Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.900
Поени од реакции
26.527
Tocno deka takvo vladenie e isto ko da ja imaat teriotrijata. 100 pati iam kazano, Rusija ja imase cela Ukraina, i ja izgubi vo klucnata 2014. Se nataka, delcinjava so gi kastri se samo utesna nagrada, da se spasi so mozhe da se spasi. Se drugo kje pripadne vo zapadna svera na vlijanie.
Украина е изгубена доста порано, кога почнаа да роварат НГО-ата. Азов, Ајдар и остала нацистичка гамад не се створил преку ноќ во 2014, туку бајаги порано. Мислам дека некаде 2003-4 има почнато ова, само што Русија беше далеку од спремна да реагира. Но во последните 20-тина години работеше интензивно на тоа да ја осамостоли економијата, пред да може некако да реагира.

Nema da ima nikakva demilitarizacija ili neutralnost za toa so kje ostane, a kje ostane dosta golem del.
Како Украина и западот го зголемуваат влогот, така и Русија. Ти во твојот светоглед гледаш дека Русија ја губи војната, гледаш дека неможе да напредува, гледаш разни работи. Но вистината е далеку од тоа. Пак ќе ти кажам, све ова што се случува на западот немаше да се случи доколку Русија ја решеше работата за неколку недели или месеци. Веќе нема да се збори колку од Украина ќе земе Русија, туку дали воопшто Украина ќе опстане. Ти ги кажав сите параметри по кои што се гледа успешноста во една војна.

Русија не е нацистичка Германија, па да ги брка по секоја цена нафтените полиња на Кафказ до крајот на 1942. Ниту е Израел, да брза да го земе Синај пред советот за безбедност да донесе резолуција. Русија нема ограничен рок за оваа војна. Дека е тоа така, погледај ја економијата на запад, погледај ја на Русија. Погледај ја надворешната политика на запад, погледај ја на Русија. Погледај ја политичката состојба и одобрување на запад, погледај ја на Русија. Ова мене не ми личи дека западот се спремал за долга и исцрпувачка војна, туку Русија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.839
Поени од реакции
23.677
@Ne_sum_ja

sto e be ova prvata svetska sila dozvoluva vojskata da im ja tepaat u sojzunicki drzavi na ulica. aj toa ama i yenki go home im vikale. nikoj ama bukvalno nikoj veke ne gi ebe 2% eve i na sred ulica kotek kako magarinja jadat.

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.761
Поени од реакции
12.054
Па ако ја секне помошта, исто ко да прифатил.
Ама нема да ја секне, туку само дополнително ќе ја услови.

Така го помина целиот прв претседателски мандат изигрувајќи шериф на блискиот исток, ќе ги повлечел војниците од Ирак и Сирија, но ќе им ја задржел - читај: ќе продолжи да им ја краде - нафтата, на европските НАТО колонии им се закануваше со повлекување на американските војници доколку не почнат да плаќаат повеќе за НАТО рекетот, а со оглед на фактот дека почнаа да им ги полнат џебовите на НАТО рекетарите - читај: на американските воено-профитерски крвожедници - заклучокот е дека му успеа.

Малку потешко ќе му биде да и` поставува дополнителни условувања на Украина во која военоспособните мажи во блиска иднина ќе станат загрозен вид, а без военоспособни мажи тешко дека ќе има кој да гине како топовско месо со сите тие оружја и муниции кои НАТО рекетарите, односно американските воено-профитерски крвожедници ќе и` ги продадат на Украина во замена за ресурсите и националната срцевина на цела една нација.

Ќе треба да им каже на католиците и остатите русофоби од западна Украина дека на нив им дошол редот да бидат топовско месо, а тие колку и да се русофоби - а се` до коска - сепак не планираат омразата да ја заменат со билет во еден правец кон Донбас, сепак се браќа и сестри по душа со балканските рамковнисти, ги бива за тероризирање на цивилно население, но не и за гинење во битка против професионална војска.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.045
Поени од реакции
32.083
Т'нка нешто работата со воени залихи на запад, одамна почнаа ѓубре да им даваат на Украинците. Стари смрдливи чизми, и шлемови од ВСВ... Па штета е да се фрли. :unsure:






Па ако ја секне помошта, исто ко да прифатил.
Многу пати сум повторил, не гледам како ниеден ПОТУС може да иде против ставовите на елитата/олигархијата во САД. Војната во Украина е нивни интерес. Влоговите постојано се зголемуваат и именуваните сега веќе немаат начин „лесно“ (без големи последици) да излезат. Затоа и продолжуваат да ги зголемуваат влоговите и да ескалираат, во надеж дека нешто ќе се смени и нешто за другата страна ќе отиде на лошо.

Трамп проба да смени некои работи во претходниот мандат. Првиот ПОТУС после ЏФК што пробал да го направи тоа. Спектакуларно беше неуспешен во обидите, пошто целиот тој дипстејт механизам е проектиран и замислен да биде независен од било каква официјална власт во САД. Тоа е важното додека на површина гледавме сопки од Сенатот/Конгресот, со пратеници и од Републиканците, кои сами по себе се доволни за да ја анулираат моќта на ПОТУС-от.


Малку потешко ќе му биде да и` поставува дополнителни условувања на Украина во која военоспособните мажи во блиска иднина ќе станат загрозен вид, а без военоспособни мажи тешко дека ќе има кој да гине како топовско месо со сите тие оружја и муниции кои НАТО рекетарите, односно американските воено-профитерски крвожедници ќе и` ги продадат на Украина во замена за ресурсите и националната срцевина на цела една нација.

Ќе треба да им каже на католиците и остатите русофоби од западна Украина дека на нив им дошол редот да бидат топовско месо, а тие колку и да се русофоби - а се` до коска - сепак не планираат омразата да ја заменат со билет во еден правец кон Донбас, сепак се браќа и сестри по душа со балканските рамковнисти, ги бива за тероризирање на цивилно население, но не и за гинење во битка против професионална војска.
Планот очигледно е да ја вовлечат и Европа во војната, одамна ја спремаат јавноста за тоа. Воведување на служење на редовна војска, и слично, се новости од повеќето држави во ЕУ/НАТО. Скраја да е но изгледа локалнава нафо екипа ќе има прилика на дело да ги покаже симпатиите кон САД и западот.


И да, секојдневно има нови снимки од улиците со киднапирање цивили - пардон - доброволци. Секако има и од западна Украина, на истокот веќе се толку проретчени што нема веќе што. Дури и старците ги праќаат на фронт, и жени исто така (поглупите, идни добитници на дарвинова награда кои мислат дека ќе заработат пари, или дека умирање во ров за амерички интереси е потребно за да се биде родољуб).









И хепи енд за крај.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.677
Поени од реакции
82.516
Nema da ima nikakva demilitarizacija ili neutralnost za toa so kje ostane, a kje ostane dosta golem del.
Имаш желба Русија да прифати мировен договор во кој ќе бидат неисполнети некои од целите на војнава.

Тоа е исто ко Русија да ја изгубила војната.

Како ќе се натера Русија тоа да го прифати? Со економски санкции? Ќе и запретат дека ќе и дадат на Украина нуклеарки? Нема Русија да ја дружат?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.045
Поени од реакции
32.083
Немој сега толку со реалноста да мафташ. Моменталниот копиум им е тоа дека САД и Украина иако ќе ја изгубат војнава, дека за некоја година повторно ќе им направат војна на Русија и тојпат дефинитивно ќе им ја скршат кичмата!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.110
Поени од реакции
17.978
Имаш желба Русија да прифати мировен договор во кој ќе бидат неисполнети некои од целите на војнава.

Тоа е исто ко Русија да ја изгубила војната.

Како ќе се натера Русија тоа да го прифати? Со економски санкции? Ќе и запретат дека ќе и дадат на Украина нуклеарки? Нема Русија да ја дружат?
Pa neam niedna zelba povrzana so temava, imam zelbi so drugi raboti.
Inace ne mora da ja nateraat niso, Rusija ednostavno nema sila da ja prinudi ukraina na toa.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.045
Поени од реакции
32.083
Pa neam niedna zelba povrzana so temava, imam zelbi so drugi raboti.
Ти кажува дека навиваш за другата страна, и тоа е очигледно точно. Исто како што е точно и тоа дека освен што навиваш, работите ги гледаш и скроз нереално... Сите навиваме за некоја од страните помалку или повеќе, и од различни причини, но некои овде сте целосно скарани со реалноста.

Inace ne mora da ja nateraat niso, Rusija ednostavno nema sila da ja prinudi ukraina na toa.
Значи ти цениш дека Русија нема да ја добие војнава? Врз основа на што мислиш дека Русија ќе ја изгуби војнава? Или мислиш дека РФ нема да ја изгубат војнава ама ќе прифатат капитулација како ние во 2001-ва... Затоа убаво те прашаа: Кој ќе ги натера Русите да се согласат на неисполнување на нивните барања?

Не ти се чудни сите тие наслови во западните медиуми каде дури и реално опишуваат како Украина ја губи војнава? Не гледаш припрема на јавноста за нешто? Што би било тоа нешто?

Размислување е корисна работа. Би било добро повеќе да го практикуваш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.677
Поени од реакции
82.516
Pa neam niedna zelba povrzana so temava, imam zelbi so drugi raboti.
Inace ne mora da ja nateraat niso, Rusija ednostavno nema sila da ja prinudi ukraina na toa.
Треба да сфатите веќе еднаш дека мировен договор во кој Украина ќе има можност да биде под западно влијание е невозможен. Инаку, Русија ја изгубила војната.
Не може Украина да биде под западно влијание, како што Македонија не може да биде под руско. Многу е просто.
Се менува геополитичката слика колку и да посакувате да биде по старо. Во иднина ќе сфатите и дека Тајван повеќе нема да може да биде под западно влијание, туку под кинеско.
Едно по едно, западните влијанија по светов ќе се заменат со други. На пример, каде е западното влијание во трговијата помеѓу КСА и НРК? А каде беше пред војната?

Македонија треба да биде во тек со случувањата, да ја остави инертноста и конечно да направи правилен стратешки потег.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.110
Поени од реакции
17.978
Ти кажува дека навиваш за другата страна, и тоа е очигледно точно. Исто како што е точно и тоа дека освен што навиваш, работите ги гледаш и скроз нереално... Сите навиваме за некоја од страните помалку или повеќе, и од различни причини, но некои овде сте целосно скарани со реалноста.


Значи ти цениш дека Русија нема да ја добие војнава? Врз основа на што мислиш дека Русија ќе ја изгуби војнава? Или мислиш дека РФ нема да ја изгубат војнава ама ќе прифатат капитулација како ние во 2001-ва... Затоа убаво те прашаа: Кој ќе ги натера Русите да се согласат на неисполнување на нивните барања?

Не ти се чудни сите тие наслови во западните медиуми каде дури и реално опишуваат како Украина ја губи војнава? Не гледаш припрема на јавноста за нешто? Што би било тоа нешто?

Размислување е корисна работа. Би било добро повеќе да го практикуваш.
Me zabole takvoto so misli on za mene, vrati se na temata. Momentalno se svetlosni godini rusite od ostvaruvanje na toa.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.045
Поени од реакции
32.083
Me zabole takvoto so misli on za mene, vrati se na temata. Momentalno se svetlosni godini rusite od ostvaruvanje na toa.
Тоа де, објасни според кои случувања на фронтот (и во реалноста) ти сметаш дека РФ се „далеку од добивање на војната“ и дека „немаат сила“ да победат во војнава. Кои се аргументите за тој став?
Автоматски споено мислење:

Просто неверојатно е какви кловнови имаат на најважните позиции во Украина.



 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.876
Поени од реакции
9.057
Македонија треба да биде во тек со случувањата, да ја остави инертноста и конечно да направи правилен стратешки потег.
Додека не дојде некој на граница со кој ќе може да се договараме реална шанса за тоа нема. Србија беше некоја опција до скоро ама си ебаа матер, али има потенцијал уште. За нас ќе беше екстремно важно геополитички земено Русија да се врзеше копнено со Унгарија што значи Украина да прекине да постои и преку Унгарија и Србија ќе имавме некаква шанса да се макнеме од ѓубрево. Да додадам, со капитулација на Украина и Дунав е опција.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.110
Поени од реакции
17.978
Треба да сфатите веќе еднаш дека мировен договор во кој Украина ќе има можност да биде под западно влијание е невозможен. Инаку, Русија ја изгубила војната.
Не може Украина да биде под западно влијание, како што Македонија не може да биде под руско. Многу е просто.
Се менува геополитичката слика колку и да посакувате да биде по старо. Во иднина ќе сфатите и дека Тајван повеќе нема да може да биде под западно влијание, туку под кинеско.
Едно по едно, западните влијанија по светов ќе се заменат со други. На пример, каде е западното влијание во трговијата помеѓу КСА и НРК? А каде беше пред војната?

Македонија треба да биде во тек со случувањата, да ја остави инертноста и конечно да направи правилен стратешки потег.
I ti mora da svatis deka ako Rusija nema sila da go enforsira toa, so kje prai? Mozhe na glava da skoka ama i golemite sili nemaat lamba so ispolniva zelbi. Inaku da, poznati sme nie po dobri strateski potezi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom