Македонска берза

Член од
1 февруари 2016
Мислења
262
Поени од реакции
210
Taa i sega treba da se trguva na min 1950 pa nagore ....kako i mpt nad 92000.....grnt 1700 +
....ppiv 60+....a uste i ako dovedat do politika na real dividend min 50% od profit .. ovie ceni ke treba da odat 30-40% up
Ps...stb vo naredni 2 godini ocekuvajte samo kapitalna dobivka a potoa ...sky is a limit :)
Тука се некаде и моите проценки, мислам дека ова се најреалните бројки. Кога сме кај Стб денес нешто се мислам, на мсе фалат 2 работи за да полета, двд кај Стб и сплит кај Мпт.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.147
Поени од реакции
8.939
Една од најдобрите прилики на МСЕ. Прогнозирам, за брзо х2. Влегуваат се повеќе финансиски писмени луѓе со препознавање и пресметка на капитална добивка, а не трчкарање по дивиденда. До крај на година 3000 ден
Нема шанса да дојде ниту до 2500 без дивиденда. Едноставно нема доволно интерес од инвеститорите, а и резултатите не се спектакуларни со оглед на ситуацијата со банките. Screenshot 2024-08-09 194426.png
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
262
Поени од реакции
210
Нема шанса да дојде ниту до 2500 без дивиденда. Едноставно нема доволно интерес од инвеститорите, а и резултатите не се спектакуларни со оглед на ситуацијата со банките. Прегледај го приврзокот 425884
Резултатите не се спектакуларни? Не знам што би требало да испорача банката, а за интересот претходно пишав се менува перцепцијата IMG_20240809_200905.jpg
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.147
Поени од реакции
8.939
Резултатите не се спектакуларни? Не знам што би требало да испорача банката, а за интересот претходно пишав се менува перцепцијатаПрегледај го приврзокот 425886
Се надевам дека ќе си во право зошто имам СТБ ама од графиконот погоре можеш да видиш дека со години речиси да стои во место.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
262
Поени од реакции
210
Се надевам дека ќе си во право зошто имам СТБ ама од графиконот погоре можеш да видиш дека со години речиси да стои во место.
Мислам дека се повеќе зазема од колачот, неминовно се наметнува, не можеш како инвеститор или особено како фонд да игнорираш такви показатели. Си иде нагоре постепено, но забрзано особено од стартот на годината
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
195
Поени од реакции
217
Не биди сигурен , со грк никогаш не се знае ништо
So grk osobeno za nas moze samo na poloso da ocekuvas ako gledas unazad od 1945 navamu.
Автоматски споено мислење:

Една од најдобрите прилики на МСЕ. Прогнозирам, за брзо х2. Влегуваат се повеќе финансиски писмени луѓе со препознавање и пресметка на капитална добивка, а не трчкарање по дивиденда. До крај на година 3000 ден
Za dividenda se trckara po TNB a vaka kako sto predviduvas rast od 2020 do sega trebase so ova predviduvanje da bide 16 000,samo sto za zal vo 2020 bese 1 100 denari a sega e 1700-1800.Za 4 godini tolku golem rast mi se cini kako prugana za Bugarija sto se gradi.Cuvajte si ja ako ste zadovolni pokraj vas i grkot ke bide zadovolen dodeka ve ima.
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Drustvo zdravo, nov sum na forumot a me interesira domasnata berza ne sum vo tek, iako do sega vekje godina vreme si igram sitno na binance, uste ne sum siguren za pogolema igra. Ima mnogu strani na forumot pa iskreno mnogu se za citanje za da vlezam vo igra. Dali nekoj kje saka malku da me upati na koi strani trguvate bidejki gledam nekoj kratenki ama ne znam sto znacat, ili barem od kade da pocnam od koja strana :D . Blagodaram
 
Член од
31 август 2017
Мислења
255
Поени од реакции
177
So grk osobeno za nas moze samo na poloso da ocekuvas ako gledas unazad od 1945 navamu.
Автоматски споено мислење:


Za dividenda se trckara po TNB a vaka kako sto predviduvas rast od 2020 do sega trebase so ova predviduvanje da bide 16 000,samo sto za zal vo 2020 bese 1 100 denari a sega e 1700-1800.Za 4 godini tolku golem rast mi se cini kako prugana za Bugarija sto se gradi.Cuvajte si ja ako ste zadovolni pokraj vas i grkot ke bide zadovolen dodeka ve ima.
Znaci vo zadnji 4 godini knigovodstvenata od 750/800 ja kacija na ~1500 (kapitalna dobivka) ....ostavija pari za idno raspredeluvanje....portfolioto kazuva deka vo momentot nema slobodni paricni sredstva za isplata (vo rezervacii) ...a se dolzi na investiciite i nekolku losi plasmani .....ne zaboravajte nema dogovor so "juzna makedonija" :) za dvojno odanocuvanje
E sega eve i za novive da znaat koj tabor da fatat ....onaka prosta astalska matematika....stb lani 200 per share dobivka ,kmb 1600 ....ako za 24000 e 1kmb toa e 13.5 akcii stb ....13.5 x200 = 2700 ....koga togas(2 god) parite ke se oslobodat .....znaci stb ,kmb i nlb se priblizno isti so razlika sto zavisi koja banka ima poveke afinitet kon fizicki ili pravni lica ,kon positni ili pokrupni ili miks medju edno i drugo .....vo princip ne se gresi vo niedna od niv samo videte si kade moze poveke profit vo odreden vremenski period .....malite banki gi trgam na strana iako ttk prijatno iznenaduva a izgleda za cenata na trguvanje menadzmentot mnogu ne se optovaruva dal e up ili down
Splitot na mpt ne bi go igral ....toa e pogolema igra medju fondovi sopstvenici na golemi udeli i malku sitni poedinci koi na kratok rok moze da nastradaat .....ajde ostanete so zdravje na vrukinive ....uzivajte vo zadnji mesec ma letovo :)
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2023
Мислења
31
Поени од реакции
41
Drustvo zdravo, nov sum na forumot a me interesira domasnata berza ne sum vo tek, iako do sega vekje godina vreme si igram sitno na binance, uste ne sum siguren za pogolema igra. Ima mnogu strani na forumot pa iskreno mnogu se za citanje za da vlezam vo igra. Dali nekoj kje saka malku da me upati na koi strani trguvate bidejki gledam nekoj kratenki ama ne znam sto znacat, ili barem od kade da pocnam od koja strana :D . Blagodaram
За странски берзи IBKR (Interactive Brokers) и T212 (Trading 212), можеш да ги најдеш на Google.
За македонска берза, треба прво да си направиш договор со брокер. Скоро секоја банка има, само побарај на интернет за твојата и ќе најдеш контакт телефон за да си прашаш. На пример, побарај "хартии од вредност НЛБ" и ќе дојдеш до нивниот сајт, итн. Ќе те упатат што треба да направиш и кои се провизиите за тргување.
 
Член од
7 март 2023
Мислења
49
Поени од реакции
45
3200 е понудата од KMB за SBT. Нешто баш и не сум убеден дека ќе им помине. Мислења?
 
Член од
4 август 2022
Мислења
37
Поени од реакции
35
3200 е понудата од KMB за SBT. Нешто баш и не сум убеден дека ќе им помине. Мислења?
Имаше еден период во кој не все знаеше цената која ќе биде понудена и многу луѓе се насанкаа се купуваше и по 4.000 денари. Јас мислам дека ќе им помине можеби не 100% ама во добар дел бидејќи работењето на СБТ не е сјајно имаше загуби во изминатите периоди.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
255
Поени од реакции
177
Имаше еден период во кој не все знаеше цената која ќе биде понудена и многу луѓе се насанкаа се купуваше и по 4.000 денари. Јас мислам дека ќе им помине можеби не 100% ама во добар дел бидејќи работењето на СБТ не е сјајно имаше загуби во изминатите периоди.
Izgleda restoto do min 4500 ke ide pod masa ....
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
308
Поени од реакции
264
Јас не верувам дека КМБ ќе понуди книговодствена вредност и чудно ми е што толку расте цената на СБТ. Ако се сеќавате на Шпаркасе - Охридска , понудената цена беше далеку под, иако Охридска работеше со добивка. СБТ од друга страна, минатата година беше со загуба. Кој знае каков е квалитетот на портфолиото. Можеби грешам, ама нека стои запишано
Понудената 25% пониска од бук. Јас немам акции во СБТ ама би ја прифатил
Автоматски споено мислење:

Izgleda restoto do min 4500 ke ide pod masa ....
Книговодствената е тема за дискусија ако си ги имаат преценето кредитите
 
Член од
31 август 2017
Мислења
255
Поени од реакции
177
Понудената 25% пониска од бук. Јас немам акции во СБТ ама би ја прифатил
Автоматски споено мислење:


Книговодствената е тема за дискусија ако си ги имаат преценето кредитите
3800-4000....price fair enough....vaka na 3200 ostava somnez za nekakvi spekulacii ...ja nemam dlabinski analizirano....ama......????
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
36
Поени од реакции
23
koga ke poglednes deka na pocetokot na godinata koga KB objavija interes za kupuvanje akcijata bila 2370, a pred nepolni dva meseci na 18.06 koga veke se znaeshe deka ke ja kupat cenata 3200 den. , pa trgna nagore mozebi nekoj znael za cenata na ponudata i kako shto biduva vo nasava se diga se pravi fama za ekstra zarabotka :) , jas smetam deka i ova 3200 e previsoka cena, nemam od Stopanska bitola, no kako akcioner na KB ova cena za mene licno e previsoka,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom