Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Не, тогаш намерно им го дадоа Перл Харбор за да ги навлечат и потоа само тестираа, тие и онака ќе ги победеа конвенционално, сфаќаш? ;)

Исто е, а сепак различно.
(зависно за кој навиваш)
Pa da, Amerikancite kje gi pobedea konvencionalno sekako. Megju drugoto vo vojnata vlegoa i sovetite, taka da sekoj so malce poznavanje u istorija mu e jasno kako kje zavrsese toa.
Автоматски споено мислење:

@Menethil
Коа викам јас размислуваш ко дете ти се лутиш... немало сила Украина некој (Русија) да ја совлада некој конвенционално.

Ела бате да се тепаме, ферка, арно ама ќе дојди од кај мене и брачед ми, другарот негов, комшијата и тетин ми. Ти тепај се сам.

Тоа ти ситуацијата со Украина (НАТО) и Русија. Инаку, ако си искрен досега Украина изгуби 3 армии, машко население кое војува (зборуваме обучено не пилци, платеници и инвалиди) не постои скоро, а украинките на запад веќе тераат втор живот со нови фамилии и деца.



Аналогијата е глупава колку ставовите кои се презентираат или не одговара соодветно кога се „аналогира“?

Само 2 поста погоре Грунф ти објасни како Русија беше насилно вмешана во срањево, на 200 потпишани и непочитувани договори според твојата „аналогија“ русите се глупави што нападнаа. Океј. Губење време е таквата дискусија пошто според тебе и Не сум ја, некој го примил сосе мадиња, глупав е, а ние паметните тука изиграваме Ајнштајн, само со секое ширење и пролонгирање на конфилктот за кој навиваме да се шири и пролонгира трпиме економски.
И после не сте деца?
Лути се колку сакаш ти.

Еквивалентно на тоа, 2001 ние како Македонци изгубивме или некој не седна на зелена маса да потпишиме тоа што мораме пошто хеликоптерите кои летаа кај Кодра Фура и вршеа достава на муниција не смеевме да ги рушиме оти директно ќе отвориме војна со НАТО.

Или и тоа беше прокси, а ние ништо не разбираме па вие ќе не оправате и нас и Русите и цел свет?

Не, резонирањето како мали деца доведува до ова што е денес. Кризата, без разлика дали вештачки ја формира тој запад или не, нема да заврши со долевање масло на огнот. Додека некој во Украина не се одважи да му ја скини глата на онај наркоманот и да испрати порака дека доста беше заебавање со судбината на еден народ дотогаш ќе трпи тој народ и последиците ќе бидат далеку со поголема цена за сите нас, пошто цехот ќе го плаќа секој еден во ЕУ.

На Борис му извршија неуспешен пуч кога му влегоа во собрание и во кабинет, на Заев му извршија неуспешно влегување во собрание и не го спречија во формирање на „парламент“. Доколку и едниот и другиот завршеа со метак во глава немаше сега пола Скопје да е албанско и секој втор бизнис во мкд да е со капитал од бело.

Дали и таму имаше наивни луѓе кои беа искористени - ите како да, дали и таму некој од надвор бидејќи беше посилна структура од нашата ги контролираше работите - ите како да, дали и таму други решаваа во што не втурнуваат и кои ќе бидат последниците за нас - да решаваа.
Бевме втурнати во војна, исходот од таа војна го решаваше некој друг и исходите од некои наши „бунтови“ против неправдата заради внатрешни јаничари ги искористи некој друг. Дупло голо.
Резултатите денес сите ги гледаме.

Само глупав човек и недораснат се радува на војна, конфликт од вакви или било какви размери или пак било каква криза - макар и економска, не мора да е воена.

Ти не си глуп ама ти е кеиф да водиш инает оти нели знаеш се', само тоа водење инает директно рефелктира на твоето подобро утре, во секоја смисла.
Mn golem post za temi so nemaat vrska so ovaa. Poentata e deka Ukraina i te kako mozhe da gi dobie. Dali kje gi dobie e prasanje, ama ete, toa im e planot. Nukearkite ne se nekakvo magicno resenie, mnogu zemji so nuklearki izgubile vojna.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
850
Поени од реакции
1.312
Дудлачиве не сфатија дека нивните попушија. Вратено е веќе едно од селата.
Јасно ти е до кое дно е работава отидена? Радости има пошто Русија вратила едно од селата... За села се разговара Ронка...
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
253
Поени од реакции
366
Poentata e deka Ukraina i te kako mozhe da gi dobie.
Ако е тоа поентата, тогаш нема поента. Украина НИКАКО не може да ја добие оваа војна. Значи, НИКАКО. Ни со цела помош на НАТО, ни со ПР акции на територија на Русија, значи НИКАКО.

Сега медиумите ја напумпаа ситуацијата како кој знае што да се случува. Украинците влегоа на територија на Русија каде што не беше брането. И што со тоа? Русија и понатаму ги дроби во Донбас и Русите не планираат да повлекуваат трупи од таму. Овој јуриш на Украинцие ќе потрае уште ден два и потоа ќе ги избркаат од таму.

Знаеш што е поентата? Украина добива битки само кога Русите не се борат. Буквално секаде каде што имаше вистински борби Украинците беа поразени.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.888
Поени од реакции
10.712
Pa da, Amerikancite kje gi pobedea konvencionalno sekako. Megju drugoto vo vojnata vlegoa i sovetite, taka da sekoj so malce poznavanje u istorija mu e jasno kako kje zavrsese toa.
Членот те праша дали е „исто, а сепак различно“ кога УСА употребува нуклеарки, а друг не смее?
Ти, секако, како ној со главата во песок и одговори сосема десетто.

Mn golem post za temi so nemaat vrska so ovaa. Poentata e deka Ukraina i te kako mozhe da gi dobie. Dali kje gi dobie e prasanje, ama ete, toa im e planot. Nukearkite ne se nekakvo magicno resenie, mnogu zemji so nuklearki izgubile vojna.
Ите како има врска пошто истите „прокси“ војни кои ги поддржувате со твојот другар од Велес се поддржани од истиот владатер и поттикнати преку разни шарени револуции, непочитување на веќе потпишани договори и постојано ескалирање и провоцирање (за што и сам се смееш со хехенца), ИТЕ како има врска и ите како се исти само не ти одговара споредбата пошто ќе треба да признаеш дека целта ти е терање инает, логика нема и онака.

Украина можела ите како да ги добие, а во меѓувреме изгуби 3 армии, немаше оружје и молеше за пари и оружје по своите измеќари од запад и не било решение некој да ги спржи одозгора ако инсистираат на ескалации.
Те прашав јас дали ќе јадеш уште некој шамар ако продолжиш да лупаш со топка по гаражата на комшијата или ако му ги кршиш прозорците ама очигледно не те шамарале туку си генерација од комоцијата на својот дом шо ги учела работите и растела во поинакво опкружување.

Во спротива, и практично, ќе си научел дека кога се гибаш со некој 2 пати повозрасен од тебе и помоќен нема никаква друга равенка освен да излезиш со крвав нос од причата и со зацрвенети образи.

Како тоа важеше за примерот на САД со Јапан, а тука не важи?
Или за тој пример ти познаваш историја, а ние не, додека за овој пример повторно ти познаваш, а другите се неписмени. Испаѓа многу паметен дечко си.

Владе добро потенцира, Русија требаше да си ја преиспита воената доктрина, не за друго туку да ги спржеше комплет уште првиот месец немаше да се влечка ова со години. Прашањето е зошто тоа не го направи тогаш (кога и прашање е дали ќе мораше да користи нуклеарно оружје), зошто не го направи во меѓувреме и зошто не го прави сега.

Од друга страна, ако се крстат на доаѓање на Трамп на власт во УСА и релаксирање на работите, а дотогаш да трпат по некоја загуба и територијално да се одржат на ова ниво на кое се - ваљда е математика која и им изгледа поверојатна, но прашање е колку би била остварлива пошто сè си има цена и кога го одлагаш очигледното решение обично таа цена со тек на време е само повисока.

Се радувате на конфликт и на долевање масло на оган од кој трпите директни и трајни економски последици. Кој и колку му сече се гледа од истото, без разлика дали тоа го прави од инат, за пари, за други интереси или толку му делиле на трите вечери.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Членот те праша дали е „исто, а сепак различно“ кога УСА употребува нуклеарки, а друг не смее?
Ти, секако, како ној со главата во песок и одговори сосема десетто.


Ите како има врска пошто истите „прокси“ војни кои ги поддржувате со твојот другар од Велес се поддржани од истиот владатер и поттикнати преку разни шарени револуции, непочитување на веќе потпишани договори и постојано ескалирање и провоцирање (за што и сам се смееш со хехенца), ИТЕ како има врска и ите како се исти само не ти одговара споредбата пошто ќе треба да признаеш дека целта ти е терање инает, логика нема и онака.

Украина можела ите како да ги добие, а во меѓувреме изгуби 3 армии, немаше оружје и молеше за пари и оружје по своите измеќари од запад и не било решение некој да ги спржи одозгора ако инсистираат на ескалации.
Те прашав јас дали ќе јадеш уште некој шамар ако продолжиш да лупаш со топка по гаражата на комшијата или ако му ги кршиш прозорците ама очигледно не те шамарале туку си генерација од комоцијата на својот дом шо ги учела работите и растела во поинакво опкружување.

Во спротива, и практично, ќе си научел дека кога се гибаш со некој 2 пати повозрасен од тебе и помоќен нема никаква друга равенка освен да излезиш со крвав нос од причата и со зацрвенети образи.

Како тоа важеше за примерот на САД со Јапан, а тука не важи?
Или за тој пример ти познаваш историја, а ние не, додека за овој пример повторно ти познаваш, а другите се неписмени. Испаѓа многу паметен дечко си.

Владе добро потенцира, Русија требаше да си ја преиспита воената доктрина, не за друго туку да ги спржеше комплет уште првиот месец немаше да се влечка ова со години. Прашањето е зошто тоа не го направи тогаш (кога и прашање е дали ќе мораше да користи нуклеарно оружје), зошто не го направи во меѓувреме и зошто не го прави сега.

Од друга страна, ако се крстат на доаѓање на Трамп на власт во УСА и релаксирање на работите, а дотогаш да трпат по некоја загуба и територијално да се одржат на ова ниво на кое се - ваљда е математика која и им изгледа поверојатна, но прашање е колку би била остварлива пошто сè си има цена и кога го одлагаш очигледното решение обично таа цена со тек на време е само повисока.

Се радувате на конфликт и на долевање масло на оган од кој трпите директни и трајни економски последици. Кој и колку му сече се гледа од истото, без разлика дали тоа го прави од инат, за пари, за други интереси или толку му делиле на трите вечери.
Istoto vazi i za Amerika, i oni ne bi se osudile sea. Ova dva pati posilen i pogolem, mozda u vasite glavi. Na terent Ruskata vojska e ramna so Ukrainskata. I te kako mozhe da ja izgubat vojnava, kako sto gleas i od momentalnata situacija.
Автоматски споено мислење:

Ако е тоа поентата, тогаш нема поента. Украина НИКАКО не може да ја добие оваа војна. Значи, НИКАКО. Ни со цела помош на НАТО, ни со ПР акции на територија на Русија, значи НИКАКО.

Сега медиумите ја напумпаа аитуацијата како кој знае што да се случува. Украинците влегоа на територија на Русија каде што не беше брането. И што со тоа? Русија и понатаму ги дроби во Донбас и Русите не планираат да повлекуваат трупи од таму. Овој јуриш на Украинцие ќе потрае уште ден два и потоа ќе ги избркаат од таму.

Знаеш што е поентата? Украјина добива битки само кога Русите не се борат. Буквално секаде каде што имаше вистински борби Украинците беа поразени.
Den dva, ajde da vidime :D Da ne gi brkaat 2 godinin samo.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
Uslovite se sosema porazlicni od prv pat koa se pojavilo nuklearno oruzje. Ima nuklearno tabu, i zatoa i nikogas pak ne e upotrebeno.
Подобјасни го изразот „нуклеарно табу„. Прв пат читам такво „нешто„.
Благодарам...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.888
Поени од реакции
10.712
Ova dva pati posilen i pogolem, mozda u vasite glavi.
Нуклеарна сила споредува со држава со уништена веќе армија, која проси по запад за војска и оружје. :facepalm:

Ти викам јас, пишење од инат.
Можеме до утре вака ама нецелисходно е и заморно.

Поздрав друже.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.797
Поени од реакции
31.739
Исклучија можност за преговори и го подигнаа влогот....цело време тоа го прават.
САД, да... Некои овде си мислат дека Украинците нешто правеле (освен да гинат).
Автоматски споено мислење:

Epa ete, iznudija ocigledno. Kinezite se troa popametni.
Кинезите немаат егзистенцијален проблем во Тајван, и секако не проблем што го немале уште од одамна... Зошто и да се брзаат кога непријателот видливо слабее.

Лоши споредби, заради глуп инает водење.


Kina kje si go zeme tajvan, prasanje na vreme e samo. Kjo go zeme poltiicki, bez ispukan kursum.
Ете дури и ти го знаеш ова... Само тогаш зошто какаш за она погоре? Каква е споредбата меѓу Кина која е само прашање на време кога ќе си го земе Тајван, и РФ кои САД ги донесоа до егзистенцијален проблем со нивната агресија на ширење на НАТО и градење на нуклеарни бази се поблиску и поблиску - иако самите на времето дигнаа џева кога на поставувањето на нуклеарки во Турција им беше вратено со почнување на поставување на нуклеарки во Куба.



Ne mora volku glupi analogii. Ukraina racuna deka kje ja dobie vojnava so attrition, odnosno Rusite kje izgubat na cost/price benefitot na vojnata i kje se povlecat.
Војната на трошење Украина ја изгуби во 22'ра, оттогаш наваму и западните ја губат.
Нула контакт со реалноста.

Okulu nuklearkite. Ja smetam deka Rusija nema upotrebi nuklearno oruzje makar i po cena na poraz tuka. Pred se, upotrebata na nuklearno znaci priznavanje na konvencionalen poraz sam po sebe i priznavanje deka se nemoknji da ja resat vojnata na drug nacin.
Posledicite po nivnata reputacija kje bidar ogromni, i dolgorocni. Ima sigurno moknji lugje vo Rusija so nema da go dozvolat toa.
Интересен реторички аспект на работите. Реторички пошто РФ апла очигледно не ја губат војнава, интересен пошто после се што се случи и иако ова е егзистенционална војна за Русија, а после се што се случи и многукратно подигнатите влогови - вие сеуште ја верглата истата приказна дека ќе дозволеле да ги убијат само за да „немало штета по нивната репутација“.

Нула контакт со реалноста... За греота.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.815
Поени од реакции
21.937
Eve vi ja realnosta na Ukraina


Struja za domakjinstva i "industrija", maksimum 4 chasa, na princip slot vockice, moze kje ima, moze kje snema.

Ama Ukraincite kje odele na "istroshuvanje" / attrition na Rusija :bravobe:
Буквално што кажа еден член пред неколку страници, Украина ќе рокне цистерна во некоја рафинерија или авион на писта и одма слава Украини, победата е наша, во меѓувреме Русија ја избриша елетричната мрежа во Украина (меѓудругото) али не е тоа важно, ќе ги фателе Русите на кондиција, на крај ќе се предаделе. Како? Не е битно, така е во филмовите, нема причина да не е така и во реалноста.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.484
Поени од реакции
36.447
Нуклеарна сила споредува со држава со уништена веќе армија, која проси по запад за војска и оружје. :facepalm:

Ти викам јас, пишење од инат.
Можеме до утре вака ама нецелисходно е и заморно.

Поздрав друже.
Нека ја победат де, нека го земат Харков ете што е на 20 километри од граница. Нека влезат во Киев и нека закачат знаме на Верховната Рада. Нели они се нуклеарна сила а овие што роварат во Курск се утепани.
Автоматски споено мислење:

Ако е тоа поентата, тогаш нема поента. Украина НИКАКО не може да ја добие оваа војна. Значи, НИКАКО. Ни со цела помош на НАТО, ни со ПР акции на територија на Русија, значи НИКАКО.

Сега медиумите ја напумпаа ситуацијата како кој знае што да се случува. Украинците влегоа на територија на Русија каде што не беше брането. И што со тоа? Русија и понатаму ги дроби во Донбас и Русите не планираат да повлекуваат трупи од таму. Овој јуриш на Украинцие ќе потрае уште ден два и потоа ќе ги избркаат од таму.

Знаеш што е поентата? Украина добива битки само кога Русите не се борат. Буквално секаде каде што имаше вистински борби Украинците беа поразени.
Како може да не е брането а се наоѓа на граница со Украина, земја со која војуваат две и пол години? Влегоа со воена техника, бригади, против воздушни системи, тоа не се спрема преку ноќ. Што кажува тоа за руското разузнавање, ако ваква акција им спремат под нос?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Eve vi ja realnosta na Ukraina


Struja za domakjinstva i "industrija", maksimum 4 chasa, na princip slot vockice, moze kje ima, moze kje snema.

Ama Ukraincite kje odele na "istroshuvanje" / attrition na Rusija :bravobe:
Ova e istiot mindset na zapadot so mislat deka sankcii kje ja predomislat rusija. Mnogu e prosto, ne sekoe naselenie ima ist prag na tolerancija. I talibancite nemaa struja i voda pa ja dobija vojnata na kraj.
Автоматски споено мислење:

САД, да... Некои овде си мислат дека Украинците нешто правеле (освен да гинат).
Автоматски споено мислење:


Кинезите немаат егзистенцијален проблем во Тајван, и секако не проблем што го немале уште од одамна... Зошто и да се брзаат кога непријателот видливо слабее.

Лоши споредби, заради глуп инает водење.



Ете дури и ти го знаеш ова... Само тогаш зошто какаш за она погоре? Каква е споредбата меѓу Кина која е само прашање на време кога ќе си го земе Тајван, и РФ кои САД ги донесоа до егзистенцијален проблем со нивната агресија на ширење на НАТО и градење на нуклеарни бази се поблиску и поблиску - иако самите на времето дигнаа џева кога на поставувањето на нуклеарки во Турција им беше вратено со почнување на поставување на нуклеарки во Куба.




Војната на трошење Украина ја изгуби во 22'ра, оттогаш наваму и западните ја губат.
Нула контакт со реалноста.


Интересен реторички аспект на работите. Реторички пошто РФ апла очигледно не ја губат војнава, интересен пошто после се што се случи и иако ова е егзистенционална војна за Русија, а после се што се случи и многукратно подигнатите влогови - вие сеуште ја верглата истата приказна дека ќе дозволеле да ги убијат само за да „немало штета по нивната репутација“.

Нула контакт со реалноста... За греота.
epa dobro, cim apla ne ja gubat vojnata, nema sto da se sekiras. Zaso bi posegnale po nuklearki ako apla ja dobivaat vojnata konvencionlno. Sedi si i svirkaj si.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.797
Поени од реакции
31.739
Владе добро потенцира, Русија требаше да си ја преиспита воената доктрина, не за друго туку да ги спржеше комплет уште првиот месец немаше да се влечка ова со години. Прашањето е зошто тоа не го направи тогаш (кога и прашање е дали ќе мораше да користи нуклеарно оружје), зошто не го направи во меѓувреме и зошто не го прави сега.
Зошто би ескалирале до нуклеарно оружје во контролирана војна на истрошување, која ја планирале и ја добиваат?
Пошто нафо направија фама од мала инкурзија на руска територија?


Овде вестите бавно доаѓаат, два дена пред да почне фамата на дискусијава ги мајтапев овдешниве нафо каде се со радувањето. Два дена им требаше да ги фати еуфорија, нормално после гледање на филмови од западни медиуми.
Автоматски споено мислење:

epa dobro, cim apla ne ja gubat vojnata, nema sto da se sekiras. Zaso bi posegnale po nuklearki ako apla ja dobivaat vojnata konvencionlno. Sedi si i svirkaj si.
Ете нешто точно, и кој па е „насекиран“? Јас сигурно не.

А реториката за нуклеарки си има намена. Исто како и најавите за наоружување на проксија ширум светот... Во некоја несакана ескалација, второво ќе претходи.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.815
Поени од реакции
21.937
Ova e istiot mindset na zapadot so mislat deka sankcii kje ja predomislat rusija. Mnogu e prosto, ne sekoe naselenie ima ist prag na tolerancija. I talibancite nemaa struja i voda pa ja dobija vojnata na kraj.
Војната во Авганистан и Украина се разликуваат во буквално се, навистина не знам како може човек да ги спореди освен ете најбазично дека во двете војни се пукаа и гинеа луѓе.

Инаку не верувам дека некој мисли, најмалку Кремљ дека Киев ќе се предаде поради тоа што луѓето немаат струја, гладувале или што ти знам - Украина ќе се бори до последниот Украинец без разлика на последиците кои веќе се катастрофални за нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom