Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.477
Поени од реакции
8.058
тие лекови се пијат најчесто трајно. Близок Лорсилан пиеше 20 години и го прекина зошто престана да носат. Па докторот му даде дијазепам 4ка па со него ги откажа прилично лесно. Све може да се откаже, само треба метод да употребиш. Ти добро си ги намалувал, но требало со дијазепам да ги смениш за да немаш толкави кризи. А дијазепамот најлесно се откажува од сите бензо.
Дефиниција за наркотик, зарем не ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.885
Поени од реакции
41.100
Дефиниција за наркотик, зарем не ?
ти споредуваш лек за да бидеш нормален со дрога да станеш ненормален, односно зомби. Не биле ајвани тие што едното го класифицирале како лек, а другото како дрога.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.477
Поени од реакции
8.058
ти споредуваш лек за да бидеш нормален со дрога да станеш ненормален, односно зомби.
Дали си пиел некад континуирано анксиолитик/анти депресив/бензодијазепин ?
Континуирано, секој ден со месец(и) ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.885
Поени од реакции
41.100
Дали си пиел некад континуирано анксиолитик/анти депресив/бензодијазепин ?
Континуирано, секој ден со месец(и) ?
не ми требало, а знам што луѓе што пијат. И се нормални колку толку со лековите. Кога нема да ги земат, одма ќе видиш како се понашаат. И фармакологијата е спас за луѓето со психички проблеми. Да не е тоа тешка работа ќе беше за многу фамилии.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.442
Дигестија.
И што дигестија... Образложи
Демек ако немаш влакна во исхраната, нема да се свари како што треба, демек ќе имаш запек? Како и за други работи и за оваа си во заблуда. Имаш луѓе кои со децении не внеле влакна, па супер им е дигестијата.

Бидејќи секако нема да знаеш да објасниш или ќе си грешка, па да скратиме, единствена корист која би имала од влакната во системот за варење е создавање на butyrate, но наместо да бидеме подуени ко крави, доволно е да јадеме путер, најверојатно од таму и доаѓа називот на butyrate.

 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.477
Поени од реакции
8.058
не ми требало, а знам што пијат. И се нормални колку толку со лековите. Кога нема да ги земат, одма ќе видиш како се понашаат. И фармакологијата е спас за луѓето со психички проблеми. Да не е тоа тешка работа ќе беше за многу фамилии.
1. Ај покажи ми цитирај ме каде споредувам Х со Y ...
2. Ако не си пробал, КАКО ЗНАЕШ кои се ефектите бе другар ? како ?
Тоа ти е исто како ја да ти кажувам како е да се вози хеликоптер, а во живот немам влезено во еден, не па возено.

Тешка работа за многу фамилии кои се зависни и наркомани на хелекс, дијазепам и лексилиум.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.442
не ми требало, а знам што луѓе што пијат. И се нормални колку толку со лековите. Кога нема да ги земат, одма ќе видиш како се понашаат. И фармакологијата е спас за луѓето со психички проблеми. Да не е тоа тешка работа ќе беше за многу фамилии.
Да да, спас само за кого

Пред 10г имаше статистика кај деца кои направиле масовни убиства, од 20 деца, 19 биле на прозак. Ептен спас.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.885
Поени од реакции
41.100
1. Ај покажи ми цитирај ме каде споредувам Х со Y ...
2. Ако не си пробал, КАКО ЗНАЕШ кои се ефектите бе другар ? како ?
Тоа ти е исто како ја да ти кажувам како е да се вози хеликоптер, а во живот немам влезено во еден, не па возено.

Тешка работа за многу фамилии кои се зависни и наркомани на хелекс, дијазепам и лексилиум.
што е тешкото? лекот што го купуваат? тие лекови не ти го скратуваат животот него ти го продолжуваат. Ако просечен шизофреничар живее 30-40 години без тоа, со антипсихотик живее нормален живот до длабока старост. А слично е и за другите дијагнози. Проблем не се луѓето што пијат, него тие што не пијат. Па гледаш се рокнал некој некаде.
Автоматски споено мислење:

Да да, спас само за кого

Пред 10г имаше статистика кај деца кои направиле масовни убиства, од 20 деца, 19 биле на прозак. Ептен спас.
бафра не ми збори за америка, тоа е ненормална држава.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.477
Поени од реакции
8.058
што е тешкото? лекот што го купуваат? тие лекови не ти го скратуваат животот него ти го продолжуваат. Ако просечен шизофреничар живее 30-40 години без тоа, со антипсихотик живее нормален живот до длабока старост. А слично е и за другите дијагнози. Проблем не се луѓето што пијат, него тие што не пијат. Па гледаш се рокнал некој некаде.
Автоматски споено мислење:



бафра не ми збори за америка, тоа е ненормална држава.
Уште не ми одговори каде споредувам X со Y ?
Или само ти ќе поставуваш прашања ?
Или пак можеби одговараш со прашање на прашање ?

Сфаќаш дека е невозможно да се води дискусија со тебе?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.442
бафра не ми збори за америка, тоа е ненормална држава.
Јас ти давам факти што покажуваат дека тоа што го тврдиш не си во право. Значи легални лекарства, последиците катастрофални, ама тебе тоа не те спречува да веруваш во свештениците во бели мантили.

Од твојата мајка Русија и Кина секако не можам да ти дадам податоци, статистики, бидејќи ваљда јасно ти е како функционираат комунистички режими, а можеби и не ти е.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
2.693
Можеш да објасниш зашто се потребни влакната за човечкото тело, да видам зашто моето е глупост, а твоево е оправдано?
Која е користа од влакната во човечкото тело, односно кој биохемиски процес има потреба од нив.
Прво, можи и без јх, ако сакаш да се осеќаш како вреќа полна гомна.
Второ, ти цело време мислеше дека влакната се абсорбираат во телото?
 
Член од
22 август 2024
Мислења
57
Поени од реакции
71
Нема значаен број на луѓе кои одбиваат третман. Напротив милиони се 2 метри под земја, поради докторска грешка, а уште повеќе милиони страдаат поради фармацијата.
Помалце жута штампа, повеќе едукација од релевантни извори. Твитер не е тоа.
 
Член од
22 август 2024
Мислења
57
Поени од реакции
71
Близок негов Лорсилан пиел 20 години...:facepalm:
Убаво го заглавила фармацевстката мафија.

Инаку секој оној кој се инаети нека провери за кризите која ги доживува одредена личност поради зависноста од Бензодијазепини.
А ти си као засекиран за кризи од бензос, а маваш хорс? :icon_lol: :pos:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.784
Поени од реакции
6.268
Овде на форумов за прв пат дознав за овој Питерсон, нели некое време бил крајно навлечен на бензо и замалку ќе се упокоел а таму промовира селфконтрол и што ти ја знам. Очигледно му треба еден така солиден машала џоинт да пафне па да започне да биде појасен во муабетите. Си ја толкува библијата како што сака но во никој случај не сака да се изјасни дали е христијанин, безвеза некако.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom