Нов Телевизор

Член од
8 јуни 2010
Мислења
83
Поени од реакции
16
Здраво друштво

Барам препораки, искуства со поефтините телевизори околу 43 инчи. Ми треба искрено мисење, порано сте ми помогнале, ајде сега пак :)

Ако не е ок темата, се извинувам.

Поздрав!

п.с.Ме интересира кој бренд освен Сони, ЛГ, Самсунг, Филипс би бил добар
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
806
Поени од реакции
834
Здраво друштво

Барам препораки, искуства со поефтините телевизори околу 43 инчи. Ми треба искрено мисење, порано сте ми помогнале, ајде сега пак :)

Ако не е ок темата, се извинувам.

Поздрав!

п.с.Ме интересира кој бренд освен Сони, ЛГ, Самсунг, Филипс би бил добар
https://smartshop.mk/product/tesla-televizor-43e635bfs-android-11/ Српски бренд Тесла, му подаривме за свадба на братучед и ден денеска му нема откажано.
https://smartshop.mk/product/4k-led-uhd-smart-tv-samsung-ue-43-cu-7172-uxxh/ Од самсунг ко што имам видено убава слика имаат телевизорите, додека имам разгледувано во салон.
Филипс можеш да побараш во сетек мислам дека имаат и во Техномаркет, и тие се одлични телевизори, еве 7 години кај мене ќе напрај и нема откажување ништо.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
83
Поени од реакции
16
Немам одреден буџет, спомнав дека сакам препораки за бренд кој не е Сони, ЛГ, Самсунг, Филипс.

хе хе


Hisense и TCL се исто ок брендови ако сакаш поефтино.
Фала, ова ми е корисно. Исто и јас се стекнав со мислење дека овие два бренда делат од останатите не толку популарни брендови.


https://smartshop.mk/product/tesla-televizor-43e635bfs-android-11/ Српски бренд Тесла, му подаривме за свадба на братучед и ден денеска му нема откажано.
https://smartshop.mk/product/4k-led-uhd-smart-tv-samsung-ue-43-cu-7172-uxxh/ Од самсунг ко што имам видено убава слика имаат телевизорите, додека имам разгледувано во салон.
Филипс можеш да побараш во сетек мислам дека имаат и во Техномаркет, и тие се одлични телевизори, еве 7 години кај мене ќе напрај и нема откажување ништо.
Фала на препораките и споделеното искуство, ќе ги разгледам.
 

Steff58

Човекојадец
Член од
22 мај 2024
Мислења
74
Поени од реакции
82
Електра препорачувам, не е прочуен бренд ама поиздржлив ми испадна од многу познати брендови.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.223
Поени од реакции
5.183
Здраво друштво

Барам препораки, искуства со поефтините телевизори околу 43 инчи. Ми треба искрено мисење, порано сте ми помогнале, ајде сега пак :)

Ако не е ок темата, се извинувам.

Поздрав!

п.с.Ме интересира кој бренд освен Сони, ЛГ, Самсунг, Филипс би бил добар
Ovoj model

 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.523
Поени од реакции
3.636
Здраво друштво

Барам препораки, искуства со поефтините телевизори околу 43 инчи. Ми треба искрено мисење, порано сте ми помогнале, ајде сега пак :)

Ако не е ок темата, се извинувам.

Поздрав!

п.с.Ме интересира кој бренд освен Сони, ЛГ, Самсунг, Филипс би бил добар
Сам си напишал кои брендови се квалитетни. Дај малку повеќе пари и купи нешто вредно.
Се друго е ѓубре за сиромашни, и без пари да ми се дадат не би користел кинески, турски, и господ знае каде произведени брендове телевизори.

Panasonic и Grundig веќе многу години престанаа да произведуват телевизори. Тие го продадоа брендот на Турците, кои ги произведуваат, но со нивни делови и софтвер.
Един познат си купи Panasonic и се псуе дека го направил,многу багове во софтверот, секоj месец се замрзнува и мора да го рестартира главно со примарните поставки,
иако е 4k и сликата не е многу квалитетна во споредба со другите скапи марки.
 
Последно уредено:
Член од
8 јуни 2010
Мислења
83
Поени од реакции
16
Овој што го менувам е LG FHD 1080p 32ka од 2016. Тогаш со таква замисла бев, дај повеке пари да гледаш подобра слика, подолго.
За малку. Се расипа на 2риот месец после гаранцијата, едвај го спасија да не купувам нов, низ панелот се гледаше појако и послабо светло, значи нит беше долготраен, нит гледав добра слика во поголемиот дел од времето.

Не велам дека сите се такви, но ете пример дека и тие "скапите, јаките" и не се толку wow
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.583
Поени од реакции
40.592
Овој што го менувам е LG FHD 1080p 32ka од 2016. Тогаш со таква замисла бев, дај повеке пари да гледаш подобра слика, подолго.
За малку. Се расипа на 2риот месец после гаранцијата, едвај го спасија да не купувам нов, низ панелот се гледаше појако и послабо светло, значи нит беше долготраен, нит гледав добра слика во поголемиот дел од времето.

Не велам дека сите се такви, но ете пример дека и тие "скапите, јаките" и не се толку wow
не се замарај со тоа, гледај да ти е океј цената. Кинеските се 10 пати подобри од елџи и слични у поглед цена перформанси. Разлика добра се осеќа дури кога навлагаш кај скапите телевизори со ОЛЕД панели и слично. За ефтина 43ка било кој не ти менува многу.
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
574
Поени од реакции
297
Samsung [32" - 33k] uste koa ispadnaa Smart modelite, edino nesto od togas do sea so se rasipalo e zadno svetlo.
Zimoska kupiv Hisense ovoj model 20k sea gledam 24k kacen

Na ovoj Hisense pretezno gledam serii I filmovi 2160p.
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
603
Поени од реакции
441
Немам одреден буџет, спомнав дека сакам препораки за бренд кој не е Сони, ЛГ, Самсунг, Филипс.
Ако неќиш од тие фирми, како шо рече Ron, TCL и Hisense, не се ок брендови туку се бомба. Евтините телевизори се подобри од било кој конкурент за цената кај нас, а поскапите телевизори, јас имам искуство со Hisense Mini-LED, телевизорот е страшен. Контрастот е скоро како OLED, незаприметливо полош, а светлоста е мноогу поголема, немаш burn-in и не го плаќаш низ нос. Ако сакаш убав телевизор во моментот за не голема цена само TCL или Hisense MiniLED. Само би ти рекол да видиш TCL бидејќи TCL имат Google TV/Android TV, а Hisense некој нивни Vidaa оперативен систем.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
83
Поени од реакции
16
Фала ви на сите за препораките!

За сега по коментарите окото ме влече накај TCL гледам ги има во Setek.
Оставам уште некој ден да размислам и споредам, па ќе видам.

п.с. мини Лед нема 43ка, се се поголеми од 50+ инчи (барем моментално во понудата на сетек)
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
603
Поени од реакции
441
Фала ви на сите за препораките!

За сега по коментарите окото ме влече накај TCL гледам ги има во Setek.
Оставам уште некој ден да размислам и споредам, па ќе видам.

п.с. мини Лед нема 43ка, се се поголеми од 50+ инчи (барем моментално во понудата на сетек)
Не мислам дека воошто прават 43" mini-led било кој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom