Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.739
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Војната во Авганистан и Украина се разликуваат во буквално се, навистина не знам како може човек да ги спореди освен ете најбазично дека во двете војни се пукаа и гинеа луѓе.

Инаку не верувам дека некој мисли, најмалку Кремљ дека Киев ќе се предаде поради тоа што луѓето немаат струја, гладувале или што ти знам - Украина ќе се бори до последниот Украинец без разлика на последиците кои веќе се катастрофални за нив.
Ne sporeduvam vojni, gi sporeduvam glupostive so gi tresete.
Posle pola milion mrtvi, gi zabole dvete strani dali imale voda ili struja. Ako ti e jasno, so go spominjas?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.814
Поени од реакции
21.936
Ne sporeduvam vojni, gi sporeduvam glupostive so gi tresete.
Posle pola milion mrtvi, gi zabole dvete strani dali imale voda ili struja. Ako ti e jasno, so go spominjas?
Бидејќи јас (и @Harald , така барем мислам) кога зборувам за немање струја исл мислам од логистички аспект, економски, демографски итн. Немање струја значи помал квалитет на живот и помала економска активност што значи поголема емиграција на Украинци што значи послаба економија, помалку "волонтери" за фронт итн. Немање струја значи потешко производство, поправање и транспорт за потребите на ВСУ. Сето ова влијае на ослабнување на способноста на украинската држава да води војна.

Самиот Киев проценува дека отприлика во период од 2024-2025 700.000 Украинци ќе фатат магла од државата.

Види какви небулози трескаат Украинците, очигледно треба повеќе да ве читаат што пишувате.
According to the NBU's report, the main reason behind the predicted emigration surge is the difficult energy situation and associated insecurities about the upcoming winter, as well as the slow stabilization of economic processes due to safety risks.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
967
Istoto vazi i za Amerika, i oni ne bi se osudile sea. Ova dva pati posilen i pogolem, mozda u vasite glavi. Na terent Ruskata vojska e ramna so Ukrainskata. I te kako mozhe da ja izgubat vojnava, kako sto gleas i od momentalnata situacija.
Автоматски споено мислење:


Den dva, ajde da vidime :D Da ne gi brkaat 2 godinin samo.
Трпение треба, во секоја војна, блицкриг видовме дека не функционира, од двете страни...
Слаба точка на одбрана, Украина го искористи тоа... Русија според секоја доктрина воена го направи тоа што треба...
Значи и НАТО и Русија, учат од оваа војна, да проценеше НАТО дека може со 200 амбраси,или било кое друго западно оружје да ја освои Русија,ќе испратеа такво оружје...И НАТО не е глуп, во одбранбена позиција е сега, и мое мислење дека они ја диктираат играта, Русија само се приспособува ..
Не сум јас, срамота е цел свет да застане позади Украина, и да неможат да ја сочуваат својата територија...Срамота е за колективниот запад...Да неможат едно село во Украина да сочуват...
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
253
Поени од реакции
366
Како може да не е брането а се наоѓа на граница со Украина, земја со која војуваат две и пол години? Влегоа со воена техника, бригади, против воздушни системи, тоа не се спрема преку ноќ. Што кажува тоа за руското разузнавање, ако ваква акција им спремат под нос?
Не зборува добро за руското разузнавање но размисли и од овој аспект: Нападот на Курск од тактички и операривен аспект е толку глуп, толку ништо не добиваат Украинците, што никој нормален не очекува да го направат.

Замисли да имаш куќа во која на приземје има соба која е празна и која има само надворешна врата, и од која не може да се влезе понатаму во куќата. Дали ти би потрошил големи средства да ја опремиш таа соба со блиндирана надворешна врата ?
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
253
Поени од реакции
366
Прашањето е Русија до кога ќе се бори, а не Украина. За Украинците е јасно.
Русија ќе се бори се додека не ги оствари своите стратешки цели. Припојување на Донбас, Крим, Херсон и Запорожје кон Русија, и менување на уставот на Украина како гаранција дека Украина никогаш нема да биде членка на НАТО.

Не ти е ова прилично очигледно што поставуваш вакво прашање?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.251
Поени од реакции
21.996
Прашањето е Русија до кога ќе се бори, а не Украина. За Украинците е јасно.
Sto e jasno za Ukraincite? Tie ke se borat se dodeka USA im velat da se borat. Ne e toa nekoja visa matematika. Utre idniot pretsedatel na SAD da reci dosta e, tolku ke bidi od vojnata. USA i zapadot teski pari i oprema istura vo Ukraina za da ja drzi na noze i toa po svoja steta na ekonomski plan i po cena na svetska dominacija. Ne treba nekoj ekspert da bidis za da ne mozes toa da go vidis. Toa sto pred nekolku godini bese nadvor od umot i da pomislis, sega e realnost.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Еве НАТО ги уништува радарите, базите, целата црноморска морнарица. Што прави Русија во врска со тоа? Што прави освен што ќути и пуши?

Еден дрон срушија на Црно Море и се усравте од радост, додека овие систематски ги раскомадаа.
НАТО ли ги уништува?
не заебавај
ја цело време мислев Украина
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.888
Поени од реакции
10.712
Нека ја победат де, нека го земат Харков ете што е на 20 километри од граница. Нека влезат во Киев и нека закачат знаме на Верховната Рада. Нели они се нуклеарна сила а овие што роварат во Курск се утепани.
Зарем?
Повторно од почеток одиме?
Војна и само војна во тоа болната глава ти е решение на проблемот.

Со доливање бензин на огнот нема да го изгасниш.
Лупетај ти навијачки колку сакаш по темава, директни последици има и не се решаваат истите со уште војна туку со престанување на истата.


Зошто би ескалирале до нуклеарно оружје во контролирана војна на истрошување, која ја планирале и ја добиваат?
Тие можеби планирале едно, но испаднало десетто. Факт е дека никому не носи добро ниту долга војна, остави плановите.
Дека беа во право зошто започнаа после прекршување на сите договори и здраворазумско однесување од нивна страна - беа, дека продолжувањето на нештово носи некаква корист, не носи никаква.

Така да, кај нив и во нивната замислена разврска на нештата дефинитивно има проблем, тој проблем според мене треба да си го решат побрзо можно, не во недоглед да се продлабочува.

Крај краева, сите тие такви и долги војни резултираа после со проблем на одржавање на тие територии. Ете на блискиот исток УСА има еден куп бази, дали тие бази се исти на број како порано или дали ќе останат исти? Сигурно не.

Остави ги лудациве тука што примаат и толкуваат вести зависно од пропаганда и како мали деца се палат дали некој собрал 3 села погоре или подолу на мапата, далекусежно гледано последиците се катастрофални и за Русија, да не збораме веќе колку за Украина ама и за ЕУ и вклучително тука со ескалација и за нас во МКД.
Никако не би се согласил со тоа дека ова треба да оди во недоглед, пошто не е решение некое.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
Sto e jasno za Ukraincite? Tie ke se borat se dodeka USA im velat da se borat. Ne e toa nekoja visa matematika. Utre idniot pretsedatel na SAD da reci dosta e, tolku ke bidi od vojnata. USA i zapadot teski pari i oprema istura vo Ukraina za da ja drzi na noze i toa po svoja steta na ekonomski plan i po cena na svetska dominacija. Ne treba nekoj ekspert da bidis za da ne mozes toa da go vidis. Toa sto pred nekolku godini bese nadvor od umot i da pomislis, sega e realnost.
Многу тешки пари, 60 милијарди за неколку години.
Тешко им паѓа на Американскиот воен буџет од 800+ милијарди годишно.

Русија ќе се бори се додека не ги оствари своите стратешки цели. Припојување на Донбас, Крим, Херсон и Запорожје кон Русија, и менување на уставот на Украина како гаранција дека Украина никогаш нема да биде членка на НАТО.

Не ти е ова прилично очигледно што поставуваш вакво прашање?
Ах, добро.
Украинците викаат дека ќе се борат додека не ги избркаат Русите од своја територија.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
253
Поени од реакции
366
Ах, добро.
Украинците викаат дека ќе се борат додека не ги избркаат Русите од своја територија.
Украинците можат да викаат многу силно, ќе се борат се додека некој ги финансира. Русија сама се финансира. Тоа прави мала разлика. Друга работа што прави мала разлика е што Русите се борат со доброволци за плата. Украинците се борат со киднапирани гревови. Трета работа што прави мала разлика е што политиката на Русија кон Украјина зависи од Путин и неколку луѓе околу него. Политиката на западот кон Украина зависи од избори, јавни мислења, чуда.

Пресметај ги овие мали разлики па види кој ќе се бори подолго.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
967
Нека ја победат де, нека го земат Харков ете што е на 20 километри од граница. Нека влезат во Киев и нека закачат знаме на Верховната Рада. Нели они се нуклеарна сила а овие што роварат во Курск се утепани.
Автоматски споено мислење:



Како може да не е брането а се наоѓа на граница со Украина, земја со која војуваат две и пол години? Влегоа со воена техника, бригади, против воздушни системи, тоа не се спрема преку ноќ. Што кажува тоа за руското разузнавање, ако ваква акција им спремат под нос?
Срамота е 50 плус држави да неможат да одбранат едно село...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.739
Тие можеби планирале едно, но испаднало десетто. Факт е дека никому не носи добро ниту долга војна, остави плановите.
Дека беа во право зошто започнаа после прекршување на сите договори и здраворазумско однесување од нивна страна - беа, дека продолжувањето на нештово носи некаква корист, не носи никаква.

Така да, кај нив и во нивната замислена разврска на нештата дефинитивно има проблем, тој проблем според мене треба да си го решат побрзо можно, не во недоглед да се продлабочува.

Крај краева, сите тие такви и долги војни резултираа после со проблем на одржавање на тие територии. Ете на блискиот исток УСА има еден куп бази, дали тие бази се исти на број како порано или дали ќе останат исти? Сигурно не.

Остави ги лудациве тука што примаат и толкуваат вести зависно од пропаганда и како мали деца се палат дали некој собрал 3 села погоре или подолу на мапата, далекусежно гледано последиците се катастрофални и за Русија, да не збораме веќе колку за Украина ама и за ЕУ и вклучително тука со ескалација и за нас во МКД.
Никако не би се согласил со тоа дека ова треба да оди во недоглед, пошто не е решение некое.
Со акцент на подвлеченото:
- Одговара долга војна на трошење, кога не можеш да победиш во кратка војна а можеш во долга. Не дека не можат да победат воено/тактички во кратка војна, но притоа големи се шансите дека стратешки ќе изгубат. Или кога непријателот сака нешто да направиш (кратка интензивна all in војна), обично тоа не е во твој интерес... Воопшто да не се почнеше војната не беше опција, ете и тоа да го исклучиме.
- Чување/бранење на територии не е проблем во случајов, прво затоа што војнава не се води за територии туку за да се спречи создавање на уште еден НАТО вазал до руските граници. И за да се стави крај на агресијата на САД. Второ затоа што војна на трошење сама по себе обезбедува противникот да нема со што да води војна во оваа генерација (гледано од аспект на жива сила, а краткорочно и од аспект на воена техника).

Сериозно, последици за РФ и тоа како има од војнава. Но акцентот е на тоа дека тие последици се ништожни наспрема последиците од неводење на војната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom