MTEL Македонија {моб. оператор}

Член од
24 октомври 2021
Мислења
997
Поени од реакции
631
Значи трет мобилен оператор со изнајмена инфраструктура од А1, така? А1 дали ќе ја рента базни станици си се запрашал? И на крај пак муабетот ќе заврши со рентана мрежа, каде што краен клиент нема апсолутно ништо да добие освен едно ново ИМЕ на мобилен оператор во Македонија


Телеком и А1 имаат оптичка инфраструктура до своите базни станици, точно. Ни Телекабел, ни Неотел имаат инфраструктура за мобилни услуги. Телекабел рента мрежа од Телеком. Ни едните ни другите им одговараат за мобилен оператор. Таа цена што ќе ја платат за Телекабел или Неотел, а да користат само мобилна услуга е надвор од паметот.
A1 e operator so znacitelna mokj i soglasno zakon MORA da ja renta svojata mreza... Koga dojde A1 koristese 2 godini mreza od Telekom, potoa si izgradi svoja, ovie isto taka ke odat, samo im trebaat 2 godini da izgradat svoja mreza i bolje da ne e na A1 stolbovite zosto ne se bas dobro pokrieni.
Автоматски споено мислење:

 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
A1 e operator so znacitelna mokj i soglasno zakon MORA da ja renta svojata mreza... Koga dojde A1 koristese 2 godini mreza od Telekom, potoa si izgradi svoja, ovie isto taka ke odat, samo im trebaat 2 godini da izgradat svoja mreza i bolje da ne e na A1 stolbovite zosto ne se bas dobro pokrieni.
Не знам дали се разбираме. БИЛО кој оператор без своја инфраструктура не може да понуди конкуренција на пазарот. Значи дали 2-3-5 години АКО почнат со своја мрежа ќе биде нешто во државава, ако не ќе си останат само како бројка на некој боранија оператор како во случајов МТЕЛ.

И пак, ако одат само со мобилни услуги out of mind е да купат оператор како Неотел или Телекабел. Макар што мислам дека Роби да се продаде шансите се еднакви на 0.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
860
Поени од реакции
871
Не знам дали се разбираме. БИЛО кој оператор без своја инфраструктура не може да понуди конкуренција на пазарот. Значи дали 2-3-5 години АКО почнат со своја мрежа ќе биде нешто во државава, ако не ќе си останат само како бројка на некој боранија оператор како во случајов МТЕЛ.

И пак, ако одат само со мобилни услуги out of mind е да купат оператор како Неотел или Телекабел. Макар што мислам дека Роби да се продаде шансите се еднакви на 0.
Апдејт: Сакале да градат своја мрежа, свои базни станици, да ги искористат фреквенциите од АЕК, биле заинтересирани веќе за нашиов пазар, па би можеле да направат значителни промени во мобилната телефонија.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
997
Поени од реакции
631
Апдејт: Сакале да градат своја мрежа, свои базни станици, да ги искористат фреквенциите од АЕК, биле заинтересирани веќе за нашиов пазар, па би можеле да направат значителни промени во мобилната телефонија.
apsolutno svoja mreza
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.141
Поени од реакции
500
Чешиново и Облешево...

Тоа е тој НАЈБИТЕН регион за секој оператор. 2ца луѓе и 3 овци има комплет да ги собереш.
Kazuvam za kocani kocanskiot region, i vinica sigurno nemaat znaci dzabe im gi pisuva na veb sajt
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.327
Поени од реакции
686
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
Kazuvam za kocani kocanskiot region, i vinica sigurno nemaat znaci dzabe im gi pisuva na veb sajt
Кој пазар е во Кочани бе човек? Кој оператор се замара со Кочани и Виница? Чешиново Облешево бе :facepalm: Дај прекини да трескаш глупости аман!
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
997
Поени од реакции
631
Кој пазар е во Кочани бе човек? Кој оператор се замара со Кочани и Виница? Чешиново Облешево бе :facepalm: Дај прекини да трескаш глупости аман!
kako taka, pa ako e od tamu zar da nema nikakov net??? zatoa i se selat lugeto, nema brz net, nema uslovi da raboti online...
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
kako taka, pa ako e od tamu zar da nema nikakov net??? zatoa i se selat lugeto, nema brz net, nema uslovi da raboti online...
Никој не спомна да нема никаков нет. Членот погоре 10ти пат го спомнува тој регион таму, како да компаниите се испотепаа да инвестираат во инфраструктура во Облешево и Чешиново. Мислиш за NY правиме муабет со 30м народ. Кој е интересот на било кој оператор да трга оптички кабел за 5 луѓе и 10 волци таму?
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
Дај не ја тупете темава со глупости АМАН! Ок во ред е, Облешево е стратешки најбитна општина кога се работи за оптичка инфраструктура во Македонија. Еве сега и Маск специјално сателит ќе пуштал над Чешиново, да се покрие тој битен дел од Македонија
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.412
Поени од реакции
7.874
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.327
Поени од реакции
686
На крај истата приказна ќе биде: Се тресеше гората, се роди глушец
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.141
Поени од реакции
500
Никој не спомна да нема никаков нет. Членот погоре 10ти пат го спомнува тој регион таму, како да компаниите се испотепаа да инвестираат во инфраструктура во Облешево и Чешиново. Мислиш за NY правиме муабет со 30м народ. Кој е интересот на било кој оператор да трга оптички кабел за 5 луѓе и 10 волци таму?
Ok be ok, a1 i telekabel imaat optika, a1 od poodamna a telekabel skoro postavena, na telekabel Kocani im e najpokrien so optika, telekom ima 5g vo cela opstina, nejkam da kazam deka e nogu jaka opstina onaka kazuvam deka ima mreza ne e zapostavena kako mariovo.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
967
Поени од реакции
1.402
Ok be ok, a1 i telekabel imaat optika, a1 od poodamna a telekabel skoro postavena, na telekabel Kocani im e najpokrien so optika, telekom ima 5g vo cela opstina, nejkam da kazam deka e nogu jaka opstina onaka kazuvam deka ima mreza ne e zapostavena kako mariovo.
Абе ти 10 пати потенцираш тука за оператори кои немале мрежа во Злетово и Облешево. На момент помислив дека тролаш, ама ти мртов озбилен си со муабетот. Бенефитот на секој оператор е што повеќе клиенти да фати, ваљда имаш капацитет да го голтнеш ова. Секој оператор инвестира во инфраструктура кај што може да има што поголем број на клиенти, и нормално тоа да му се исплати и од тоа да има некаков ќар.

На пример, Облешево во 2002 имало 1к луѓе, а Чешиново 900. Во овој момент сигурно се на пола. Не знам која ти е поентата искрено, ваљда да се најдеш во муабет само, друго објаснување нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom