Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 април 2012
Мислења
4.424
Поени од реакции
4.919
Мене ме заклаа за анласер цели 350 ЕУР, со се радна рака. Еј два штрафа, кога видов од кај го извади и што е работата, три деца се пцуев себе што не се заинтересиравv малку од малку да принаучам некои работи за да сработам сам.
700€ за промена на предни лагери, со наведено дека 80€ е за делови останатото работна рака (на половно возило Нисан алмера 2002 збориме не на ново, ова беше у 2019)

пријател носење опел инсигниа 2019 у возење чек енџин му светнало дур бил у Германија проверка на компјутер некоја сонда правела проблем ништо страшно
Се враќа у Шведска ајде да ја сменам не му ја прифатиле германска дијагностика
И за истото читање на компјутер 200 факинг € у сметката :)

само за споредба у Германија 35€ му наплатиле у опел сервиси двете (збориме за 2023 тука)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.324
Поени од реакции
40.123
Не знам што очекувате. Не е тоа Македонија. Таму штом живеете може да си ги дозволите тие цени.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.835
Поени од реакции
10.472
Не знам што очекувате. Не е тоа Македонија. Таму штом живеете може да си ги дозволите тие цени.
Чекавме да дојдиш како дежурна овца во Министерство за емиграција и да го посочиш очигледното.

Седи 5.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.582
Поени од реакции
7.991
700€ за промена на предни лагери, со наведено дека 80€ е за делови останатото работна рака (на половно возило Нисан алмера 2002 збориме не на ново, ова беше у 2019)

пријател носење опел инсигниа 2019 у возење чек енџин му светнало дур бил у Германија проверка на компјутер некоја сонда правела проблем ништо страшно
Се враќа у Шведска ајде да ја сменам не му ја прифатиле германска дијагностика
И за истото читање на компјутер 200 факинг € у сметката :)

само за споредба у Германија 35€ му наплатиле у опел сервиси двете (збориме за 2023 тука)
Чекај малку, 200 евра само за читање на грешката? Dafuq.

Еден ефтин OBD 2 скенер од 30 евра може да прочита и брише грешка за моторот, со исклучок на електричните системи надвор од моторот.

И колку го заклале топтан?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.424
Поени од реакции
4.919
Чекај малку, 200 евра само за читање на грешката? Dafuq.

Еден ефтин OBD 2 скенер од 30 евра може да прочита и брише грешка за моторот, со исклучок на електричните системи надвор од моторот.

И колку го заклале топтан?
Не се сеќавам точно колку беше за сондата и работна рака ама околу 600€ ќе да беше
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.582
Поени од реакции
7.991
Не се сеќавам точно колку беше за сондата и работна рака ама околу 600€ ќе да беше
Сондата е со кабел од 50 cm и лесно достапна плус работи на принцип plug and play. Работна рака макс 15 минути без некоја тешкотија. Тоа е тој лоповлук.
Автоматски споено мислење:

Па не баш, не е проблем да сменам потрошен материјал што ќе ме кошта 500-1000 долари, проблем е големи дефекти што кај стари коли се проблем.
Истото го зборуваше пријател овде, Англичанец е, ја купи 2 месеци после мене Volvo XC90 од 2014 за 21к. Не ја возеше ни месец кога почна да прави проблеми и да дига температура, на крај заврши со рамнење на блок и огромен сервис, иницијално му дадоа понуда за 6к, финална сметка со се што смениле испадна 8300$. Да не ја правиш - никако, да ја правиш - изгор, ај што го среди тој проблем, еве го сега се жали дека пак дава некаков звук во возење. А му викав да отиде и да земе Канон за 40к, да, помалите делови се на твој трошок, ама првите 7 години може да и ебаваш мамицата и да не те боли таквото оти рокнало турбото, мењачот или моторот.
Можеш да земеш 5 години стара кола, да ја возиш 7 години без гаранции и можеш да бидеш сигурен дека за тие 70 000 километри (пошто лизинг договорот е 10 000 километри годишно) нема да рикне ни турбо ни бутур. Пак на крај и да ја продеш на пола цена од тоа што си ја купил. Си каде каде пак на ќар него ли со тие лизинг цедења и заебанции. Слабо тоа математиката.

Тој со тоа волвото, немал врска од автомобили, затоа и го седнале на самар од мазга.
Автоматски споено мислење:

Дечки совет мислење или некој да има искуство со мерцедес а 170 цди 2001 година?
Тоа недоразбирање од каросерија го само заобиколи.
Автоматски споено мислење:

Не бев во ATU, бев кај Македонец тука доселен, сега се думам дали да го дешкам или да го пријавам, а грев ми е да го пријавам има да го ошурат од казни за гаража на црно, за загадување, за шо ти не.

Во ATU досега 10 пати подобри услуги сум добивал, пишман да се прај чоек ако влези кај Балканец.

Затоа и сите коли се такви какви што се, несервисирани. Се сервисира додека е под гаранција, а после тоа сервисира тој што е фамилијарен човек со добри плати дома, другите крпат.

Јас ја зедов испод цена за да можам да ја сервисирам и да стигнам до реална пазарна цена со голем дел сервиси направени, проблемот е што

Глуп пример, јас ниту имав приметено денес во таа гаражата кај што изнајмив дигалка за сам да си сменам држач на мењач ми вика тој Германецот абе батуле тебе + скинат ти е држачот назад на лонецот од ауспух.
Друже, кога ќе изнајмиш дигалка, имаш ли "ментор" или све сам работиш како те фаќа разумот.
Мене комплицирано ми се гледа климакондензатор сам да мењам. Треба цел преден браник и маска на колата да извадам.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.282
Поени од реакции
16.306
Можеш да земеш 5 години стара кола, да ја возиш 7 години без гаранции и можеш да бидеш сигурен дека за тие 70 000 километри (пошто лизинг договорот е 10 000 километри годишно) нема да рикне ни турбо ни бутур. Пак на крај и да ја продеш на пола цена од тоа што си ја купил. Си каде каде пак на ќар него ли со тие лизинг цедења и заебанции. Слабо тоа математиката.
Слабо богами.
Кој ти гарантира дека нема да ти се деси поголем квар на 7 год. стара кола?
Имам познаник кој на Хјундаи Тусон му има цркнато мењач на 5 и пол године стара кола со 60.000 км пројдено. Чарето кошташе 12.000 евра. Кј му е него туе математиката, плус нервозете?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.582
Поени од реакции
7.991
Слабо богами.
Кој ти гарантира дека нема да ти се деси поголем квар на 7 год. стара кола?
Имам познаник кој на Хјундаи Тусон му има цркнато мењач на 5 и пол године стара кола со 60.000 км пројдено. Чарето кошташе 12.000 евра. Кј му е него туе математиката, плус нервозете?
Добро, кој купува кола со автоматски мењач 7 години стара?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.324
Поени од реакции
40.123
Хјундаи и Киа се многу чкарт коли, и ако земам кола би ги заобиколил. Милион проблеми имаат дури и како нови возила.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.835
Поени од реакции
10.472
Друже, кога ќе изнајмиш дигалка, имаш ли "ментор" или све сам работиш како те фаќа разумот.
Мене комплицирано ми се гледа климакондензатор сам да мењам. Треба цел преден браник и маска на колата да извадам.
Немам брате, човекот кој ја изнајмува гаражата е маханичар ваљда или брка нешто дел од механика ама кога си направивме отворено муабет ми вика, си прам со тебе мубает пошто не си ко другите шо ќе дојдат тука и секои 2 минути имаат прашање.
Јас му побарав само пневматски пиштол пошто штрафот беше малку запечен не можев да го одвртам иницијално.
Направивме муабет шо следно ќе правам на следен термин пошто се интересираше колку време ќе ми треба, вика знајш шо треба да прајш? :D
Исто ко тебе ме праша.

Јас освен од јутуб што видов не знам фала Богу и еве ќе се пробам така, пошто само штрафови се во прашање - ништо комплицирано.
Фреон нема системот, а и да има малку останато претходно ќе го испуштам пред да одам кај него, едино што е предизвик на колку да се стегаат штрафовите.
Не знам на колку њутанметри треба (немам гуглано, го оставам тоа за деновиве) и немам момент клуч, во план сум и тоа да купам. Кој има добра марка да препорача, добредојден за сугестија.

Вервај преку миле ми е од мајстори (приучени, кренати, скапчии, секакви), за вакви основни работи повеќе во животот не планирам да посетам мајстор, еве вака со прашвање (ко шо викаме во БТ) до Месечина се стига.
Доколку некаде нешто запнам тогаш ќе одам по мајстори.

Крај краева не отврам мотор :D Секоја работа си излегуваат по некои заебанции ама ќе се учи во од.

Прашање до сите, дали знаете некоја страна каде објаснува на колку њутан метри се стегаат штрафовите (кај вака генерално исти работи)?
За секоја кола е различно и треба да се бара во maintenance manual ама дали има некоја воопштена мерка за општи работи ко филтер за масло на мотор, чеп од каде се испупта масло на мотор, штрафови од казанче за масло на мењач *(тука мислам ги стегаат на 0.8 во принцип), штрафови на тркала и слично???
 
Член од
6 февруари 2024
Мислења
11
Поени од реакции
1
Pozdrav decki nekoj da ne znae so pari se dvizi za nova kilometraza ne raboti displejot na audi a4 b7 2.0 140hp zainteresiran sum da ja kupam vaka voziloto vizuelno izgleda top treba da se zamenat gumi i dosta mnogu vibracii ima navodno 250k pisuva deka ima pominato koga ke ja stisnam da ja brkam znae da dimi pozadi menjacot mi se dopadna sto bi rekol pliva cudna rabota bese kako suvozackoto sediste razdrpano bese a vozackoto ne s line sedista se pa i kako se dvizi cena za reparacija dali znae nekoj i nekoj da spodeli sovet pred kupuvanje
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.324
Поени од реакции
40.123
Pozdrav decki nekoj da ne znae so pari se dvizi za nova kilometraza ne raboti displejot na audi a4 b7 2.0 140hp zainteresiran sum da ja kupam vaka voziloto vizuelno izgleda top treba da se zamenat gumi i dosta mnogu vibracii ima navodno 250k pisuva deka ima pominato koga ke ja stisnam da ja brkam znae da dimi pozadi menjacot mi se dopadna sto bi rekol pliva cudna rabota bese kako suvozackoto sediste razdrpano bese a vozackoto ne s line sedista se pa i kako se dvizi cena za reparacija dali znae nekoj i nekoj da spodeli sovet pred kupuvanje
Ако совозачкото е истрошено може колата е некој франкенштајн. По пишувањево твое не ми делува ко добра кола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom