Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.913
Поени од реакции
22.126
Пред војнава незамисливо беше нешто такво, ама ете се привикнуваме на нови реалности. Незамисливо беше дека некој на Русија ќе и окупира територија, ама ете се привикнуваме и на тоа.
Незамисливо беше за некој кој вчера дознал дека Русија и Украина постојат. Другите знаат дека Чеченија претходно има окупирано територија на Русија и дека имаат направено бројни терористички напади во Москва и низ целата територија на Федерацијата, не толку одамна имаше ваков акт кој уби стотина цивили.

Понатаму, не знам што е тука за паѓање во транс, војна е, као демек руската територија има несоборлив ѕид па не може никој да помине? Влегле безброј армии низ историјата, ништо ново под Сонцето.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.212
Поени од реакции
6.884
укро дронови завршиле во цивилни висококатници каде има цивилни жртви и материјална штета,голем успех на нафо форсес

❗ All thermal power plants that served Kharkov have been destroyed - Ukrainian Prime Minister Shmygal

во меѓувреме овие играчки скапо ги чини украинците кои зимава ќе останат без струја и топол дом
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.371
Поени од реакции
4.508
Пред војнава незамисливо беше нешто такво, ама ете се привикнуваме на нови реалности. Незамисливо беше дека некој на Русија ќе и окупира територија, ама ете се привикнуваме и на тоа.
Што мислиш, колку долго ќе трае украинската окупација на дел од руската земја (небитно што окупираната земја е мала по површина, ама пи-арот дека Украина ја нападнала Русија е голем...) и која е цената (изразена во украински човечки жртви, не во пари...) за ова „големо„ воено достигнување од Украина?....
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.593
Поени од реакции
36.542
Што мислиш, колку долго ќе трае украинската окупација на дел од руската земја (небитно што окупираната земја е мала по површина, ама пи-арот дека Украина ја нападнала Русија е голем...) и која е цената (изразена во украински човечки жртви, не во пари...) за ова „големо„ воено достигнување од Украина?....
Па мислам дека ќе потрае, зашо сеа е потешко да се ослободи изгубената територија, посебно ако украинците се укопаат и минираат територија таму. И мислам дека им вредеше. Фатија територија за трампање, еден куп воени заробеници сигурно преку илјада војници и ја посрамотија Русија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.823
Поени од реакции
23.661
Па мислам дека ќе потрае, зашо сеа е потешко да се ослободи изгубената територија, посебно ако украинците се укопаат и минираат територија таму. И мислам дека им вредеше. Фатија територија за трампање, еден куп воени заробеници сигурно преку илјада војници и ја посрамотија Русија.
teritorija za trampanje be... alo nemozat voda i oruzje da donesat na front pogore, ke se ukopale i minirale....
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
32
Поени од реакции
39
Па мислам дека ќе потрае, зашо сеа е потешко да се ослободи изгубената територија, посебно ако украинците се укопаат и минираат територија таму. И мислам дека им вредеше. Фатија територија за трампање, еден куп воени заробеници сигурно преку илјада војници и ја посрамотија Русија.
Русите го повлекоа цивилното население, термобарички бомби и територијата е чиста. БАШ чиста. Тоа што воената доктрина на РФ и го дозволува, Украина не може да го следи. Не ти е ова ќе се пукаме малку па ќе држиме територија и нема да не напаѓаат. Стратешка грешка е да навлезеш во непријателска територија со прилично спремни единици кои знаеш дека нема да имаат логистика и коридор за повлекување, ги водиш во самоубиство. Уште да ти објаснувам? Ќе треба на мапи да ти цртам со стрелки што и како би се случувало и пак би рекол „Ја посрамотија Русија“.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.552
Поени од реакции
12.454
teritorija za trampanje be... alo nemozat voda i oruzje da donesat na front pogore, ke se ukopale i minirale....
Па еве се вкопаа и во Мариупљ и во Бахмут. Видовме како заврши приказната.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.823
Поени од реакции
23.661
Па еве се вкопаа и во Мариупљ и во Бахмут. Видовме како заврши приказната.
najjako e sto ima miljon videa kade urkite teraat de levo de desno ni oni samite ne znaat sto pravat, ne mislam ni deka probuvaat da se vkopaat nego samo improvizorno da glumat deka ete drzat za da prosat po zapad. za da se ukopas ti treba mehanizacija koja u princip se dvizi 40 na saat maks, ti treba beton, ti treba vojska, luge.... nisto od toa
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.823
Поени од реакции
23.661
Da bese toa tocno kje bea izbrkani od tamu. Mi se cini Rusija nema dolgo vreme da si go vrati toa delce tamu.
ne ni probuva. ednostavno saka sto e mozno poveke lesna pesadija da navlece. sekoj pogolem konvoj go raketiraat, logistika 0 a urkite mora da prakaat vojska tamu za da "drzat" prazni sela.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.202
Поени од реакции
4.971
Da bese toa tocno kje bea izbrkani od tamu. Mi se cini Rusija nema dolgo vreme da si go vrati toa delce tamu.
се сомневаш дека РФ ќе си ја поврати територијата, сметаш дека немаат сили ?
Колку време ќе и треба на РФ да си воспостави контрола на својата територија, или пак сметаш дека тоа ќе му припадне на ОТАН ?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.371
Поени од реакции
4.508
Па мислам дека ќе потрае, зашо сеа е потешко да се ослободи изгубената територија, посебно ако украинците се укопаат и минираат територија таму. И мислам дека им вредеше. Фатија територија за трампање, еден куп воени заробеници сигурно преку илјада војници и ја посрамотија Русија.
Русија ја посрамотија уште пред 2,5 години, кога (Русија) не успеа да ја окупира Украина (не се сеќавам на рокот, кој беше краток, а не беше искажан од ниту еден Руски офицер...), а во меѓувреме, погледни по колку Украинци гинат на дневно ниво‘ во Курстата област а парарелно со тоа, и по колку места во Донбас Русите успеваат да ослободат, без да ја развлекуваат својата војска и на територијата која Украинците „као„ ја окупирале, од „трговски„ причини...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.593
Поени од реакции
36.542
teritorija za trampanje be... alo nemozat voda i oruzje da donesat na front pogore, ke se ukopale i minirale....
Е нека ја ослободи Русија територијата тогаш ако не можат вода и оружје да однесат :D

Што чекаат? Седмица на лото?
Автоматски споено мислење:

Русите го повлекоа цивилното население, термобарички бомби и територијата е чиста. БАШ чиста. Тоа што воената доктрина на РФ и го дозволува, Украина не може да го следи. Не ти е ова ќе се пукаме малку па ќе држиме територија и нема да не напаѓаат. Стратешка грешка е да навлезеш во непријателска територија со прилично спремни единици кои знаеш дека нема да имаат логистика и коридор за повлекување, ги водиш во самоубиство. Уште да ти објаснувам? Ќе треба на мапи да ти цртам со стрелки што и како би се случувало и пак би рекол „Ја посрамотија Русија“.
Еве во исчекување сме стратешката грешка да им се удри од глава. Кај и да е, денес утре, задутре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom