Lycamobile Македонија

Член од
29 август 2008
Мислења
5.408
Поени од реакции
3.763
Како за информација, можно е во иднина и да го хакираат интернетот што е одговорен за пренос на струја и да го блокираат системот за пренос на струја во повеќе држави. Хакерите прават истражувања пред да направат било што, а Лајка како оператор нема комплетна заштита како големите оператори во однос на онлајн плаќањата и тие затоа се веднаш мета на крадење на податоци од корисниците. Ќе има во иднина и други хакерски напади врз интернет компаниите, така да подгответе се да очекувате неочекувани хакерски напади.
А ми се замириса дека ќе можат да ја блокираат целосно компанијата Лајка, т.е. да го пробијат нејзиниот заштитен систем.
Od 25.05 2024 Uk i Usa e zapocnato so hakirajne.....a normalno tie nema da sedat,ke baraat kaj da krpat,kade e polabavo tamu,na ovie Indijcive tolku im e kapacitetot,
ama pred nekoj den procitav mislam Usa da ne bese od bankomatite kradele podatoci,togas ova e so da recam za hakerive nisto/0
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.408
Поени од реакции
3.763
Sagata da prodolzi i denes ama sega A1 i Stopanska .!Da se nadovrzam na muabetov,A1 denes cel den e padnata naplatata,ne moze da se plajka ne raboti ni moj a1,nit preku web,prijaveno 1234 vikaat imale problem ke go resele do 22h,a mozi i utre....
Ok sledno ne moze da se plati Evn, debitna visa od Stopanska ne stiga Otp kod na a1 postpejd br,btw so ovaa karticka nema plajkano kon Lycamobile,
Od stopanska 24/7 ima call centar prijavuvam,proveruvaat see ok so kartickata nema limit nema blokirano nisto ima sredstva itn itn....vikaat da proverime + nie ke vi se javime....ok po 10 min,zvonat vikaat nema nikakov problem/mozeme da vi isklucime 10min Otp(koj i taka 1 godina ne stiga a pominuvaa plajkajnata) brojot vo Stopanska e na A1 post,nikogas ne portiran,vika platete si i drn drn....
Im kazuvam za situacijava so Kb,i LycaMobile,me islusaja i vikaat aaaa,pa togas pratete email za poplaka sto ne vi stiga Opt za OnLine naplati,pa da baraat tehnicarite resenie ....cao prijatno problemot nee resen...

Sega ovaa moja visa debit,od Stb nit se plajkalo Lyca paketi nit nisto, samo se plajkase a1,vodovod,komunalii i na pos terminali niz Mk,nit kess nee vaden nikogas....
Ima nekoj vakov problem....?
Se izvinuvam sto e ovde postirano, ne najdov nit imav vreme za tema Stb.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.280
Поени од реакции
646
Највероватно сите банки знаат за ситуацијата со лајка па кој блокира картица кој става 0 лимит...секој по негово. А1 знаат од нигде ниакде да може да се плати онлајн кај нив
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.408
Поени од реакции
3.763
Највероватно сите банки знаат за ситуацијата со лајка па кој блокира картица кој става 0 лимит...секој по негово. А1 знаат од нигде ниакде да може да се плати онлајн кај нив
Od a1 - 1234 imale update na moj a1,poradi toa ne moze da se plari ne ni otvara moj a1,
od Stb nemaat pojma sto e a + nemam plajkano kon lyca so ovaa karticka visa od Stb.
Автоматски споено мислење:

Највероватно сите банки знаат за ситуацијата со лајка па кој блокира картица кој става 0 лимит...секој по негово. А1 знаат од нигде ниакде да може да се плати онлајн кај нив
Naj naj verojatno nikoj nisto ne znae vo ovaa polu propadnata drzava ....toa e najteskoto
 

Attachments

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.280
Поени од реакции
646
Моментално (19 и 58) работаат и веб сајтот и мојот а1 на мобилен. Работеа и предходно, влегов неколку пати денес...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.408
Поени од реакции
3.763
Моментално (19 и 58) работаат и веб сајтот и мојот а1 на мобилен. Работеа и предходно, влегов неколку пати денес...
Ne raboti, ni po sms sobroj,ni po brza najava nit so userr i pass
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.408
Поени од реакции
3.763
Da ne bile hakerive od Mtel.?so plateznive karticki.???
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.408
Поени од реакции
3.763
Ako ova se sluci do esen ili do kraj na 2024,vednas posle toa ke ima napliv na portirajne (okolu 60 000sim)
Ke bide napnato, bidejki i nema nekoja realna prifatliva ponuda na obicen naj obicen korisnik koj mu trebaat samo povici nesto sms i nekolku GB od 2~5.
Prvata opcija mu e A1 pripejd so opcija 299,no nee postojana i komplicirana za aktivirajne,
potoa Telekabel so opcija 300i500mkd.
No nisto nema da go zameni super200 za 200mkd,da ne komentiram sto na 12 meseci idi 133mkd.
 

Attachments

Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.454
Поени од реакции
2.802
Мене чудно ми е што имаме толку вакви игри у пазар со 5-6% корисници посебно МТел што е јако навлезен со купување на најоглеми конкуренти како Неотел.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.408
Поени од реакции
3.763
Мене чудно ми е што имаме толку вакви игри у пазар со 5-6% корисници посебно МТел што е јако навлезен со купување на најоглеми конкуренти како Неотел.
I ova da, ama pak mene uste po cudno mie sto lyca ima uste celi 2god, dogovor so A1 za rentajne mreza/ama pak od druga strana sega moze da zeme povejke pari za istoto otokolku posle 2godini ...( bidejki ima povejke problemi so A1)
a pak od 3ta strana sekade kade lyca zavrsil so rabota broeviti/tarifi i slicno gi ostava na operatorot davatel na mreza vo slucajov A1,nikade ne go prodaval svojot udel ...
A pak od sosema sprotivna strana Mtel vikaat vo kriza za pari a vamu saka da go kupuva Neotel i sega Lycamobile ...nikako ne mi se spojuvaat rabotive ...
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.280
Поени од реакции
646
Ako ova se sluci do esen ili do kraj na 2024,vednas posle toa ke ima napliv na portirajne (okolu 60 000sim)
Ke bide napnato, bidejki i nema nekoja realna prifatliva ponuda na obicen naj obicen korisnik koj mu trebaat samo povici nesto sms i nekolku GB od 2~5.
Prvata opcija mu e A1 pripejd so opcija 299,no nee postojana i komplicirana za aktivirajne,
potoa Telekabel so opcija 300i500mkd.
No nisto nema da go zameni super200 za 200mkd,da ne komentiram sto na 12 meseci idi 133mkd.
А1 ич не е комплицирано за активација, преку апликација се активира сo еден клик
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.047
Поени од реакции
1.301
Мене чудно ми е што имаме толку вакви игри у пазар со 5-6% корисници посебно МТел што е јако навлезен со купување на најоглеми конкуренти како Неотел.
бизнис логика е нема игра тука. Мтел како подружница на ТС има многу пари и е гигант во однос на Неотел. Мене ми личи работата дека некој во Неотел се има полакомено и затоа ова не е затворена зделка. На Мтел му треба инфраструктура што Неотел ја има. Сами неѓа да ја градат пошто е многу пари, готов производ е секогаш поефтин.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.264
Дали некој е запознаен или веќе ка користи картичкава за плаќање исклучиво преку интернет бидејки како корисник на Lyca после хакирањето и блокирањето на Mastercard од страна на Комерцијална банка кај што ми е сметката од техничка подршка ми кажаа дека можат да ми дадат нова за 7 дена на нивни трошок но дека понатаму ако ми ја хакираат повторно последиците сам ќе сум ги сносел па единствено решение е да замам друга само за интернет плаќање и би ставал онолку во моментот колку да можам да платам на интернет.Операторот од КБ дури советува да го напуштиме lyca операторот поради ваквите упади но со картичка на која ќе има пари во моментот пред уплата мали се шансите и да ја прибијат да извлечат пари бидејки платата нема да оди таму:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom