Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.386
Како може Сити да го купува Савио од Жирона ? Шешко од Ред Бул Салзбург во Ред Бул Лајпциг, а ова со Тодибо не може?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.185
Поени од реакции
7.642
Како може Сити да го купува Савио од Жирона ? Шешко од Ред Бул Салзбург во Ред Бул Лајпциг, а ова со Тодибо не може?
Очигледно не сме фрлиле пари и добра рачија у права канцеларија у УЕФА. :D
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.485
Поени од реакции
14.001
Како може Сити да го купува Савио од Жирона ? Шешко од Ред Бул Салзбург во Ред Бул Лајпциг, а ова со Тодибо не може?
Сити го купи Савио од Троја. Савио беше на позајмица од Троја во Жирона. Троја и Сити се исто така под иста групација али не играат во исто натпреварување во Европа.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.892
Поени од реакции
63.749
Јунајтед да е безобразен, како што технички може да биде, ке го продаде Тодибо за малку пари на Лозана, која потоа ке го препродаде на Јунајтед. Сите овие клубови технички се на ИНЕОС, ама Лозана може да го продаде на Јунајтед 2 недели подоцна, затоа што Лозана и Јунајтед не се во исто натпреварување. Или Лозана може да му раскине договор недела дена по потпишување, па како слободен агент, да си дојде во Јунајтед.
 
Член од
9 мај 2024
Мислења
16
Поени од реакции
98
Овој Зиркзе незнае да оди, таман се уклапа у Гејчестер.
Со Хојлунд има да бидат урнебесно дуо.
Не знае да оди, ама затоа знае одлично да ја работи мајка ти.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.424
Поени од реакции
4.919
Јунајтед да е безобразен, како што технички може да биде, ке го продаде Тодибо за малку пари на Лозана, која потоа ке го препродаде на Јунајтед. Сите овие клубови технички се на ИНЕОС, ама Лозана може да го продаде на Јунајтед 2 недели подоцна, затоа што Лозана и Јунајтед не се во исто натпреварување. Или Лозана може да му раскине договор недела дена по потпишување, па како слободен агент, да си дојде во Јунајтед.
Зашто да комплицираме Лозана го купува и го праќа на позајмица у мид тејбл тим како јунајтед :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.450
Поени од реакции
109.376
Јунајтед да е безобразен, како што технички може да биде, ке го продаде Тодибо за малку пари на Лозана, која потоа ке го препродаде на Јунајтед. Сите овие клубови технички се на ИНЕОС, ама Лозана може да го продаде на Јунајтед 2 недели подоцна, затоа што Лозана и Јунајтед не се во исто натпреварување. Или Лозана може да му раскине договор недела дена по потпишување, па како слободен агент, да си дојде во Јунајтед.
Мислам дека имаше врска и со процентот на сопственоста, пример ако ИНЕОС во Лозана имаат над 50% сопственост и во Јунајтед исто тогаш не може да си препродаваат играчи, ако е помалце сопственоста во едниот тогаш може, ама не сум 100% сигурен.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.185
Поени од реакции
7.642
Мислам дека имаше врска и со процентот на сопственоста, пример ако ИНЕОС во Лозана имаат над 50% сопственост и во Јунајтед исто тогаш не може да си препродаваат играчи, ако е помалце сопственоста во едниот тогаш може, ама не сум 100% сигурен.
У Јунајтед ИНЕОС има 30% или помалку.
Очигледно е дека некој не зел провизија од УЕФА.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.892
Поени од реакции
63.749
Мислам дека имаше врска и со процентот на сопственоста, пример ако ИНЕОС во Лозана имаат над 50% сопственост и во Јунајтед исто тогаш не може да си препродаваат играчи, ако е помалце сопственоста во едниот тогаш може, ама не сум 100% сигурен.
30% е тој праг. Проблемот е што секој трансфер се поднесувал до УЕФА, и теорија нема да го одобрат трансферот на Тодибо во Лозана, зашто знаат што ке се случи потоа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.450
Поени од реакции
109.376
30% е тој праг. Проблемот е што секој трансфер се поднесувал до УЕФА, и теорија нема да го одобрат трансферот на Тодибо во Лозана, зашто знаат што ке се случи потоа.
Готово јасно е, сум прочитал нешто со процентите ама не сум допрочитал очигледно. У секој случај работава е за некого мајка за некого маќеа.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.862
Поени од реакции
23.179
Готово јасно е, сум прочитал нешто со процентите ама не сум допрочитал очигледно. У секој случај работава е за некого мајка за некого маќеа.

Ќе играат исто натпреварување у Европа.
Да играше Јунајтед у ЛШ догодина немаше да има проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom