Поделба или продажба на имот без согласност

Член од
5 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
11
Zdravo,

Imam slozhena semejna situacija i bi ve zamolila da mi pomognete dokolku imate lichno iskustvo ili poznavanje na zakonot

Po smrrta na tatko mi nasledivme imot po 1/3 so majka mi i sestra mi, bidejki nemashe testament. Imotot e steknat vo brakot na roditelite, nishto ne e nasledeno

Imotot e vo Skopje, I se sostoi od kuca od ~250m so golem dvor vo obichna (ne nekoja ekskuzivna so ludi ceni) skopska naselba i mal stan vo edna od poubavite naselbi

Sestra mi zhivee vo kucata, ne e mazhena, nema deca

Majka mi zhivee kaj mene i jas kompletno ja izdrzhuvam veke 15 godini, zhiveam vo stranstvo, vo eden od najskapite gradovi so svet

Sestra mi si ja podiga i troshi penzijata na majka mi 15 godini, I vi toj period skoro celo vreme ne raboti, poshto neli ne mora koga se i e obezbedeno. Sega skoro pochna da raboti a penzijata seushte odbiva da i ja prefrla na majka mi (mada penzijata ne e kojznae Shto ama nejzina e)

zdravjeto na majka veke 1.5 godina predizvikuva ogromni dopolnitelni troshoci koi jas nemozham ponataka da gi snosam, bidejki ednostavo banknotirav, a da ne zborime deka si ja unishtiv karierata I za site propratni stresovi za mene i moeto semejstvo

Sega koga situacijata e krajno finansiski nepodnosliva i predlozhiv I na majka mi I na sestra mi da ja prodademe kucata za da se dojde do Sredstva za pokrivanje na troshocite okolu majka mi a sestra mi da prejde vo stanot

Sestra mi neke nj da chue, spored nea majka ni e moj problem a imotot ona si go smeta za nejzin

Majka mi kako I sekogash zamisluva deka jas ke najdam nachin se da pokrivam i deka sestra mi ne mozhe da se prinudi da se preseli vo stan bidejki ne saka. Ova mnogu me pogadja zoshto za mene nikoj nishto ne misli, jas u stranstvo sim doshla so nishto, cel zhivot rmbam I za kucata vo koja zhiveam imam ogromen kredit

Ne sakam da dolzham premnogu no ova e samo del of problemot

Vtoriot problem e Shto mene kuca vo koja ne zhiveam me koshta ogromni pari, se Shto treba da se obnovi padja na mene, vo poslednive3 godini imam tamu potrosheno EUR 30,000 zoshto imashe neophodni sitni renoviranja i popravki

Sestra mi e isto taka i horder, znachi nachinot na koj zhivee i ja pretvora kucata vo deponija znachi deka na sekoe idenje imam bar edna nedela raschistuvanje, chistenje i molenje po prijateli da mi pratat zheni za chistenje i rabotnici. Postojano mi e strav deka ako se zapali kucava so toj nejzin haos, za 20 Minuti cela mozhe da izgori

i rekov da ja osigura kucata i plati danok koga veke ja zima i ponataka penzijata na majka mi medjutoa I toa odbiva da go napravi

Jas sakam da doznaam kako mozhe da se napravi fizichka delba ili prodazhna na imot bez nejzina soglasnost

Stan sekako nemozhe da se podeli, a kucata bi mozhela medjutoa I toa ke chini cel kup pari,odvojuvanje na struja I voda, skali, elaborati itn,a jas sum banknotirana i nemozham seto toa da go platam, a ona nema da saka, kako bi ja prisilile?

Ona nema ni interes ni pari da mi go otkupi mojot del

Na nea I odgovara ovoj status quo bidejki so se raspolaga, I so imot I so penzija, porano I izdavashe del od kucata Pa zemashe i kirija, a kucata duri ne ja ni oddrzhuva

Jas bi sakala bar da probam da ja prodadam mojata polovina od kucata, osobeno bidejki e skoro podrenovirano, pred ona se da unishti

Milion poraki i Prativ da se dogovarame I na nishto ne odgovara, mi reche ne sum ja interesirala I da ne ja zamaram. Jasno mi e deka na sud se e skapo a kako Shto rekov se dovedov vo losha finansiska sostojba radi zdravjeto na majka mi Pa zatoa gledam da dojdam vaka do informacii za Shto ponataka

A kako nekoj iden problem razmisluvam I na toa deka ona mozhe da napravi pobaruvanja na imoto

Roditelite nesakajki da se spravat so nea sega mene mi ostavija ogromni problemk

Vi blagodaram odnapred
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.121
Поени од реакции
12.220
Најблизок ако не ти го упропасти животот, нема кој.
Ја не сфатив, станот чиј е сега? Или и него треба да го делите? Земи го станот, продај го, со куќата што сака нека прави, отпиши ја од живите и тоа е.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.004
Ќе најдеш овде и помош и мислење и совет и се. Ако е се така како шо кажуваш ,седни со со неа не така од далеку ,дури е жива и мајка ти полесно ќе се справите . Ти треба адвокат за да почнеш да го решиш сите делби ,не верувам таа да почне ,нејзе и одговара така.
Така е во животот секогаш кога родителите гледат дека едното дете е поснаодливо.
Туку ,почнете од пензијата, толку ли ви е тешко пензијата да одете во банка со лична карта па да ја префрлите на друга сметка и банка. Еве почеток.
После полека на нотар па делете.
Вие сте си дозволиле ,како така пензијата ,па дај и ја и твојата плата и после ќе одбива да ти ја враќа.
 
Член од
5 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
11
Da odgovoram na dosegashnite prashanja

Stanot e isto e isto taka na site po 1/3, taa ne se slozhuva ni toj da se prodade

Stanot e mal ~60m2 pa i koga bi se prodal parite ne gi otishle daleku, stanot e star, treba da se podrenovira (a vo Skopje slab e pazarot I pobaruvachka za takvi) vo nashata zgrada se prodava i drug slichen stan veke 2 godini i ne e prodaden.

A kako shto posochiv zhiveam vo mnogu skap grad a potrebite na majka ni se mnogu skapi i tekovni.

Majka mi e 2 godini nepodvizhna, od operacija na operacija sme, pa nemozham da ja odnesam vo MK da i ja prekine penzijata. Penzijata e pomal problem bidejki ne e neznam kolku, mada jas neznam ni kolku e, majka mi se pravi deka neznae. Samo da beshe 15 godini trgana na strana, sekako deka sega ke resheshe dosta problemi.

A predhodno koga I vikav odbivashe, deka neli na sestra mi I bile potrebni parite, poshto bez nikakva prichina odbiva da raboti cel zhivot. Znachi I so majka mi ne se izleguva na kraj. Ona za roditelite na soprugot znae da komentira kako nishto ne ni pomognale vo zhivotot i deka se ladni stranci, a nashava tragedija ja ignorira i ne saka da ja diskutira. Samo vika mene nishto ne mi treba (bizarno neli!) shto sakate pravete

Mnogu dolga I shiroka e prikaznava, gledav da ne ve udavam so site detali, no ovoj problem e veke od moeto detstvo, iskreno kazhano od nea morav da izbegam od MK

Faktite se tokmu taka kako shto gi opishav, se nadevam da se najde pravnik/advokat na forumov da me posovetuva

Trganje po sudovi ke bide skapo i problematichno. Ona e tamu, bez nikakvi obvrski. A bashka ich ne e naivna. Zhiveenje na tudja smetka I e zhivotno moto.
A jas treba da doadjam a imam milion obvrski tuka.

Blagodaram ushte ednash
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.061
Поени од реакции
36.130
Zdravo,

Imam slozhena semejna situacija i bi ve zamolila da mi pomognete dokolku imate lichno iskustvo ili poznavanje na zakonot

Po smrrta na tatko mi nasledivme imot po 1/3 so majka mi i sestra mi, bidejki nemashe testament. Imotot e steknat vo brakot na roditelite, nishto ne e nasledeno

Imotot e vo Skopje, I se sostoi od kuca od ~250m so golem dvor vo obichna (ne nekoja ekskuzivna so ludi ceni) skopska naselba i mal stan vo edna od poubavite naselbi

Sestra mi zhivee vo kucata, ne e mazhena, nema deca

Majka mi zhivee kaj mene i jas kompletno ja izdrzhuvam veke 15 godini, zhiveam vo stranstvo, vo eden od najskapite gradovi so svet

Sestra mi si ja podiga i troshi penzijata na majka mi 15 godini, I vi toj period skoro celo vreme ne raboti, poshto neli ne mora koga se i e obezbedeno. Sega skoro pochna da raboti a penzijata seushte odbiva da i ja prefrla na majka mi (mada penzijata ne e kojznae Shto ama nejzina e)

zdravjeto na majka veke 1.5 godina predizvikuva ogromni dopolnitelni troshoci koi jas nemozham ponataka da gi snosam, bidejki ednostavo banknotirav, a da ne zborime deka si ja unishtiv karierata I za site propratni stresovi za mene i moeto semejstvo

Sega koga situacijata e krajno finansiski nepodnosliva i predlozhiv I na majka mi I na sestra mi da ja prodademe kucata za da se dojde do Sredstva za pokrivanje na troshocite okolu majka mi a sestra mi da prejde vo stanot

Sestra mi neke nj da chue, spored nea majka ni e moj problem a imotot ona si go smeta za nejzin

Majka mi kako I sekogash zamisluva deka jas ke najdam nachin se da pokrivam i deka sestra mi ne mozhe da se prinudi da se preseli vo stan bidejki ne saka. Ova mnogu me pogadja zoshto za mene nikoj nishto ne misli, jas u stranstvo sim doshla so nishto, cel zhivot rmbam I za kucata vo koja zhiveam imam ogromen kredit

Ne sakam da dolzham premnogu no ova e samo del of problemot

Vtoriot problem e Shto mene kuca vo koja ne zhiveam me koshta ogromni pari, se Shto treba da se obnovi padja na mene, vo poslednive3 godini imam tamu potrosheno EUR 30,000 zoshto imashe neophodni sitni renoviranja i popravki

Sestra mi e isto taka i horder, znachi nachinot na koj zhivee i ja pretvora kucata vo deponija znachi deka na sekoe idenje imam bar edna nedela raschistuvanje, chistenje i molenje po prijateli da mi pratat zheni za chistenje i rabotnici. Postojano mi e strav deka ako se zapali kucava so toj nejzin haos, za 20 Minuti cela mozhe da izgori

i rekov da ja osigura kucata i plati danok koga veke ja zima i ponataka penzijata na majka mi medjutoa I toa odbiva da go napravi

Jas sakam da doznaam kako mozhe da se napravi fizichka delba ili prodazhna na imot bez nejzina soglasnost

Stan sekako nemozhe da se podeli, a kucata bi mozhela medjutoa I toa ke chini cel kup pari,odvojuvanje na struja I voda, skali, elaborati itn,a jas sum banknotirana i nemozham seto toa da go platam, a ona nema da saka, kako bi ja prisilile?

Ona nema ni interes ni pari da mi go otkupi mojot del

Na nea I odgovara ovoj status quo bidejki so se raspolaga, I so imot I so penzija, porano I izdavashe del od kucata Pa zemashe i kirija, a kucata duri ne ja ni oddrzhuva

Jas bi sakala bar da probam da ja prodadam mojata polovina od kucata, osobeno bidejki e skoro podrenovirano, pred ona se da unishti

Milion poraki i Prativ da se dogovarame I na nishto ne odgovara, mi reche ne sum ja interesirala I da ne ja zamaram. Jasno mi e deka na sud se e skapo a kako Shto rekov se dovedov vo losha finansiska sostojba radi zdravjeto na majka mi Pa zatoa gledam da dojdam vaka do informacii za Shto ponataka

A kako nekoj iden problem razmisluvam I na toa deka ona mozhe da napravi pobaruvanja na imoto

Roditelite nesakajki da se spravat so nea sega mene mi ostavija ogromni problemk

Vi blagodaram odnapred
Проблемот е мајка ти, а не сестра ти.Ова се решава во месец дена ако има желба од страна на мајка ти.

Знам дека боли за родител, но јас би ја оставил сама на себе и би ја телепортирал во Македонија кај сестра ти. Не би им барал ништо, само да ми се тргнат од глава и да не ме влечат надоле.
Ќе те боли душата за одлуката некое време, ама ќе ти го продолжи животот тебе и ќе те куртули да не се упропастиш.

Едно нешто што може да те посоветувам, почитувај и цени секого онолку колку што те почитува тој/таа тебе, па макар и во најтесно семејство.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.004
Сега ти си избегала од детството од проблемите а сега се таложат на друг начин и стануват поголеми. Таа си кроти лед не ја леди а ти ќе испукаш еден ден па ќе видиш оти ќе се искомплицира повеќе.
Остави ги ,,милионите обврски секаде ќе те заменат па почни од домашните обрвски.
Судот е скап ама и мирот не е ефтин
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.121
Поени од реакции
12.220
Класичен пример кај што родителот не сака да има контакт со едно од децата и во случајов, членката е посредник меѓу двете страни и ги сноси последиците. Сите сме имале случен случај, особено ако си повозрасното дете, а другото е поголем галеник и се' му се дозволува додека ти треба да одговараш и за него. Ако у случајов мајката не поднесе некаква иницијатива (ако не е касно), ништо нема позитивно да излезе од ова. Стварно жално.
 
Член од
5 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
11
Ќе најдеш овде и помош и мислење и совет и се. Ако е се така како шо кажуваш ,седни со со неа не така од далеку ,дури е жива и мајка ти полесно ќе се справите . Ти треба адвокат за да почнеш да го решиш сите делби ,не верувам таа да почне ,нејзе и одговара така.
Така е во животот секогаш кога родителите гледат дека едното дете е поснаодливо.
Туку ,почнете од пензијата, толку ли ви е тешко пензијата да одете во банка со лична карта па да ја префрлите на друга сметка и банка. Еве почеток.
После полека на нотар па делете.
Вие сте си дозволиле ,како така пензијата ,па дај и ја и твојата плата и после ќе одбива да ти ја враќа.
Проблемот е мајка ти, а не сестра ти.Ова се решава во месец дена ако има желба од страна на мајка ти.

Знам дека боли за родител, но јас би ја оставил сама на себе и би ја телепортирал во Македонија кај сестра ти. Не би им барал ништо, само да ми се тргнат од глава и да не ме влечат надоле.
Ќе те боли душата за одлуката некое време, ама ќе ти го продолжи животот тебе и ќе те куртули да не се упропастиш.

Едно нешто што може да те посоветувам, почитувај и цени секого онолку колку што те почитува тој/таа тебе, па макар и во најтесно семејство.
[/QUOTE
Сега ти си избегала од детството од проблемите а сега се таложат на друг начин и стануват поголеми. Таа си кроти лед не ја леди а ти ќе испукаш еден ден па ќе видиш оти ќе се искомплицира повеќе.
Остави ги ,,милионите обврски секаде ќе те заменат па почни од домашните обрвски.
Судот е скап ама и мирот не е ефтин
Se slozhuvam no nie veke pravevme delba, I imavme advokat, I prejdovme preku sud. Taa odbivashe fizichka delba, znachi mene stan, tebe kuca itn, i zatoa vaka se ispadna na po 1/3

5 godini muabeti I pregovaranja I se dzabe, nishto ne prifati da na kraj beshe aj barem na nashe ime da se prefrli

Jas imam mali deca pa ischeznuvanje vo MK postojano ne mi e opcija
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
884
Поени од реакции
2.166
Blagodaram, mada ne veruvam
Delam mislenje so Lester samo problemot ne e tolku ni do majka ti tuku do tebe. Treba vednash da ja ostavish starata kaj sestra ti u kukjata i neka se snaogjaat samo treba hrabrost i istrajnost no pred se da naucish da vikash NE i da ne ti e gajle sho mislat i kje zborat drugite. Dkolku imash svoi deca kje im napravish i usluga, kje gi drzish podaleku od vakvata kancerogena genetika.
 
Член од
5 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
11
Проблемот е мајка ти, а не сестра ти.Ова се решава во месец дена ако има желба од страна на мајка ти.

Знам дека боли за родител, но јас би ја оставил сама на себе и би ја телепортирал во Македонија кај сестра ти. Не би им барал ништо, само да ми се тргнат од глава и да не ме влечат надоле.
Ќе те боли душата за одлуката некое време, ама ќе ти го продолжи животот тебе и ќе те куртули да не се упропастиш.

Едно нешто што може да те посоветувам, почитувај и цени секого онолку колку што те почитува тој/таа тебе, па макар и во најтесно семејство.
Ova me nasmea, na celata maka

Ama stvarno osven da ja teleportiram druga opcija nema, bidejki ne e podvizhna

Se razbira deka ova mi proshlo preku misli samo majka mi tamu nema dolgo da opstane

A mojot problem so sestra mi ke si ostane

Sega veke me fati inaet I nemam namera se da I ostavam na nea na celozhivotno koristenje

Ona se shiri tamu ko princeza a jas I semejstvoto ke treba I hotel da ideme da dojdeme da se vidime so prijateli
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.004
Pa na kraj ke izleze majka ti vo dom i ti ke plakas dom ,a sestra ti penzija i ke i plakas da ja posetuva...
Ima vakvi eden kup slucai , ako neke milum togas silum so advokati...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.264
Поени од реакции
12.950
А зошто мајкати си ја земала со тебе пред 15 години, тогаш била здрава и можела да ти помага?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.894
Поени од реакции
10.422
Најдобро би било да консултираш адвокат.

Во принцип ти би можел да иницираш продажба на твојот дел од имотот преку суд. Твојот дел ќе оди на продажба која ја организира судот.

Доколку имаш сметки и докази за инвестициите кои си ги направил во заедничкиот имот имаш право да ги бараш при продажбата на имотот бидејќи си учествувал повеќе во одржувањето и реновирањето.

Од твојава ситуација мислам дека најпаметно е да си земеш адвокат само за тебе и да ги тужиш другите сопственици за физичка делба или продажба на имотот или евентуално продажба на твојот дел. Ова е најскапа и најкомплицирана опција ама големи се шансите другите сопственици финансиски да не можат да го следат процесот па виделе не виделе ќе разберат дека е подобро да се поделите спогодбено.

Делбата на идеални третини е најглупа опција која можела да се направи, требало уште од почеток родителот да ве подели еднакво и секој да знае кај е газда. Сега ти имаш некој имот а друг ти располага со него
 

Kajgana Shop

На врв Bottom