Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.453
Поени од реакции
36.390
Шо вика Рибарот:

- Украинците имаат влезено со спремна воена сила, против воздушна одбрана и втор ешалон спремни борци кој ќе влезе после првиот пробив.

- Русија не може да ја стабилизира ситуацијата, владее паника и неколку пунктови се заземени од Украинците преоблечени руски униформи

- солиден број воени регрути и војници паднати плен кај Украинците

- самостојни украински групи роварат длабоко по руска територија што дополнително прави конфузија кај русите

- не му е јасно каков ваква операција им се спремала под носот а никој не знаел од руската команда.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
679
Поени од реакции
409
Курска битка 2.0

Бидејќи имам изиграно безброј видео игри и станат сум голем воен стручњак можам да кажам со голема извесност дека ова на крај ќе испадне грешка на УКР. Потрошени ресурси кои очајнички им трбаат на други места за малку прашина и политички бодови. На крај ќе мрра да се повлечат, не ми делува логично да држат толкава територија под окупација. Или ќе се утврдат на помал дел и ќе гледаат да издржат што може повеќе па да преговараат за размена на територии.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.000
Поени од реакции
17.832
Курска битка 2.0

Бидејќи имам изиграно безброј видео игри и станат сум голем воен стручњак можам да кажам со голема извесност дека ова на крај ќе испадне грешка на УКР. Потрошени ресурси кои очајнички им трбаат на други места за малку прашина и политички бодови. На крај ќе мрра да се повлечат, не ми делува логично да држат толкава територија под окупација. Или ќе се утврдат на помал дел и ќе гледаат да издржат што може повеќе па да преговараат за размена на територии.
Realno i da se povlecat sea, pokazaa kako se osvojuva teritorija a ne metar kvadraten dnevno. Kje im dade dobra motivacija, bas i ne im odese periodov.
Автоматски споено мислење:

Чутам украинскава екскурзија во Русија е чист тероризам пре некаква стратешка операција. Има еден куп цивили убиени во селата намерно. Во Донбас губат на големо и последна надеж им е тероризмот.
Ama kako se ova, neli snemaa vojska. Od kaj gi sobraa ovie? Izglea ovie se tie so gi sobiraa od ulica.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
177
Поени од реакции
268
Realno i da se povlecat sea, pokazaa kako se osvojuva teritorija a ne metar kvadraten dnevno. Kje im dade dobra motivacija, bas i ne im odese periodov.
И понатаму не им оди, од Курск ќе ги набркаат, а ако падни Покровск комотно можат да потпишат капитулација, затоа што толку ќе биде и од Славјанск и Крематорск. Потоа Русите ќе им ја бараат и харковската област за мир.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.777
Поени од реакции
4.539
И понатаму не им оди, од Курск ќе ги набркаат, а ако падни Покровск комотно можат да потпишат капитулација, затоа што толку ќе биде и од Славјанск и Крематорск. Потоа Русите ќе им ја бараат и харковската област за мир.
Здравје само.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.000
Поени од реакции
17.832
И понатаму не им оди, од Курск ќе ги набркаат, а ако падни Покровск комотно можат да потпишат капитулација, затоа што толку ќе биде и од Славјанск и Крематорск. Потоа Русите ќе им ја бараат и харковската област за мир.
Mnogu ako ima tuka
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
679
Поени од реакции
409
Уф, гледам и други играле видео игрички и доста знаат воена доктрина
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.000
Поени од реакции
17.832
Има, но состојбата кај Покровск е критична.
Dobro, cim tamu ti deluva pokriticno. Rabotata e so dur Rusite go osvojat toa selo, u naredntoo se formira odbranbena linija. Ne e ni cudno, koa im treba 2 meseci za edno selo. Tuka nema znaci na zapiranje. Selava se nebitni, pogranicna oblast, ama panikata so vladee kaj Rusive e jeziva.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
177
Поени од реакции
268
Dobro, cim tamu ti deluva pokriticno. Rabotata e so dur Rusite go osvojat toa selo, u naredntoo se formira odbranbena linija. Ne e ni cudno, koa im treba 2 meseci za edno selo. Tuka nema znaci na zapiranje. Selava se nebitni, pogranicna oblast, ama panikata so vladee kaj Rusive e jeziva.
И колку мислиш дека такви линии Украинците можат да формираат? Имаат безграничен број на војници? Плус, има разлика од одбранбена линија како што беше кај Авдивка, и кај некое рандом село.

Што мислиш дека ќе се случува? До сега, БУКВАЛНО секој град и село кој Русите тргнаа да го освојат, го освоија. Мариупољ, Лисичанск, Севернодонецк, Бахмут, Соледар, Авдивка. Зошто мислиш дека поинаку ќе биде со Покровск, Часив јар, Славјанск и Крематорск?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom