Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.307
Поени од реакции
2.369
Можеби најважниот совет за инвестирање од Ворен Бафет е:

„На пазарот може сè да се случи, но вие треба да управувате со средствата на таков начин што ќе останете во игра и следниот ден дури и да се случат најнеочекуваните настани.“


Post | Feed | LinkedIn
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
40
Поени од реакции
24
Кај трејдате американски ЕТФ?
Не може да се трејда во ЕУ, има некои кои се double-listed, пример Vanguard S&P 500 го има и на германска берза, ама не е исто.
Vanguard имаат соодветни фондови на лондонската берза (достапни се преку Trading212) - од поголемите имаат обично по две верзии, во фунти и во долари, па не прави некоја голема разлика ако трејдаш во Америка или во Европа. Можеш и да избереш помеѓу DIST и ACC варијанта, односно дали дивидендите да ти се исплаќаат во пари, како што стигнуваат, или да се реинвестираат во фондот автоматски.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
166
Поени од реакции
91
Кај трејдате американски ЕТФ?
Не може да се трејда во ЕУ, има некои кои се double-listed, пример Vanguard S&P 500 го има и на германска берза, ама не е исто.
Мораш да му најдеш репликите што се за во ЕУ во евра, пример: VUAA, SXR8 (и двата се Accumulating). На оваа страна можеш да си направиш една кратка анализа за секој ЕТФ: https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE00B5BMR087#overview
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.979
Поени од реакции
12.531
Vanguard имаат соодветни фондови на лондонската берза (достапни се преку Trading212) - од поголемите имаат обично по две верзии, во фунти и во долари, па не прави некоја голема разлика ако трејдаш во Америка или во Европа. Можеш и да избереш помеѓу DIST и ACC варијанта, односно дали дивидендите да ти се исплаќаат во пари, како што стигнуваат, или да се реинвестираат во фондот автоматски.
Мораш да му најдеш репликите што се за во ЕУ во евра, пример: VUAA, SXR8 (и двата се Accumulating). На оваа страна можеш да си направиш една кратка анализа за секој ЕТФ: https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE00B5BMR087#overview
Лондонската не ми е достапна, го гледав VUAA на германската берза.
Има некои разлики, репликите во ЕУ имаат поголеми yearly fees, а ме интересира за долгорочна инвестиција ( 15+ години ), затоа и разликата ми значи.

Достапен е преку брокерите во МК? Пошо МК не е во Еу?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
166
Поени од реакции
91
Лондонската не ми е достапна, го гледав VUAA на германската берза.
Има некои разлики, репликите во ЕУ имаат поголеми yearly fees, а ме интересира за долгорочна инвестиција ( 15+ години ), затоа и разликата ми значи.

Достапен е преку брокерите во МК? Пошо МК не е во Еу?
Не знам за мк брокерите (банките), јас на Интерактив брокерс го имам купено VUAA преку италианска берза. А го има на германската…
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
40
Поени од реакции
24
Лондонската не ми е достапна, го гледав VUAA на германската берза.
Има некои разлики, репликите во ЕУ имаат поголеми yearly fees, а ме интересира за долгорочна инвестиција ( 15+ години ), затоа и разликата ми значи.

Достапен е преку брокерите во МК? Пошо МК не е во Еу?
MK брокерите имаат големи трошоци - купување, продавање, старателски трошоци... Штом се работи за долгорочна инвестиција, регистрирај акаунт со странски брокер што не наплаќа трошоци (IB, Trading212), купи преку нив и заборави го...
 
Член од
18 август 2015
Мислења
166
Поени од реакции
91
Кај трејдате американски ЕТФ?
Не може да се трејда во ЕУ, има некои кои се double-listed, пример Vanguard S&P 500 го има и на германска берза, ама не е исто.
Мислам дека ова видео ќе ги одговори твоите прашања:
 

Вито Корлеоне

Вито Корлеоне - Кралот на форумската џунгла
Член од
3 јануари 2023
Мислења
19
Поени од реакции
8
А некој да сподели искуство за плаќање на данок од трејдање. Но некој кој тредјдал преку Prop firms не преку свој капитал.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.428
Поени од реакции
29.689
Член од
7 јули 2022
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво,

Почнав да инвестирам на Trading212 (во S&P 500 засега) ме интересира како е со плаќањето на данок?

Имам неколку прашања.

1. Дали доколку се тргува на странска берза со акции, дали при секоја продажба на акции со капитална добивка треба да се пријави најкасно до 10-ти следниот месец или пријавувањето се врши кога ќе се повлечат средства од странската берза кај нас?

- доколку се пријавува најкасно до 10-ти следниот месец дали после пријавувањето треба да се плати данок иако јас средства не сум повлекол од странската берза кај нас.

2. Дали се пријавува и капитална загуба?

Ви благодарам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.465
Поени од реакции
4.983
Здраво,

Почнав да инвестирам на Trading212 (во S&P 500 засега) ме интересира како е со плаќањето на данок?

Имам неколку прашања.

1. Дали доколку се тргува на странска берза со акции, дали при секоја продажба на акции со капитална добивка треба да се пријави најкасно до 10-ти следниот месец или пријавувањето се врши кога ќе се повлечат средства од странската берза кај нас?

- доколку се пријавува најкасно до 10-ти следниот месец дали после пријавувањето треба да се плати данок иако јас средства не сум повлекол од странската берза кај нас.

2. Дали се пријавува и капитална загуба?

Ви благодарам.
1. dali si procital barem 5 posta na temava
2. zasto be kako pecurki niknuvate i direkt edno isto prasanje sto bukvalno sekoj 3 post go odgovara, istive dve prasanja se najmalku 10 pati postaveni vo poslednite 20 strani.

Zasto ocigledno ti e tesko da gubis vreme so citanje da ti rezimiram nakratko da ne zaboravis sto bese prasanjeto ako e dolg postot
1. Plakas danok posle sekoja prodazba so dobivka (da do 10ti nareden mesec, bez razlika koga si gi povlekol parite vo mkd)
2. Vo momentov i da prijavis zaguba nemozes da ja koristis za da ja namalis dobivkata
 
Член од
31 март 2024
Мислења
22
Поени од реакции
3
Знам дека има тема македонска берза, но тука е поактивно.
Дали македонски акции имат излез на некоја странска берза?
Кој е најлесен начин за мене ( живеам странство ) да тргувам со мк акции? Физички не сум во можност да посетам филјали, дали имаме некое онлајн решение кај што можам да тргувам самостојно, без брокери?
Доколку не, опција би ми било да купувам од странски берзи, доколку има можност нели.
Здраво! Разбирам дека е полесно тука да добиеш одговор.
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
6
Поени од реакции
1
Имам нејаснотија, купувам VUAA (Acc) преку Trading 212 Дали треба да се плати данок кога ќе се реинвестира дивидендата или не?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.307
Поени од реакции
2.369
Во Opfolio, развивме модел за оценување на инвестициски рејтинг на компаниите, заснован на 125 коефициенти распределени во пет категории:

✅ конкурентност
✅ предвидливост
✅ квалитет
✅ раст
✅ вреднување

Во рамките на нашиот инвестициски универзум се наоѓаат 712 компании за кои поседуваме детални податоци, и за кои веруваме дека поседуваат одржлива конкурентска предност, што им овозможува да остваруваат профитабилност во долгорочен период.

Ова е методот што го користиме за првична квантитативна селекција на компаниите.

На сликата ќе ги најдете акциите од компаниите кои се наоѓаат на 15-то до 20-то место, со највисок рејтинг во инвестицискиот универзум

Автоматски споено мислење:

Во Opfolio, развивме модел за оценување на инвестициски рејтинг на компаниите, заснован на 125 коефициенти распределени во пет категории:

✅ конкурентност
✅ предвидливост
✅ квалитет
✅ раст
✅ вреднување

Во рамките на нашиот инвестициски универзум се наоѓаат 712 компании за кои поседуваме детални податоци, и за кои веруваме дека поседуваат одржлива конкурентска предност, што им овозможува да остваруваат профитабилност во долгорочен период.

Ова е методот што го користиме за првична квантитативна селекција на компаниите.

На сликата ќе ги најдете акциите од компаниите кои се наоѓаат на 15-то до 20-то место, со највисок рејтинг во инвестицискиот универзум

 

Kajgana Shop

На врв Bottom