Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.079
Поени од реакции
41.365
нема жена што не воли да путује денес. Само путовања и она ќе биде кротка, ако не путује ќе ти се качи на глава и ќе мораш да ја откачиш за да зачуваш мир во глава.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.787
Има една добра српска, за тие "Добрите", "Испод мира, триста џаволи вире", нема скроз добар човек, едноставно е ствар на прилагодување, скромноста е врлина, а парите го покажуваат правиот карактер, зошто кога има финансии, нема стеги, нема граници, а кога нема, онака срамежливо е скромен, можеби и лажно,но сега да не е ни "ем шуто, ем боде" работава, некоја средина.

А што се однесува до поставеното прашање би рекла, девојките не ги сакаат добрите момчиња, од исти причини, поради кои што момчињата не ги сакаат добрите девојки, на цена се лошите девојки и секогаш се пати по лоша девојка, а никогаш по добра. ;)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Zenite ne sakaat slabi momci, a slabi momci ne mozat da bidat dobri momci, odnosno licnosti, kako sto veli Piterson. I potpolno e vo pravo. Mazot treba da bide jak, stabilen, kako fizicki psihicki finansiski, da moze da pruzi sigurnost i zastita, da e plemenit i krotok no koga treba da moze da prevrti kamen i zemja. Denes takvi mazi se retkost, i zatoa i zenite se mlitavi, posebno mladite sto gi gledam, koga bi bil mlad, mnogu pomlad zboram, bi ostanal single def.
Па сето ова треба да биде, но реално гледам на тие односи како партнерски. Не може само да зборуваме што очекуваме, туку и што ставаме на маса, нели.

Пошто сум 30+ и живеам сама, значи сама за секоја потреба се занимавам, не очекувам од "доброто момче" да ме издржува и мебел да склапа, и сама тоа го правам.

Сè ти што наброја + да гледаме во ист правец нели, да имаме исти/слични сфаќања и да си бидеме поддршка еден на друг.

Одамна не сум редовно на форумов, ама каков инцелски вајб има, од она малку што сум го видела, со ниту еден од нив не би била - за мене не се "добри момчиња".
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
560
Поени од реакции
1.164
ne ostana edna asalna devojka denes u 2024 bar 90% od devojkite po toa sto go gledam kako i nadvor taka i po socijalnive mrezi. Ogromen porast na kurvarluk, ogromen dijapazon na shirenje poznanstva, primer ke ide ke iskaca navecer so drugarkite na pijacka a pritoa moze i u nekoe disko da otidat taka potfateni od alkoholot i tolku treba za belja. Zapadno vlijanie do maksimum, maltene se gubat tradicionalnite vrednosti na toa kako treba da izgleda edno zdravo semejstvo rasteno so tatko i majka i da se cel zivot zaedno. Teska retkost e toa vo denesnovo vreme, golema stapka na razvodi, edna sitna karanica i si ide kaj majka i, celosna sloboda im e dozvolena do toj stepen kako i e kejf taka ke pravi i ti oro ke igras inace samotijata ne ti bega za razlika od porano koga sramota bilo da pomislis na toa da si otides od kukjata a ne pa da ostavis nekoj. I mnogu paradoksalno porano nemale nekoj izbor a sepak ostanuvale do kraj na zivot zaedno, dodeka denes ke se zapoznaes so nekoja i ke se odberete i posle nekoja godina ke se ostavite. Do tolku e u kurac celata rabota otidena.

A i ja ne znam podaleku od deckovci, shminki, trachevi i serii od netflix za kurvarenje od nekoja da ima asalen muabet izlezeno. Sve ednoto isto, nikakov interes za nisto najmalce za domakinluk i vospituvanje deca kaj sto mislam deka toa e najteskata rabota na svet a zenata kako zena taa uloga niz istorijata se pokazalo deka najdobro si ja tera. Sega i toa pocnuva da se gubi leka poleka ako ne e i vekje do stadium dojdeno da e izgubeno.
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.489
Поени од реакции
3.224
Па сето ова треба да биде, но реално гледам на тие односи како партнерски. Не може само да зборуваме што очекуваме, туку и што ставаме на маса, нели.

Пошто сум 30+ и живеам сама, значи сама за секоја потреба се занимавам, не очекувам од "доброто момче" да ме издржува и мебел да склапа, и сама тоа го правам.

Сè ти што наброја + да гледаме во ист правец нели, да имаме исти/слични сфаќања и да си бидеме поддршка еден на друг.

Одамна не сум редовно на форумов, ама каков инцелски вајб има, од она малку што сум го видела, со ниту еден од нив не би била - за мене не се "добри момчиња".
И што ти е поентата на постов..тебе чим те нема одамна и сега се убацуваш е знак дека те јаде нешто од внатре..те копка нешто што не ти дава мирен сон..нешто што те тера да си ги преиспиташ ставовите кои си ги ставила под клуч као конечни и заклучени..Со немир легнуваш и со немир се будиш ахх..не ти е лесно веќе како на времето што ти било..
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.210
Поени од реакции
3.813
Zatoa i najcesto se glupi devojcinjata u denesno vreme.. ne ucat, ne se obrazovaat, ke napunat 18, ke otvorat only fans, ke stavat botoks na usni, nekoi i silikoni... opsto znaenje 0, samo telefon u raka, 2.000 sliki dnevno, naprceni usni, gz i cicki i samo trač so drugarkite.. da se nema elementarno poznavanje.. abe tablica mnozenje ne znaat..
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.899
Поени од реакции
5.746
Ги сакаат добрите ама не пред да се омажат и родат деца туку откако ќе се разведат и сватат дека се со 1 или 2 деца самохрани мајки па тогаш се прават само некој од тие добрите да ги прифати.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
И што ти е поентата на постов..тебе чим те нема одамна и сега се убацуваш е знак дека те јаде нешто од внатре..те копка нешто што не ти дава мирен сон..нешто што те тера да си ги преиспиташ ставовите кои си ги ставила под клуч као конечни и заклучени..Со немир легнуваш и со немир се будиш ахх..не ти е лесно веќе како на времето што ти било..
Ептен ми е тешко :D Еве остарев, уште чекам дефиниција за "добро момче". :D
Автоматски споено мислење:

ne ostana edna asalna devojka denes u 2024 bar 90% od devojkite po toa sto go gledam kako i nadvor taka i po socijalnive mrezi. Ogromen porast na kurvarluk, ogromen dijapazon na shirenje poznanstva, primer ke ide ke iskaca navecer so drugarkite na pijacka a pritoa moze i u nekoe disko da otidat taka potfateni od alkoholot i tolku treba za belja. Zapadno vlijanie do maksimum, maltene se gubat tradicionalnite vrednosti na toa kako treba da izgleda edno zdravo semejstvo rasteno so tatko i majka i da se cel zivot zaedno. Teska retkost e toa vo denesnovo vreme, golema stapka na razvodi, edna sitna karanica i si ide kaj majka i, celosna sloboda im e dozvolena do toj stepen kako i e kejf taka ke pravi i ti oro ke igras inace samotijata ne ti bega za razlika od porano koga sramota bilo da pomislis na toa da si otides od kukjata a ne pa da ostavis nekoj. I mnogu paradoksalno porano nemale nekoj izbor a sepak ostanuvale do kraj na zivot zaedno, dodeka denes ke se zapoznaes so nekoja i ke se odberete i posle nekoja godina ke se ostavite. Do tolku e u kurac celata rabota otidena.

A i ja ne znam podaleku od deckovci, shminki, trachevi i serii od netflix za kurvarenje od nekoja da ima asalen muabet izlezeno. Sve ednoto isto, nikakov interes za nisto najmalce za domakinluk i vospituvanje deca kaj sto mislam deka toa e najteskata rabota na svet a zenata kako zena taa uloga niz istorijata se pokazalo deka najdobro si ja tera. Sega i toa pocnuva da se gubi leka poleka ako ne e i vekje do stadium dojdeno da e izgubeno.
Зошто тебе би те одбрала добра девојка? Отприлика сфатив каква е добрата според тебе, ама зошто таа би те одбрала тебе?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.878
Поени од реакции
29.669
Zatoa i najcesto se glupi devojcinjata u denesno vreme.. ne ucat, ne se obrazovaat, ke napunat 18, ke otvorat only fans, ke stavat botoks na usni, nekoi i silikoni... opsto znaenje 0, samo telefon u raka, 2.000 sliki dnevno, naprceni usni, gz i cicki i samo trač so drugarkite.. da se nema elementarno poznavanje.. abe tablica mnozenje ne znaat..
Пријателе, за квантна физика да не сакаш да правиш муабет на состанок со 18 годишно девојче?
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
560
Поени од реакции
1.164
Зошто тебе би те одбрала добра девојка? Отприлика сфатив каква е добрата според тебе, ама зошто таа би те одбрала тебе?
Dovolen e faktot sto ke si ja znam mojata uloga kako mashko koja ke mi bide vo brakot. Spremen sum da ja zrtvuvam mojata srekja i da si uskratam od sve samo za semejstvoto da ima na krajot od denot, dodeka kaj vas primetuvam vie ste tie (generalno neli) koi potegnuvate za razvodi i spremni ste da go zrtvuvate semejstvoto za vasata srekja. Eve mojata uloga ke bide toa sto ona ke znae deka ke izginam za nea i decata, rasprasaj gi tvoite vaka familijarno dali roditeli, cicko, vujko, tetki, sto im falelo na baba ti i nivnite babi opsto u toa vreme koga ziveele. Zarem zamarale za shetanje sekoj vikend nadvor od gradot, demek ne se mozelo bez toa i kako bilo monotono. Veruvaj deka placat zheni za vakvi mazhi na 30+ godini, znaat deka vlakno nema da im fali i deka ke bidat spremni na zhrtva vo brakot i vo semejstvoto, samo problemot e toa sto istite tie na pomladi godini se izebale za site pa ocekuvaat deka nie ne znaeme za toa i deka ke svitkame opashka ke bideme so niv. Ne, fala, zatoa sum single a ne deka ne mozam da ne bidam uste utre. Ne izbegavam ja brak, ja izbegavam razvod.

Skroz ti e utnato prasanjeto inace poso ja sum ti posledniot covek sho trebase da go prasas toa vo smisla za toa jas kako veruvam vo toa so moite tradicionalni sfakjanja.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.878
Поени од реакции
29.669
Zarem zamarale za shetanje sekoj vikend nadvor od gradot, demek ne se mozelo bez toa i kako bilo monotono.
Најсреќните и најуспешните бракови се кога парот не престанува да си излегува и да се шета некаде.
Гледката на стари дедо и баба фатени под рака во парк или на плоштад е една од најубавите.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
560
Поени од реакции
1.164
Најсреќните и најуспешните бракови се кога парот не престанува да си излегува и да се шета некаде.
Гледката на стари дедо и баба фатени под рака во парк или на плоштад е една од најубавите.
se slagam za vtorovo, za prvoto ke recam deka vo red e da se sheta ama da ne e preterano u smisla ajde ovoj vikend ideme vamu, onoj vikend ideme tamu, daj da sedneme u restoranov, daj ovoj vikend na koncerti ke ideme vo drug grad, itn... ednostavno me nerviraat neizhiveani raboti koi treba da se pravat po sekoja cena. Sto vikas rado bi otisol u park da prosetam kafe da pijam so nea da i napravam asalen muabet otkolku drugovo sto go spomnav, sto za zhal se pomalce i pomalce se ceni.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.878
Поени од реакции
29.669
se slagam za vtorovo, za prvoto ke recam deka vo red e da se sheta ama da ne e preterano u smisla ajde ovoj vikend ideme vamu, onoj vikend ideme tamu, daj da sedneme u restoranov, daj ovoj vikend na koncerti ke ideme vo drug grad, itn... ednostavno me nerviraat neizhiveani raboti koi treba da se pravat po sekoja cena. Sto vikas rado bi otisol u park da prosetam kafe da pijam so nea da i napravam asalen muabet otkolku drugovo sto go spomnav, sto za zhal se pomalce i pomalce se ceni.
Имаш тогаш конфликт на интереси.
Просечна девојка под 25 е неизживеана и сака да ги доживее тие работи пред да стане домаќинка.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
560
Поени од реакции
1.164
Имаш тогаш конфликт на интереси.
Просечна девојка под 25 е неизживеана и сака да ги доживее тие работи пред да стане домаќинка.
e tuka e problemot, sto saka. Gledas u vremeto na nasite majki pa i babi nemalo bil izhivean neizhivean. Toa e od denes i zatoa se e otideno u pickovac i imas vakvi vrednosti kakvi sto imas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom