Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.256
Поени од реакции
9.214
За да купиш саат од 60.000 евра. Вкупно за сите преку 100.000 евра. Чист луксуз, тогаш треба да имаш најмалце пута 20/30 од таа сума на сметка за нормален живот, најмалце.
Да дадеш 100.000 евра на саатови. Замисли колку ќе одвоиш за куќа, стан, кола...

Сума сумарум пар милиони евра, како професор (знаеме какви плати имаат), во ваква супер сиромашна држава... нешто не штима.
ne znaes nishto, redish gluposti radi reda.

sekoj sho studiral na mashinski (mfs), znae deka najgolem broj od profesorite se odlichno situirani finansiski.

imashe lik koj doagjashe so porshe dzip na rabota ushte 2009ta nekade, a ne e mediski eksponiran ni pa vo politika.

site profesori imaat profesionalen angazman vo komisii, proekti i drugi kompanii nadvor od fakultet. profesorskata plata im e chesto najmal prihod.

imotot od vrednost mu e prijaven, ama pak mora da se pluka neli?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.114
Поени од реакции
8.389
ne znaes nishto, redish gluposti radi reda.

sekoj sho studiral na mashinski (mfs), znae deka najgolem broj od profesorite se odlichno situirani finansiski.

imashe lik koj doagjashe so porshe dzip na rabota ushte 2009ta nekade, a ne e mediski eksponiran ni pa vo politika.

site profesori imaat profesionalen angazman vo komisii, proekti i drugi kompanii nadvor od fakultet. profesorskata plata im e chesto najmal prihod.

imotot od vrednost mu e prijaven, ama pak mora da se pluka neli?
ами петстотче за дремење на форум кој ти го дава, си стануваш од сабајле онака лабаво, утринско кафе, лупаш некоја зелена и петстотче во џеб, мераци, ајде после на едно сокче со другарите.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Сума сумарум пар милиони евра
Горе доле цела политичка елита се приватни богаташи или новостекнати богаташи преку комуњарска династија во Македонија .
Мицко,Јанушев,Николовски,Кендо итн се тоа се луѓе со приватни бизниси и никој нема од работничката класа .
Во Македонија власт има политичката/богата висока елита , а работничката/средна и ниска класа буквално јака е само во еден ден кога треба да гласа .
Јавното мислење е буквално нула во политиката на Македонија .
Дали има јавни расправи и дали има воошто јавноста во носење на закони .
Буквално дали сега при реформата на зголемување на Министерства , имаше референдум или нешто слично .
Во еден ден по брза постапка беше донесено .Зошто, за да може да се купат пратенички места на ВРЕДИ коалицијата .
Буквално е се срање .
Вмро јадење гомна дека се прекинуваат стари навики но продолжуваат од клиентелизам партиски со вработувања до идење контра .
Мециновиќ го прашаа што се случи со Македонскиот Манифест, дали имаше одлука од ВМРО што им пречело и во кои точки , го слушав на Инфомакс , вика буквално немало ни комуникација од ВМРО , само разговори имало со ВРЕДИ и со ЗНАМ . А Мицкоски правеше муабет дека ќе прави муабет со Левица околу истиве овие точки и една изборна единица .
Разочарување е Мицко .
Автоматски споено мислење:

imotot od vrednost mu e prijaven, ama pak mora da se pluka neli?
инфомакс баш му правеше објава на имот , буквално малку има пријавено од тоа што се покажува.
иста метода со Игор Јанушев .

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.006
Поени од реакции
4.187
ne znaes nishto, redish gluposti radi reda.

sekoj sho studiral na mashinski (mfs), znae deka najgolem broj od profesorite se odlichno situirani finansiski.

imashe lik koj doagjashe so porshe dzip na rabota ushte 2009ta nekade, a ne e mediski eksponiran ni pa vo politika.

site profesori imaat profesionalen angazman vo komisii, proekti i drugi kompanii nadvor od fakultet. profesorskata plata im e chesto najmal prihod.

imotot od vrednost mu e prijaven, ama pak mora da se pluka neli?
Не мора да значи дека саде професорите од „машински„ се парајлии, оти такви ликови има и по други факултети.

И тука е големиот проблем-наместо да се насочат на образување на студентите, дел од професорите се тешки „тезгари„, на кои основната работа им е најмалку битна, а хонорарите им се високи. Платите, секако, не им се предмет од интерес, оти имаат приходи многу повисоки од самите плати.

Плус, јавно е познато дека „хидрашот„ беше со-сопственик (или така некако...) на мали ХЕЦ, па оттаму и можноста да си купи саат, кој вреди колку нечија заработка за цел живот.

Ако, пак да си го гласате...
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.256
Поени од реакции
9.214
Не мора да значи дека саде професорите од „машински„ се парајлии, оти такви ликови има и по други факултети.

И тука е големиот проблем-наместо да се насочат на образување на студентите, дел од професорите се тешки „тезгари„, на кои основната работа им е најмалку битна, а хонорарите им се високи. Платите, секако, не им се предмет од интерес, оти имаат приходи многу повисоки од самите плати.

Плус, јавно е познато дека „хидрашот„ беше со-сопсвеник (или така некако...) на мали ХЕЦ, па оттаму и можноста да си купи саат, кој вреди колку нечија заработка за цел живот.

Ако, пак да си го гласате...
sigurno ima i po drugite, na mfs studirav, tie gi znam, i za niv pishuvam.

nema profesor/asistent/nastavnik so 100% rabotno vreme na nastava/predavanja.
zavisno od predmetite i pozicijata, generalno mal del od rabotnite saati otpagja na predavanja i vezbi.
vo vremeto na mfs, hristijan mickoski beshe eden od najkorektnite kon studentite,
retko nekoj student da imashe problem od nego, sho beshe slucaj kaj nekoi drugi profesori.

ova e profilot na tatko mu na mfs - https://www.mf.ukim.edu.mk/mk/content/мицкоски-иван
prvo zemi izlistaj sho se ima sraboteno (vo jugoslavija, vo makedonija, i vo eu zemji)
pa posle prashuvaj za poteklo na prijaveno bogatstvo.

izglasan e, pochna da nosi investicii kako sho najavi, pochekaj da pomine nekoe vreme, pa posle oceni dali vredi ili ne.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.006
Поени од реакции
4.187
sigurno ima i po drugite, na mfs studirav, tie gi znam, i za niv pishuvam.

nema profesor/asistent/nastavnik so 100% rabotno vreme na nastava/predavanja.
zavisno od predmetite i pozicijata, generalno mal del od rabotnite saati otpagja na predavanja i vezbi.
vo vremeto na mfs, hristijan mickoski beshe eden od najkorektnite kon studentite,
retko nekoj student da imashe problem od nego, sho beshe slucaj kaj nekoi drugi profesori.

ova e profilot na tatko mu na mfs - https://www.mf.ukim.edu.mk/mk/content/мицкоски-иван
prvo zemi izlistaj sho se ima sraboteno (vo jugoslavija, vo makedonija, i vo eu zemji)
pa posle prashuvaj za poteklo na prijaveno bogatstvo.

izglasan e, pochna da nosi investicii kako sho najavi, pochekaj da pomine nekoe vreme, pa posle oceni dali vredi ili ne.
Не ми е јасно зашто го наведуваш татко му, ама ајде....татко му за татко му, а Мицко за Мицко. Или...сепак е послесно ако татко ти е „фаца„ на позиција, па така полесно се „иде„ нагоре...од асистент до премиер.

Што се однесува до инвестициите кои Мицкоски само ги најави , не брзај...До сега нема ниту една реализација, а од она кое е најавено, фајде ќе има „некој друг„, ама не и јас.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.256
Поени од реакции
9.214
Не ми е јасно зашто го наведуваш татко му, ама ајде....татко му за татко му, а Мицко за Мицко. Или...сепак е послесно ако татко ти е „фаца„ на позиција, па така полесно се „иде„ нагоре...од асистент до премиер.

Што се однесува до инвестициите кои Мицкоски само ги најави , не брзај...До сега нема ниту една реализација, а од она кое е најавено, фајде ќе има „некој друг„, ама не и јас.
Dodeka beshe na MFS, rabotea vo ista katedra i na nekoi proekti zaedno, doagja od dobro situirana familija, toa sakav da potenciram, poshto se fanavte za 2 cashovnici od kade mu bile. Tatko mu e faca vo mehanika / mashinstvo, negovata politichka kariera nema vrska so toa nishto.

Za investicii - ja potvrdia pozajmicata od Ungarija so povolna kamatna stapka, i investicijata od Dubai za golem park so veternici. Kako za prv mesec posle izbori, ne e mala rabota.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.918
Сите знаеме, Мицкоски кажа дека новите пописни правила се увод во етнички инжинеринг и тоа беше на линија со ставовите на Левица за "пописот". Притоа рече и дека они кога ќе дојдат на власт ќе направат правичен попис.
После само некој месец и некоја посета на Амбасада, одеднаш све тоа што го кажа - не важи. Одеднаш новите пописни правила со кои сите Албанци на светот можат овде да се пишат и да влезе нивниот процент у балансер, стана океј за ВМРО.
Тоа предавство на Мицкоски е рамно на она на Бучковски и Америка, од 2004-та, кога се донесоа нови локални граници, со кои денес Македонците имаат пратеник со 11000, а Албанците со 5-6000. Ова Мицкоски што го направи со пописот, во иднина ќе падне врз наша глава. Исто како и прекројувањето на локалната самоуправа.

Најинтересен е фактот што токму САД притискаа за овие две ствари, ко нездрави. Особено во 2004-та, кога два дена пред референдумот ја признаа Македонија под уставно име, иако знаеја дека малку подоцна ќе ја тераат да го смени.


Сега, не е време да се збори за саатот на Мицковски, ниту за тоа дали он вика Северна или не, ниту за хидроцентралите. Сега е време да се внимава на законот за балансер, бидејќи на повидок е ново предавство, кое ќе биде направено за да се има зелено светло од Америка за власт.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.994
Поени од реакции
4.539
Сите знаеме, Мицкоски кажа дека новите пописни правила се увод во етнички инжинеринг и тоа беше на линија со ставовите на Левица за "пописот". Притоа рече и дека они кога ќе дојдат на власт ќе направат правичен попис.
После само некој месец и некоја посета на Амбасада, одеднаш све тоа што го кажа - не важи. Одеднаш новите пописни правила со кои сите Албанци на светот можат овде да се пишат и да влезе нивниот процент у балансер, стана океј за ВМРО.
Тоа предавство на Мицкоски е рамно на она на Бучковски и Америка, од 2004-та, кога се донесоа нови локални граници, со кои денес Македонците имаат пратеник со 11000, а Албанците со 5-6000. Ова Мицкоски што го направи со пописот, во иднина ќе падне врз наша глава. Исто како и прекројувањето на локалната самоуправа.

Најинтересен е фактот што токму САД притискаа за овие две ствари, ко нездрави. Особено во 2004-та, кога два дена пред референдумот ја признаа Македонија под уставно име, иако знаеја дека малку подоцна ќе ја тераат да го смени.


Сега, не е време да се збори за саатот на Мицковски, ниту за тоа дали он вика Северна или не, ниту за хидроцентралите. Сега е време да се внимава на законот за балансер, бидејќи на повидок е ново предавство, кое ќе биде направено за да се има зелено светло од Америка за власт.
што те гледам чуден, ти мислиш дека ако го укинат нема да постои, се ќе си биде како до сега.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.918
што те гледам чуден, ти мислиш дека ако го укинат нема да постои, се ќе си биде како до сега.
они нека донесат соодветно законско решение, па за друго ќе видиме
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.006
Поени од реакции
4.187
Dodeka beshe na MFS, rabotea vo ista katedra i na nekoi proekti zaedno, doagja od dobro situirana familija, toa sakav da potenciram, poshto se fanavte za 2 cashovnici od kade mu bile. Tatko mu e faca vo mehanika / mashinstvo, negovata politichka kariera nema vrska so toa nishto.

Za investicii - ja potvrdia pozajmicata od Ungarija so povolna kamatna stapka, i investicijata od Dubai za golem park so veternici. Kako za prv mesec posle izbori, ne e mala rabota.
Ај накратко...

Не ме чуди златниот саат од Мицко, затоа што има „основа„ преку која може да се луксузира. Дали е тоа етички, тоа е друго прашање.

Што се однесува до „инвестицијата„, јака е, паша Зоќе. И јас кога би имал голема сума пари и кога би нашол некоја тешка (политичарска) будала, која „онака„ би ми отстапила земјиште (топтан со ветер и со Сонце...), би инвестирал без да му ја мислам.

Ајде нека брцне Мицко во џебот и нека инвестира на свој ризик, а не на државен (читај-народен).
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.521
Поени од реакции
5.834
Од комиссии и хонорари типот купил саати од 100к евра :pos:

Како што пишаа горе саати од 100к носат милионери, пример НБА играчи, музичари, бизнисмени со цели коорпорации позади нив. И тоа не секој НБА играч туку тие што се ѕвезди. Леброн Џемјс, Кендрик Ламар и Мицко :pos:

Какви ретартидани мисири живеат у државава ми се повраќа :pov:, се надевам ќе се удавите у гомната што ги јадете.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.994
Поени од реакции
4.539
они нека донесат соодветно законско решение, па за друго ќе видиме
Сите сигнали го кажуваат спротивното, дури албанците почнаа да се прават некакви жртви од балансерот, и тоа поминува и никој не ги корегира.
Овде ќе има закон што вреди само со сила, албанците вакви како што сме сега само може уште нешто да ни сместат.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.893
Поени од реакции
7.929
Треба да сте штракнати во главите да верувате дека Албанците од се она што им е дадено до сега, ќе прифатат нови услови кои би им наштетиле или би им се скратиле права, задоволства и уживања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom