Охрид

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.988
Поени од реакции
12.552
Све се можит ко ќе се сакат ( ко ќе имат профит ). Полигонов скапвеше со години, тревата не беше искосена добри 10 години, едно време крави и овци пасеа тука. Зелената површина се искорна и се тури тампонажа во нецели 10 сати. За појќе пар:)
IMG_5474.jpeg

шо ме носит до следното прашање. Гранит 30 години не успеа да добиет маркица за градба, сега тотални анонимуси ( светлина и топлина??? ) го зедоја местово и по муабети само прашање на време е кога ќе добиет дозвола за градба. Ко шо разбрав блиски се до охридскиот семоќен шериф.
Ак се напрает згради уш овде, ќе се закочит све ко слепо црево.

Пс. Зш аквариус е затворен?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.295
Поени од реакции
2.285
Све се можит ко ќе се сакат ( ко ќе имат профит ). Полигонов скапвеше со години, тревата не беше искосена добри 10 години, едно време крави и овци пасеа тука. Зелената површина се искорна и се тури тампонажа во нецели 10 сати. За појќе пар:)
Прегледај го приврзокот 425116

шо ме носит до следното прашање. Гранит 30 години не успеа да добиет маркица за градба, сега тотални анонимуси ( светлина и топлина??? ) го зедоја местово и по муабети само прашање на време е кога ќе добиет дозвола за градба. Ко шо разбрав блиски се до охридскиот семоќен шериф.
Ак се напрает згради уш овде, ќе се закочит све ко слепо црево.

Пс. Зш аквариус е затворен?
/гранитбеше една од најдобрите градежни фирми во европа,повлече све од охрид и несакат повеќе да се замарат со дечурлана /дпмнеовци....и чекаше и начека да си наплатит по светски цени( во грција на времето трговците ни викаа од кого се парите твој или од таткоти).....се надевам разбра кој е купувачот,
/да ке се градит ама требит измена дупот од 2/5 години ....ама не е тешко ке се омрсат сите ....
/зш е затворен....кај шо немат слога во фамилијата се стават кључ на бизнисот...тоа е тоа
 
Член од
4 март 2011
Мислења
708
Поени од реакции
727
Па баш тоа е проблемот, еве пример јас кај шо престојував некогаш за викенд во Охрид, сместувањето е кај долно Коњско, стара куќа ама беше чисто и со многу убава тераса и поглед на Охридско езеро.
Гледам оваа сезона тродупло поскапено сместувањето а собите не се реновирани од на Тито времето. Мислам океј е да крениш на цена ама подобри ги условите, реновирај , смени нешто.

Сега пред две недели сместени бевме во приватен апартман, позади СУ хотелот.
Четири креветна соба изнајмивме а внатре инвентар и прибор за две особи.
Тоалетот немаше основни работи за лична хигиена, нешто што се подразбира во секое сместување.

За пофалба се апартмани Браво Велестово, од услуга, хигиена и ред други работи.
Се жалиш од сместување, а бираш сместување во село надвор од Охрид и во една соба која по сите стандари е за двајца, а влегувате четворица па потоа плачеш дека сместувањето не било добро. Епа резервирај соба во Су или во другите места што ќе ти излезат на прва страна на букинг, прв или втор ред до езеро кои генерлано се резервирани уште ноември-декември и ќе видиш дека квалитетот на сместувањети во Охрид е светлосни години пред конкуренцијата од соседството. Браво Велестово не може на мало прсте да се фати до смештаите во центар кои нудат и паркинзи во приватни затворени гаражи. Се вложува и тоа како барем во сместувачки капацитети во Охрид!
Автоматски споено мислење:

Па баш тоа е проблемот, еве пример јас кај шо престојував некогаш за викенд во Охрид, сместувањето е кај долно Коњско, стара куќа ама беше чисто и со многу убава тераса и поглед на Охридско езеро.
Гледам оваа сезона тродупло поскапено сместувањето а собите не се реновирани од на Тито времето. Мислам океј е да крениш на цена ама подобри ги условите, реновирај , смени нешто.

Сега пред две недели сместени бевме во приватен апартман, позади СУ хотелот.
Четири креветна соба изнајмивме а внатре инвентар и прибор за две особи.
Тоалетот немаше основни работи за лична хигиена, нешто што се подразбира во секое сместување.

За пофалба се апартмани Браво Велестово, од услуга, хигиена и ред други работи.
Се жалиш од сместување, а бираш сместување во село надвор од Охрид и во една соба која по сите стандари е за двајца, а влегувате четворица па потоа плачеш дека сместувањето не било добро. Епа резервирај соба во Су или во другите места што ќе ти излезат на прва страна на букинг, прв или втор ред до езеро кои генерлано се резервирани уште ноември-декември и ќе видиш дека квалитетот на сместувањети во Охрид е светлосни години пред конкуренцијата од соседството. Браво Велестово не може на мало прсте да се фати до смештаите во центар кои нудат и паркинзи во приватни затворени гаражи. Се вложува и тоа како барем во сместувачки капацитети во Охрид!
Автоматски споено мислење:

Па баш тоа е проблемот, еве пример јас кај шо престојував некогаш за викенд во Охрид, сместувањето е кај долно Коњско, стара куќа ама беше чисто и со многу убава тераса и поглед на Охридско езеро.
Гледам оваа сезона тродупло поскапено сместувањето а собите не се реновирани од на Тито времето. Мислам океј е да крениш на цена ама подобри ги условите, реновирај , смени нешто.

Сега пред две недели сместени бевме во приватен апартман, позади СУ хотелот.
Четири креветна соба изнајмивме а внатре инвентар и прибор за две особи.
Тоалетот немаше основни работи за лична хигиена, нешто што се подразбира во секое сместување.

За пофалба се апартмани Браво Велестово, од услуга, хигиена и ред други работи.
Се жалиш од сместување, а бираш сместување во село надвор од Охрид и во една соба која по сите стандари е за двајца, а влегувате четворица па потоа плачеш дека сместувањето не било добро. Епа резервирај соба во Су или во другите места што ќе ти излезат на прва страна на букинг, прв или втор ред до езеро кои генерлано се резервирани уште ноември-декември и ќе видиш дека квалитетот на сместувањети во Охрид е светлосни години пред конкуренцијата од соседството. Браво Велестово не може на мало прсте да се фати до смештаите во центар кои нудат и паркинзи во приватни затворени гаражи. Се вложува и тоа како барем во сместувачки капацитети во Охрид!
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
5 март 2018
Мислења
16.169
Поени од реакции
18.169
Се жалиш од сместување, а бираш сместување во село надвор од Охрид и во една соба која по сите стандари е за двајца, а влегувате четворица па потоа плачеш дека сместувањето не било добро. Епа резервирај соба во Су или во другите места што ќе ти излезат на прва страна на букинг, прв или втор ред до езеро кои генерлано се резервирани уште ноември-декември и ќе видиш дека квалитетот на сместувањети во Охрид е светлосни години пред конкуренцијата од соседството. Браво Велестово не може на мало прсте да се фати до смештаите во центар кои нудат и паркинзи во приватни затворени гаражи. Се вложува и тоа како барем во сместувачки капацитети во Охрид!
Автоматски споено мислење:


Се жалиш од сместување, а бираш сместување во село надвор од Охрид и во една соба која по сите стандари е за двајца, а влегувате четворица па потоа плачеш дека сместувањето не било добро. Епа резервирај соба во Су или во другите места што ќе ти излезат на прва страна на букинг, прв или втор ред до езеро кои генерлано се резервирани уште ноември-декември и ќе видиш дека квалитетот на сместувањети во Охрид е светлосни години пред конкуренцијата од соседството. Браво Велестово не може на мало прсте да се фати до смештаите во центар кои нудат и паркинзи во приватни затворени гаражи. Се вложува и тоа како барем во сместувачки капацитети во Охрид!
Четири креветна соба резервирав, како можи тоа да е за двајца алооо ??
Едно даваат на букинг кога ќе се сместиш друга соба ти даваат.
Нормално во меѓувреме ако се пријави некој на лице место и понуди повеќе пари.

Браво Велестово апартман огромен, со дневен престој, со џакузи во соба и поглед на езеро. Ова ти кажувам за двајца а комфорт имаше како за 4
 
Член од
4 март 2011
Мислења
708
Поени од реакции
727
Ti so cel um mislis me zabole mene za Ohrid kako turisticko mesto pa ke zemam ke go opravam. Ne mi cini, ne odam, za moj pari jas odlucuvam sto i kako a ne nekoj tamu ohrigjanec da mi kaze sto mene mi e ubavo ili ne.
Drugo mene tuka mi e interesno a ne turizmot vo Ohrid koj e ziva patetika ali aj, na koj mu e ubo neka se zamara. Ohrigjani ti se copor, Mariovci so ezero. Trgni go ezeroto od ravenkata i ke dobies mariovec original. Mariovcite ti se makedonski ekvivalent na shiptаr. Koj imal kontakt so niv znae. Copor. Eden da se doseli, za 5 godini cela ulica ili naselba ke bidi mariovska, batal, seljacana i prostotiluk. Se drzat kako pleme, isto kako ohrigjani samo so nemaat ezero.
Abe vidi eden kup ima temi za gradovi i sela vo republikava. Sigurno ima i za Pehcevo mada mislam deka toa e urban mit, Pehcevo ne postoi ili barem jas ne sum sretnal niti eden pehcevec ili sum slusnal za nekoj deka e od tamu. Ali samo na ovaa tema ohrigjani se zamaraat koj so rekol za Ohrid. Se raspravaat, se karat, te ubedvat deka toa dupkata e neznam sto, a ne se sekjavat deka gi dupcis. Ne za Ohrid, toj e stvarno dupka kako turisticka destinacija, ali vo osnova ti e gajle tebe za Ohrid deka e dupka, onaka interesno ti e kako burno reagirat, isto ko na mariovec da mu go kudis Caniste. Oci ke ti izvaj, a vsusnost od tamu gospod korner sutka, ali pojako e toa od niv.
Vi rekov ohrigjanec ti e original mariovec so ezero, a ovie pak se najbliska varijanta do shiptаr ;)
Автоматски споено мислење:

Четири креветна соба резервирав, како можи тоа да е за двајца алооо ??
Едно даваат на букинг кога ќе се сместиш друга соба ти даваат.
Нормално во меѓувреме ако се пријави некој на лице место и понуди повеќе пари.

Браво Велестово апартман огромен, со дневен престој, со џакузи во соба и поглед на езеро. Ова ти кажувам за двајца а комфорт имаше како за 4
Соба за четвотица? Шо е то? Касарна или затвор, то ти е според туристичката методологија хостел. Оди си ти по селата, таму ти е местото не плукај по Охрид кога не ти се познати основните постулати на кои се темели туризмот.
Ако на букинг сместувањето е различно од она на лице место, можеш да го пријавиш и веднаш ќе биде отстранет од букинг. Преку аирбнб праќаат бесплатно свој фотограф пред објавување на листинзите, така да го добиваш она што го гледаш.
И не исто, нити можеш да очекуваш да е иста цената на сместување во Велестово и во центар на Охрид. Во Велесто квадратен метар земјиште се плаќа до 100 евра, за градба не се плаќаат комуналии, а во Охрид, прв ред до езеро квадратен метар достигнува и преку 4.000 евра. Тој што може да си дозволи инвестиција по таа цена за сместувачки објект, верувај дека ситница му е опремувањето на апартманот.
Автоматски споено мислење:

Овој пак мкдвладе какви глупости имат изнапишано, не вредит нити да му се одговорит, близу до имот!
Ме изнервираја пљукачиве по Охрид, а со нулта познавање, ојдов дојзеро да се искапам, а после на охридско лето, а вие слободно продолжите со пљукање, додека ние охриѓани ќе се ладиме вејзеро и културно ќе се издигаме со културните настани во лулката на писменоста и културата. Успат ќе поминам и до кј Манчевци да ја видам новоотворената базилика од 5ти век со прекрасните мозаици и замислите, све то е бесплатно! Ојте вие по биртии, не не гледајте нас охриѓани, шо имаме ние абер!
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
16.169
Поени од реакции
18.169
Автоматски споено мислење:


Соба за четвотица? Шо е то? Касарна или затвор, то ти е според туристичката методологија хостел. Оди си ти по селата, таму ти е местото не плукај по Охрид кога не ти се познати основните постулати на кои се темели туризмот.
Ако на букинг сместувањето е различно од она на лице место, можеш да го пријавиш и веднаш ќе биде отстранет од букинг. Преку аирбнб праќаат бесплатно свој фотограф пред објавување на листинзите, така да го добиваш она што го гледаш.
И не исто, нити можеш да очекуваш да е иста цената на сместување во Велестово и во центар на Охрид. Во Велесто квадратен метар земјиште се плаќа до 100 евра, за градба не се плаќаат комуналии, а во Охрид, прв ред до езеро квадратен метар достигнува и преку 4.000 евра. Тој што може да си дозволи инвестиција по таа цена за сместувачки објект, верувај дека ситница му е опремувањето на апартманот.
Автоматски споено мислење:

Овој пак мкдвладе какви глупости имат изнапишано, не вредит нити да му се одговорит, близу до имот!
Ме изнервираја пљукачиве по Охрид, а со нулта познавање, ојдов дојзеро да се искапам, а после на охридско лето, а вие слободно продолжите со пљукање, додека ние охриѓани ќе се ладиме вејзеро и културно ќе се издигаме со културните настани во лулката на писменоста и културата. Успат ќе поминам и до кј Манчевци да ја видам новоотворената базилика од 5ти век со прекрасните мозаици и замислите, све то е бесплатно! Ојте вие по биртии, не не гледајте нас охриѓани, шо имаме ние абер!
Абе партал еден парталосан, јас кај шо имам одено ти на мапата не можиш да ги најдиш.
Се гледа дека од Охрид потаму немаш мрднато па затоа ти се гледа Охрид како Лас Вегас
Автоматски споено мислење:

За тие пари шо издаваат Охриѓани гарсоњери, соби или како и да ги речиме, на другите места ти даваат цел стан со сите нишани, еве пример ќе ја земам Албанија не мора подалеку а сум била насекаде.
Не мора да ја барам газдарицата да ми придонеси крпи, прибор или тоалетна хартија.

Еве конкретно за смештајот шо го спомнав пред некој ден, в центар шо велиш ти, двособен апартман, ама собите се премали, не се жалам оти сум само за една вечер инаку ќе се пожалев, оти на букинг друг апартман беше.
Чистота 10/10
Локација 10/10
Препорачувам за тој шо сака да се рашетава низ град во центар, ама само да преспиеш не е за дневен оборавак или за со мали деца
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
4 март 2011
Мислења
708
Поени од реакции
727
Абе партал еден парталосан, јас кај шо имам одено ти на мапата не можиш да ги најдиш.
Се гледа дека од Охрид потаму немаш мрднато па затоа ти се гледа Охрид како Лас Вегас
Автоматски споено мислење:

За тие пари шо издаваат Охриѓани гарсоњери, соби или како и да ги речиме, на другите места ти даваат цел стан со сите нишани, еве пример ќе ја земам Албанија не мора подалеку а сум била насекаде.
Не мора да ја барам газдарицата да ми придонеси крпи, прибор или тоалетна хартија.

Еве конкретно за смештајот шо го спомнав пред некој ден, в центар шо велиш ти, двособен апартман, ама собите се премали, не се жалам оти сум само за една вечер инаку ќе се пожалев, оти на букинг друг апартман беше.
Чистота 10/10
Локација 10/10
Препорачувам за тој шо сака да се рашетава низ град во центар, ама само да преспиеш не е за дневен оборавак или за со мали деца
Култура и васпитање баш ко за "светски патник". Јас сум бил партал зш сум од Охрид, непрошетан, не излезен никаде, а таја тоалетна хартија не мојт да си купит сама и ја барала газдрарицата "крпи да и придонеси" ‍♂
Близу до умот да напрајш споредба на Охрид со Албанија, Господ да чуват. Очигледно и културата на ниво со Албанија си стекнала (од многу шетање), Охрид само на разгледници и на тв емисии мојш да го гледаш, твоја нога да цапнит в Охрид ќе го запустит.
Продолжи Коњско и Велесто да ојш, не го погани аман градот. И случајно немој да ги пропуштиш Теа Таировиќ, Ацо Пејовиќ и другата турбо фолк багра... А в Охрид ак дојш оди мавни тро на боксојне, на вртелешкана поврти се и заврти 2-3 круга на количињана шо се чукет. Знајш шубо е осветлено, неонски светла, шунд музика, чадој од скарине, ќе ксниш и една лесковачка, а нас, на простиве Охриѓани, шо си го сакаме градот, остај ни го Охридско лето и културно-уметничките манифестации, ќе акаме ние по музеи, цркви и споменици на културата, шо да прајме неизживеана раја, прости си останавме, не научени на неонски светла и боксој, модерно ко во Албанија....
Во иста вечер настапвет Нокаут во антички а подоцна и Каролина Гочева, вчера Влатко Стефаноски, за некој ден Лени Кравиц....исто ко во Албанија
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.169
Поени од реакции
18.169
Да не мислиш дека ќе ти го прочитам рефератот ?
Охрид е убав ама тешки копита го газат
Имате к'смет шо се родивте тука ама џабе
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
4 март 2011
Мислења
708
Поени од реакции
727
Да не мислиш дека ќе ти го прочитам рефератот ?
Охрид е убав ама тешки копита го газат
Имате к'смет шо се родивте тука ама џабе
Се согласувам до тебе и се надевам дека повеќе нема да го газиш....
И ти вервам дека не си го прочитала "рефератот", сепак истиот е наменет за луѓе со просечна интелигенција
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.169
Поени од реакции
18.169
Штета шо не можам видео да споделам.
Седам на тераса и ечи градот са венчаним столом, онака се слуша како в соба да ми се.
Ај провери те молам од кај иди, оти ти напиша Влатко, Каролина, Нокаут ...
Нешто не ми се уклапа моментално @Sase_Ohrid
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.998
Поени од реакции
10.886
Штета шо не можам видео да споделам.
Седам на тераса и ечи градот са венчаним столом, онака се слуша како в соба да ми се.
Ај провери те молам од кај иди, оти ти напиша Влатко, Каролина, Нокаут ...
Нешто не ми се уклапа моментално @Sase_Ohrid
Зафатен е Саше, отишол на оригинал лесковачки роштиљ како дел на автентичната културно-уметничка понуда на градот со 365 цркви

 
Член од
4 март 2011
Мислења
708
Поени од реакции
727
Реков дека Нокаут и Каролина Гочева гостуваа сношти, Влатко Стефаноски засношти како дел од македонска музичка понуда, Лени Кравиц гостуват по втор пат во Охрид, ама ете сите неизживеани, неизлезени подалеку од Охрид, кутрите не ја посетила Албанија па да видет шо е прав туризам. Имат и такви "са венчаним столом" шо на грото Охриѓани им пречит, ама додека имат и параспур гости ќе имат и шунд и кич понуда. Сега ваш избор е дали ќе сликате лесковачка скара или дел од она што ги воодушевува туристите и охриѓани, одраз е тоа на вашата култура и интереси. Некој само ќе помине и ќе фрли згрозен поглед или ќе ги игнорира, а некој воодушевено ќе фотографира како мало дете. А за цените и понудата, уште 10 пати да е поскап Охрид, пак ќе биде преполн, барем ќе се селектираат гостите, за Вас пљукачи по Охрид со ограничена смисла на хумор ќе остане недостапен. Сликајте си лесковачки роштиљ и слушајте си са венчаним столом, секој според своите интереси, секако не мојте да си дозволите да седните покрај езеро на риба и винце, а староградска музика ви парат уши!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom