Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
П.С. Се доаѓа од тајните учења. Секоја философија, секое уредување, секој ритуал што си го видел - потекнува од езотеријата. Некој авторитет дозволи дел од нештата да бидат јавни...
Еве ги најважните филозофи во последните 3 века. Кант во 18от, Ниче во 19от и Хајдегер и Витгенштајн во 20от век. Те молам објасни каква врска имаат овие четворица со било каква езотерија.
Биле некаде иницирани, имаат нешто позајмено (ако да, што?) од езотериските учења?

Чувствувам дека ова ќе биде забавно, затоа што наместо да пливаш во матни води како и обично, ќе мора да објаснуваш работи кои не ги знаеш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Ма како ми дојде едно морам да објаснувам не си свесен... Ставрогин, брату - мене тие работи?
Имаат многу со езотерија овие философи и кога се појавуваат со нивните философии...
Исто како што и Телема и новата езотериска мисла што се појавува пред двете светски војни си има своја причина и ќе има последица...

Но, нели ти не си по матното, философија заврши и сега тоа е големата вистина за тебе? Нек ти биде, што има да ти објаснувам кога се ти е јасно? :)
Забава ќе мора со другите да си бараш...
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.347
Еве ги најважните филозофи во последните 3 века. Кант во 18от, Ниче во 19от и Хајдегер и Витгенштајн во 20от век. Те молам објасни каква врска имаат овие четворица со било каква езотерија.
Биле некаде иницирани, имаат нешто позајмено (ако да, што?) од езотериските учења?

Чувствувам дека ова ќе биде забавно, затоа што наместо да пливаш во матни води како и обично, ќе мора да објаснуваш работи кои не ги знаеш.
Морам да спомнам, ничим изазван, чисто само поради интересниот момент езотерија vs филозофија. Иако сум крајно некомпетентен да коментирам за филозфија, за жал, немам посветено доволно време и покрај тоа што ми е посебно драга и при срце, морам да спомнам дека ми се причинило да забележам суптилна езотерија кај дијалозите на Платон, а некако ми изгледа дека за нијанса е поочигледна, барем според мене, во ,,Политеја".

Другото причинување на езотерии ми беше кај Ниче во безвременското, феноменоменално, маестрално, боженствено ремек дело ,,Така Зборуваше Заратустра."
Многу ми е криво што, ете, некако испадна да не сум баш можност сериозно и темелно да го проучувам развојот на филозофската мисла низ вековите, а многу сакав, многу...
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
Ма како ми дојде едно морам да објаснувам не си свесен... Ставрогин, брату - мене тие работи?
Имаат многу со езотерија овие философи и кога се појавуваат со нивните философии...
Исто како што и Телема и новата езотериска мисла што се појавува пред двете светски војни си има своја причина и ќе има последица...

Но, нели ти не си по матното, философија заврши и сега тоа е големата вистина за тебе? Нек ти биде, што има да ти објаснувам кога се ти е јасно? :)
Забава ќе мора со другите да си бараш...
Значи имаат многу, но нема да објасниш што? А ти кога сакаш бараш објаснувања од другите?

Кои се тие членови на разни езотериски друштва и кога и зошто се вртат кон кукастиот крст? И од кога пак кукастиот крст е врзан само со нацизам и Германија? Имаш идеја од каде потекнува кукастиот крст?
Или забавни ти се нацистичките истражувања по Индија што ги даваат на History Channel па сега миабети ќе тепаме? :)
Ти можеш да тепаш муабети за филозофија иако не знаеш многу за темата а другите ги прозиваш?

Се кладам во што сакаш дека еден ред немаш прочитано од Хајдегер, Витгенштајн, Кант. Од Ниче можеби си прочитал некоја реченица, како и повеќето адполесценти, но не си разбрал многу. Езотерија во делото на Кант? :pos:

Или го замислувам Витгенштајн, со целата негова иронија и сарказам, како го иницираат во некое езотерсико друштво. :D Па во фаца има да им каже колку се забегани.

Срамота е да се бламираш на овиј начин, дури и за шарлатан е премногу дилетантски.
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2024
Мислења
53
Поени од реакции
48
Значи имаат многу, но нема да објасниш што? Се кладам во што сакаш дека еден ред немаш прочитано од Хајдегер, Витгенштајн, Кант. Од Ниче можеби си прочитал некоја реченица, како и повеќето адполесценти, но не си разбрал многу. Езотерија во делото на Кант? :pos:

Или го замислувам Витгенштајн, со целата негова иронија и сарказам, како го иницираат во некое езотерсико друштво. :D Па во фаца има да им каже колку се забегани.

Срамота е да се бламираш на овиј начин, дури и за шарлатан е премногу дилетантски.
Ne se zamaraj neka si teraat sekoj si ima svoe veruvanje
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
Другото причинување на езотерии ми беше кај Ниче во безвременското, феноменоменално, маестрално, боженствено ремек дело ,,Така Зборуваше Заратустра."
Одлично. Ајде дај да видиме за кој цитат, за кој сегмент од Заратустра ти се причинило дека има врска со повикување демони, со дрва на животот, со седум цркви и слични тракатанци.

Случајно, само случајно велам, да не мешаш поетско со езотериско?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
"The exoteric and the esoteric, as they were formerly distinguished by philosophers — among the Indians, as among the Greeks, Persians, and Mussulmans, in short, wherever people believed in gradations of rank and NOT in equality and equal rights — are not so much in contradistinction to one another in respect to the exoteric class, standing without, and viewing, estimating, measuring, and judging from the outside, and not from the inside; the more essential distinction is that the class in question views things from below upwards — while the esoteric class views things FROM ABOVE DOWNWARDS.

There are heights of the soul from which tragedy itself no longer appears to operate tragically; and if all the woe in the world were taken together, who would dare to decide whether the sight of it would NECESSARILY seduce and constrain to sympathy, and thus to a doubling of the woe?...
That which serves the higher class of men for nourishment or refreshment, must be almost poison to an entirely different and lower order of human beings. The virtues of the common man would perhaps mean vice and weakness in a philosopher...“

Колку и да не ти се допаѓа идејата дека неговата философија доаѓа од езотериските школи и учења, тоа е тоа... и сега за да јас ти кажам каде се поклопува Ниче со тајните учења и иницијаторски струи ќе треба книга да напишам... а и само ќе се гребме површината на сето тоа. Самиот Ниче ти е врвот како што велиш, а замисли што стои зад него... за кое што ти велиѓ дека е матно и некако не сака никој да го објасни :)

Ниче е патоказ кон иницијација. :coffee:

П.С. Ништо не разбирам јас од философија, само ти разбираш...
Автоматски споено мислење:

Одлично. Ајде дај да видиме за кој цитат, за кој сегмент од Заратустра ти се причинило дека има врска со повикување демони, со дрва на животот, со седум цркви и слични тракатанци.

Случајно, само случајно велам, да не мешаш поетско со езотериско?
Поетично може, но езотерија никако :)
Автоматски споено мислење:

Ne se zamaraj neka si teraat sekoj si ima svoe veruvanje
Но сите се заморуваме со сечие верување бидејќи кај многумина верувањето води кон дејствување.... а знаеме како дејствуваат оние кои се наклонети кон егзотерија.
Само вака пишуваме по форуми и закони донесуваме, но тоа е само за да стои запишано. Инаку и те како градиме став спрема другите во однос на нивните идеали и верувања. И не може поинаку...
Работата е колку знаеме за другите и дали само ни е убаво да мастурбираме со проклет сарказам... и тука има разлика.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
"The exoteric and the esoteric, as they were formerly distinguished by philosophers — among the Indians, as among the Greeks, Persians, and Mussulmans, in short, wherever people believed in gradations of rank and NOT in equality and equal rights — are not so much in contradistinction to one another in respect to the exoteric class, standing without, and viewing, estimating, measuring, and judging from the outside, and not from the inside; the more essential distinction is that the class in question views things from below upwards — while the esoteric class views things FROM ABOVE DOWNWARDS.

There are heights of the soul from which tragedy itself no longer appears to operate tragically; and if all the woe in the world were taken together, who would dare to decide whether the sight of it would NECESSARILY seduce and constrain to sympathy, and thus to a doubling of the woe?...
That which serves the higher class of men for nourishment or refreshment, must be almost poison to an entirely different and lower order of human beings. The virtues of the common man would perhaps mean vice and weakness in a philosopher...“

Колку и да не ти се допаѓа идејата дека неговата философија доаѓа од езотериските школи и учења, тоа е тоа... и сега за да јас ти кажам каде се поклопува Ниче со тајните учења и иницијаторски струи ќе треба книга да напишам... а и само ќе се гребме површината на сето тоа. Самиот Ниче ти е врвот како што велиш, а замисли што стои зад него... за кое што ти велиѓ дека е матно и некако не сака никој да го објасни :)

Ниче е патоказ кон иницијација. :coffee:
Чекај сега, ти мислиш дека нешто докажа со овие неколку реченици? За потполни различни работи се мисли и зборува тука. Блага врска нема со никаква езотерија. Ниче зборува за два различни видови на морал, за поделба на обични и надлуѓе, не на профани и упатени во езотерија. Вака ако почнеш да си наоѓаш врски, ќе најдеш веска помеѓу езотерија и правење ајвар.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Чекај сега, ти мислиш дека нешто докажа со овие неколку реченици? За потполни различни работи се мисли и зборува тука. Блага врска нема со никаква езотерија. Ниче зборува за два различни видови на морал, за поделба на обични и надлуѓе, не на профани и упатени во езотерија. Вака ако почнеш да си наоѓаш врски, ќе најдеш веска помеѓу езотерија и правење ајвар.
Така де, сега доаѓаме до она, философирање - ама он ова сакаше да каже...
Да, тоа што мислиш тоа сакал да каже Ниче, ок е со мене ... баш тоа што мислиш дека сакал да каже, тоа е - за тебе, пробај да најдеш практична примена од тоа што сакал да каже...

Јас ти велам дека зад неговите учења и ставови стои езотериски тајни учења и јас никако не ти велам да ми веруваш дека е така... како што си седнал Кант да читаш, седни научи нешто истокот, среден исток, Индија... ама тоа се верувања за тебе, задоен си да имаш омраза и не сакаш да истражуваш ништо што тебе не ти се допаѓа - а токму тоа треба секој да го прави!
Она што ти е најодбивно да му најдеш нзс со истражување, не со читање луѓе кои имаат ист став како твојот и да си уживате како се е како што вие мислите дека е... и јас не сакам да читам книги за Кроули каде што го оцрнуваат без врска човекот, ама морам да читам и барам врски. Бидејќи...

Ќе морам цитат од една наша Телемитска света книга да ти удрам цитат:

„Моите адепти стојат исправено; нивните глави се над небесата, нивните нозе се под пеколите.
Но бидејќи некој природно е привлечен кон Ангелот, друг кон Демонот,
нека првиот ја засили пониската врска, а вториот се прикачи посилно кон повисоката.
Така рамнотежата ќе биде совршена.
Јас ќе им помонгнам на моите ученици;
колку побрзо тие ја достигнат оваа урамнотежена моќ и радост толку побрзо ќе ги туркам.“

- LIBER XC TZADDI vel HAMUS HERMETICUS

Јас каде се имам најдено врски и откриено колку луѓе се иницирани таму каде што тебе ни на сон не ти се сонило, а сигурно бидејќи се философи мастурбираш на нивните „многу јаки философирања“, ќе треба ти да читаш само поезија.... упс, таму па најмногу има иницијанти, кај поетите :)
Но тоа е моја работа, не твоја...

Седни наоѓај врски кои ќе имаат практична примена, а не да гледаш на тоа како зло... бидејќи ти со философирањава... што? :)
Факултетот ти се исплатил нели? Ма ајде...
Диши, не се иритрај од езотерија или од она што ти е одбивно бидејќи премногу им веруваш на философите како да се пророци, бидејќи си ги кријат изворите на нивните мисли и идеи... :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
Така де, сега доаѓаме до она, философирање - ама он ова сакаше да каже...
Да, тоа што мислиш тоа сакал да каже Ниче, ок е со мене ... баш тоа што мислиш дека сакал да каже, тоа е - за тебе, пробај да најдеш практична примена од тоа што сакал да каже...

Јас ти велам дека зад неговите учења и ставови стои езотериски тајни учења и јас никако не ти велам да ми веруваш дека е така... како што си седнал Кант да читаш, седни научи нешто истокот, среден исток, Индија... ама тоа се верувања за тебе, задоен си да имаш омраза и не сакаш да истражуваш ништо што тебе не ти се допаѓа - а токму тоа треба секој да го прави!
Она што ти е најодбивно да му најдеш нзс со истражување, не со читање луѓе кои имаат ист став како твојот и да си уживате како се е како што вие мислите дека е... и јас не сакам да читам книги за Кроули каде што го оцрнуваат без врска човекот, ама морам да читам и барам врски. Бидејќи...
Ти кажав, можеш некого да интерпретираш како сакаш, тоа нема да ја направи твојата интерпретација вистинита. Секоја реченица изречена од било кого може да ја интерпретираш во насока на езотеријата, што не значи дека е така. Тоа едноставно значи дека полето на шарлатанството е безгранично. Ако некој кој знае повеќе од тебе почне да те шутира наоколу, тоа поле ти дава шанса да се скриеш зад двосмислености, О реченици и баснословни глупости.

За Ниче е напишана огромна литература, од луѓе кои понекогаш го поминале животот проучувајќи го неговото дело. НИТУ ЕДЕН сериозен коментатор нема најдено никаква врска со езотерија. За паметните доста, за шарлатаните и излажаните никогаш не е доволно.
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.347
Одлично. Ајде дај да видиме за кој цитат, за кој сегмент од Заратустра ти се причинило дека има врска со повикување демони, со дрва на животот, со седум цркви и слични тракатанци.

Случајно, само случајно велам, да не мешаш поетско со езотериско?
Од тракатанците што ги наведе повеќе од очигледно е дека имаш темелно непознвање или крајно погрешна претстава за езотеријата.
За разлика од тебе, јас барем имам доблест да признам кога имам минимално, или никакво знаење т.е. увид на некаква дадена тематика.
Фактот дека не си забележал езотерија кај Заратустрата на Ниче навестува дека си заглавил во стапицата наречена ,,причинување" од страна на Платон, и тажниот факт дека причинувањето има тенденција да ја максимизира ароганцијата, која пак има тенденција таквите фантазмагории да ги претставува како некакво знаење, како некакво познавање или увид во комплексните сфери на човечката душа.

Ако си вистински љубител на филозофскиот збор, ама вистински, она баш вистински, би ти препорачал да стартуваш со висинските Mac Daddies т.е. The Real motherfucking G's односно Sugga Daddies на филозовската мисла па потоа да се занимаваш со овие помодерниве.

Иако нема поента, сепак, еве, ќе те удостојам со една реченица (меѓу изобилиието) од Зарафакинтустрата на Ниче која барем мене ми делува езотериски, а не мора да биде се разбира: ,,Човекот е мост помеѓу Животното и Натчовекот." Ама што има пак јас да кажувам коге ти си знаеш сè, додека јас се борам со бескрајни претпоставки и симболики на вакви деликатни теми.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
Од тракатанците што ги наведе повеќе од очигледно е дека имаш темелно непознвање или крајно погрешна претстава за езотеријата.
За разлика од тебе, јас барем имам доблест да признам кога имам минимално, или никакво знаење т.е. увид на некаква дадена тематика.
Фактот дека не си забележал езотерија кај Заратустрата на Ниче навестува дека си заглавил во стапицата наречена ,,причинување" од страна на Платон, и тажниот факт дека причинувањето има тенденција да ја максимизира ароганцијата, која пак има тенденција таквите фантазмагории да ги претставува како некакво знаење, како некакво познавање или увид во комплексните сфери на човечката душа.

Ако си вистински љубител на филозофскиот збор, ама вистински, она баш вистински, би ти препорачал да стартуваш со висинските Mac Daddies т.е. The Real motherfucking G's односно Sugga Daddies на филозовската мисла па потоа да се занимаваш со овие помодерниве.

Иако нема поента, сепак, еве, ќе те удостојам со една реченица (меѓу изобилиието) од Зарафакинтустрата на Ниче која барем мене ми делува езотериски, а не мора да биде се разбира: ,,Човекот е мост помеѓу Животното и Натчовекот." Ама што има пак јас да кажувам коге ти си знаеш сè, додека јас се борам со бескрајни претпоставки и симболики на вакви деликатни теми.
Не знам ти што се вознемири, не мислев воопшто да те навредам. ОК, може да објасниш каква врска има оваа реченица ,,Човекот е мост помеѓу Животното и Натчовекот" со било какво езотерсико учење? Целата филозофија на Ниче е околу идејата на надминување на чивекот, но сигурно не го мислел тоа со помош на магии, повикување на демони, гледање во папокот и читање О реченици.

Секој може да види се каде и да посака, но тоа не значи дека ја гледа вистината.

Сега видов, сериозно ми препорача меодологија за проучување на филозофијата? :D
 
Последно уредено:
  • Хаха
Reactions: 831

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.347
Не знам ти што се вознемири, не мислев воопшто да те навредам. ОК, може да објасниш каква врска има оваа реченица ,,Човекот е мост помеѓу Животното и Натчовекот" со било какво езотерсико учење? Целата филозофија на Ниче е околу идејата на надминување на чивекот, но сигурно не го мислел тоа со помош на магии, повикување на демони, гледање во папокот и читање О реченици.

Секој може да види се каде и да посака, но тоа не значи дека ја гледа вистината.

Сега видов, сериозно ми препорача меодологија за проучување на филозофијата? :D
Screenshot_20240910_154554_Chrome.jpg
Ти сериозно мислиш дека ќе губам време во бесцелни дебати со некој учен и паметен како тебе кој точно знае што мислел иле што не мислел Ниче?
Јас одамна сум помирен со фактот дека ништо не знам и избегавам да се дружам во пештерската забава на елитата на сезнајни тепајкуровци :D

Кај сум се вознемирил, па дури сум му се видел и навреден. Си помислив јас дека изгледа ти се причинува, не те лажам дека си помислив, еве ваков да се сторам ако те лажам➰️
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom