Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.715
Бугарија и Полска бе :pos:
bugarija, polska, romanija i moze za pamet germanija. niv ke gi gagaat za pocetok. ajde prosto prasanje e duri i glupak kako tebe valjda znae kolku nuklearki ovie 4 nato zemji imaat da vozvratat.

bonus prasanje dali mislis paris, london ili vasington ke im pomognat odkako ke vidat sto bi gi cekalo i niv ili samo ke povikaat na itni pregovori?
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
963
Поени од реакции
1.399
bugarija, polska, romanija i moze za pamet germanija. niv ke gi gagaat za pocetok. ajde prosto prasanje e duri i glupak kako tebe valjda znae kolku nuklearki ovie 4 nato zemji imaat da vozvratat.
Така е КАНО ТАРОТ, специјално за Кајгана форум. :pos:
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
963
Поени од реакции
1.399
abe gomno edno bez mozok, ke odgovoris ili glavata pak u pesok ke ja piknes?
Ти одговорив погоре, никој нема да употреби нуклеарно оружје, не знам што не ти е јасно. Твоите желботеки се едно, реалноста е сосема друго. Мноту е лесно и едноставно да сфатиш, само кај тебе проблемот е што нивито на дискусија и мозочните клетки ти се во минус отидени.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.887
Поени од реакции
9.088
Ти одговорив погоре, никој нема да употреби нуклеарно оружје, не знам што не ти е јасно. Твоите желботеки се едно, реалноста е сосема друго. Мноту е лесно и едноставно да сфатиш, само кај тебе проблемот е што нивито на дискусија и мозочните клетки ти се во минус отидени.
Точно е, никој нема да употреби само затоа што ти така сакаш.....реалноста он ја гледал, џукела глупа.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
963
Поени од реакции
1.399
Точно е, никој нема да употреби само затоа што ти така сакаш.....реалноста он ја гледал, џукела глупа.
Не бе ок е, Русија ќе употреби, тенџере глупо. Пусти желби :pos:
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.531
Поени од реакции
2.398
@y2k зошто мислиш дека нема да се употребат никогаш. Еве искажи се. На Русија во нејзина територија и напаѓаат аеродроми, нафтени постројки и нуклеарни радари, а исто и зазедоа 800км квадратни територија. Со новиот предлог се дава дозвола да украина рока каде сака со кластер бомби, вклучително и нуклеарни силоси и нукеарни централи. Ниту една нуклеарна сила не била во полоша ситуација од Русија сега, така да не би бил толку сигурен за ненуклеарно сценарио во блиска иднина.
Да беше војната само во Украина би рекол нема шанса, ама ова сега е нов конфликт од тој пред 2 години. Колку и да игнорира Русија сето ова оди натаму. Украина ќе удри во нуклеарна централа ко шо и веќе прават и тоа ќе е повод.
Ќе се почни со помали големини, па ќе се оди нагоре.
Не заборавај дека во светот постоеле near misses за побанални причини. ( ме мрзи да гуглам ама еве расчитај ќе видиш колку пати сне биле блиску до крај на светот )
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.079
Поени од реакции
32.132
Доволно е да прифатиш дека и другите држави имаат, и дека никој нема да употреби.
Зошто воопшто ги имаат ако не е можно никој никогаш не ги употреби? Зошто постојано прават нови и нови, подобри и побрзи?
Може да ти пратам еден линк, да направиш неколку тестови и да ни го пишеш резултатот овде? :unsure:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.887
Поени од реакции
9.088
@y2k зошто мислиш дека нема да се употребат никогаш. Еве искажи се. На Русија во нејзина територија и напаѓаат аеродроми, нафтени постројки и нуклеарни радари, а исто и зазедоа 800км квадратни територија. Со новиот предлог се дава дозвола да украина рока каде сака со кластер бомби, вклучително и нуклеарни силоси и нукеарни централи. Ниту една нуклеарна сила не била во полоша ситуација од Русија сега, така да не би бил толку сигурен за ненуклеарно сценарио во блиска иднина.
Да беше војната само во Украина би рекол нема шанса, ама ова сега е нов конфликт од тој пред 2 години. Колку и да игнорира Русија сето ова оди натаму. Украина ќе удри во нуклеарна централа ко шо и веќе прават и тоа ќе е повод.
Ќе се почни со помали големини, па ќе се оди нагоре.
Не заборавај дека во светот постоеле near misses за побанални причини. ( ме мрзи да гуглам ама еве расчитај ќе видиш колку пати сне биле блиску до крај на светот )
Глупи се како кур, што ќе им објаснуваш....само на кур треба да се стават, ништо друго.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.079
Поени од реакции
32.132
@y2k зошто мислиш дека нема да се употребат никогаш. Еве искажи се. На Русија во нејзина територија и напаѓаат аеродроми, нафтени постројки и нуклеарни радари, а исто и зазедоа 800км квадратни територија. Со новиот предлог се дава дозвола да украина рока каде сака со кластер бомби, вклучително и нуклеарни силоси и нукеарни централи. Ниту една нуклеарна сила не била во полоша ситуација од Русија сега, така да не би бил толку сигурен за ненуклеарно сценарио во блиска иднина.
Да беше војната само во Украина би рекол нема шанса, ама ова сега е нов конфликт од тој пред 2 години. Колку и да игнорира Русија сето ова оди натаму. Украина ќе удри во нуклеарна централа ко шо и веќе прават и тоа ќе е повод.
Ќе се почни со помали големини, па ќе се оди нагоре.
Не заборавај дека во светот постоеле near misses за побанални причини. ( ме мрзи да гуглам ама еве расчитај ќе видиш колку пати сне биле блиску до крај на светот )
Се разбира дека ова не е причина за РФ да врати со нуклеарки. Но како што тргнале овие со нови и нови ескалации, се поблиску сме до ситуација кога може и нуклеарки да летаат а Русија ни воопшто да не е таа што ќе ги испали првите.

Навистина што било следно ако западните навистина со далекудометни прецизни проектили гаѓаат цели длабоко во РФ?
На пример еве нешто поназад што постирав од NY Times article:




Further down, they note again:

In classified briefings, American intelligence officials have expressed deeper concerns about direct, visible American participation in Ukraine’s move to seize and hold positions near Kursk. There are indications, they have warned, that Russia could provide technological help that would allow Iran and its proxy forces to attack American forces in the Middle East.
Автоматски споено мислење:

Тука со вакви развои ако некогаш (скраја да е) дојде до нуклеарна војнам западните се далеку поверојатни дека први би почнале со нуклеарки. Како што САД се раширени низ светот со бази и секави воени цели, така РФ има повеќе опции да им наштети преку проксија без да почне нуклеарна војна. Пошто сега Украина дефакто е америчко прокси, која е логиката ако САД уште повеќе ескалираат РФ и понатаму да се умерени и да не им вратат преку противнички проксија?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.715
Зошто воопшто ги имаат ако не е можно никој никогаш не ги употреби? Зошто постојано прават нови и нови, подобри и побрзи?
Може да ти пратам еден линк, да направиш неколку тестови и да ни го пишеш резултатот овде? :unsure:
abe za ukras im se, kolekcioneri se kutrite...

kakov lik nemalo nikogas da se upotrebat.... da da ke ceka rusija zelenski da im gi unistel site aerodromi, bazi i rafinerii u evropa za da pregovaral putin
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
963
Поени од реакции
1.399
Зошто воопшто ги имаат ако не е можно никој никогаш не ги употреби? Зошто постојано прават нови и нови, подобри и побрзи?
Абе види, последиците од нуклеарно оружје треба да ги разгледаш после самиот чин. Кај вас логиката е дека сите останати се со камења во раце, само Русија има бомби. Сакам да укажам дека после самиот чин и тој што ќе употреби такво нешто ќе оди у курац, јасно ти е? Ако дојде до нуклеарна војна во светот ќе биде крај е за сите, не знам како треба да ви се објасни. Значи нема победник, се разбираме? Оди се у курац, толку, крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom