TotalTV Македониjа Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.842
Поени од реакции
12.161
Ај објасни како тоа во Македонија немаат трошок?
Немаат копнена мрежа за одржување бидејќи услугите ги нудат преку сателит.

Сателитот си орбитира околу Земјата во одредена орбита која го покрива целиот европски континент - и територии од други континенти - така што со или без Македонија Тотал ТВ ќе си има бизнис низ територии кои опфаќаат над половина милијарда жители, а помалку од 2 милиони жители во Македонија се капка во океанот.

Слободно можат да престанат да ги нудат своите услуги во Македонија денес и да се вратат и да почнат да ги нудат повторно услугите веќе утре, техничкиот дел е веќе завршен и подготвен.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.039
Поени од реакции
1.517
tuka imaat 5 vraboteni
Колку треба да имаат? 550?

Не знам дали воопшто си способен еден search на google да направиш околу УМ. Имаш воопшто претстава кој е Драган Шолак? Што се имаат купено до сеа? Еве последно до каде се отидени


Линкот знаеш воопшто што значи и колкава инвеститија е? Битно се радуваме пошто во Македонија ќе пропаднеле, и МТЕЛ ги направл партал. Големиот пазар во Македонија, се испотепаа УМ да инвестираат.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
703
Поени од реакции
578
Колку треба да имаат? 550?

Не знам дали воопшто си способен еден search на google да направиш околу УМ. Имаш воопшто претстава кој е Драган Шолак? Што се имаат купено до сеа? Еве последно до каде се отидени


Линкот знаеш воопшто што значи и колкава инвеститија е? Битно се радуваме пошто во Македонија ќе пропаднеле, и МТЕЛ ги направл партал. Големиот пазар во Македонија, се испотепаа УМ да инвестираат.
А имаш ли ти претстава кој е Илон Маск? Што се има направено досега? И до каде е отиден?

Тоа е небитно за нас. Јунајтед груп не инвестираат ништо во земјава бидејќи не сме му интересни, нема доволно приходи, или пак некој од нашиве не му дозволил да влезе.
Проблемот е во тоа што ние, немаме сателитски оператор, или пак во тоа што не инвестираме во наши кабелски канали, особено спортски, па се потпревме на северните соседи дали тие ќе сакаат да инвестираат кај нас. Ако вртиш по кабелските канали баш сме влезени во “Српскиот свет“. Нажалост.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.039
Поени од реакции
1.517
Тоа е небитно за нас. Јунајтед груп не инвестираат ништо во земјава бидејќи не сме му интересни
И? Читаш погоре дека истото го имам напишано? Или само да се најдеш во муабет.

А имаш ли ти претстава кој е Илон Маск? Што се има направено досега? И до каде е отиден?
Го отвори линкот? Како само го поврза Илон со УМ и Македонија бе човек?

нема доволно приходи,
УМ немал приходи. Во ред е, не знам зошто воопшто ми реплицираш :)
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
179
Поени од реакции
292
Добро, тотал сметкии не праќаат 10 години , ги тераат клиентите да одат на банка да плаќаат на шалтер да чекаат по цел ден. Немаат систем за наплата, подметнуваат договорна обрска, блокираат канали на секој филм или серија.
Немаат македонски канали. Тие што ги имаат српските, ги блокираат од време на време.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
1.039
Поени од реакции
686
Колку треба да имаат? 550?

Не знам дали воопшто си способен еден search на google да направиш околу УМ. Имаш воопшто претстава кој е Драган Шолак? Што се имаат купено до сеа? Еве последно до каде се отидени


Линкот знаеш воопшто што значи и колкава инвеститија е? Битно се радуваме пошто во Македонија ќе пропаднеле, и МТЕЛ ги направл партал. Големиот пазар во Македонија, се испотепаа УМ да инвестираат.
nikoj ne se raduva sto ke si odele tuku na site ni e krivo sto ne investiraat kaj nas
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
703
Поени од реакции
578
И? Читаш погоре дека истото го имам напишано? Или само да се најдеш во муабет.



Го отвори линкот? Како само го поврза Илон со УМ и Македонија бе човек?



УМ немал приходи. Во ред е, не знам зошто воопшто ми реплицираш :)
Како што некои се палат на Илон Маск, ти така се палиш на Драган: “Имаш воопшто претстава кој е Драган Шолак?“
Линкот не го отворив бидејќи е стара вест. Ја прочитав пред некој месец кога беше на српски и бугарски објавена.
И да веројатно УМ има многу ниски приходи, веројатно најниски од сите пазари во кои е присутен. На Македонскиот пазар мислам. Затоа и ништо не инвестира кај нас.
И имам право да реплицирам. Форумов нуди таква опција.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.039
Поени од реакции
1.517
Како што некои се палат на Илон Маск, ти така се палиш на Драган: “Имаш воопшто претстава кој е Драган Шолак?“
Не знам дали воопшто се читаш што пишуваш.

Илон е надвор од секоја димензија. Значи зборуваме за оператор кој функционира во Македонија. Драган инаку е сопственик на УМ, купи се што можеше по Грција, Бугарија, Хрватска, Словенија од страна на оператори, SBB GIGA мрежа во Србија, и ете скромно гради најголема FTTH мрежа во Европа. Се е тоа ок ама ете, најниски примања имале на секој пазар :) Не се палам јас на ништо, само очигледно појма од животот немаш кога се работи за технички тел, и второ 2, реченици немаш изгуглано па трескаш глупости на форумов. Линкот не го отворив, ама имам право да коментирам! Ок нема грешка, коментирај само колку да се најдеш во муабет.

Инаку еве од кога е веста June 5, 2024 13.59 Europe/London By Julian Clover

Изгледа за 3 месеци очекуваше пола Европа оптички да ја поктијат, па ти застарел линкот.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
703
Поени од реакции
578
Линкот не го отворив, ама имам право да коментирам! Ок нема грешка, коментирај само колку да се најдеш во муабет.

Инаку еве од кога е веста June 5, 2024 13.59 Europe/London By Julian Clover
Гледаш дека веста е стара. Прочитана е одамна.

Се е тоа ок ама ете, најниски примања имале на секој пазар
И немааат најниски примања на секој пазар, туку веројатно имаат најниски приходи на македонскиот пазар па затоа и не сме им интересни за да инвестираат кај нас.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
913
Поени од реакции
927
Па луѓе овие последни години, има кабелска, има Max TV со брз интернет, имаме mSat Tv/Move Tv од MTEL, имаме иптв листи кои што може да си ги купат луѓе и имаат цела година телевизија само со нивна опрема, има семејства што користат безжична DVB T телевизија само што се помалку и се со време се менува. Оператор за да опстои на еден пазар мора да има интернет или да пере пари како MTEL на нашиов пазар и да има стабилен систем за сметки и наплата, а не како Тотал што прават.
За да постојат на нашиов пазар со профит, треба да даваат гратис 2 ресивер, да направат цена блиска со таа од MTEL, да понудат интернет во понудата, да имаат развиен маркетинг и да ги вратат македонските канали и да ги додадат сите спорт клуб канали.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
179
Поени од реакции
292
Интересни или не интересни не треба да го манипулираат народот, квази телевизија не му треба на никого, последните договори разгледајте ги убаво те тераат да потпишеш документ дека во случај ако ги снема пола каналите во текот на договорот дека само МТВ останува се заштитуваат унапред т.е. дека само за МТВ гарантираат дека нема да го снема. Па ке ти биде јасно со каква фирма си имаш работа. Ако им е мал пазарот нека си заминат од мк .
 
Член од
12 август 2012
Мислења
333
Поени од реакции
115
Total tv e najuzasnata televizija sto se nudi na pazarot. Najskapa. Makedonski kanali nema. Pola od stranskite filmskite blokirani. Redtv i narodna tv blokirani koga ima film nisto ne mozes da gledas . Plus cenata im e astronomska za 0 usluga. Do naredna godina i ke si zaminat mnogu im se otkazaa pretplatnici.
Автоматски споено мислење:

Neotel so Ripley Tv momentalno imaat mnogu dobra ponuda za 550 den tv plus net 12 meseci.
Автоматски споено мислење:

I total tv ke raboti so vakvi ponudi...
 
Член од
12 август 2012
Мислења
333
Поени од реакции
115
So godini nemaat novi tv kanali samo se gasat postoeckite, sve e blokirano cekam dogovorot da mi zavrsi kaj se zaebavav kaj se zapustiv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom