Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.594
Се чини дека шќиповите повторно почнуваат да роварат низ Македонија...Доволно е еден од нив да почне, како зотими Ахметими па другите негови споплеменици да тргнат по тој пат, со нови и нови барања...
Нема крај да ма све дур не стане Гоелма Албанија. Натаму идат работиве у задњи 3 децении. Натаму турка САД во регионов.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.140
Поени од реакции
4.774
Нема крај да ма све дур не стане Гоелма Албанија. Натаму идат работиве у задњи 3 децении. Натаму турка САД во регионов.
Тука е и проблемот, да не ја имаат подршката немаше да имаат ни мала албанија, додека нашите политичари мислат дека со полтронство ќе заштитат нешто плус, демек учат од грешките на србите во хрватска на пример.
Немаме ние проблем ни со шошони ни татари туку со еу и сад.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.594
Немаме ние проблем ни со шошони ни татари туку со еу и сад.
суштински - да.

Затоа што нашата политика овие 30 години (внатрешна и надворешна), практично ја водат и насочуваат претставниците на Западот.

Албанците и нашите лесно подмитливи политичари, секако имаат удел во тоа, но насоката се одредува во Брисел и Вашингтон. Без разлика дали станува збор за тоа кој да ги добие големите тендери, какви да се постапките на дипломатијата, какви закони и уредби да се носат и тн. и тн.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.173
Поени од реакции
4.318
Тука е и проблемот, да не ја имаат подршката немаше да имаат ни мала албанија, додека нашите политичари мислат дека со полтронство ќе заштитат нешто плус, демек учат од грешките на србите во хрватска на пример.
Немаме ние проблем ни со шошони ни татари туку со еу и сад.

Начелно си во право, но има едно „ама„, како и секогаш.

Никој не ја натера Македонија да аплицира за влез во ОТАН и ЕУ, уште 1992/3-тата г., и никој нека не ме убедува дека „апликантите„ не знаеле што ќе ја чека Македонија (и Македонците) на тој пат...освен ако „апликантите„ биле троа малоумни.

Така, за сега (!) сме во кафезот од ОТАН, а како одат рабојќево, ќе ни следи уште едек кафез, оној од ЕУ.

Значи, ОТАН и ЕУ, мене лично, не ми се пријатели, а од друга страна, немам моќ да ја променам „насоката„ по која се движи (и распаѓа) „нашата земјата„.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.140
Поени од реакции
4.774
Начелно си во право, но има едно „ама„, како и секогаш.

Никој не ја натера Македонија да аплицира за влез во ОТАН и ЕУ, уште 1992/3-тата г., и никој нека не ме убедува дека „апликантите„ не знаеле што ќе ја чека Македонија (и Македонците) на тој пат...освен ако „апликантите„ биле троа малоумни.

Така, за сега (!) сме во кафезот од ОТАН, а како одат рабојќево, ќе ни следи уште едек кафез, оној од ЕУ.

Значи, ОТАН и ЕУ, мене лично, не ми се пријатели, а од друга страна, немам моќ да ја променам „насоката„ по која се движи (и распаѓа) „нашата земјата„.
А пак истокот не подржува, ете го оној инцест стојанов со руска подршка ровареше низ албанија.
На крајот па ако не не сакаат ни едните ни другите барем машки да им ебеме мамицата, вака испаѓа ќе влеземе во еу со скината глава.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.173
Поени од реакции
4.318
На крајот па ако не не сакаат ни едните ни другите барем машки да им ебеме мамицата, вака испаѓа ќе влеземе во еу со скината глава.
Во ЕУ ќе влеземе на истиот начин како и при влезот во ОТАН-никој за ништо нема да не‘ праша, туку на сила ќе не‘ напика и во ЕУ.

Од истокот не очекувам ништо (добро), оти истокот е доволно јак, си гледа свој интерес, па ако самите не се свртиме кон истокот и да побараме поддршка и некакво сојузништво со нив, тогаш да не бараме други кривци, освен нас самите...

Гледам дека никој од македонските политичари не „гледа„ на исток, туку мисли само на „запад„.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.140
Поени од реакции
4.774
Во ЕУ ќе влеземе на истиот начин како и при влезот во ОТАН-никој за ништо нема да не‘ праша, туку на сила ќе не‘ напика и во ЕУ.

Од истокот не очекувам ништо (добро), оти истокот е доволно јак, си гледа свој интерес, па ако самите не се свртиме кон истокот и да побараме поддршка и некакво сојузништво со нив, тогаш да не бараме други кривци, освен нас самите...

Гледам дека никој од македонските политичари не „гледа„ на исток, туку мисли само на „запад„.
Нема да влеземе ние и Македонија во еу, туку некој хибриден одвратен мултиетнички франкенштајн.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Унгарија без многу фанфари зема кинески кредит од 1 милијарда евра, договорен бил во април

Како беше она ? Да не се сетат власите ? :D

The Hungarian state has taken out a one billion euro loan from China without any announcement from the government, and the amount was already drawn down in April, portfolio.hu has discovered based on the data on the website of the Public Debt Management Centre (Államadósság Kezelő Központ – ÁKK). The loan was taken out by the Hungarian state from the Development Bank of China, the Chinese Eximbank and the Hungarian branch of the Bank of China for a three-year term.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.594
Нема да влеземе ние и Македонија во еу, туку некој хибриден одвратен мултиетнички франкенштајн.
мултиетнички на хартија

таа држава одлуките ќе ги донесува врз база на комплементарност со идејата на Голема Албанија, како што е и сега

Сега ние одлуките во надворешна политика ги носиме исклучиво според агендата на Западот и исклучиво во корист на Косово

На пример, Србија ни даде жито, вакцини и енергенси, а ние покренавме и учествувавме во неколку анти-српски иницијативи. Тие одлуки не се рационални, туку се во прилог на интересите на Голема Албанија.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.140
Поени од реакции
4.774
мултиетнички на хартија

таа држава одлуките ќе ги донесува врз база на комплементарност со идејата на Голема Албанија, како што е и сега

Сега ние одлуките во надворешна политика ги носиме исклучиво според агендата на Западот и исклучиво во корист на Косово

На пример, Србија ни даде жито, вакцини и енергенси, а ние покренавме и учествувавме во неколку анти-српски иницијативи. Тие одлуки не се рационални, туку се во прилог на интересите на Голема Албанија.
Интересите на Македонија треба да се кон национална држава, разлика помеѓу српски и албански интерес јас не гледам, србија е лажен пријател и мислам дека баш сад стојат зад тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.594
Интересите на Македонија треба да се кон национална држава, разлика помеѓу српски и албански интерес јас не гледам, србија е лажен пријател и мислам дека баш сад стојат зад тоа.
Србија е лажен пријател, ама владата на Дарданија и Пуно не ги одби бесплатните српски вакцини, не ги одби енергенсите, а ни житото.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.140
Поени од реакции
4.774
Србија е лажен пријател, ама владата на Дарданија и Пуно не ги одби бесплатните српски вакцини, не ги одби енергенсите, а ни житото.
Јас сум свесен за глупостите на сдс и дпне, битно е народот да не паѓа на српските добрини, македонецот нема брат во регионот.
 
Член од
17 април 2024
Мислења
293
Поени од реакции
693
Србија е лажен пријател, ама владата на Дарданија и Пуно не ги одби бесплатните српски вакцини, не ги одби енергенсите, а ни житото.
Не ги одби, бидејќи во тој лош период за целиот свет таа влада на СДС немаше избор. Цела доктрина на СДС се базира на анти ,,режимско" функционирање (иако они сами по себе беа, исто така режим, но нејсе). Можевме да го слушнеме Заев како во prank разговорите со оние Украинците или Белорусите што и да беа, како го оговара Вучиќ во буквална смисла. Исто така, морам да признаам дека Србија и тој така наречен ,,српски свет" многу паметно играат во врска со својата пропаганда тука, на која што сме си самите сведоци (лично сум против нејзе). Реално гледано, моментално колку и да ме боли таа пропаганда од ,,српскиот свет", со нив имамe најмалку проблеми билатерално и не нѐ кочат во било каква интеграција или напредок (барем официјално).
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.224
Поени од реакции
21.023
Унгарија без многу фанфари зема кинески кредит од 1 милијарда евра, договорен бил во април

Како беше она ? Да не се сетат власите ? :D

The Hungarian state has taken out a one billion euro loan from China without any announcement from the government, and the amount was already drawn down in April, portfolio.hu has discovered based on the data on the website of the Public Debt Management Centre (Államadósság Kezelő Központ – ÁKK). The loan was taken out by the Hungarian state from the Development Bank of China, the Chinese Eximbank and the Hungarian branch of the Bank of China for a three-year term.

Испаѓа дека заемот што ние го зедовме од Унгарија е всушност земен од Кина, ама преку унгарско VPN. :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Рехабилитација и се прави на Катица или нешто не разбирам ја тука.
Па, не ми личи дека и се прави рехабилитација. Ама откако ја изгледав, прилично сум убеден дека оваа не поминува психијатар без да добие шифра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom