоган планираше:
- да се справи со Курдите
- евентуално да лапне дел од Сирија
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.123
Поени од реакции
26.817
Во моментов не, ама тогаш беше „Асад мора да падне“ а Ердоган планираше:
- да се справи со Курдите
- евентуално да лапне дел од Сирија
А сега што ќар има ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom