Исчезнати лица

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.183
Поени од реакции
81.268
Мене уште не ми е јасен мотивот, сакале да изнудат пари, а претходно ископале дупка и ја убиле само што пристигнале на местото на убиството, а притоа немале обезбедено објект каде би ја држеле додека не добијат пари.
ако е тоа официјалната верзија и мене ми личи све тоа нереационално

и на секој нормален исто
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.183
Поени од реакции
2.947
Мене уште не ми е јасен мотивот, сакале да изнудат пари, а претходно ископале дупка и ја убиле само што пристигнале на местото на убиството, а притоа немале обезбедено објект каде би ја држеле додека не добијат пари.
Колку што разбрав од информациите во медиумиве и исказите на убијците изгледа они секако планирале да ја убијат, да не ја чуваат а подоцна да ги лажат родителите за откуп и да добијат пари. Киднапирањето на Панче како самец пензионер и користење на неговата кола е направено за сомнежите да ги фрлат на него, го нема него го нема девојчето а со таа кола е киднапирана..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.183
Поени од реакции
81.268
Колку што разбрав од информациите во медиумиве и исказите на убијците изгледа они секако планирале да ја убијат, да не ја чуваат а подоцна да ги лажат родителите за откуп и да добијат пари. Киднапирањето на Панче како самец пензионер и користење на неговата кола е направено за сомнежите да ги фрлат на него, го нема него го нема девојчето а со таа кола е киднапирана..
ОК, ова е прв пат да чујам нешто што има смисол, во контекст на официјално изложените информаци.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.444
Поени од реакции
40.305
Според видеоно на Код дупката ја ископале пред да го киднапираат девојчето и све било од почеток планирано така да заврши. Не бил провален планот или слично.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
351
Поени од реакции
213
Мотивот не е јасен и мислам дека цело време се крие мислам дека убиството е нарачано за пари а не дека е изнуда на пари.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.451
Поени од реакции
6.970
I po moe ima mnogugi nelogichnosti!
Planirale da go zemat deteto i da go ubijat a po koj povod? drn drn jahrina!
Taka odi ova ubivanje nevini deca, turi voda napijaj se.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.183
Поени од реакции
2.947
Мотивот не е јасен и мислам дека цело време се крие мислам дека убиството е нарачано за пари а не дека е изнуда на пари.
Да било нарачано убиство ќе ја убиеле уште во зградата, нема да ризикуваат да се шетаат низ пола Скопје со коли

I po moe ima mnogugi nelogichnosti!
Planirale da go zemat deteto i da go ubijat a po koj povod? drn drn jahrina!
Taka odi ova ubivanje nevini deca, turi voda napijaj se.
Мајката имала 4-5 станови на нејзино име, тоа е најмалку пола милион евра што за вакви партиски фанатици како екипава убијци сигурно е примамливо. Посебно кога периодот беше пред избори и им требаа пари за предизборни активности
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.451
Поени од реакции
6.970
Мајката имала 4-5 станови на нејзино име, тоа е најмалку пола милион евра што за вакви партиски фанатици како екипава убијци сигурно е примамливо. Посебно кога периодот беше пред избори и им требаа пари за предизборни активности
I shto ako imala, toa se stanovi a ne gotovina!
I toa ne odi tuku taka, na stanov i aj cao.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.183
Поени од реакции
2.947
I shto ako imala, toa se stanovi a ne gotovina!
I toa ne odi tuku taka, na stanov i aj cao.
Мислиш тешко е да продадеш станови во строг центар ? Ќе пушти нешто испод пазарна цена и за недела дена имаш кеш. А и не знаеме колку кеш и други работи имаат, сепак дедото на Вања бил поранешен директор на царина подоцна советник во нафтена компанија
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.451
Поени од реакции
6.970
Мислиш тешко е да продадеш станови во строг центар ? Ќе пушти нешто испод пазарна цена и за недела дена имаш кеш. А и не знаеме колку кеш и други работи имаат, сепак дедото на Вања бил поранешен директор на царина подоцна советник во нафтена компанија
I taka odi toa?
A prenosi i site ostali sranja? I so toa i se dava prilika na ucenatata (Majkata) vreme za da prijavi vo policija!
Nieden kidnaper ne raboti so materijalni dobra . Samo Gotovina vo vrejcha
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.183
Поени од реакции
2.947
I taka odi toa?
A prenosi i site ostali sranja? I so toa i se dava prilika na ucenatata (Majkata) vreme za da prijavi vo policija!
Nieden kidnaper ne raboti so materijalni dobra . Samo Gotovina vo vrejcha
Па нема да ги префрла сигурно становите на киднаперите :facepalm: нормално дека кеш им било целта, а мајка како мајка се надевале дека ке ќути нема да пријави во полиција одма или пак ќе дознае прво од нив - ќе и се јават. Ама ете одма дознала се јавила класната дека не дошла на први час, таква пракса имало воспоставено школото.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.392
Поени од реакции
21.952
Нели се пишуваше дека становите биле на име на таткото?

Во врска со мотивот, можно е овие тројцата соизвршители и стварно да не знаат зошто точно е убиено девојчето. Ама дека ќе дојде до убиството, веројатно знаеле ако веќе претходно ископале дупка за таа намена.
И за убиството на велешанецот Панче, ако е се точно како што е пишано во обвинението, убиваш човек само за да му ја земеш колата за да ја искористиш подоцна да убиеш уште едно лице, овојпат малолетно дете...
Мислам, ова е буквално видео игра (GTA San Andreas) однесување, страшно што се може човек да направи.

Токму ситроенот на Панче според обвинението е тоа што ги поврзува двете убиства при истрагата.
Се поставува прашањето, зошто кога веќе имале возило (Реното) ризикувале да крадат уште едно возило од Велес и подоцна истото да го запалат недалеку од телото на девојчето?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.734
Пред да се плати откуп, уценетата мајка сигурно ќе барала да се слушне со ќерката како доказ дека девојчето е живо. Ако за недела или повеќе колку што би и биле потребни на мајката да го плати откупот, истата не би можела да стапи во контакт, шансите да поверува дека ќе и го вратат девојчето драстично би се намалиле.

Дупката била ископана предходно што значи дека не испаничиле поради пријавувањето во полиција како што првично мислевме, туку планирале да го убијат девојчето.

Останува заклучокот дека покрај тоа што се монструми, или се тешки морони кои очекувале дека ќе изнудат откуп по предходно извршено убиство, или немале никаква намера за откуп.

Патем, колку што знаеме до сега, тие никогаш и не побарале откупнина и после убиството а главниот ја збришал во странство.

Не држи вода според мене приказната за откупот. Единствено што држи вода е дека главниот ги убедил ајваните дека го прават тоа за откуп, а всушност имал намера да го убие девојчето од други, засега непознати причини.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.183
Поени од реакции
2.947
Се поставува прашањето, зошто кога веќе имале возило (Реното) ризикувале да крадат уште едно возило од Велес и подоцна истото да го запалат недалеку од телото на девојчето?
Зошто реното е нивно и одма ќе ги поврзат со грабнувањето/убиството, цитроенот не е нивни

Пред да се плати откуп, уценетата мајка сигурно ќе барала да се слушне со ќерката како доказ дека девојчето е живо. Ако за недела или повеќе колку што би и биле потребни на мајката да го плати откупот, истата не би можела да стапи во контакт, шансите да поверува дека ќе и го вратат девојчето драстично би се намалиле.
Тоа е нормално логично трезвено размислување. Ама во тој момент мајката во очај како ќе размислувала е знак прашање, додај тука дека и таткото е можен соучесник и може да влијаел врз мајката во смисла “не пријавувај, ќе ја убијат итн“. По медиумите пишуваа дека имале здраствени проблеми операција и кај помалото девојче, па кога ќе ги поврзеш овие работи во очај мајката верувам нема да и се битни 3-4 станови и ќе плати откуп макар и на неслушнато - доволно ќе било една слика од пред убиството да пратат дека кај нив детето.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.444
Поени од реакции
40.305
Приказниве за пари немаат смисла, мотивот мислам дека е забеган со оглед на тоа какви ликови се у прашање..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom