Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јуни 2024
Мислења
101
Поени од реакции
127
Sfe to ucenje i pjevanje himne malo utica na gradenje makedonske patriotizma
treba da vrati vojnu obavezu kao rane dane i da se zee zadozutelno makedonski jezik da se zna kao mene bosnjak sto sam i uslov mi je i obvrska je sprema drzavu
 
Член од
13 март 2015
Мислења
185
Поени од реакции
179
Џабе се зборуваше дека Влен многу добиле. Ништо значајно засега не добија Влен, сите директорски места на ВМРО отидоа, а и џабе им се министерските места, Арбен Таравари 95% на сменетите директорските места во Здравство ги постави лица од ВМРО, само гостиварска болница и уште едно место постави свои луѓе.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.366
Поени од реакции
9.928
како е пеење на државна химна и кревање знаме провокација?

дишење воздух да не им е провокација?
Која е поентата секој понеделник да се свири химна, ајде кажи ми?
Дали ке има некакво влијание врз децата?
Уште да побараат од нив и раката на срце да ја држат.
Толку проблеми има во образованието, а вие за химната сте се фатиле.:facepalm:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.498
Поени од реакции
7.015
Која е поентата секој понеделник да се свири химна, ајде кажи ми?
Дали ке има некакво влијание врз децата?
Уште да побараат од нив и раката на срце да ја држат.
Толку проблеми има во образованието, а вие за химната сте се фатиле.:facepalm:
Da ima ogromno vlijanie.
1. Ce ja znaat napamet
2. Ce nauchat kako se pozdravuva himna
3. Se vospituvaat da si ja sakaat drzhavata kade shto go troshat vozduhot.
4.se podignuva svesta za drzhavnost.

Dovolno?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.095
Поени од реакции
4.708
Која е поентата секој понеделник да се свири химна, ајде кажи ми?
Дали ке има некакво влијание врз децата?
Уште да побараат од нив и раката на срце да ја држат.
Толку проблеми има во образованието, а вие за химната сте се фатиле.:facepalm:
Само понеделник? штета...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.166
Поени од реакции
85.607
Твое време кога идеше во училипте имаше ли?
Немаше свирење химна, ама имаше да ја научиш на памет како домашна задача, и на табла утредента да ја пееш како на Златно Славејче... Немаше тука македончиња, албанчиња, турчиња, циганчиња...има химна да се знае или единицата ќе ти виси во дневник додека не ја научиш.

Јас додека учев "Денес над Македонија" и "Го фатиле клети Турци" требаше да се знае и рецитира како Оче Наш...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Нека им кажат дека и во Америка во секое школо од сабајле се станува и со рака на срце се положува заклетва на знамето на Соединетите Американски држави
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.095
Поени од реакции
4.708
Не се свесни татарчетата колку ќе ги платат заканите во иднина, веќе ни љубчо неможе да ги брани :lolzz:
Дрви Љубчо за србите и брегалничка битка, чекај да помине ова со бугарија па ќе види што ќе се слави, немој после тоа што ќе се слави да го смета за провокација кон бугарија. (кратко ќе биде славењето на србите)

Везилке, кажи како да се родипроста и строга македонска песна од ова срце што со себе води разговор ноќен во тревога бесна?


- Два конца парај од срцето, драги,едниот црн е, а другиот црвен,едниот буди морничави таги,другиот копнеж и светол и стрвен.


Па со нив вези еднолична низа,песна од копнеж и песна од мака,ко јас што везам на ленена риза ракав за бела невестинска рака.


Судбинско нешто се плело за века од двете нишки, два созвучни збора,едната буди темница што штрека,другата буди вкрвавена зора.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom