Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.306
Поени од реакции
16.384
Албанија никогаш не и се закани на Македонија и никаква штета не и нанесе, а 700 илјади албанци во Македонија. Ако сакаш да знаеш што другите прават за своите, види Сребреница, дело на Србија.
Ај бе што збориш
 
Член од
2 април 2023
Мислења
111
Поени од реакции
297
Па со такви како тебе тој воз никогаш и не постоел!

Дали тоа што имаш 2,5 пасоша е показател и дека имаш нешто меѓу уши?
Поточно дали со тие 2,5 особено со бугарскиот значи дека Македонија може да смета на тебе и ќе опстане заради таквите?
Македонија не постои де јуре и дефакто, ако си бил ова лето за “грчка“ знаеш дека пасошот ти е Северен, таблиците Северни, дозволата Северна, ама битно ти си Антички у душа и овде на форум..
Северна нема што веќе да смета на мене, како внук на прабаба протерана од Егејска Македонија, брат на личност која беше ученик на генерација на државно ниво и на кој никој не му понуди ни една пишлива стипендија пошо не бил од звучна фамилија и фамилијарно не сме партиски определени.
И како син на човек кој 2001год. застана на фронтот да ја брани оваа усрана држава со две малолетни деца дома, додека денешни политичари и функционери се пишуваа за неспособни и бегаа во странство, нема што вукојебинава да смета на мене, само народот на кој му треба помош сум спремен да му подадам рака ако сум во можност, за друго не ме интересира, тоа што бојкотирав референдум за промена на име е и премногу што сум направил, али не сум таков човек, ја бранев само вољата на народот, политика веќе не ме интересира.
Да бевте вакви патриоти и на улица наместо на форум, може уште и ќе имавме држава, лицемери едни....
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.093
Поени од реакции
4.704
@Dardan-ia изгледа не прави разлика помеѓу грци и македонци, па грчките единици што колеа и дивееја низ босна ги гледа како македонци.
ezgif.com-webp-to-jpg-converter.jpg
Автоматски споено мислење:

не само тоа, цели единици, оружје логистика се од албанија и косово.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.093
Поени од реакции
4.704
Немаш бе историја на злосторства македонци и албанци, со лупа ги бараш, со фотошоп ги монтираш.
Немет платформа
Немет двојазичност
Немет струјомер
Немет злосторства
The_macedonian_suffering_during_the_turkish_rule.jpg
 
Член од
14 јули 2024
Мислења
80
Поени од реакции
90
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.459
И по гз нека се удира ако сака, не го изјавуе ова некоја бивша секретарка Љуљзиме.
Ако 1999 се заканиле зошто 2001 не направија ниеден пограничен инцидент ?

Ако не знаеш што другите прават читај за Вуковар што направи Србија таму.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.306
Поени од реакции
16.384
Ако 1999 се заканиле зошто 2001 не направија ниеден пограничен инцидент ?

Ако не знаеш што другите прават читај за Вуковар што направи Србија таму.
Ми чуе шо праеле у Вуковар.

Рече Албанија не и се заканила никад на Македонија, ти пуштив изјава на бивши албански премиер што го негира твоето. Иди докажуај се со Мајко.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.298

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.360
Поени од реакции
21.881
Aмериканецот Пол Вилијамс, еден од авторите на Рамковскиот договор, е ангажиран од ДУИ за дефинирање на законски или уставни измени за спроведување на т.н. Мајски договор, односно барањето на оваа партија за озаконување на принципот на коалицирање победник со победник.
Книга трпи свашта туку ние сме будалите во случајот ако прифатиме вакви глупости. Ќе биде интересно и ДПМНЕ не се сјајни во таа категорија.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.093
Поени од реакции
4.704
Кој настан го отсликува ова „уметничко ремек дело„?...:unsure:
Вистински настан во 1884 г. во с. Папрадиште, слика од Ѓорѓи Зографски од 1907 година според вистински настан што се случил во Папрадиште во 1884 година кога арнаутска чета предводена од Фазлија од с. Црнилиште, Прилепско извршила разбојнички атак врз семејството на Дело Тримчевски. Сите членови на семејството биле убиени (освен најстариот син Наце и нивната роднина Доста, која била одведена во плен), имотот и добитокот биле ограбени, а куќата изгорена.

Истото го прават во тој дел на Македонија населувајќи се во македонски села, сега го окупираат училиштето во Чашка.

Интересна информација е дека и животописот на Димитрија Чуповски е резултат на албанските ѕверства затоа и станал и самиот посмртче.

Димитрија Чуповски е роден на 8 ноември 1878 година во велешкото село Папрадиште[2]. Роден е како посмртче, откако неговиот татко бил убиен од страна на албански платеници. Кога имал десет години неговото родно село било изгорено од албански качаци и семејството му се сели во Крушево, родното место на неговата мајка. Тој го започнал своето образование во родното село, потоа по преселбата го продолжува во Крушево каде и го научил молерскиот занает. Потоа тој и неговите браќа заминуваат на печалба во Софија, каде го продолжил своето дообразование кај „Лозарите“ во 1892 година.

Во престолнината на штотуку создадената бугарска држава, Димитрија дење работел, а ноќе го посетувал училиштето што било организирано за Македонците од страна на Даме Груев, Петар Поп Арсов и други будни македонски студенти. Така, покрај образованието, Димитрија имал можност да навлезе подлабоко и во македонското ослободително движење, со што бил зацртан неговиот иден животен пат. Своето образование го продолжил во Белград во вечерната светосавска учителска школа каде, меѓувремено, членувал и во ученичко друштво „Вардар“ во периодот од 1893 до 1894 година. По завршувањето на образованието во Белград, Чуповски се вработил како учител во своето родно село, во Папрадиште и предавал во учебната 1895/1896 година. Но тоа учителување е краткотрајно бидејќи е затворен во затвор под обвинение дека работи со револуционерното движење. Чуповски по кратко време успева да избега од затворот и преку Белград се упатува за Русија. Во Русија, Димитрија се запишал во Духовната богословија во Новогород и во Симферопол во периодот од 1897 до 1900 година. По овие семинарии, Чуповски своето високо образование го продолжува на Петербуршкиот Универзитет, но набрзо е исклучен од програмата поради учество во студентски штрајк кој се одвивал во 1905 година.

Чуповски бил иницијатор и прв претседател на Славјанско-македонското научно литературно друштво, основано во Петроград во 1902 година. Го основал и Национално-просветното (1912) и Руско-македонското друштво (1914) во Петроград, а во периодот од 1912 до 1915 година на руски јазик го издавал списанието „Македонски глас“ (Македонскiи голос').

Димитрија Чуповски починал во Ленинград (Санкт Петербург), на 29 октомври 1940 година како турски поданик, изнесен за погреб прекриен со знамето на Македонската колонија изработено во 1914 г. На крстот син му му ги напишал зборовите што самиот му ги поставил на брата му Наце:


Борец за правото и слободата на македонскиот народ

images.png
karta-golema-karta-makedoni.gif
1878-—-1940_Димитрија-Чуповски-монета-Александар-Македонски-768x432.jpg

Дали има Скопјанец кој му го зачистил гробот во Скопје?
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.170
За Апасиев пак дпмне режимот криви за случајот со медицинската сестра. Само не го разбрав необалисти се коалициониот партнер или другар му Фуркан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom