Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
10 мај 2024
Мислења
2
Поени од реакции
1
Немам депонирано во последно време. Ми се чини дека повеќето акции се преценети, па чекам корекција. Не знаж зошто одеднаш би имало проблем со уплата со картичка, да не е проблемот кај нашите банки? Да не треба евентуално да ажурираш податоци?
Како што спомна ByteWarrior, проблемот можеби беше до Т212. Другиот ден трансакцијата помина. Се надевам нема да ограничат уплати од нашиве банки таму бидејќи платформата е доста user friendly, лесна за користење и провизиите се скоро не постоечки.
 
Член од
5 април 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Како што спомна ByteWarrior, проблемот можеби беше до Т212. Другиот ден трансакцијата помина. Се надевам нема да ограничат уплати од нашиве банки таму бидејќи платформата е доста user friendly, лесна за користење и провизиите се скоро не постоечки.
Јас сеуште не можам преку Комерцијална, ми вели дека е до "card issuer" проблемот, односно до банката.
 
Последно уредено:
Член од
26 јули 2023
Мислења
41
Поени од реакции
24
Како што спомна ByteWarrior, проблемот можеби беше до Т212. Другиот ден трансакцијата помина. Се надевам нема да ограничат уплати од нашиве банки таму бидејќи платформата е доста user friendly, лесна за користење и провизиите се скоро не постоечки.
Каква е состојбата со повлекување пари на картичка? Да не има проблеми и со тоа?
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
41
Поени од реакции
24
Очигледно има некаков проблем со кредитните картички издадени од нашите банки. Денеска пробав да купам нешто од странски онлајн сервис со кредитни картички од Стопанска Банка и од НЛБ. И двете трансакции не можеа да поминат. Со Paypal помина без никаков проблем, иако Paypal акаунтот ми е врзан со истите картички. Има ли на форумов некој кој е вработен во некоја од домашниве банки за да сподели повеќе информации?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Со само еден твит денеска, после 3 години, им направи на шорт селерс загуби од милијарда долари ...
И постира на секој сат меме видеа.

 
Член од
31 март 2024
Мислења
23
Поени од реакции
3
Ne e odgovor na tvoeto prasanje ama imam drugo prasanje za tebe. cube stereo hybrid Ako ne se lazam vo ista drzava sme kade dvata najgolemi brokeri sto gi znam ne davaat trguvanje nadvor od rabotno vreme na berzite https://www.bodygain.si/izdelki/napitki/funkcionalni-napitki

Znaes nekoj broker sto go ovozmozuva ova?
Да, постојат брокерски компании кои овозможуваат тргување на берзи надвор од работно време на традиционалните берзи.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.513
Поени од реакции
5.081
Да, постојат брокерски компании кои овозможуваат тргување на берзи надвор од работно време на традиционалните берзи.
Ke moze da bides pokonkreten?

IBKR na primer znam deka ima takva moznost no toa ne mi e od korist vo slucajov.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.395
Поени од реакции
7.662
Има можност од Македонија да се купуваат акции како на Робинхуд или во крипто светот? Или се тоа е регулирано и мора да одиш преку брокери?
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
41
Поени од реакции
24
Има можност од Македонија да се купуваат акции како на Робинхуд или во крипто светот? Или се тоа е регулирано и мора да одиш преку брокери?
Има. Два брокера кои дозволуваат регистрација од МК се Interactive Brokers и Trading 212. Вториот е посличен на Robin Hood поради едноставноста, тргување со делови од акции итн.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
128
Поени од реакции
178
Дали некој има информација за данок за продадени хартии на канадска берза TSX, дали треба и колку треба да се плати данок на добивка за нерезиденти.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.308
Поени од реакции
2.372
Анализа на странски акции: InMode $INMD

InMode е израелскa комапанија, производител на минимално инвазивни уреди за естетски третмани на лицето и телото.

Во анализата се презентирани силните и слабите страни на компанијата, очекувањата за нејзината иднина, финансиските податоци и можниот катализаторот за иден раст на цената.

Акцијата на $INMD e дел од портфолиото на Opfolio.

Акциите на InMode сè уште се тргуваат за 80% пониско од максималната вредност која ја достигнаа кон крајот на 2021 година.

Ова драстично намалување на цената треба да е добредојдено кај долгорочните инвеститори бидејќи нуди значителна маргина за безбедност.

Post | Feed | LinkedIn
Одборот на директори на InMode одобри програма за откуп на максимум 8,37 милиони акции (10% од вкупниот број на акции).

❗ Битна информација во врска со оваа програма е тоа дека директорите и овластените финансиски институции треба да ја спроведат до 30.09.2024, т.е. сите предвидени акции треба да ги купат на отворен пазар и тоа за 4 месеци од денес.

Според последните количини на дневно тргување на акциите од оваа компанија, тоа би значело дека во наредниот период над 10% од вкупно истргуваните акции секој ден ќе бидат дел од Програмата за откуп на сопствени акции, што ќе преставува силен куповен притисок.

Како што напишав и претходно, сметам дека ова ќе биде катализаторот на идно позитивно движење на цената на акцијата, особено што во моментов таа е на екстремно ниско ниво.
 

Attachments

v140

giallorosso
Член од
26 август 2009
Мислења
193
Поени од реакции
5
Zdravo
Dali nekoj od vas ja koristi platformata za trending Trading 212?
Imam problem da vnesam pari preku banka, od Tutunska banka mi baraat dokument deka imam nesto kako dogovor so Trading 212 i deka parite ke legnele na nivna smetka, help centar na aplikacijata e avtomatski robot i nisto ne mi pomaga...
Nekoe iskustvo od vas bi mi bilo od pomos, blagodaram
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
589
Поени од реакции
249
Zdravo
Dali nekoj od vas ja koristi platformata za trending Trading 212?
Imam problem da vnesam pari preku banka, od Tutunska banka mi baraat dokument deka imam nesto kako dogovor so Trading 212 i deka parite ke legnele na nivna smetka, help centar na aplikacijata e avtomatski robot i nisto ne mi pomaga...
Nekoe iskustvo od vas bi mi bilo od pomos, blagodaram
пиши им "I would like to talk to a real person" и ќе го отфрли ботот
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.985
Поени од реакции
12.544
Кај трејдате американски ЕТФ?
Не може да се трејда во ЕУ, има некои кои се double-listed, пример Vanguard S&P 500 го има и на германска берза, ама не е исто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom