Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.592
Поени од реакции
8.009
Не бев во ATU, бев кај Македонец тука доселен, сега се думам дали да го дешкам или да го пријавам, а грев ми е да го пријавам има да го ошурат од казни за гаража на црно, за загадување, за шо ти не.

Во ATU досега 10 пати подобри услуги сум добивал, пишман да се прај чоек ако влези кај Балканец.
Во германските овластени сервиси и приватните сервиси услугата не е ничто подобра. Во ATU еден антифриз не можеа да го сменат и цревото не знаеа да го стегнат. За овластени да не зборувам дека наплаќаат делови а не ги менуваат.

Сето тоа е како ќе ти се погоди. Оваа година ептен поскапеа сервисите.

Колите не вредат толку колку што дерат за менување некои поситни работи. Да не зборувам за менување клинаст каиш, турбина или ламела со замаец. Боље фрли ја колата на отпад.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.844
Поени од реакции
10.515
Во ATU повеќе да не одиш
Не бев во ATU, бев кај Македонец тука доселен, сега се думам дали да го дешкам или да го пријавам, а грев ми е да го пријавам има да го ошурат од казни за гаража на црно, за загадување, за шо ти не.

Во ATU досега 10 пати подобри услуги сум добивал, пишман да се прај чоек ако влези кај Балканец.
Во германските овластени сервиси и приватните сервиси услугата не е ничто подобра. Во ATU еден антифриз не можеа да го сменат и цревото не знаеа да го стегнат. За овластени да не зборувам дека наплаќаат делови а не ги менуваат.

Сето тоа е како ќе ти се погоди. Оваа година ептен поскапеа сервисите.

Колите не вредат толку колку што дерат за менување некои поситни работи. Да не зборувам за менување клинаст каиш, турбина или ламела со замаец. Боље фрли ја колата на отпад.
Затоа и сите коли се такви какви што се, несервисирани. Се сервисира додека е под гаранција, а после тоа сервисира тој што е фамилијарен човек со добри плати дома, другите крпат.

Јас ја зедов испод цена за да можам да ја сервисирам и да стигнам до реална пазарна цена со голем дел сервиси направени, проблемот е што дури и кога ќе платиш за услуга нема да ја добиеш - тука си апсолутно во право, без разлика дали е овластен или вака сервис на црно.

Кога плаќаш за одредена услуга очекуваш да е истата направена за парите кои си платил, а не после повторно да се маткаш за разно разни тракатанци за кои веќе си дал еднаш пари.

Глуп пример, јас ниту имав приметено денес во таа гаражата кај што изнајмив дигалка за сам да си сменам држач на мењач ми вика тој Германецот абе батуле тебе + скинат ти е држачот назад на лонецот од ауспух.

Гледам, навистина е така, а глупа работа е што сам не сум ги отворил 16 па да го видам истото туку му ја однесив на овој Македонецот и му реков целосно да ја провери, кај и да има нешто повеќе од тоа што се договараме (голем сервис + полуосовини) да смени, да ми се јави и да смени. Стап, од трите подолгото.

На крај, негде на автопат ќе се доотштрафи онака некој недозавртен штраф и ќе се деси некоја пиздарија, не мора да се отепаш, доволно е сообраќајка да предизвикаш и штета на некому ни крив ни должен, па ебај се после со осигурања.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.592
Поени од реакции
8.009
Не бев во ATU, бев кај Македонец тука доселен, сега се думам дали да го дешкам или да го пријавам, а грев ми е да го пријавам има да го ошурат од казни за гаража на црно, за загадување, за шо ти не.

Во ATU досега 10 пати подобри услуги сум добивал, пишман да се прај чоек ако влези кај Балканец.

Затоа и сите коли се такви какви што се, несервисирани. Се сервисира додека е под гаранција, а после тоа сервисира тој што е фамилијарен човек со добри плати дома, другите крпат.

Јас ја зедов испод цена за да можам да ја сервисирам и да стигнам до реална пазарна цена со голем дел сервиси направени, проблемот е што дури и кога ќе платиш за услуга нема да ја добиеш - тука си апсолутно во право, без разлика дали е овластен или вака сервис на црно.

Кога плаќаш за одредена услуга очекуваш да е истата направена за парите кои си платил, а не после повторно да се маткаш за разно разни тракатанци за кои веќе си дал еднаш пари.

Глуп пример, јас ниту имав приметено денес во таа гаражата кај што изнајмив дигалка за сам да си сменам држач на мењач ми вика тој Германецот абе батуле тебе + скинат ти е држачот назад на лонецот од ауспух.

Гледам, навистина е така, а глупа работа е што сам не сум ги отворил 16 па да го видам истото туку му ја однесив на овој Македонецот и му реков целосно да ја провери, кај и да има нешто повеќе од тоа што се договараме (голем сервис + полуосовини) да смени, да ми се јави и да смени. Стап, од трите подолгото.

На крај, негде на автопат ќе се доотштрафи онака некој недозавртен штраф и ќе се деси некоја пиздарија, не мора да се отепаш, доволно е сообраќајка да предизвикаш и штета на некому ни крив ни должен, па ебај се после со осигурања.
Нема да те пуштат на TÜV со тоа, па после ќе го смениш држачот. Секогаш треба да прашуваш однапред колку ќе кошта поправката пошто се станати мајмуни невидени. Еден морав да го прашам 6 пати колку ќе кошта за да после 5 одговора ,зависи, ќе видиме да каже една реална цена. Вториот пат кога веќе "имав доверба" не прашав и за мал сервис ме "закла" 600 евра пошто било демек според препораки на производител (да провери кочници, рачна кочница, ниво на течност за бришачи и ред други булшит работи, а главните како акумулатор, глицерин, антифриз нормално непроверено). Дури и воздушниот филтер не го сменил
Screenshot_20240620_224254_Gallery.jpg
Наводно сменет пред една година.
Screenshot_20240620_224416_Gallery.jpg
Тука на истите километри на другата кола сменет пред една година во друг сервис.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.282
Поени од реакции
16.310
Не бев во ATU, бев кај Македонец тука доселен, сега се думам дали да го дешкам или да го пријавам, а грев ми е да го пријавам има да го ошурат од казни за гаража на црно, за загадување, за шо ти не.

Во ATU досега 10 пати подобри услуги сум добивал, пишман да се прај чоек ако влези кај Балканец.
Не знам кој ѓаол те терал. Ја така однесов гуртни и лагери да ми мења, за на крај да ја однесам у овластен сервис зашто ми напрае огромен квар.
Мајсторот од овластениот сервис ме прашуеше кој ми мењал лагери, да го пријави за штетата тој да ја плати.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.919
Поени од реакции
35.782
Не бев во ATU, бев кај Македонец тука доселен, сега се думам дали да го дешкам или да го пријавам, а грев ми е да го пријавам има да го ошурат од казни за гаража на црно, за загадување, за шо ти не.

Во ATU досега 10 пати подобри услуги сум добивал, пишман да се прај чоек ако влези кај Балканец.

Затоа и сите коли се такви какви што се, несервисирани. Се сервисира додека е под гаранција, а после тоа сервисира тој што е фамилијарен човек со добри плати дома, другите крпат.

Јас ја зедов испод цена за да можам да ја сервисирам и да стигнам до реална пазарна цена со голем дел сервиси направени, проблемот е што дури и кога ќе платиш за услуга нема да ја добиеш - тука си апсолутно во право, без разлика дали е овластен или вака сервис на црно.

Кога плаќаш за одредена услуга очекуваш да е истата направена за парите кои си платил, а не после повторно да се маткаш за разно разни тракатанци за кои веќе си дал еднаш пари.

Глуп пример, јас ниту имав приметено денес во таа гаражата кај што изнајмив дигалка за сам да си сменам држач на мењач ми вика тој Германецот абе батуле тебе + скинат ти е држачот назад на лонецот од ауспух.

Гледам, навистина е така, а глупа работа е што сам не сум ги отворил 16 па да го видам истото туку му ја однесив на овој Македонецот и му реков целосно да ја провери, кај и да има нешто повеќе од тоа што се договараме (голем сервис + полуосовини) да смени, да ми се јави и да смени. Стап, од трите подолгото.

На крај, негде на автопат ќе се доотштрафи онака некој недозавртен штраф и ќе се деси некоја пиздарија, не мора да се отепаш, доволно е сообраќајка да предизвикаш и штета на некому ни крив ни должен, па ебај се после со осигурања.
Значи дури бетер се мајсторите таму, јас поради ова зедов нова. Нели ме заебаваа тука поради што била кинески бренд, епа има 7 години гаранција на се и фиксна цена на сервис (мал и голем), после тоа ќе се префрламе на струја.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.592
Поени од реакции
8.009
Значи дури бетер се мајсторите таму, јас поради ова зедов нова. Нели ме заебаваа тука поради што била кинески бренд, епа има 7 години гаранција на се и фиксна цена на сервис (мал и голем), после тоа ќе се префрламе на струја.
Ти сеуште не си скокнал а викаш опа. Дерењето кај тие е дупло поголемо. Ќе видиш кога нешто ќе се сјебе, па ќе праиме муабет :D
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.844
Поени од реакции
10.515
Вториот пат кога веќе "имав доверба" не прашав и за мал сервис ме "закла" 600 евра пошто било демек според препораки на производител (да провери кочници, рачна кочница, ниво на течност за бришачи и ред други булшит работи, а главните како акумулатор, глицерин, антифриз нормално непроверено).
Секогаш прашувам за цена пошто и јас така се имам опечено на непрашано кога очекував дека малце ќе ми наплатат ама на забар, не за кола.
Поука оттогаш, кај и да влезам ако треба услуга да прашам вака како тебе инсистирање додека не ти кажи фиксна цена.

Не знам кој ѓаол те терал. Ја така однесов гуртни и лагери да ми мења, за на крај да ја однесам у овластен сервис зашто ми напрае огромен квар.
Мајсторот од овластениот сервис ме прашуеше кој ми мењал лагери, да го пријави за штетата тој да ја плати.
Лаик сум за автомобили, за механика, океј DIY сите правиме со помош на јутуб ама никогаш во живот не сум менувал полуосовини, ниту пак имав алат или гаража најдено да го правам тоа па ја однесив.
Во меѓувреме купувам алат малку по малку, а гаража најдов со дигалка во близина за 20 еур првиот саат, после 15 еур од саат. Еве идната недела си закажав за кондензатор *(казанче за клима) да си сменам. Во ATU ми побараа 200 евра за кондензаторот и 500 еур работна рака.
Од Autodoc е нарачан, чекам да стигни, за 80 еур + гаража 3 саати околу 50 еур + полнење клима 70 еур = 200 еур (заштеда 500 еур + сам ќе си провериш два пати, ќе стегниш, ќе прицврстиш секаде каде треба, а не по 40 пати за иста работа да одиш кај некој).

Убаво ти рекол мајсторот и тука е пракса да ги пријавуваат за незавршена услуга и за предизвикана штета од истото, особено овластени, а вака како овај јас кај шо бев неовластен има да го ошурат од казни уште години да ги враќа и плаќа и затоа жал ме фаќа да го пријавам, ќе го затвори „бизнисот“. Од друга страна, тоа што може да се предизвика сообраќајка или друга штета од недобро завршената работа - друго 20.
Ене менваше масло во мењач, симеринг нема сменато на тоа казанчето за масло, цури од некаде. Барам симеринг по нет, никаде не можам да најдам соодветен (ваљда и тој има барано и не најде и си вика абе ајде шо го ебам ќе го клам стариот) - си капи по малце, а за истото казни следуваат леле мори мајко ако ме примети некој на јавна површина дамки да ми остава колата.

Значи дури бетер се мајсторите таму, јас поради ова зедов нова. Нели ме заебаваа тука поради што била кинески бренд, епа има 7 години гаранција на се и фиксна цена на сервис (мал и голем), после тоа ќе се префрламе на струја.
Која мајка син има изгубено можи да го најди по ова работилниците.
Некни барав по отпади задно штоп светло, муабетот... шта да ти причам кад све знаш.

Ваму кај шо бев првично во Баерн покраината имав еден Босанец механичар најдено и си ја бркаше работата солидно. Сеа Дортмунд, све мој до мојега.
Ко на лото да си добил ако најдиш мајстор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.919
Поени од реакции
35.782
Ти сеуште не си скокнал а викаш опа. Дерењето кај тие е дупло поголемо. Ќе видиш кога нешто ќе се сјебе, па ќе праиме муабет :D
Ќе видиме, на хартија е покриен секој дел, дури и водна пумпа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.592
Поени од реакции
8.009
Ќе видиме, на хартија е покриен секој дел, дури и водна пумпа.
Не си ги прочитал ситните букви. Гаранцијата не покрива потрошен материјал. А деловите што се расипуваат се речиси сите потрошен материјал ;)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.844
Поени од реакции
10.515
Vadite li megunarodna dozvola za grcka?
Од МКД возев на диво такси и во принцип грчка Солун на аеродром бев неколку пати неделата, никогаш полиција не ми побарала на граница или било каде, сепак ја имав извадено и ја носев со себе.
ЈБГ, за 500-600 денари, глата мирна.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.919
Поени од реакции
35.782
Не си ги прочитал ситните букви. Гаранцијата не покрива потрошен материјал. А деловите што се расипуваат се речиси сите потрошен материјал ;)
Па не баш, не е проблем да сменам потрошен материјал што ќе ме кошта 500-1000 долари, проблем е големи дефекти што кај стари коли се проблем.
Истото го зборуваше пријател овде, Англичанец е, ја купи 2 месеци после мене Volvo XC90 од 2014 за 21к. Не ја возеше ни месец кога почна да прави проблеми и да дига температура, на крај заврши со рамнење на блок и огромен сервис, иницијално му дадоа понуда за 6к, финална сметка со се што смениле испадна 8300$. Да не ја правиш - никако, да ја правиш - изгор, ај што го среди тој проблем, еве го сега се жали дека пак дава некаков звук во возење. А му викав да отиде и да земе Канон за 40к, да, помалите делови се на твој трошок, ама првите 7 години може да и ебаваш мамицата и да не те боли таквото оти рокнало турбото, мењачот или моторот.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Дечки совет мислење или некој да има искуство со мерцедес а 170 цди 2001 година?
 
Член од
14 мај 2024
Мислења
4
Поени од реакции
9
Дечки добар мајстор или сервис за авто клима? Климата дува али не лади во кола воопшто можно е да нема фреон или треба да се провери. :)
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
609
Поени од реакции
1.902
Мене ме заклаа за анласер цели 350 ЕУР, со се радна рака. Еј два штрафа, кога видов од кај го извади и што е работата, три деца се пцуев себе што не се заинтересиравv малку од малку да принаучам некои работи за да сработам сам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom