Фото натпревар #376 - Сенки

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.783
Поени од реакции
12.151
Ти благодарам, се надевам нема да гласаш за мене дека неам тема
Не разбрав баш шо е муабетот со гласањето за тебе и тоа дека немаш тема ама небитно. Туку, прееска сакав да пишам ама заборајв. Вака сега. Несомнено твојата слика е најјака и ти че победиш. Така да, наместо да чекаме според правилата, дај да убрзаме т.е. отварај нова тема. Мене ми се чини дека сите ќе се сложат со предлогов. А? Шо велиш?
Озбилно.
Nothing can beat that groove.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.139
Поени од реакции
13.713
Не разбрав баш шо е муабетот со гласањето за тебе и тоа дека немаш тема ама небитно. Туку, прееска сакав да пишам ама заборајв. Вака сега. Несомнено твојата слика е најјака и ти че победиш. Така да, наместо да чекаме според правилата, дај да убрзаме т.е. отварај нова тема. Мене ми се чини дека сите ќе се сложат со предлогов. А? Шо велиш?
Озбилно.
Nothing can beat that groove.
Нееее, не е фер така
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.959
Поени од реакции
36.739
Мене ми се чини дека сите ќе се сложат со предлогов. А? Шо велиш?
...јас не се сложувам, дури можам да забележам дека фотката на коцка не е „сенка“, туку проѕирноста на стаклото кое дава ефект директно на лицето што е позади стаклото, но тоа не е сенката од лицето на друга подлога, туку самото лице преку заматено стакло. :D

imagesss.jpg shadow-of-man-on-ground.jpg imagesџцв.jpg

...сенка би било кога низ објектот или субјектот на фотографијата поминува светлина (сончев зрак) и се дава оцртување на друга подлога темно/светло. :sramezliv:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.139
Поени од реакции
13.713
...јас не се сложувам, дури можам да забележам дека фотката на коцка не е „сенка“, туку проѕирноста на стаклото кое дава ефект директно на лицето што е позади стаклото, но тоа не е сенката од лицето на друга подлога, туку самото лице преку заматено стакло. :D

Прегледај го приврзокот 427035 Прегледај го приврзокот 427036 Прегледај го приврзокот 427038

...сенка би било кога низ објектот или субјектот на фотографијата поминува светлина (сончев зрак) и се дава оцртување на друга подлога темно/светло. :sramezliv:
Знаев дека некој ова ќе го пише :)
Има фигура и светло позади. Каде што е допрена до хартијата е црно, е силуета. Каде што не е допрена е сиво и е сенка. Не знам дали океј се објаснив :)
Автоматски споено мислење:

A koj ve slikase a a a :sneaky:
Селфи бе владе бе, селфи :P
Автоматски споено мислење:

п.с. Не ти се смеам на мислењето него дека чекав некој да го каже ова :))))
Автоматски споено мислење:

Ама еве ќе ставам нова IMG_2083.jpeg
 
Последно уредено:

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.109
Поени од реакции
12.186
Јас имам прашање. Претпоставувам си некој професионален фотограф кој што слика, како на сликава горе и една друга од предходен натпревар, голи луѓе. Сега не сакам да звучам глупо или теткинско, ама сакам да прашам пошто не знам како иде ова, океј ли се моделите со постирање на нивни слики каде и да било?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.139
Поени од реакции
13.713
Јас имам прашање. Претпоставувам си некој професионален фотограф кој што слика, како на сликава горе и една друга од предходен натпревар, голи луѓе. Сега не сакам да звучам глупо или теткинско, ама сакам да прашам пошто не знам како иде ова, океј ли се моделите со постирање на нивни слики каде и да било?
Да :) ретко некој да се засекира
Девојките тоа го работат и се објавени на повеќе места и списанија, со нивно знаење
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.324
Поени од реакции
22.137
Селфи бе владе бе, селфи :P
Автоматски споено мислење: денес во 18:20
п.с. Не ти се смеам на мислењето него дека чекав некој да го каже ова :))))
Raka na srce ne ja ni zagledav slikata, ali deka taka se svrti muabetot, ti so toj, taa, toa i si velis cekajte malce drugari, ako toj e so taa vo pozadina zad staklo, nekoj treba da e pred staklo, da slika :cautious:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.959
Поени од реакции
36.739
...тоа се сенките на птиците кои летаат над водата, а сенките не ги гледаме оти се далеку :cool:

...а бе Рајан, оти даваш залез на сонце кога темата е ,,Сенка", можда си се опет заљубио или испио си хладно пиво, :D ајде дај некоја сенка иначе ќе ме истепа коцка, види ја како на училиште ме прозва, станав од клупа наеднаш, ,,не сум јас, Рајан позади мене што седи е крив, тука залез постира наместо ,,сенка" :boksix:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.139
Поени од реакции
13.713
...тоа се сенките на птиците кои летаат над водата, а сенките не ги гледаме оти се далеку :cool:

...а бе Рајан, оти даваш залез на сонце кога темата е ,,Сенка", можда си се опет заљубио или испио си хладно пиво, :D ајде дај некоја сенка иначе ќе ме истепа коцка, види ја како на училиште ме прозва, станав од клупа наеднаш, ,,не сум јас, Рајан позади мене што седи е крив, тука залез постира наместо ,,сенка" :boksix:
Да не го кара учителката :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom