Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.256
Поени од реакции
5.025
zboruvav vo kontekst na narod.
Nemame ljubov megusebna, nemame sloga.
аха, ама напиша таква г... што не знам што да напишам а да не биде увредливо.
Не сакав да го коментирам тој дел но повторно се јави па ете и тоа да го разјасниме.

Денешните генерации кои се РОДЕНИ и ВОСПИТАНИ во духот на Македонија и како Македонци им било тешко да исправат неправда ама некои идни генерации кои се родени или ќе бидат РОДЕНИ и ВОСПИТАНИ во духот на СЕВЕРЏГАНИСТАН - денешните генерации деца од 7-8-9-0 години не знаат за Македонија туку... - ќе исправале неправда, прашај рандом дете од 10 години како му се вика државата (само да не биде од родител со бугарски пасоше) и ќе видиш што ќе ти одговори...

Затоа мантрата нам ни е тешко некој друг (идни генерации) ќе исправа криви-дрини е само ИЗГОВОР и умирање на Македонија на рати.
Но големи сте си знаете може грешам, а можеби не.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.499
Поени од реакции
5.254
Ова со албанска академија е само страв од вистината на албанците околу нивната автохтоност на македонска земја и нивниот непостоечки удел во државотворноста. Со академичен дуализам сакаат да ја скријат вистината, за после со политички средства да се дојде до некаков компромис.

Патот е рамен до Тирана и Приштина ако сакаат албанска научна дејност.
Ретко кој народ може да бира помеѓу две академии, но и тие не им се доволни па сакаат трета која очекуваат ние да им ја финансираме, племе.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.459
Поени од реакции
4.594
Ова со албанска академија е само страв од вистината на албанците околу нивната автохтоност на македонска земја и нивниот непостоечки удел во државотворноста. Со академичен дуализам сакаат да ја скријат вистината, за после со политички средства да се дојде до некаков компромис.

Патот е рамен до Тирана и Приштина ако сакаат албанска научна дејност.
Ретко кој народ може да бира помеѓу две академии, но и тие не им се доволни па сакаат трета која очекуваат ние да им ја финансираме, племе.
Уште во 1994/5-тата, кога „брачата„ почнаа јавно да бараат паралено високо образование, зачнато преку непризнаениот универзитет во ТетовА, посочив дека со тој чин, наведените ликови почнуваат со основање на паралелни институции, покрај веќе постоечките, зад кои стои државата Македонија. Барањето за „автохтона„ академија е продолжеток во истиот тој „дух„ од ‘90-тите, на продолжено основање на уште една институција, која е одлика/атрибут од самостојна држава, а не институција од некое малцинство.

„Призренска лига„ на дело...
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.499
Поени од реакции
5.254
Уште во 1994/5-тата, кога „брачата„ почнаа јавно да бараат паралено високо образование, зачнато преку непризнаениот универзитет во ТетовА, посочив дека со тој чин, наведените ликови почнуваат со основање на паралелни институции, покрај веќе постоечките, зад кои стои државата Македонија. Барањето за „автохтона„ академија е продолжеток во истиот тој „дух„ од ‘90-тите, на продолжено основање на уште една институција, која е одлика/атрибут од самостојна држава, а не институција од некое малцинство.

„Призренска лига„ на дело...
Ќе им го дотераме паметот еден ден.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.854
Поени од реакции
29.629
аха, ама напиша таква г... што не знам што да напишам а да не биде увредливо.
Не сакав да го коментирам тој дел но повторно се јави па ете и тоа да го разјасниме.

Денешните генерации кои се РОДЕНИ и ВОСПИТАНИ во духот на Македонија и како Македонци им било тешко да исправат неправда ама некои идни генерации кои се родени или ќе бидат РОДЕНИ и ВОСПИТАНИ во духот на СЕВЕРЏГАНИСТАН - денешните генерации деца од 7-8-9-0 години не знаат за Македонија туку... - ќе исправале неправда, прашај рандом дете од 10 години како му се вика државата (само да не биде од родител со бугарски пасоше) и ќе видиш што ќе ти одговори...

Затоа мантрата нам ни е тешко некој друг (идни генерации) ќе исправа криви-дрини е само ИЗГОВОР и умирање на Македонија на рати.
Но големи сте си знаете може грешам, а можеби не.
Kako peenje himna i pocit pred zname e duh na "severdzgan"?
Dajte podobri idei, cekame.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.256
Поени од реакции
5.025
Kako peenje himna i pocit pred zname e duh na "severdzgan"?
Dajte podobri idei, cekame.
Кога има седница на вљада да станат сите и да ја пеат химната и да го бацуваат знамето,



...може да го повикат раперот Гаши да им ја пее химната или онаја “добрата“ пејачка што му ја пееше на Црпе...

Што велиш добри идеи, нели

Инаку ова “Dajte podobri idei, cekame.“ некаде веќе сум го видел, ааа овде беше,

Помалку е смешно да немате идеи и веќе подготвен план за исправање на криминални дејанија од претходните а излегувате на избори, што мислевте по изборите да распишете оглас за идеи како да го вратите името :)
Имате несупешен референдум и потоа насилна промена на Устав и име Македонија и вие барате идеи како да го исправите тоа :yid::yid::yid:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.854
Поени од реакции
29.629
Кога има седница на вљада да станат сите и да ја пеат химната и да го бацуваат знамето,



...може да го повикат раперот Гаши да им ја пее химната или онаја “добрата“ пејачка што му ја пееше на Црпе...

Што велиш добри идеи, нели

Инаку ова “Dajte podobri idei, cekame.“ некаде веќе сум го видел, ааа овде беше,

Помалку е смешно да немате идеи и веќе подготвен план за исправање на криминални дејанија од претходните а излегувате на избори, што мислевте по изборите да распишете оглас за идеи како да го вратите името :)
Имате несупешен референдум и потоа насилна промена на Устав и име Македонија и вие барате идеи како да го исправите тоа :yid::yid::yid:
Mislis deka pobeduvas vo debatava oti si gi zamislyvas protivnicite kako clenovi na partija ili?
Ok znaci i ti nemas idei.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.256
Поени од реакции
5.025
Mislis deka pobeduvas vo debatava oti si gi zamislyvas protivnicite kako clenovi na partija ili?
Ok znaci i ti nemas idei.
..значи не ти се допаѓа идејата вљадата да ја пее химната на почетокот од секоја седница? :(
Дали си член на партија или не, е твој проблем и нема никаква врска со темава, не бегај од темата со намера да избегнеш одговор.

Прашањето беше: Кој е ефектот врз Македонците и Македонија од едниве(Северџганиве) и другиве(што им е тешко да исправат неправда и вратат име Македонија) ? ? ?

Barem od VMRO pocnuvaat direktorite na skolite da gi uchat decata himnata i znameto da go ispochituvaat sekoj ponedelnik.
Od malite postapki na lokalno nivo se pocnuva, nie ne mozeme da go vratime imeto. Ama mozebi deca sho ke se uchat od mali da si ja sakaat zemjata ke mozat.
Ако се овие ВМРО јас сум Гоце Делчев!
 
Последно уредено:

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
832
Поени од реакции
1.303
Не се секирај ти за нас, знаеме кој сме и што сме, но ти ми личиш многу збунет.
Не!
Во светот на бајките, бугарија не ја ни коментирам, албанците ако сакаат нека повелат.
Па да видиме што ќе се случи.
Шипците се спремни да војуваат и да умрат, и ја имаат константно Америка зад нив, додека Северстан не остана ни со војска ни со оржуја. Северстан нема повеќе луѓе кои че војуваат, 95% од северстанците се деморалозирани и секој со барем малку мозок че види дека не вреди да се умира за пропаднат инвестиција.

Ако мислиш дека во случај на војна некој че излези да војува се лажиш дебело.

Нема да има војна тука само поместување на границите, едноставно со потпис, поделба или на Албанија и Бугарија или на сите 4. И нема никој да писни.

Едноставно че биди mute како што се случува во Израел, и во други држави низ светот.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.454
Поени од реакции
22.045
Barem od VMRO pocnuvaat direktorite na skolite da gi uchat decata himnata i znameto da go ispochituvaat sekoj ponedelnik.
Od malite postapki na lokalno nivo se pocnuva, nie ne mozeme da go vratime imeto. Ama mozebi deca sho ke se uchat od mali da si ja sakaat zemjata ke mozat.
Jak e DPMNE so vakvi potezi da glumi patriotizam. Peenje himna ponedelnik ne boli, nikomu nisto. A sto e so sodrzinata na ucebnicite? Dali DPMNE ke gi razgleda i ke gi revidira po patriotski terk?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.854
Поени од реакции
29.629
Jak e DPMNE so vakvi potezi da glumi patriotizam. Peenje himna ponedelnik ne boli, nikomu nisto. A sto e so sodrzinata na ucebnicite? Dali DPMNE ke gi razgleda i ke gi revidira po patriotski terk?
Ne.
Bidejki dogovorite za dobrososedstvo potpisani od prethodnata garnitura osigura deka za nasata istorija bugari i grci ke pisuvaat ucebnici.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.454
Поени од реакции
22.045
Ne.
Bidejki dogovorite za dobrososedstvo potpisani od prethodnata garnitura osigura deka za nasata istorija bugari i grci ke pisuvaat ucebnici.
A toa ne moze da se smeni ili? Ili da se pokusa vo toj pravec? Vaka toa e lesen izgovor za bukvalno sve. Zosto e Micko premier i zosto DPMNE ima vlast? Neli se vo pozicija da smenat nesto. Mozebi ja pogresno ja razbiram nivnata uloga mozebi tie. Mozebi ne znaat a povekje mi izgleda ne sakaat.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.854
Поени од реакции
29.629
A toa ne moze da se smeni ili? Ili da se pokusa vo toj pravec? Vaka toa e lesen izgovor za bukvalno sve. Zosto e Micko premier i zosto DPMNE ima vlast? Neli se vo pozicija da smenat nesto. Mozebi ja pogresno ja razbiram nivnata uloga mozebi tie. Mozebi ne znaat a povekje mi izgleda ne sakaat.
Momentalno - ne.
NIe sme na evroatlantskiot pat, i morame da gi pocituvame dobrososedskite dogovori koi se uslovi za EU.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.454
Поени од реакции
22.045
Momentalno - ne.
NIe sme na evroatlantskiot pat, i morame da gi pocituvame dobrososedskite dogovori koi se uslovi za EU.
Nie osmiot cekor go pravime pred prviot. Makedonija ne ispolnuva mnogu uslovi za vlez vo EU i sekogas ke se najde nekoja drzava sto ke go spori toa. Taka da tie dogovori da se proglasat nevazecki, da ne se pocituvaat i nie da si prodolzime so razvoj kako drzava. Ako nekogas navistina bideme vo pozicija da mozele da vlezeme, e togas da pregovarame pak za tie dobrosedski dogovori. Mesto prifakjane nekoisi realnosti zadacata na vladata e da ja smeni realnosta i da raboti za Makedonskite nacionalni interesi. Ama za toa treba zreli politicari i lideri, sve sto DPMNE ne e, pocnuvakji od Micko.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom