Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.952
Поени од реакции
26.627
Јас мислам дека ако се деси тоа, дека ќе има нови нуркачки атракции во Црвено море. Tри чекор потоа САД губат примат во Блиски Исток и сите сме МНОГУ ПОБЛИСКУ до нуклеарна зима.
Само по себе опаѓањето на влијанието во САД нема да биде никаков повод за нуклеарна ескалација. Ќе станат како Русија под Јелцин и тоа е тоа (веќе наликуваат на Русија под Јелцин на велико)
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
221
Поени од реакции
302
Prilcno jasno im e na site i sea deka tie oruzja se upravuvani od zemjite proizvoditeli, a i gi koristat nivnite sateliti. Mislis napadite na krim na tepka gi pukaa? Taka da vo sustina e isto, i e smesno.
Автоматски споено мислење:


Nemoj da mislis tolku mnogu. Rusite i sea mozhat da im dadat takvi oruzja na hutite. Vekje pola flota im e nurkacka atrakcija.
Сигирно не го напаѓале Крим на тепка. Моето прашање беше во смисла на технички разлики дали ги познаваш краток v.s dolg дострел. или мислиш дека нема разлики?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.177
Поени од реакции
32.275
Само по себе опаѓањето на влијанието во САД нема да биде никаков повод за нуклеарна ескалација. Ќе станат како Русија под Јелцин и тоа е тоа (веќе наликуваат на Русија под Јелцин на велико)
Јас кажав дека ако ова со „длабинскиве напади“ се оствари, дека сме на неколку чекори од нуклеарна зима. Пошто следен чекор ќе биде потопување на бродови во Аденски залив или Црвено море, а потоа и губење на примат во Блиски Исток... Потоа налудничавите којзнае што ќе направат. Тоа е тезата.
Автоматски споено мислење:

Nemoj da mislis tolku mnogu. Rusite i sea mozhat da im dadat takvi oruzja na hutite. Vekje pola flota im e nurkacka atrakcija.
Зошто Русите би ескалирале побогу?

Ај за тоа нема да се согласиме... Туку кажи, војнава кој ја добива... САД или РФ?
После продолжи со размислување кој има потреба од ескалации или наратива за ескалации. Или немој, остани неук нафо билмез. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.040
Поени од реакции
16.133
Нема да запрат Белика Британија и САД се додека не бидат удрени по муцка. Не се лажете дека со давање проектили на Хутите или Иран нешто ќе се смени.
треба давање проектили на нивните од Доњецк
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.952
Поени од реакции
26.627
Јас кажав дека ако ова со „длабинскиве напади“ се оствари, дека сме на неколку чекори од нуклеарна зима. Пошто следен чекор ќе биде потопување на бродови во Аденски залив или Црвено море, а потоа и губење на примат во Блиски Исток... Потоа налудничавите којзнае што ќе направат. Тоа е тезата.
Само кажав дека само по себе тоа не значи нуклеарна ескалација, а и сам кажав претходно дека сме најблиску до истата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.023
Сигирно не го напаѓале Крим на тепка. Моето прашање беше во смисла на технички разлики дали ги познаваш краток v.s dolg дострел. или мислиш дека нема разлики?
Tuka nema nikakvi tehnicki razliki. Istite raketi se, rabotata e dali smeat da se koristat na Ruska teritorija. Vekje bea koristeni na teritorija sto Rusija ja smeta Ruska, dosta daleku od frontot.
Автоматски споено мислење:

Јас кажав дека ако ова со „длабинскиве напади“ се оствари, дека сме на неколку чекори од нуклеарна зима. Пошто следен чекор ќе биде потопување на бродови во Аденски залив или Црвено море, а потоа и губење на примат во Блиски Исток... Потоа налудничавите којзнае што ќе направат. Тоа е тезата.
Автоматски споено мислење:


Зошто Русите би ескалирале побогу?

Ај за тоа нема да се согласиме... Туку кажи, војнава кој ја добива... САД или РФ?
После продолжи со размислување кој има потреба од ескалации или наратива за ескалации. Или немој, остани неук нафо билмез. :)
Ne mora da eskaliaat, nitu kje eskaliraat. Ti sam go kaza toa, ne te terav ja. Ja ete prognoziram deka Rusite naskoro kje bidat gagjani so vakvi raketi, i nema niso posebno da im vratat na zapadnjacite za toa.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.717
Поени од реакции
5.399
Ne mora da eskaliaat, nitu kje eskaliraat. Ti sam go kaza toa, ne te terav ja. Ja ete prognoziram deka Rusite naskoro kje bidat gagjani so vakvi raketi, i nema niso posebno da im vratat na zapadnjacite za toa.
Можи нема директно да им вратат, ама индиректно сигурно ќе рокни негде нешто...
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
221
Поени од реакции
302
Tuka nema nikakvi tehnicki razliki. Istite raketi se, rabotata e dali smeat da se koristat na Ruska teritorija. Vekje bea koristeni na teritorija sto Rusija ja smeta Ruska, dosta daleku od frontot.
Автоматски споено мислење:


Ne mora da eskaliaat, nitu kje eskaliraat. Ti sam go kaza toa, ne te terav ja. Ja ete prognoziram deka Rusite naskoro kje bidat gagjani so vakvi raketi, i nema niso posebno da im vratat na zapadnjacite za toa.
Истите ракети се и шибај викаш а, само усул од горе да им дадат? А денес кај мене дојдоа да цепат дрва со машина и замисли им требаше трофазна струја, а тоа сечивото од машината исто ко од мојата секира, и што викаш у суштина на крај ист резултатoт = исцепени дрвата хахахаа, кој ќе познаеше дека не сум ги цепел јас ;)
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.908
Поени од реакции
9.112
Ne mora da eskaliaat, nitu kje eskaliraat. Ti sam go kaza toa, ne te terav ja. Ja ete prognoziram deka Rusite naskoro kje bidat gagjani so vakvi raketi, i nema niso posebno da im vratat na zapadnjacite za toa.
Тоа ќе значи војна помеѓу НАТО и Русија а не се спремни ни едните ни другите комплетно за таква работа. Како и да е, одиме по ивица, тенка ивица.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.023
Истите ракети се и шибај викаш а? А денес кај мене дојдоа да цепат дрва со машина и замисли им требаше трофазна струја, а тоа сечивото од машината исто ко од мојата секира, и што викаш у суштина на крај ист резултатoт = исцепени дрвата хахахаа, кој ќе познаеше дека не сум ги цепел јас ;)
haha= mn interesna anegdota. Ajde ako ti e polesno so cepenici, taka kje ti objasnam.
Razlikata ne e dali si cepel so sekira ili masina, tuku dali taa masina cepela vo Gjorce ili Novo Lisice. Vekje sme ja videle kako cepe vo Gjorce, i mozhe da zaklucime deka isto kje cepe i vo Lisice.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.303
Поени од реакции
13.081
haha= mn interesna anegdota. Ajde ako ti e polesno so cepenici, taka kje ti objasnam.
Razlikata ne e dali si cepel so sekira ili masina, tuku dali taa masina cepela vo Gjorce ili Novo Lisice. Vekje sme ja videle kako cepe vo Gjorce, i mozhe da zaklucime deka isto kje cepe i vo Lisice.
Зависи газдата како ќе ги испрати цепачите. Можи со расцветани газови ко јапанското знаме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.952
Поени од реакции
26.627
@Björn Тек сега видов, што ракета користеле Хутите за нападот врз Тел Авив денеска? Мислам дека е Руска..
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
179
Поени од реакции
733
Кој ја држи пропагандата во светот ронче, ако не Америка? Ако е цел интернет таков, тоа значи дека америка тоа го дозволува... Јас никогаш не сум го сакал Биби, пошто он е опортунистичко копиле и точно е дека ја уништи репутацијата на Израел. Но да вадиш од контекст реченици за општо познати факти (на пример дека Израел со подсретство на Катар ја помагал владата на Хамас со енергенси и финансии и за тоа бил критикуван, и тоа да го претставиш Израел како мецена на Хамас)


Еве ти од прилика што значи анти-еврејска параноја левел Хитлер, учителот ти бафра го дели ова мислење, а тоа што ќе следи во конфликтот на блискот исток, се повеќе ќе гледаме вакви приказни ...


ПС,
Полека полека, поради Израел, луѓе кои беа најгласни Трампаши на форумов последниве 8 години, ја сменија реториката во „па исти се сите“... Иако општо познат беше фактот дека првото нешто што го направи Трамп кога дојде на власт е го призна Ерусалим како главен град на Израел и нема ништо чудно во про-Израелската политика на Трамп и анти-Израелската на демократите, почнувајќи од Обама.

Автоматски споено мислење:


Сакаш да кажеш дека е неминовна нуклеарна ескалација за да се запрат УК и САД ?
Автоматски споено мислење:

Иначе на темава, еве како си ја замислува нуклеарната ескалација либтардијата:

Јас еве лично скоро никогаш не сум бил толку напален по Трамп. Можеби само во 2016 додека ја водеше кампањата за избори бидејќи премногу ветуваше борба против длабоката држава, соросоидите и мигрантите. И цела Македонија навиваа за него во 2016. Ама после за жал дојде на власт и разочара малку. Но сепак во 2020 на избори, а и оваа година сум за него. Сепак е помало зло од таа индијката. Не дека е совршен, многу далеку од тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.913
Поени од реакции
41.142
1.5 милиони војници. Како украинциве можат да го стигнат ова ниво?

Putin signed a decree to increase the staffing level of the Russian Armed Forces by 180 thousand people.

It has been increased to 2 million 389 thousand people, including 1.5 million military personnel.

The last time the staffing level was increased was in December 2023 - to 2,209,130 people, including 1,320,000 military personnel.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom