Дрога ( Наркотични дроги )

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.784
Поени од реакции
29.505
Знаеш ли друже колку е одбивно кога некој кој врска нема околу некое прашање ќе почне надмено да ти се понаша и да ти држи демагогии?
Истото го правиш кога тука мелеш за христијанството.
Џанка па од сите се нашол кадарен да зборува. Мрш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.684
Поени од реакции
82.560
Дарлинг, Рон, Бијонс, можеби и уште некој, се поведени од Христијански мотиви да држат предавања за другите како тоа дрогата не чинела и ние сме биле зависници.
Што мајка инаку бараат на темава кога они немаат познавања за материјалот?
Ајде Бијонс е докторка.Она барем ако не друго има какви такви теоретски познавања.
А останативе? Какво знаење имаат?

Знаеш ли друже колку е одбивно кога некој кој врска нема околу некое прашање ќе почне надмено да ти се понаша и да ти држи демагогии?
Па после се чудите откаде тие критики спрема Христијанството, да, а кога Христијанството се поставува критички настроено спрема се што е различно од оваа религија? :toe:
уште од кај хероинот се контролира се гледаше дека си ретардиран
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.887
Поени од реакции
41.102
се контролира, затоа зомби се правиш, заби ти паѓаат, и рани ти искачаат по цело тело.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
778
Поени од реакции
1.645
уште од кај хероинот се контролира се гледаше дека си ретардиран
Абе пријателе, ми ги имаш ли видено ти сите постови за хероинот што ги имам пишано?
Дали кога ги читате постовите, читате од А до Ш или само тоа што вас ви одговара?
Јас на тој еден пост, имам напишано неколку други дека хероинот е навистина опасна дрога и воопшто не е играчка да се занимаваш со неа.
Кој дел од овоа не го разбравте?
Сите како слепи за стап се фативте баш за тој пост.
Автоматски споено мислење:

се контролира, затоа зомби се правиш, заби ти паѓаат, и рани ти искачаат по цело тело.
Да, ако го маваш секој ден.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.791
Поени од реакции
6.272
Не верувам дека се поведени од хритијански мотиви туку од нормални и свесни размислувања што секој човек ги знае. Не треба да си христијанин за да бидеш свесен дека ништо добро нема од тоа вештачко покачување на допамин,серотин,адреналин и дека сето тоа си зима данок кога-тогаш.

Огромното мнозинство на рекреативни корисници на дрога имаат завршено лошо и тие примери ги гледаме околу нас а и овде на форумов не си свесен колку членови кои беа меѓу тие со највеќе постови во темава завршија трагично. Јас знам лично тројца.

Така да пази малку со тој доживљај и ефектот што може да го има на некој што чита, ако толку сакаш да ги воспеваш твоите џаначки искуства имаш drugs-forum, bluelight итн странски форуми за таква намена.
Кои тоа форумџии настрадале од дроги? Ја читав темава од почеток па може сум сретнал нечие мислење, се сеќаваш кои јузери биле?

Не е точно дека најголем дел од рекреативни корисници настрадале, правени се сериозни студии околу тоа. Многу мал процент од оние кои дуваат се решаваат за нешто појако.
Гејтвеј дрогата секогаш ама баш секогаш е Етанол.
И тоа како има добро од одредени супстанци, имам пробано све и свашта и знам дека необично го збогатуваат искуството наречено живот, не може ништо да се спореди со дејството кое одредени супстанци го имаат, не постои ништо на свет што може да ти даде прозор во сосема нова димензија освен соодветен наркотик. Има причина поради која луѓе земаат супстанци.
Најгадна дрога е Етанол а на форумов имаш теми за пиво, вино, ракија и остали видови етанолски тровачи кои уништуваат далеку повеќе животи него доп и никој не реагира пошто ете форумот го читале деца па сеа некој седмоодделенец ќе се олеши од пиење ако прочита колку добро било рандом вино.
Не постои ништо погадно од мамурлак и непосредни последици од пиење Етанол ама ете социјално е прифатено па никој нема да зуцне ништо.
Настрана што уништува фамилии, пијани возачи убиваат невини луѓе и т.н.

Автоматски споено мислење:

се контролира, затоа зомби се правиш, заби ти паѓаат, и рани ти искачаат по цело тело.
Тоа може од оние спајс мајс амерички измислици или флака пцп крек и тоа после многугодишна злоупотреба. Значи не употреба туку злоупотреба. Постои голема разлика.
Има луѓе кои повремено земаат по нешто па немаат гајле, имам една идеја на кој начин би можело да се докаже дали навистина особи кои пробале хорс веднаш стануваат џанаци ама тоа понатаму.

Знам луѓе кои имаа тешки кризи ако не земеа шеќер наутро, значи фул апстиненцијални кризи ги маваа уште тикови фалеа, настрана глобална епидемија на дијабетес во денешно време. Милиони народ годишно умира од злоупотреба на храна, според некои извори храна/шеќер 10 према наркотици 1.
Автоматски споено мислење:

Абе пријателе, ми ги имаш ли видено ти сите постови за хероинот што ги имам пишано?
Дали кога ги читате постовите, читате од А до Ш или само тоа што вас ви одговара?
Јас на тој еден пост, имам напишано неколку други дека хероинот е навистина опасна дрога и воопшто не е играчка да се занимаваш со неа.
Кој дел од овоа не го разбравте?
Сите како слепи за стап се фативте баш за тој пост.
Автоматски споено мислење:


Да, ако го маваш секој ден.
Постојат многу предрасуди кај луѓето во поглед на хорс па така и на форум постои наратив дека ако некој пробал хорс ќе заврши u paklu droge.
А за христијанството грешиш, никаде во Светото Писмо не е забрането да се употребуваат психотропни супстанци, напротив, Бог ги створил сите тие растенија за да човекот ги користи, да бидат од полза на луѓето кои се создадени според Неговиот образ, најголемата Божја креација. Затоа имаме милион рецептори за дроги што упатува на заклучок дека постоела еволутивна причина да човекот развие такви рецептори низ историјата. Ако немало причина тогаш би биле нешто налик на Павијани, јаде, сере, ебе и умира и тоа е тоа. Наркотиците се дадени од Бог за да пробаме да ја сфатиме Неговата величина.
Мене под дејство ми се укажаа ствари кои ме упатија кон Бог, самата величина и величенственост на универзалната креација, безбројните светови кои се Негово дело, несфатливата убавина на створеното од Бог, тоа е тешко да се објасни со зборови.

Зошто Бог би го створил Афионот на пример, пошто му било досадно? Не, го створил за да можеме да уживаме во променетата перцепција под дејство на опијатите.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.087
Поени од реакции
36.865
Зошто Бог би го створил Афионот на пример, пошто му било досадно? Не, го створил за да можеме да уживаме во променетата перцепција под дејство на опијатите.
...грешка,
Бог го створил афионот, за да се увиде дека во состав на Афионот има алкалоид МОРФИН кој има примена во медицината и делува како опиден аналгетик, за да ги ублажи неиздржливи болки на метастазираниот канцер кај пациентот при терминалната фаза од болеста, силните болки при скршеници (фрактури), постоперативни силни болки, ете затоа Бог го створил афионот, а не „да се ужива во променета перцепција“, туку да помогне не човекот при неиздржливи болки.


large.jpg Morfin-Hidroklorid-Alkaloid.jpg WhatsApp-Image-2023-10-17-at-21.00.57_29adfee0.jpg
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.318
Поени од реакции
17.207
Кои тоа форумџии настрадале од дроги? Ја читав темава од почеток па може сум сретнал нечие мислење, се сеќаваш кои јузери биле?

Не е точно дека најголем дел од рекреативни корисници настрадале, правени се сериозни студии околу тоа. Многу мал процент од оние кои дуваат се решаваат за нешто појако.
Гејтвеј дрогата секогаш ама баш секогаш е Етанол.
И тоа како има добро од одредени супстанци, имам пробано све и свашта и знам дека необично го збогатуваат искуството наречено живот, не може ништо да се спореди со дејството кое одредени супстанци го имаат, не постои ништо на свет што може да ти даде прозор во сосема нова димензија освен соодветен наркотик. Има причина поради која луѓе земаат супстанци.
Најгадна дрога е Етанол а на форумов имаш теми за пиво, вино, ракија и остали видови етанолски тровачи кои уништуваат далеку повеќе животи него доп и никој не реагира пошто ете форумот го читале деца па сеа некој седмоодделенец ќе се олеши од пиење ако прочита колку добро било рандом вино.
Не постои ништо погадно од мамурлак и непосредни последици од пиење Етанол ама ете социјално е прифатено па никој нема да зуцне ништо.
Настрана што уништува фамилии, пијани возачи убиваат невини луѓе и т.н.

Автоматски споено мислење:



Тоа може од оние спајс мајс амерички измислици или флака пцп крек и тоа после многугодишна злоупотреба. Значи не употреба туку злоупотреба. Постои голема разлика.
Има луѓе кои повремено земаат по нешто па немаат гајле, имам една идеја на кој начин би можело да се докаже дали навистина особи кои пробале хорс веднаш стануваат џанаци ама тоа понатаму.

Знам луѓе кои имаа тешки кризи ако не земеа шеќер наутро, значи фул апстиненцијални кризи ги маваа уште тикови фалеа, настрана глобална епидемија на дијабетес во денешно време. Милиони народ годишно умира од злоупотреба на храна, според некои извори храна/шеќер 10 према наркотици 1.
Автоматски споено мислење:



Постојат многу предрасуди кај луѓето во поглед на хорс па така и на форум постои наратив дека ако некој пробал хорс ќе заврши u paklu droge.
А за христијанството грешиш, никаде во Светото Писмо не е забрането да се употребуваат психотропни супстанци, напротив, Бог ги створил сите тие растенија за да човекот ги користи, да бидат од полза на луѓето кои се создадени според Неговиот образ, најголемата Божја креација. Затоа имаме милион рецептори за дроги што упатува на заклучок дека постоела еволутивна причина да човекот развие такви рецептори низ историјата. Ако немало причина тогаш би биле нешто налик на Павијани, јаде, сере, ебе и умира и тоа е тоа. Наркотиците се дадени од Бог за да пробаме да ја сфатиме Неговата величина.
Мене под дејство ми се укажаа ствари кои ме упатија кон Бог, самата величина и величенственост на универзалната креација, безбројните светови кои се Негово дело, несфатливата убавина на створеното од Бог, тоа е тешко да се објасни со зборови.

Зошто Бог би го створил Афионот на пример, пошто му било досадно? Не, го створил за да можеме да уживаме во променетата перцепција под дејство на опијатите.
Pa ne bas. Opioidnite receptori si imaat svoja uloga, teloto vo odredeni situacii laci endorfini, odnosno svoj morpfium. Endo = vnatresen, morfin.

Interesno e sto ovoj sistem odnosno ovie receptori mnogu poslabo se razvivaat kaj deca so neprisutni roditeli, koga placat a nema koj da gi zeme vo race, da gi gusne i da im pruzi ljubov. Koga go imaat toa, decata bukvalno imaat cuvstvo na haj kako nekoj sto koristi opijati, samo sto toa e vo mnogu rana vozrast i ne se sekavame na toa. Tuka e i edna od pricinite za povrzanosta na heroinski i drugi opijatni zavisnosti kaj luge koi poteknuvaat od disfunkcionalni semejstva, so traumi od mnogu mali. Ednostavno tie luge sosema razlicno se cuvstvuvaat od, da kazam, "normalnite" koi imale ljubov i rastele vo sovrseno semejstvo i dom, nivniot mozok e razlicno razvien, i se zasekogas osudeni da ziveat bez eden ton ubavi cuvstva koi nikogas nema da gi doziveat kako vo kvalitet taka i vo kvantitet kako drugite.

Znam ke kazes ama stotici djanaci zavrsile na heroin koi imale uslovi bile zgrizeni od doma bla bla bla, ama tuka se raboti za primitivni cuvstva od prvite meseci za koi nikogas ne mozes da znaes kako bile cuvani od roditelite.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.791
Поени од реакции
6.272
...грешка,
Бог го створил афионот, за да се увиде дека во состав на Афионот има алкалоид МОРФИН кој има примена во медицината и делува како опиден аналгетик, за да ги ублажи неиздржливи болки на метастазираниот канцер кај пациентот при терминалната фаза од болеста, силните болки при скршеници (фрактури), постоперативни силни болки, ете затоа Бог го створил афионот, а не „да се ужива во променета перцепција“, туку да помогне не човекот при неиздржливи болки.


Прегледај го приврзокот 428456 Прегледај го приврзокот 428454 Прегледај го приврзокот 428455
Бог создал милион растенија со психотропни квалитети а тоа што имаме куп рецептори за опиати и остало е резултат на соодветни еволутивни притисоци кои сеуште не ги знаеме во целост.
Кој тоа знаел во далечно минато што е тоа рак? Никој. Тоа тек во поново време. Е сега не е само тоа, тука се пример инфекции или чак и гангрена и најмногу што имало биле сурови ампутации со некаква пила ако имале пила воопшто па така може да се каже дека дрогите ги создал Бог за да му помогне на човекот во низа здравствени проблеми. Но од друга страна го створил и филингот, хајот, менувањето на перцепцијата кои се реалност, не е тоа нешто измислено туку така.
Интересно но вистинито, Хероинот е измислен како медикамент во третирањето на ТБ која порано била крајно смртоносна болест кој траела со години па и децении и немало никаков лек. Тука е и кодеинот кој се давал за олеснување на кашлица и остало. Па ден денес во сирупи за кашлица имаме кодеин.
Но затоа тука е и феноменалното смирувачко и опуштително дејство на кодеинот кој е легално достапен преку Кафетинот и секој може да направи ладна екстракција и го осети тој необично убав доживљај.
Автоматски споено мислење:

Pa ne bas. Opioidnite receptori si imaat svoja uloga, teloto vo odredeni situacii laci endorfini, odnosno svoj morpfium. Endo = vnatresen, morfin.

Interesno e sto ovoj sistem odnosno ovie receptori mnogu poslabo se razvivaat kaj deca so neprisutni roditeli, koga placat a nema koj da gi zeme vo race, da gi gusne i da im pruzi ljubov. Koga go imaat toa, decata bukvalno imaat cuvstvo na haj kako nekoj sto koristi opijati, samo sto toa e vo mnogu rana vozrast i ne se sekavame na toa. Tuka e i edna od pricinite za povrzanosta na heroinski i drugi opijatni zavisnosti kaj luge koi poteknuvaat od disfunkcionalni semejstva, so traumi od mnogu mali. Ednostavno tie luge sosema razlicno se cuvstvuvaat od, da kazam, "normalnite" koi imale ljubov i rastele vo sovrseno semejstvo i dom, nivniot mozok e razlicno razvien, i se zasekogas osudeni da ziveat bez eden ton ubavi cuvstva koi nikogas nema da gi doziveat kako vo kvalitet taka i vo kvantitet kako drugite.

Znam ke kazes ama stotici djanaci zavrsile na heroin koi imale uslovi bile zgrizeni od doma bla bla bla, ama tuka se raboti za primitivni cuvstva od prvite meseci za koi nikogas ne mozes da znaes kako bile cuvani od roditelite.
А канабиноидните рецептори?

Интересна опсервација е ова со раното детство не сум помислил на тоа, може оттука доаѓа склоноста кон зависности односно таква структура на личност на која допот само се надоврзува подоцна.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.318
Поени од реакции
17.207
Бог создал милион растенија со психотропни квалитети а тоа што имаме куп рецептори за опиати и остало е резултат на соодветно
Кој тоа знаел во далечно минато што е тоа рак? Никој. Тоа тек во поново време. Е сега не е само тоа, тука се пример инфекции или чак и гангрена и најмногу што имало биле сурови ампутации со некаква пила ако имале пила воопшто па така може да се каже дека дрогите ги создал Бог за да му помогне на човекот во низа здравствени проблеми. Но од друга страна го створил и филингот, хајот, менувањето на перцепцијата кои се реалност, не е тоа нешто измислено туку така.
Интересно но вистинито, Хероинот е измислен како медикамент во третирањето на ТБ која порано била крајно смртоносна болест кој траела со години па и децении и немало никаков лек. Тука е и кодеинот кој се давал за олеснување на кашлица и остало. Па ден денес во сирупи за кашлица имаме кодеин.
Но затоа тука е и феноменалното смирувачко и опуштително дејство на кодеинот кој е легално достапен преку Кафетинот и секој може да направи ладна екстракција и го осети тој необично убав доживљај.
Автоматски споено мислење:



А канабиноидните рецептори?
Toa e veke prasanje, isto i za receptorite za halucinogeni, koi vaka nemaat nikakva uloga za naseto telo kolku sto e do sega poznato.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.887
Поени од реакции
41.102
Ја бранат робата како да нема утре. Прво почнаа од трава стигнаа до хорсот е безопасен ако се дрогираш исправно. Морфиум лек за болки али створен за уживање.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.791
Поени од реакции
6.272
Ја бранат робата како да нема утре. Прво почнаа од трава стигнаа до хорсот е безопасен ако се дрогираш исправно. Морфиум лек за болки али створен за уживање.
Морфиумот е измислен во поново време, 19-ти век, дотогаш низ илјадниците години постоење на човекот тука бил афионот и неговата смола односно сировиот опиум кој се употребувал отсекогаш. Во Македонија постоела најјаката опиумска погача на свет, појака и од афганистанец.
Имаше една хипотеза на Теренс МекКена кој сметаше дека преминот од хоминиди кон хомо-сапиенс бил драматично помогнат од халуциногени, зачетоците на апстрактна мисла и перцепција ги врзува за случаен почеток на зимање халуциногени.
Човечката историја истовремено е историја на зимање психотропни супстанци.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.606
Поени од реакции
33.955
Од друга страна пак, зошто рандом лик на форум да носи општествена одговорност за пишување лични искуства и сфаќања на зададена тема дрога? Вие како гејткипери треба едногласно да му укажате негативностите кои предобро ги знаете наместо да го осудувата на невнимателност ако по некоја голема шанса читаат деца.

Јас сум денес на најсмртоносното:

IMG_5123.jpeg










Шеќер. :pos:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.791
Поени од реакции
6.272
Ако некој стави смајли после некое зборче алудира дека тоа што е напишано е смешно, комично, духовито.
Но не секој е духовит и не секој знае да ги насмее луѓето, да не правиме муабет што некои се скроз антиталенти.

Јас неколку пати пишував за негативностите кои произлегуваат од злоупотребата на наркотици, не е темава стара три дена. Пишував и дека не би требало да се зема ништо појако од трава барем до свои 25 години т.е. возраста на целосна психофизичка зрелост. Така ќе ги воспитувам и маливе за да знаат дека наркотиците постојат и дека не треба да се мистифицира нивната улога во животот туку да се биде реален и отворен по тоа прашање.
Наркотиците ме имаат спасено во безизлезен и трагичен период од кој не гледав излез. Но извесни супстанци ми отворија пат кон опстанокот, а преку тоа и кон осознавање на еден сосема нов свет кој не бев свесен дека постои до тогаш. И сега што треба да пишувам Makedonija u labirintu droge?

Еве еден "смешен" податок преземен од универзитетот Харвард во САД а тоа е дека само од сокови кои за засладување употребуваат шеќер и корн сируп годишно умирале барем по 180К луѓе годишно.
Од сите причини поврзани со шеќерите смрта коси околу три милиони човечки битија годишно. Тоа е најмалку шест пати повеќе од сите војни во светот!

Roughly 180,000 deaths worldwide linked to sugary drink consumption | News | Harvard T.H. Chan School of Public Health

Што правиме со гојазноста која е присутна кај повеќе од милијарда жители на планетава а за која најголем удел имаат баш шеќерите? Па на општествен план тоа се трилиони долари годишни загуби!

Тука е и споменатиот Етанол кој убива цели семејства но кој е легален поради некоја причина.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.784
Поени од реакции
29.505
Што правиме со гојазноста која е присутна кај повеќе од милијарда жители на планетава а за која најголем удел имаат баш шеќерите? Па на општествен план тоа се трилиони долари годишни загуби!
Најголем удел има прекумерниот внес на калории.
Односно, шеќерот, но и мастите. Комбинирани заедно, имаат висока калориска вредност.
Многу повеќе во земјава се јадат прженици од шеќери патем, кога го бараме веќе изворот на гојазноста.
1 грам шеќер = 4 калории
1 грам масти = 9 калории


Шеќер му е потребен на човекот, шеќерите даваат енергија во денот. Човечкиот мозок автономно бара извори на енергија. Наша одговорност е да ги контролираме мислите и да практикуваме рестрикција.

Друго, не можеш да споредуваш храна и наркотици, глупо ми е да пишам оти е очигледно.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.757
Поени од реакции
2.693
Најголем удел има прекумерниот внес на калории.
Односно, шеќерот, но и мастите. Комбинирани заедно, имаат висока калориска вредност.
Многу повеќе во земјава се јадат прженици од шеќери патем, кога го бараме веќе изворот на гојазноста.
1 грам шеќер = 4 калории
1 грам масти = 9 калории


Шеќер му е потребен на човекот, шеќерите даваат енергија во денот. Човечкиот мозок автономно бара извори на енергија. Наша одговорност е да ги контролираме мислите и да практикуваме рестрикција.

Друго, не можеш да споредуваш храна и наркотици, глупо ми е да пишам оти е очигледно.
Сакаш да кажиш дека мастите се пробемот за прекумерна килажа кај Македонците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom