Македонска берза

Член од
10 април 2013
Мислења
1.115
Поени од реакции
713
Moze li obozavatelite na KMB da gi zamolam da mi najdat poskapa banka vo Evropa ?
P.S Za drugarce se intersiram de,ljubitel e na skapi akcii,skapi koli, i zeni.Zatoa prasuvam....
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.115
Поени од реакции
713
Imam eden nov mobilen Motorola 1200evr kazi mu ako saka. Neka pise
Ke mu kazam za sekoj slucaj, ama toj sekogas preferira najskapi bankarski akcii kako gore spomenatata .Zatoa ako najde nekoj poskapa akcija neka pise.PLEASE !!!
Автоматски споено мислење:

Po moznost so P/B nad 3 i P/E nad 24.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
210
Ke mu kazam za sekoj slucaj, ama toj sekogas preferira najskapi bankarski akcii kako gore spomenatata .Zatoa ako najde nekoj poskapa akcija neka pise.PLEASE !!!
Автоматски споено мислење:

Po moznost so P/B nad 3 i P/E nad 24.
Nema potreba da bara neka poceka uste malce pa ke si ja kupi uste poskapa koga tolku zapnl da kupuva poskapo
Автоматски споено мислење:

Nema potreba da bara neka poceka uste malce pa ke si ja kupi uste poskapa koga tolku zapnl da kupuva poskapo
Nego kupi li ti ili ti kidna
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.115
Поени од реакции
713
Ne, ne kupiv,tuku prodadov na 20k+ , bese preskapa za moj vkus, jas sam si gi zarabotiv parite ,za razlika od drugarceto.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.115
Поени од реакции
713
Zatoa si se nafrlil na KB da pocekase ke zarabotese poveke ali sekoj so svoeto .Nemas potreba veke da se zanimavas so
KB.I ne te razbiram zosto si tolku uporen
Da ,nema vise da ve zamaram.Vo pravo si "sekoj so svoeto". Izvinete sto vi obrnav vnimanie na nekoi ecc.parametri.Nema vise da zamaram,ke mi bide drago da dojde do 30k, sakam da gledam srekni lugje.
Автоматски споено мислење:

Jas srekjata si ja baram vo drugi akcii i drugi raboti
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
272
Поени од реакции
219
Da ,nema vise da ve zamaram.Vo pravo si "sekoj so svoeto". Izvinete sto vi obrnav vnimanie na nekoi ecc.parametri.Nema vise da zamaram,ke mi bide drago da dojde do 30k, sakam da gledam srekni lugje.
Автоматски споено мислење:

Jas srekjata si ja baram vo drugi akcii i drugi raboti
Замараш и ти со параметри, сите радосни ти сега најде синус, косинус :) Туку прочитав нешто интересно: People buy with emotion, than justify with logic.
 
Член од
7 март 2023
Мислења
54
Поени од реакции
48
Во принцип фондовите се главните купувачи.
Со сегашните лимити колку и каде смеат да пласираат, и нема некој избор.
А се повеќе и повеќе слободни пари, покачувањето на платите качува и износ на пари кои мора да се инвестираат.
А со вакви трендови малку продавачи.

Секој сам си решава, и мене ми личи на лудо, ама тешко надолу у догледно време.
 
Член од
7 март 2023
Мислења
54
Поени од реакции
48
Дали е луда и или не вредноста на КМБ ќе видиме до крајот на месецот кога ќе излезе извештајот за Q2
Апсолутно, затоа и пишав некни:

Дали инсајдерите веќе си знаат Q2 резултат?
Ова со прашалник, како нашите политичари ;)


Скоро 24к. Уште 1К, па да заокружам на 10000% односно x10 на купената главнина по 2500 во 2012 година.
Одамна е исплатено преку дивиденди.
Лично, пред 2 години 10800 не ми личеше евтино, ама докупив и не се зае*ав.
Нема шанса да продавам, па ни на оваа цена. Зијан не можам да бидам што и да биде :)
Автоматски споено мислење:

Во принцип фондовите се главните купувачи.
Со сегашните лимити колку и каде смеат да пласираат, и нема некој избор.
А се повеќе и повеќе слободни пари, покачувањето на платите качува и износ на пари кои мора да се инвестираат.
А со вакви трендови малку продавачи.

Секој сам си решава, и мене ми личи на лудо, ама тешко надолу у догледно време.
Има и други моменти. Пример, сакаш да излезеш од КБ Публикум МСЕ фонд. Со ситни пари како некои примери на берза, кога за 1 или 2 акции подигаш цена, качуваш и вредност на индекс, и онда искачаш од фондот, за да за некој ден се вратиш по ново вредување, овој пат на паднат индекс.
Сум видел примери на по 1 акција, у небо, со ситни пари на берза а големи у фондот, чуда се прават

1720611611928.png
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали ќе сака некој да сподели акцинерска книга во електронска форма од МТУР, КМБ и АЛК.
 
Член од
26 март 2021
Мислења
64
Поени од реакции
99

Зошто оваа информација помина тивко, под радар на нашите "релевантни" економски портали ???
Најверојатно на продажна страна е САВА, да видиме кој е веќе најден на куповна зошто сигурно не им паднало од небо идеа да продаваат без да нашле купувач.
Да не планира газда Доне да се стекне со > 51% или планира некој друг да замеша прсти ???
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
3
Што се случува со Реплек? На затварање беше 125k, сега на отварање се тргува по цена од 12.8k.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
272
Поени од реакции
219
Што се случува со Реплек? На затварање беше 125k, сега на отварање се тргува по цена од 12.8k.
Донесена е одлука уште вп Април, пишувано е тука за тоа, врати се наназад, а го најавија делењето дека стартува од денес, во петок беа завршени администратицните моменти. Од денес акцијата е 10:1, секоја онаа што ја спомна 125к сега е 12,500 х 10, така да имаш 10 акции. Колку што е зголемен бројот на акции, за толку е намалена вредноста на акцијата, со други зборови само бројчано раситнување, со што Реплек искача од бункерот на поседување на акции на одредени структури и семејства и се отвора кон секој од нас со пристапна цена и влага во ликвидна игра како паритет секако во прв план на Алкалоид.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom