Христијанството денес

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.324
Поени од реакции
4.447
Не постои забегување од никаква изворна догма, сето тоа наречено догма се човечки калкулации, црковни собири и овоземски интриги креирани и калеми низ вековите, од самото започнување на оваа религија во форма на еврејска секта па до денес ....
Немате никакво убаво мислење за другите. Сите се зло за вас... Заради едно верување.

Денешното христијанство е поделба и тоа е добро, до некаде, ако не предизвикате војна. Вие, како ви е волја...
Уаааааууу!...

Ај настрана што рекле верниците...туку...ај погледни што вели сам Бог:

„..Кој не е со Мене, против Мене е...„.

Матеј. 12.30.

И што мислиш, како треба да биде односот од верните во Црквата кон другите вероисповести?...

Ај...ќе се сакаме, ќе баталиме оружје, ќе баталиме армии...па наместо тоа, ајде да се „нафиксаме, да бидеме „хај„, да глумиме пацифизам, да се испијанчиме, па да прејдеме на баханалија...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.914
Поени од реакции
11.911
Види, ако сакаш да се повлечеш од дискусија, те разбирам, слободно повлечи се. Нема потреба од надмени арогантни изговори, не сме деца тука :)
Деца сме... Еон на Детето е... и нема ништо лошо во тоа. Одлично е, се е искуство и игра.

Нормално дека ќе се повлечам, одеднаш сите православни се проклето навредени и во воен мод, и се запаливте... Само ми потврдувате она што го кажав за денешното христијанство.
Доволно ми е... Ќе ве оставам да пишувате христијани што мислат за христијани, да се пофалите малку, не само критика, нели :coffee:
Автоматски споено мислење:

Уаааааууу!...

Ај настрана што рекле верниците...туку...ај погледни што вели сам Бог:

„..Кој не е со Мене, против Мене е...„.

Матеј. 12.30.

И што мислиш, како треба да биде односот од верните во Црквата кон другите вероисповести?...

Ај...ќе се сакаме, ќе баталиме оружје, ќе баталиме армии...па наместо тоа, ајде да се „нафиксаме, да бидеме „хај„, да глумиме пацифизам, да се испијанчиме, па да прејдеме на баханалија...
Ќе се сакате и ќе оставите секој да верува во што сака, нема свештеникот да цитира глупости како во таа и таа света книга вели дека си зло и ќе страдаш и секој друг верник ќе те осудува заради верување, религија... Религија која од човекот ќе го дава најдоброто во животот на Земјата и нема да сатанизира, тоа вреди и ништо друго.

Преку фалусот со постојаното сатанизирање и негативно зборување од страна и на свештеници, а најмногу од мирјани кои не знаат кај тераат и пола ритуали и оножувања им се адети, од на тате подрумот извадени и не разбираат кај одат, да помине ден...
Како да заборавивме дека вашиот концепт на религија е еврејската школа и философија.

Другото што го расправаш е исто како бегање по манастири, од животот. Нема потреба

П.с. од кога ова ако некој не е за христијанство и смета дека тоа е изложена шапка, дека е против Христијанинот, верникот? Тоа според себе самите судите и за другите?
Заради погоре наведени причини сме против верникот и свештеникот, не заради тоа во што верува, туку како го користите вашето верување и како дејствувате во однос на другите. Тоа е... Дајте малку љубов, знаење за другите, разбирање, да го модернизира е христијанството, да прифаќа различност :coffee:
 
Последно уредено:

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.478
Поени од реакции
3.212
@PROROKOT Ти си по овие работи..Дали некогаш Исус Христос во својот световен живот МАРИЈА ја има ословено како МАЈКО или како ЖЕНО?
Околу темата мислам дека старите религии ќе отидат ,,под лед" и им проаѓа рокот на траење зошто све е тоа од човечка грешна рака направено и отидено у к*рац во спротивен правец..И гледам некои го молат Исус да дојде што побрзо а ја се молам да го одложи доаѓањето зашто има да направи ,,покољ" и камен на камен нема да остане од ниедно верско здание..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.543
Поени од реакции
82.129
Сите овие LGBRQ, сатанисти, куродрвци, либерали... што серат денес против Христијанството, тоа го прават без никој да ги закача, у христијански земји. Не лајат од локации како Саудиска Арабија на пример, или Кина.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.478
Поени од реакции
3.212
Одам во црква купувам нараквица и таа ме штити од ШТО..Ако го нема во мене Светиот Дух сум наебал и 5 да ставам..
Се молам во црква пред Богородица и башка што е идолопоклонство од кај да знам дека не и се молам на Семирамида и Тамуз..

Ја живеам ко од мајка роден..Нема на мене ни една тетоважа,прстени,нараквици,ланци и други курци палци..И ги шупчам демоните како сакам ко Јован Лествичник..Се сеќам пред некој ден мислев на бившата и помислив да мастурбирам пошто имав опасна ерекција и демонот на страста триеше раце и таман мислеше дека ,,ме добил" фаќам кривина и терам во друг правец и овој остана со подотворена уста не знае кај се наоѓа..
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
906
Поени од реакции
1.438
Прво ова велиш, дека во УСА има многу христијани (но забораваш да напоменеш дека има и 10к различни христијански деноминации, не се обединети под ниту една палка, само мафтаат со иста книга (која пак мислам дека се разликува во превод) и си ја толкуваат сите како сакаат и си градат свои групи на следбеници), а потоа велиш дека најбогатите земји како верата се омаловажува и исмева?
Протестантизам како деномација е многу подоцна.
Црквата ако ја студираш историски е поделена на Римско-Католичка и Православна.
Ние исто сме Католичка црква , само многу малце кај нас го знаат тоа.
Ние сме Католичка-Православна црква.
Ватикан е Римско-Католичка..

"...In one, holy, catholic, and apostolic Church...." - Nicene Creed.

Многу малце се образовани за историја на религија

Религијата се исмева бидејќи е нападна и е научена да го осудува другиот, да му го омаловажува патот на другиот кој што не гледа ништо посебно во дадена религија....
Не е точно.
Религијата се исмева исклучиво поради неинформираност.

Сакаш примери што зборуваат и верници и свештеници за другите?
И? Знаеме добро сите дека свештеници не се репер за вера и религија.Они се за жал дел од похолемиот дел што се доволно - едуцирани.

И тоа за нив „другите“ се сите кои не се дел од нивната група, значи христијани против христијани зборуваат злобно едни за други! А не пак релација христијани кон муслимани...
И? Морално ли е да си свештеник за да бидеш Христијанин?

Така да, имам прашање: кон кое христијанство да се „врати“ светот? Православие? Католицизам? Протестанитзам или ... некоја друга форма?
Кон ништо од тоа.
Треба прво да се седне и да се простудира Новиот Завет.
10 рандом луѓе на улица да ги прашаш , еден ако ти каже дека го прочитал , ја ***** ке си го исечам.


И што правиме со Истокот и нивните религии, секти и учења кои се многу постари од ова зборување „како новото и западот “ се големото зло :)
Што учења имаат они , еве ти кажи.

И како тоа една религија ќе биде она што ќе го одредува општеството во кое живееш? Тоа не може, ќе има војна и крв... ако размислиш подобро.
Тука е проблемот - религија.

Христијанството не е религија.
Христијанството е верување дека Господ дошол на земјата како човек.
Тоа е историско пренесено преку Црквата(има и докази надвор од Црквата)

Религија значи следење на одреден сет на правила.

Евангелие според Матеј:
"Сакај (Возљуби) Го Господа, својот Бог, со сето свое срце, и со сета своја душа, и со сиот свој разум;
тоа е прва и најголема заповед;
а втората е слична на неа: Сакај (Возљуби) го својот ближен како себеси!
На тие две заповеди се крепат целиот Закон и Пророците."

Пред 3 години да ме прашаше некој : Абе брат , мислиш ли дека Господ постои и стварно бил на земјата?
-Ке му речев брат не си ти добар со глаата шо ми збориш.

Кој колку е религиозен си е приватна работа.

Општеството ни е изградено на Христијански вредности.
Не треба голема филозофија за да се свати тоа , ако погледнеш Историја и низ какви фази поминал човекот.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
231
Поени од реакции
145
Општеството ни е изградено на Христијански вредности.
Не треба голема филозофија за да се свати тоа , ако погледнеш Историја и низ какви фази поминал човекот.
Хаха на христијански вредности велиш? Де наведи неколку.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.324
Поени од реакции
4.447
@PROROKOT Ти си по овие работи..Дали некогаш Исус Христос во својот световен живот МАРИЈА ја има ословено како МАЈКО или како ЖЕНО?
Околу темата мислам дека старите религии ќе отидат ,,под лед" и им проаѓа рокот на траење зошто све е тоа од човечка грешна рака направено и отидено у к*рац во спротивен правец..И гледам некои го молат Исус да дојде што побрзо а ја се молам да го одложи доаѓањето зашто има да направи ,,покољ" и камен на камен нема да остане од ниедно верско здание..
Да, Христос Ја има наречено Мајка Си и како „мајко„ и како „жено„. Тоа лесно се наоѓа во евангелијата.

На пример, во евангелието по Јован, 19,26/27.

Второто Христово пришествие ќе се случи несомнено, оти очигледните настани го водат Светов кој неговиот крај, а тоа значи дека Христос ќе дојде пак, но како праведен Судија, не како Спасител, не како лик Кој Е тепан и исмеван и убиен.

Не е многу мудро да се бара од Христа да дојде што поскоро, оти на тој начин имам/е временска фора, која ни останува како можност за што подобро лично покајание, пред да излеземе на страшниот Христов Суд.

Во истата таа фора, можно е и други поединци да почнат да Го бараат и да Го најдат Христа и да прејдат во Неговата вера, со што бројот од спасени ќе биде поголем.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.039
Поени од реакции
7.413
Кој не е со Мене, против Мене е...„.
Уште една потврда дека нема разлика меѓу тебе и оние муџите.

@Хептаграм XI штом со години ти е дозволено да пишуваш што сакаш на тема религија, без влакно да ти фали, тоа самото е доказ дека за пола од работите што обвинуваш не си во право. Која е разлика меѓу тебе, пророкот и оние брадосаните, штом ти сметаат...
Единствена предност што ја имаш е што твоите гностици успешно ја тераат својата кауза. Само ти многу слабо некако. Дај поднаучи од Алекс Џоунс, од Расел Бренд (енглезон актер), Дејвид Ајк, има и женски ликови ама не ги памтам.
Едно те исто сите тие го трубат. Будење, освестување, револуција, новини дрн дрн јариња, сите магариња. Поретко директно пљукаат по другите религии, така да време ти е да пробаш нивната тактика.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.324
Поени од реакции
4.447
Уште една потврда дека нема разлика меѓу тебе и оние муџите.
За среќа, твоето мислење е небитно за мојата верска определба.

Да имаш троа појќе познавање од религиите, самиот ќе увидиш кои се разликите меѓу нив.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.685
Поени од реакции
29.273
Одам во црква купувам нараквица и таа ме штити од ШТО..Ако го нема во мене Светиот Дух сум наебал и 5 да ставам..
не се вика тоа "нараквица", и ако одиш и нешто те интересира прашај некој таму.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.039
Поени од реакции
7.413
За среќа, твоето мислење е небитно за мојата верска определба.

Да имаш троа појќе познавање од религиите, самиот ќе увидиш кои се разликите меѓу нив.
Мене не ме интересира твојата верска определба, кој во што сака нека си верува, ама затоа ме интересира твојот карактер.
Кој не е со Мене, против Мене е...„
Според твојава изјава, во тебе лежи исто зло ко оние муџите, само што они помалку му ја мислат па го спроведуваат во реалност твоево.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.914
Поени од реакции
11.911
Општеството ни е изградено на Христијански вредности.
Затоа јас претходно реков дека немаме секуларност. Се е мачкање очи.
Автоматски споено мислење:

Ти ќе ми кажеш како да дејствуваме... Штом демонот ти вметнал идеја да ме коментираш за глупости, неповрзано со темата, сепак јас добро го туркам моето дело на форумов и онака, на веб просторот. Добро е.

Јас сум white noise, те отргнувам од сопствените мисли и те одделувам од другите да не дејствуваш, за да моите гностици на раат го менуваат и иницираат светот. :coffee:

Како инаку денес христијанството ќе беше ова што е? Хм?
Ти не се ниту заморуваш со религијата ниту со црквата, само креваш врева без врска и се заморуваш со теории на заговори...
Олабави...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom