ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.716
Кога се праиш курназ и не сакаш да платиш, а забораваш дека ти ијам ssh пристап до сите околини

:zloo:

sudo is the magic word to get what you want :kuracc:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.716
До таму дојдовте?
Ми истече договорот. Имавме пробен договор од 3 месеца по негово инсистирање, по што ја не сакав да продужам дека човекот многу се опушташе и не се придржуваше до договореното околу работни саати. И демек се наљути, ама кодот кој што му го искуцав за тој еден месец неќеше да го тргне, ама и неќеше да плати, а требаше до денес да плати. Па фино лепо се ssh нав на сервер, му го сменив пасвордот на root јузерот и за почеток му го стопирав кјуинг системот. Али ќе му треба време да се сети до што е, пошто спор е малце. Aко пак не му доаѓа памет наредно ќе биде стопирање на серверот или порка да му пуштам на landing page, последна мерка ќе биде да му ги зачистам базите, али тоа ќе биде irreversible. Па да видиме, колку време ќе му треба да пише. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.508
Ми истече договорот. Имавме пробен договор од 3 месеца по негово инсистирање, по што ја не сакав да продужам дека човекот многу се опушташе и не се придржуваше до договореното околу работни саати. И демек се наљути, ама кодот кој што му го искуцав за тој еден месец неќеше да го тргне, ама и неќеше да плати, а требаше до денес да плати. Па фино лепо се ssh нав на сервер, му го сменив пасвордот на root јузерот и за почеток му го стопирав кјуинг системот. Али ќе му треба време да се сети до што е, пошто спор е малце. Aко пак не му доаѓа памет наредно ќе биде стопирање на серверот или порка да му пуштам на landing page, последна мерка ќе биде да му ги зачистам базите, али тоа ќе биде irreversible. Па да видиме, колку време ќе му треба да пише. :)
Голем проблем е наплатата, имавме и ние такви пациенти, прво не плаќаа, па се закануваа и за на крај да молат, неколку месеци се бркавме за да ни доплатат. Лошото е што освен вака, немаш друг начин да го бркаш. Судски процес е речиси невозможно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.265
Поени од реакции
41.659
Кога се праиш курназ и не сакаш да платиш, а забораваш дека ти ијам ssh пристап до сите околини

:zloo:

sudo is the magic word to get what you want :kuracc:
Брат што направи, уште му го држиш конпјутерот киднапиран?
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
179
Поени од реакции
292
sudo -rf /
Пробај ја таа команда , ке ти даде пари 100%
 
Член од
12 август 2024
Мислења
119
Поени од реакции
311
Има муабет дека од ИНС 20 души добиле отказ. Мислев се стабилизираа фирмите и пазарот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom