На што се базира бугарската пропаганда?

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.521
Поени од реакции
634
Не измислувам. Посочуваш извор во кој јасно се наведува термин "Бугарска Православна религија", а сега велиш дека секоја црква има разлики.
Ако не измислуваш, покажи ми каде напишав дека има круцијална разлика помеѓу БПЦ и другите источни православни цркви?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.095
Поени од реакции
8.660
Ако не измислуваш, покажи ми каде напишав дека има круцијална разлика помеѓу БПЦ и другите источни православни цркви?
Твојот извор:

1722953246399.png
1722953295014.png
1722953329074.png

Наведуваш извор во кој се користи термин за непостоечка Бугарска Православна религија (Bulgarian Orthodox religion), a прашуваш каде си напишал дека има круцијална разлика помеѓу БПЦ и другите источни православни цркви.

БПЦ е Бугарска Православна Црква. Тоа не е и никако не може да биде синоним за Бугарска Православна религија!

Не сум ти јас виновен што цитираш некредибилни извори и уште и се образуваш од нив.
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.521
Поени од реакции
634
Твојот извор:

Прегледај го приврзокот 425543
Прегледај го приврзокот 425544
Прегледај го приврзокот 425545

Наведуваш извор во кој се користи термин за непостоечка Бугарска Православна религија (Bulgarian Orthodox religion), a прашуваш каде си напишал дека има круцијална разлика помеѓу БПЦ и другите источни православни цркви.

БПЦ е Бугарска Православна Црква. Тоа не е и никако не може да биде синоним за Бугарска Православна религија!

Не сум ти јас виновен што цитираш некредибилни извори и уште и се образуваш од нив.
Она што го покажав е дека терминот постои.

И првично напишав дека тие што се дефинираат како Македонци немаат поинаква верска припадност од оние што се дефинираат како Бугари. Сепак, решие да искористиш една апсолутно неважна работа која всушност покажува дека тоа што го напишав е вистина. Нема разлика во однос на религијата на овие групи луѓе.

Патриарх Кирил

Повторно ми е драго што стапнав на бугарска почва и те видов, Светост. Мојата посета е поврзана со важен и незаборавен датум за вас. Многу важен датум за нашите цркви и народи - 140 години од ослободувањето на Бугарија од османлискиот јарем. Херојските настани во Руско-турската војна од 1877-1878 година ги покажаа високите морални квалитети на православната војска, кои со векови ги негуваше Руската православна црква, со особено силна сила. А најголемиот крај на оваа војна беше слободата и духовниот развој на бугарскиот народ. Руската православна црква отсекогаш се сеќавала дека бугарските православни мисионери, ученици на светите рамноапостоли Кирил и Методиј, во 10 век, ги просветлиле нашите предци во Св. православна вера. Тие го запознаа народот со словенското писмо и ја отворија ризницата на христијанската култура и патријархалната мисија. Без бугарско православие немаше да има руско православие. Преку бугарското православие, рускиот народ ги доби основите на православната вера од Бугарија.

Според рускиот патријарх Кирил, постои „бугарско православие“. Ама кој е тој да каже дали има или не - 121314 од кајгана е побитен...
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
702
Поени од реакции
2.889
Самоопределувањето не значи дека групата граѓани сочинува национално малцинство.

Еве нешто за читање: https://en.wikipedia.org/wiki/Minority_group

A national minority is a social group within a state that differs from the majority and/or dominant population in terms of ethnicity, language, culture, or religion, but also it also tends to have a close link with a specific territory from which the minority social group originates.

Овие луѓе се од иста етничка припадност - има случаи кога еден брат е Македонец, сите останати од семејството се Бугари. Како се случи двајца браќа од исти родители да се од различна етничка припадност?

Јазикот што го зборуваат е како и сите други Бугари од местото каде што живеат или од каде се родени.

Нивната култура не се разликува од онаа на нивните сограѓани Бугари.

Нивната религија е бугарско православие.

На која легитимна основа треба да ги дефинираме овие луѓе како национално малцинство?

Ова го мисли Бугарија кога вели дека не постои македонско национално малцинство.
Тогаш која е потребата да се внесуват бугари во устав кога истото ова важи и во спротивен правец ? Чему блокади за влез во ЕУ?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.095
Поени од реакции
8.660
Она што го покажав е дека терминот постои.

И првично напишав дека тие што се дефинираат како Македонци немаат поинаква верска припадност од оние што се дефинираат како Бугари. Сепак, решие да искористиш една апсолутно неважна работа која всушност покажува дека тоа што го напишав е вистина. Нема разлика во однос на религијата на овие групи луѓе.

Патриарх Кирил

Повторно ми е драго што стапнав на бугарска почва и те видов, Светост. Мојата посета е поврзана со важен и незаборавен датум за вас. Многу важен датум за нашите цркви и народи - 140 години од ослободувањето на Бугарија од османлискиот јарем. Херојските настани во Руско-турската војна од 1877-1878 година ги покажаа високите морални квалитети на православната војска, кои со векови ги негуваше Руската православна црква, со особено силна сила. А најголемиот крај на оваа војна беше слободата и духовниот развој на бугарскиот народ. Руската православна црква отсекогаш се сеќавала дека бугарските православни мисионери, ученици на светите рамноапостоли Кирил и Методиј, во 10 век, ги просветлиле нашите предци во Св. православна вера. Тие го запознаа народот со словенското писмо и ја отворија ризницата на христијанската култура и патријархалната мисија. Без бугарско православие немаше да има руско православие. Преку бугарското православие, рускиот народ ги доби основите на православната вера од Бугарија.

Според рускиот патријарх Кирил, постои „бугарско православие“. Ама кој е тој да каже дали има или не - 121314 од кајгана е побитен...
Според Православните Канони не постои бугарско православие. Колоквијално и во разговорите на популисти и националисти постои и бугарско православие и грко-православие и Српска Нова Година (Нова Година според Јулијанскиот календар, која српските националисти потполно неосновано ја именуваат како српска).

Туку кога веќе цитираш руски извори, погледни го ова:

1722959323098.png
1722959412341.png
1722959529159.png

Најпрвин, не прават никаква разлика помеѓу туркиското племе Бугари/Булгари, овде наведено како Болгари (не Прабугари, не Протобугари и не Туркобугари), за потоа да кажат дека Светите браќа Кирил и Методиј биле од словенско-болгарско потекло, за на крајот да напишат дека Борис III бил болгарски цар, и на крајот и вас да ве именуваат како болгарско государство (болгарска држава).

1722959754106.png
Сега јас ако се потпрам само на овој текст, не можам да направам никаква разлика помеѓу монголоидното турско племе Болгари и денешните Б'лгари од Б'лгарија, бидејќи и за вас е исползувана истата именка - Болгари.

Ти можеш ли?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom