UEFA Euro 2024 (Европско Првенство)

Член од
14 август 2022
Мислења
1.069
Поени од реакции
1.180
Со таква игра може да се сликаат. Најголем успех ќе им биде осмина финале и после нека се пакуваат за дома.
Ова игра им е за у групна фаза сосема доволна, за понатака ќе видиме што ќе спреми Саутгеј. :tvg:
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
Англија изиграа колку што треба
Србија изигра, Англија не изигра дури и под нејзино ниво. Англија е која има најдобра лига во свет,најскап млад играч итн тежина .
Србија до свое ниво си заврши своето,реми ќе беше перфекција. Англија требаше 2-0 најмалку,се избрука,уште немаат трофеј на голема сцена . Шпанија,Франција,Аргентина,Бразил,Германија и се смејат.
Едино Србија треба да трчаат по нивото на Хрватска,Грција,Турска од наш регион
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.710
Поени од реакции
9.284
Како што ги величите србиве дека имаат потенцијал требаше да створат некоја шанса, бидејќи енглезиве им оставија доста простор за игра, ама изгледа толку им е капацитетот на србите.
Ако е за величење работата тогаш енглезите зошто не им дадоа барем уште два гола? Ај за Србија, Албанија и такви слични репрезентации се знае капацитетот ама што е со капацитетот на енглезиве ќе видиме допрва...
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.947
Поени од реакции
11.482
Изгубисва наши да га ебу. Ја мислеше ќе ги напуниФ енглези сас голови а они едвај одисфа. Они сфи као Црногорци заспаше у последни минути. Ај ваљда сас Данску ќе га испереФ дупе :pos:
Топка е тоа, ништо не се знае. Потенцирам - топка!
 
Член од
14 август 2022
Мислења
1.069
Поени од реакции
1.180
Можда требаше 5-1 да тепаат како швабите за да ги сватат озбилно членовите на Кајгана.
Што се мене тиче енглезиве би сакал и групи да не поминат, али фаворити кои сакаат да идат до сам крај на турнирско натпреварување играат групна фаза ради реда, и да се докопаа до бод србиве немаше да драмат енглезиве. Тирниров е маратон, така и го трчаат шампионски екипи. Италија вчера виде мака кога го прими голот, притиснаа, поведоа и они после се повлекоа, но на крај си ја завршија работата и комотно сега може да играат на нула наредните утакмици.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.592
Поени од реакции
1.007
Пикси е тежок сељак и егоцентрик и моментално може и најслаба точка на репрезентацијата. Се уште се шлепа на квалификациите за СП 2022, а реално после тоа имаше катастрофален настап у Катар и му висеше за пласман на ЕП до 70 и некоја минута против Татарстан у последната утакмица у квалификациите за ова ЕП.

Вечерва ги упари Влаховиќ и Митар а немаше кој да им "дотури" топка пошто Тадиќ беше на клупа. У средина у исто време му беа на терен Гудељ и Лукиќ, креација 0. После кога ги стави Илиќ и Тадиќ малце живна средниот ред, ама недоволно за макар и реми.

СМС е ко баба некоја, алиби играч кога ќе дојде време да се игра за репрезентација. Ја не памтам една негова добра утакмица. Надмен преценет позер.

Сеа со Словенија иде едно реми и тоа после водство на Јанезите, а со Данска очекувам флоп, исто ко што беше и со Швајцарија пред 2 години. И после тоа се надевам дека Пикси ќе лета.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.247
Поени од реакции
16.701
Кој курац е Самарџиќ?:pos:
Одлилен талент од Удинезе.
Автоматски споено мислење:

11 се во игра. :pos:

Мислам дека еден од Влаховиќ или Митровиќ мораше да почне од клупа, ист тип на играчи се, неможат еден на еден да поминат на 30 метри од 16тик.
Знам дека се 11 во игра. Можеше да игра Самарџич позади еден од овие двајца.
 
Последно уредено:

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.551
Поени од реакции
43.024
Саутгејт негува премногу ригиден стил на игра за да води тим како Англија. Во првата третина од мечот беа супер, во секој случај, посебно доминираа по десната страна. После ги повлечи и почнаа да се губат.

Мислам дека Трент во средина ќе му донесе повеќе лошо од добро, бидејќи позиционирањето му е чиста нула. Подобро кога сака да го користи нека го игра десен бек и при посед нека влегува во средина. Вака, за да биде тој на 8мица, го шутка Фоден лево, а Палмер му е скроз во аут.

Јас би го вратил Белингам поназад, бидејќи нешто што ми се допаѓа кај него, освен техниката која очигледно ја поседува, е тоа што многу добро покрива терен и многу често знае да одземе топка во неговата половина. Од друга страна мислам дека Фоден како плеј е подобар, па би играл со Рајс и Белингам во средина, а Фоден пред нив. Лево нека игра Гордон или Палмер, десно секако Сака.

Кејн исто така беше изолиран денеска, реално со оглед на тоа што и Фоден и Белингам знаат да втрчат во 16ник и да дадат гол, не гледам зошто не би му дал повеќе слобода на Кејн да се враќа помазад да прими топка и да отвори простор, како што многу често правеа со Сон во Тотенхем. А и е убедливо најискусен од средниот ред и нападот на првиот тим, па не гледам зошто не би ја добивал топката повеќе од ова што го гледавме денес.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.256
Поени од реакции
6.875
Ии стандард Србија, на големо натпреварување ќе им се случи повторно распад у соблекувалната..
На претходното СП у Катар излегоа аферите за тоа бештиите што му се жени на фудбалерите, пардон старлетите..сега на ЕП, прва изјава на Тадиќ,капитенот,лидерот по завршување на утакмицата со Англија е: Јас сум најдобар играч во оваа репрезентација, како може јас да го почнувам натпреварот од клупата, лидер сум без лажна скромност и најспремен играч :pos: башка и кога влезе место Митровиќ, се виде дека на Митровиќ не му е баш сеедно што напушта игра...циркуз
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.540
Поени од реакции
17.221
Зборував за матичното население, Германците. Јасно дека гостите носат еуфорија сега од кога почна.
Па и кај Германците, прееска гледав видеа од фан зоната во Олимпија Парк, преполно беше, со евенти со курци со палци.
Не знам шо еуфорија сакате, од земја да се маваат од прво коло ?
Автоматски споено мислење:

Ии стандард Србија, на големо натпреварување ќе им се случи повторно распад у соблекувалната..
На претходното СП у Катар излегоа аферите за тоа бештиите што му се жени на фудбалерите, пардон старлетите..сега на ЕП, прва изјава на Тадиќ,капитенот,лидерот по завршување на утакмицата со Англија е: Јас сум најдобар играч во оваа репрезентација, како може јас да го почнувам натпреварот од клупата, лидер сум без лажна скромност и најспремен играч :pos: башка и кога влезе место Митровиќ, се виде дека на Митровиќ не му е баш сеедно што напушта игра...циркуз
Типично Балкански, јас сум најдобар, чукање во гради небаре кој знае кој.
Пишав и претходно за Гудељ, пред утакмица изјави дека не биле којзнае шо Англија, шо и да е вистина не смее таква изјава јавно, макар играл и против Фарски.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.532
Поени од реакции
5.564
Темава е фудбал и озбилно те прашувам како може најдобрата одбрана да има проблеми со Полска без Левандовски??
Бидејќи Полска има јаки "копач" напаѓачи што се одлични со глава. Наречена топка кога имаш добар играч во 16 метри е секогаш ризик. У кратки црти секоја наречена топка е ризик.

Многу играчи не се толку "високо" рангирани и ценети а ни квалитетни но коа станува збор за прекин или нафрлена топка се убиствено во 16 метри, ептен ризични. Плус се борат ко луди. Најмало невнимание ти дава гол. Мала "несреќна" ситуација - гол. Хинт Германија - у глава го погоди Рудигер по грешка и ми скина 6 бодови најмалце на фантази.

За најдобра одбрана е дискутабилно, но на хартија и мене ми се во топ 3 одбрани на првенството имаат се што е потребно.

Стварно сакам да ги видам со посериозен противник како ќе се држат.
Автоматски споено мислење:

Абе и тимберлендките оригинално се за поголема заштита кај работниците, ама ги носеше секој црнечки рапер а подоцна и се живо што шеташе на две нозе па дури и инвалиди - станаа култ. Така и ова со стегачиве е циганска мода која они си ја фураат. Ја појма немам за стегачиве, немам никад носено ама мислам дека се повеќе наменети за луѓе без коса. Како и да е, не му е ова прва утакмица на Депај па демек сега потта му се слива. Ова е чисто изигравање лудило, да бидат забележливи.
На страна мода,
Како дете практикував стегач да носам пошто спречуваше пот, ова збориме и за мн кратка коса и за долга/подолга коса.

Иако коа почнав да се мавам 0 боље ми беше на раце стегач и само бришеш, по практично ми беше и "не ми сметаше". Според мене напротив баш со подолга коса повеќе ми помагаше стегсчот на глава.


Но 102.3% се сложувам со тебе околу пишаното, 1.10 за мода му е на циганов.
Автоматски споено мислење:

А кој потенцијал го имаат? Гледам дека со години се зборува ова и никако бар нешто позначајно да направат, ете групи ако ништо друго да поминат. Имаат моментално 3-4 добри играчи, Тадиќ, Митровиќ, СМС и ќе го ставам и Влаховиќ тука иако го мразам, остантото е тежок просек или испод просек. И на ова додај дека Тадиќ е на залез на кариера, Митар и СМС отидоа да печалат у Арабија па ти види колкав потенцијал имаат. Можеби и Страшо Павловиќ требаше да го набројам меѓу овие ама па он заглави у Салзбург и не мрдна нагоре у кариерата.

У глобала апла просечна екипа има Србија и ова што го прави Пикси е максимумот.
Повеќе мислам дека тактички грешат Србите и тука не гледам проблем само во "квалитетот".
Земи ги Исланд за пример, полу професионален состав па до кај догураа со права тактика и правилно користење на тоа што го имаат.

Мислам дека може многу повеќе ако пробаат да ги злоупотребат Влахович и Митровиќ со нафрлени топки ама буквално центаршут по центаршут коа и да имаат шанса не за џабе имаат две деветки.
Плус многу би работел на корни и прекини, да се развие боље тактика пошто има потенцијал.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.915
Za moment pomisliv deka sum u manutd temata kade boro se objasnuva so ramtamtam kako junajted na sekoja pozicija ima klasa igrac na hartija samo uste malku im fali.

Koj kurac sto holandija imala najbolje odbrana koga sredina ne im postoi a napadot e na gresno mesto, dodeka se igra evropskovo u germanija nivniot napad na celo so Allen Iverson e na modna pista u paris. Utakmica ne se dobiva so 3-4 dobri igraci u odbrana so niv moze nereseno da izvadis, so toj ocaj od sredina i napad ne gi gledam daleku ama toa si e moe mislenje
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.253
Поени од реакции
57.171
Србија има океј индивидуалци ама како тим се тотално без компас. Немаат играчи за ниедна формација.
Прво и основно, немаат природни бекови, т.е имаат еден Филип Младеновиќ. Другото е све крила и полукрила и у напад имаат двајца шпицови кои заслужуваат прва постава. Митар јес да игра у Арабија ама за репрезентација е увек на ниво и реално има преголем стаж и искуство за да седи на клупа. Мада според мене чим отиде на печалба ферски е да седне на клупа и да чека шанса како џокер, Влаховиќ е помлад, поголем потенцијал и време е околу него да почнат да ја градат екипата.

За одбрана со 4 реков немаат бекови, па и за 352 пак немаат десен бек, ајде лево Костиќ може да изигра, па и Живковиќ да го префрлат таму ќе биде пак боње доколку на спротивната страна имаат класичен бек.
Тој Гудељ го гледаат ко да е Деки Станковиќ ебате, неприкосновен у постава а врска нема од фудбал. Сергеј мртов прецененко една добра утакмица нема изиграно.
Илиќ им е можда најдобар везњак, земал дреме на клупа ради овие што мора да играат.
И Тадиќ нека не кур глуми лудило, стоечки фудбалер, земал се чатали со изјавите божем е Пикси од 88ма година.
Самарџиќ го молеа 2 години да им прифати да игра, го држат на клупа а има најголем офанзивен потенцијал и квалитет од сите.
Треба со време да расчистат со печалбарите и староседелците пошто ќе ги изгорат помладиве играчи ко овие што ги спомнав.

Нека најдат бе некој природен бек па макар играл у Јединство Уб да им ебам тоа кретените.
Ќе испаднат од групава, убаво спомнаа погоре, сеа со Словенија Пикси ќе смени 16 играчи, ќе влезат напалени и ќе се посерат. Матјаж Кек е добар тренер, ќе им извади едно реми и ќе се чудат после и ќе плачат лош распоред Англија прва вака така не мрази светот глуписти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom