Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.342
Поени од реакции
1.174
Не знам, одете прашајте ги. Одберете си град, што да ви кажам :D
Коренево, кај што специјалците беа одбиени од камионџиите и куварите? До кај се.
Чекај прво Русиве дал сите ќе се вратат преку реката дома :D
Ќе да беше го турнаа мостот за да не ги рснат од страна.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.342
Поени од реакции
1.174
Што, да не ќе ја окупираат Русија? Фронтот на исток им пука на сите страни.
Не го гледаме тоа, НАФОфци само ги интересира Курск, така им е речено од комитет.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.832
Поени од реакции
21.962
Jas velam deka postoi možnost, a ne deka ova scenario navistina ke se sluči. Ako nekoj e svesen na rizicite toa e Putin. No, ponekogaš nastanite izleguvaat od kontrola.
Mislam deka zapadot ne saka da Rusija da propadne i potpolno da prejde vo kineski race. So site sili ke se trudat da ja privlečat na zapad. I za vozvrat ke im ja dadat pola Ukrajina. Od toa se plašat ukraincite najpoveke.
Абе постои можност и Егеј и Пирин да ги земеме веќе кога гледаш така.

Отиден е возот за повлекување на Русија против Кина.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.506
Поени од реакции
36.459
Што, да не ќе ја окупираат Русија? Фронтот на исток им пука на сите страни.
Фронтот на исток пишувате дека пука веќе година и пол. Ја не знам дали сте со меморија на риба или верглате онака ради реда.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.397
Поени од реакции
5.651
Ќе се трампаат, русите го зимаат Киев а украинците Москва.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.342
Поени од реакции
1.174
Прегледај го приврзокот 426588


By dropping the Seym River bridge at Glushkovo, Ukrainian forces just created a highly uncomfortable situation for the remaining Russian forces south of the river. Those forces now rely on a winding route over two smaller bridges, already targeted by Ukrainian missiles.

Of note, the bridge at Glushkovo carried the only safe paved road to run south of the Seym in the Glushkovsky District. Russian forces will now have to take meandering dirt roads to reach the river crossings at either Zvannoe or Karyzh, and Ukrainian forces have targeted both.

Basically becomes another Kherson situation, with the Russians logistics fucked.

Прегледај го приврзокот 426590
Турнаа 2 моста, и ги изгубија HIMARсите, па честито. Ај на здравје 5 милиони $ по парче, 3 нопаку во последниве 24 саати. Нека турнат уште некој мост, нека ги при-изгубат уште тие што ги имаат.
Автоматски споено мислење:

Фронтот на исток пишувате дека пука веќе година и пол. Ја не знам дали сте со меморија на риба или верглате онака ради реда.
Уште Коренево не им е земено. 5ти или шести бран до сега. Па до Курск ќе стигнеле, оф леле.
Автоматски споено мислење:

Leopard 1 ќе пуштале Германциве, од 1960та, а се смееа кога Русиве користеа Т64... Ц ц ц резили.
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
914
Поени од реакции
977
Фронтот на исток пишувате дека пука веќе година и пол. Ја не знам дали сте со меморија на риба или верглате онака ради реда.
Одлично и оди на Украина фронтот на исток, и вишокот сила ја насочи кон Курск. Никој воен стратег од западот не погоди зашто е нападнат Курск, се вртеа теории за Пиар, за нуклеарна централа, за да ја принудат Русија на преговори. Си имаат сила, си можат.
Се по планот.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.234
Поени од реакции
85.919
^ ^ ^

Гомново беше еден од најглавните (ако не и најглавниот) луѓе што придонесе да пропаднат преговорите меѓу Русија и Украина на маса. Му одговараше да има крвопролевање, и онака тоа не беше пред нивниот двор.

Класично англиско пореметено инцестоидно копиле
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
209
Поени од реакции
271

Тоа е тој ментален склоп на мала група педера тука и овој гревов.
Во нивната шизофрена логика они се против Путин, не против Русија,
види како намерно се обрати да го избркаме Путин, демек не сме ние против Русите ние сме против Путин.
Истата "логика" ја имаат и некои членови на форумов.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.145
Поени од реакции
6.803
⚡ A large number of Western journalists gathered in Sumy and Zaporozhye amid Kiev’s preparations for an attack on the Kursk and Zaporozhye nuclear power plants - RIA Novosti

заебано
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.571
Поени од реакции
5.840
 

Kajgana Shop

На врв Bottom