Фан Клуб: Вардар

Член од
11 мај 2020
Мислења
127
Поени од реакции
286
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.574
Поени од реакции
3.895
Никој не му се јавувал вели..
 
Член од
26 февруари 2011
Мислења
148
Поени од реакции
427
Pancev ima izjavena deka on od fudbal zivee i deka od toa MORA DA ZARABOTUVA. Bas profesionalno si e toa, neli profesionalci se baraat? Ne go sakam ni jas, ne zatoa sto bara pari nego zasto imal sansi i se pokazal neuspesen. Plus retko koj fudbaler se pokazal dobar da vodi klub, edno e trener drugo e klub da vodis.



A sto pa e bitno tvoeto misleneje za Samsonenko?

Jas odgovoriv na postot pogore ama eve koga veke pisuvas fakti ajde da dopisi gi site. Faktite isto govarat deka so nego RK bese 2 pati evropski sampion. So nego FK osvoi nekolku tituli doma i igrase u grupi sto e do den denes najgolem uspeh na edna MAK ekipa. Ova go pravi najuspesen pretsedatel na FK i RK VARDAR na sportski plan, i toa e fakt. Fakt e i deka pod negovo rakovodstvo RK Vardar dobi sala i uslovi kakvi nemase nikoj vo evropa, deka FK dobi sportski centar i akademija na edno povisoko nivo. Fakt e deka on gradel, on finansiral, nikoj drug pred nego ne izgradil takvi zdanija taka? Fakt e i deka potrosi 20-30mil evra tie nekolku godni sto realno e poveke nego site prethodni gazdi zaedni, taka? Zavrsivme so dolg od 3M i bez infrastrukturata sto on ja izgradi plus pomosnoto igraliste sto bese na FKV. Ova plus ona sto ti napisa se FAKTITE. Realno ova se smesni pari za toj biznis i imase cel kup likovi sto mozea da urgiraat i da go gonat Sams (Silegov pred se) ili bar da se dogovorat so nego... Odbraa da ne se mesaat i da si kutat...

E sega i nekoj drugi FAKTI sto ne gi spomuvas treba da se navedat. Braco i kompanija koga go imaa klubot so kolku dolgovi go ostavija i bez kampot... Grad Skopje kolku invesitase se sekavas? Koce (VMRO) pomogna togas taka?

Ovoj Slobodan sto bese pred Komiti da prezemat kolku go zaduzi klubot? Sto pa on napravi za da on ne e na tapet a Sergej da e losiot? Dali mislis deka ako Sams sve ostavese kako sto sakate, i tereni i akademija i smetka na nula deka ovoj nemase da napravi pepel posle nego? Jas neznam kolku ti go znaes likot ama toj bese instaliran od viceto i vo Vardar vleze kako posledna slamka za negov licen spas, se nadevase deka lesno ke go "vrati" pomosnoto igraliste za da izgradi 2-3 zgradi... Slobodno rasprasaj se za nego, na lihvari dolzi miljon i pol evra (ima decki u komiti sto moze da te objasnat detalno) plus glaven biznis mu e bas toa gradba...

Kako i da e momentalno nema potreba da zborime za ova, ima drugi raboti sto se bitni sega, da ostavime da se zavrti cel krug so Sams sega sme 3/4 taka da use malku ostanuva ali ke bide nabrzo. Se ke si dojde na svoe mesto, nitu kampot nitu salata i akademijata Sams ne gi stavi u dzeb i go odnel u Rusija i kako sto gledam nema zgradi ili picerii na nivno mesto...

Pancev/Milenko ti ne go baras nitu povikuvas ama investitorot sto gi dava parite saka so niv da si sorabotuva od X pricini. Vi rekov ajde da sobereme pari pa da ne go dademe klubot ama tesko ide i toa nekako gledam, polesno e od pozadi kompjuter da se jade gomna deka ovoj ili onoj ne cini a nego da se najdat 3000 dusi sto ke izdvojat po 1000e.



Pa u monentov se ceka na potpisnicite od zdruzenieto oni se akcionierite neli oni odlucuvaat :icon_mrgr:



Ne e eden nego se 2... Eden vlaga kako glaven sponzor a vtioriot kako gazda, ali ajde da go ispocituvam @Боромире neka zavrsat pregovorite pa ima koj se toa da kaze i objasni.
Ај вака, како прво разграничи ракомет од фудбал. Што има ФК Вардар со тие две европски титули освоени на РК? Тоа си се успеси на ракометниот колектив, нема што на оваа тема да ги споменуваме како некакво достигнување.
Во Градски парк Вардар имаше две помошни игралишта пред Самсоненко, он дигна само зграда таму и си ги присвои игралиштата. По тоа тебе е ок!? Тоа што одбрале некои да ќутат, како идиотот Шилегов, никако не го амнестира од одговорност.
За Брацо немам позитивно мислење во глобала, но треба да се знаат некои работи. За долгови не верувам да му оставил затоа што официјалната сметка на тогашното здружение на граѓани беше блокирана со децении (Орце нормално) и функционираше преку паралелна сметка. За кампот се повлекоа Брацо и Трифун уште во почетокот кога увидуваат дека се отстапува од првичниот план, впрочем и се знае многу убаво кој лежеше затвор за истото (Боро пиљарот). Фер е да се каже дека второто помошно во Парк е од него, одма до главното. Како и тоа дека успехот постигнат во 2003 е барабар со тој од 2017. Многумина забораваат дека Вардар исто така продужи во Куп УЕФА после испаѓањето од ЛШ таа година, тоа што тогаш форматот беше без групна фаза никако не го намалува успехот.
За Слободан не вреди ни да се трошат зборови. Не верувам и дека има некој тука што би дал позитивен коментар за него. Затоа и беше отстранет откако се увиде колку е саатот.
Па тоа кажувам јас дека Самсоненко и Камчев беа заедно партнери во Вардар , истото и ти си го потврдил погоре во големиот твој пост , значи заедно биле во нешто (ФК)

Како може после све да ме наречеш наивен?
Па еве полека картите се отварат , се гледа дека власта и олигарсот Камчев (од позади) со Миленко се дел од играта ..
Јас кажав тоа што тогаш слушав (човек од вмро ми кажа тогаш ако добро си прочитал, и ке искочи точно )

Треба да ми се извиниш а не да ми кажеш дека сум наивен , ке искочи така како што кажав (ке дојде спонзор со помош на оваа власт и Вардар ке се крене) просто е ...

Се чека само ова да биде официјално , веројатно неделава (реков освен ако дел од Комити се премислат и кажат не сакаме оваа понуда ) е така ништо нема да биде и све ке пропадне , но не верувам дека Комити ке ја одбијат понудава (бидејки друг избор излеа немаме )
Па друже уште у сам старт се знае дека е Камчев. Кој странски инвеститор би барал Миленко да биде истурена фигура. Што фајде има од таков пропали лик.
И врапчињата знаат дека Орцо ја има финансирано изборната кампања на ДПМНЕ и сега ќе играат како он ќе свири. Затоа и ти пишав пред некој ден, он е помоќен од држава, а ти очекуваш да го обврзе некој дека ќе дава пари. Па ван памет е тоа...
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
8.558
Абе јасна е работата. Овие што сакаат да го превземат клубот имаат свои барање (читај комплетно превземање, без никакво мешање од Комити,без никакви јаки договори) a Комити веројатно си ги имаат оние барања кои ги имаме и ние тука, така да изгледа тешко да дојде до компромис по тоа прашање. Ова е некое мое видување, секако не знам, само гласно размуслувам. Чудно е како никој не го контактира Горазд за ништо, тоа е многу сељачки потез, па човекот мора да биде известен за некои работи а не вака. Не знам што да кажам, отров ситуација.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
887
Поени од реакции
2.782
Очигледно на некому не му беше јасно дека постојаните "спасители" на Вардар се и негови гробари, но како и да е, таа поделба е присутна секаде, слепо верување во партија е примитивизам и недостаток на интелигенција.
Во Вардар ќе се најде решение според мене, е сега, тоа мислам дека пак ќе биде касно.. на нашите е притисокот и тоа огромен.. "Спасителите" дали сега или во зимо пак ќе не спасуваат, нив не им се брза.
Но најважно е ние да останеме на своето и да не отстапуваме многу од нашите ставови.
Па со Господ напред.
Ова нека не мотивира сите уште посилно и похрабро за Вардар наш!
 
Член од
17 април 2024
Мислења
175
Поени од реакции
409
Очигледно на некому не му беше јасно дека постојаните "спасители" на Вардар се и негови гробари, но како и да е, таа поделба е присутна секаде, слепо верување во партија е примитивизам и недостаток на интелигенција.
Во Вардар ќе се најде решение според мене, е сега, тоа мислам дека пак ќе биде касно.. на нашите е притисокот и тоа огромен.. "Спасителите" дали сега или во зимо пак ќе не спасуваат, нив не им се брза.
Но најважно е ние да останеме на своето и да не отстапуваме многу од нашите ставови.
Па со Господ напред.
Ова нека не мотивира сите уште посилно и похрабро за Вардар наш!
Каква мотивација без играчи? Дај да бидеме објективни.
 
Член од
13 јули 2020
Мислења
164
Поени од реакции
376
Очигледно на некому не му беше јасно дека постојаните "спасители" на Вардар се и негови гробари, но како и да е, таа поделба е присутна секаде, слепо верување во партија е примитивизам и недостаток на интелигенција.
Во Вардар ќе се најде решение според мене, е сега, тоа мислам дека пак ќе биде касно.. на нашите е притисокот и тоа огромен.. "Спасителите" дали сега или во зимо пак ќе не спасуваат, нив не им се брза.
Но најважно е ние да останеме на своето и да не отстапуваме многу од нашите ставови.
Па со Господ напред.
Ова нека не мотивира сите уште посилно и похрабро за Вардар наш!
Друже што зборуваш бе, клубот нема да постои повеќе ти тука држиш говор ко хитлер 1945 април за да се опстанело на ставовите.. Кои ставови бе , еден играч и денар нема останато во клубот а Горазд кажува и за нови долгови ти идеологија ќе продаваш овде .. Разберете идеалите умреа уште пред 75години, и дај објасни какво е тоа магично решение што ќе ја заобиколи власта (која и да е) во Македонија...
Автоматски споено мислење:

Никој не му се јавувал вели..
Срамота !!
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.574
Поени од реакции
3.895
Очигледно на некому не му беше јасно дека постојаните "спасители" на Вардар се и негови гробари, но како и да е, таа поделба е присутна секаде, слепо верување во партија е примитивизам и недостаток на интелигенција.
Во Вардар ќе се најде решение според мене, е сега, тоа мислам дека пак ќе биде касно.. на нашите е притисокот и тоа огромен.. "Спасителите" дали сега или во зимо пак ќе не спасуваат, нив не им се брза.
Но најважно е ние да останеме на своето и да не отстапуваме многу од нашите ставови.
Па со Господ напред.
Ова нека не мотивира сите уште посилно и похрабро за Вардар наш!
Каква мотивација? Кој ќе игра? Пари од каде?
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
887
Поени од реакции
2.782
Не сакам да се препукувам со никого, секој со своето, почитувам мислење на секого. Ама па клубот каде беше пред две години?! Истите причи кружат цело време.. Кое е моето решение? Па за прв пат да не го продаваме газот под кирија, преку кур више од трпење на секакви куртони во клубот!
Ја не знам што ви е на вас луѓе, ќе се разбудите ли некогаш, или добро е, може и полошо од ова.. Полошо од што? Вардар сирак долгови колку сакаш, а клубот нема ништо на свое име, ајде пак нека дојдат бизнисмени ќе искористат што може да се искористи и ќе си идат, ние ќе гледаме и ќе си ги вртиме пак истите приказни, овој е крив, не, он не е, другиот беше, па самите си бевме, и после одреден период па од ново..
ВАРДАР нема ништо свое, освем нас Комити и Вардарци..
Епа за жал јас не размислувам како мнoгумина, одбивам да бидам овца во стадо, и неуспех не тече низ моите вени, ќе застанам и ќе се борам.
Така се покажува карактер и љубов кон клубот.
Не сме глупи 21век е милион начини ќе се најдат да почнеме полека. Не е лесно, ама вака па до кога!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Ај вака, како прво разграничи ракомет од фудбал. Што има ФК Вардар со тие две европски титули освоени на РК? Тоа си се успеси на ракометниот колектив, нема што на оваа тема да ги споменуваме како некакво достигнување.
Во Градски парк Вардар имаше две помошни игралишта пред Самсоненко, он дигна само зграда таму и си ги присвои игралиштата. По тоа тебе е ок!? Тоа што одбрале некои да ќутат, како идиотот Шилегов, никако не го амнестира од одговорност.
За Брацо немам позитивно мислење во глобала, но треба да се знаат некои работи. За долгови не верувам да му оставил затоа што официјалната сметка на тогашното здружение на граѓани беше блокирана со децении (Орце нормално) и функционираше преку паралелна сметка. За кампот се повлекоа Брацо и Трифун уште во почетокот кога увидуваат дека се отстапува од првичниот план, впрочем и се знае многу убаво кој лежеше затвор за истото (Боро пиљарот). Фер е да се каже дека второто помошно во Парк е од него, одма до главното. Како и тоа дека успехот постигнат во 2003 е барабар со тој од 2017. Многумина забораваат дека Вардар исто така продужи во Куп УЕФА после испаѓањето од ЛШ таа година, тоа што тогаш форматот беше без групна фаза никако не го намалува успехот.
За Слободан не вреди ни да се трошат зборови. Не верувам и дека има некој тука што би дал позитивен коментар за него. Затоа и беше отстранет откако се увиде колку е саатот.
Ti rekov ne e moment da se zbori za ova sega, ke te udostojam uste ovoj pat pa da ja stavime diskusijata u miruvanje bar dur ne se resat drugite raboti. Ne se sekiraj kako sto kazav trkaloto e 3/4 zavrteno krugot nabrzo ke se kompletira pa ke ti stanat nekoj raboti pojasni.

Prvo apsolutno ne se slagam deka RK i FK treba da gi dvoime u diskusijata. RK bese FORMALEN GAZDA na FK sakal ti ili ne, komiti da ne go molea Sams da vleze vo FK sega najverojatno seuste ke bese u RK i nisto cudno da imavme uste nekoja titula vo evropa. Gi zaboraviv i ZRK posto i oni postignaa istoriski klubski uspesi vo negovo vreme.

Vtoro koga ti kupuvas kola, rezervnata guma isto tvoja e taka? Te sprecuva tebe nekoj da ja smenis ili prodades zasebno? Isto e be druze, on kupi klub, so toj klub idea i terenite... Kako togas gi prisvoil? Negovi bile. Greskata e podocna koga nekoj go prezel klubot sto ne gi baral i terenite so nego. Dali e namerno ili nenamerno toa napraveno e drugo prasanje.

Treto toa sto odbraa nekoj da kutat - Silegov da za zal denes go amenstira zasto zastaruva deloto ako voopsto (pravno) go imalo. E sega jas objansiv civ igrac bese slobodan, valjda znaes cij e Silegov pa upotrebi mozok malku za da ti stane jasno zosto se bilo taka.

Drugo gore dole se slagame, mada uspehot od 2017 e pogolem zasto sepak se igrase grupi i se izigraa poveke utakmici, prakticno so toj uspeh vardar dobi pari i "izlez" vo evropa ekvivalenten za 3 kola. Za na teren si u pravo, ista zasluga bese.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Абе јасна е работата. Овие што сакаат да го превземат клубот имаат свои барање (читај комплетно превземање, без никакво мешање од Комити,без никакви јаки договори) a Комити веројатно си ги имаат оние барања кои ги имаме и ние тука, така да изгледа тешко да дојде до компромис по тоа прашање. Ова е некое мое видување, секако не знам, само гласно размуслувам. Чудно е како никој не го контактира Горазд за ништо, тоа е многу сељачки потез, па човекот мора да биде известен за некои работи а не вака. Не знам што да кажам, отров ситуација.
Ke ima kompromis nedelava, imajte malku nadez :)

Gorazd treba da e kontaktiran od Komiti (neznam dali bil) oni se seute formalno gazdi. Normalen protokol bi bilo oni da go izvestuvaat.

Ova e pederski od strana na Gorazd ali ke ima vakvi potezi i od igracite... Site ke aludiraat na komiti, mekiot pritosok zapocnuva.
Автоматски споено мислење:

Не сакам да се препукувам со никого, секој со своето, почитувам мислење на секого. Ама па клубот каде беше пред две години?! Истите причи кружат цело време.. Кое е моето решение? Па за прв пат да не го продаваме газот под кирија, преку кур више од трпење на секакви куртони во клубот!
Ја не знам што ви е на вас луѓе, ќе се разбудите ли некогаш, или добро е, може и полошо од ова.. Полошо од што? Вардар сирак долгови колку сакаш, а клубот нема ништо на свое име, ајде пак нека дојдат бизнисмени ќе искористат што може да се искористи и ќе си идат, ние ќе гледаме и ќе си ги вртиме пак истите приказни, овој е крив, не, он не е, другиот беше, па самите си бевме, и после одреден период па од ново..
ВАРДАР нема ништо свое, освем нас Комити и Вардарци..
Епа за жал јас не размислувам како мнoгумина, одбивам да бидам овца во стадо, и неуспех не тече низ моите вени, ќе застанам и ќе се борам.
Така се покажува карактер и љубов кон клубот.
Не сме глупи 21век е милион начини ќе се најдат да почнеме полека. Не е лесно, ама вака па до кога!
Pred 2 godini tie sto zastanaa finanskiski zad klubot nema da zastanat sega. Voopsto ne isto.

Cisto onaka me interesira kako toa planiras TI da se boris?
 
Последно уредено:
Член од
29 април 2015
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.932
Ај да ја загреам малку темава со дневни партиски шпекулации..

Наводно за ВАРДАР има 3 понуди на маса.

Најповолна е таа на Новоматик, сакаат да влезат за да не помине закокот за да ги тргнат на 500 метри од образовни објекти.
Ако ВМРО се договори со ВЛЕН (ветиа предизборно дека законот ќе го остварат) најверојатно они ќе бидат и ВАРДАР би имал сигурен, константен спонзор.

Друга опција е фирма од Унгарија, ако не помине првава и третата најверојатно Камчев.

Иначе, да не бидам грешка разбран, ова се ПАРТИСКИ МУАБЕТИ и еден е муабетот таму, друг на состаноците со КОМИТИ и викаат, они се најлесни за договарање.
Автоматски споено мислење:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom