Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 мај 2018
Мислења
61
Поени од реакции
40
  • Формирана досие N:174xx/2021/11.01.2022 година Досието е во постапка на задолжително одобрување.
  • so se desava
Dali na 11.01.2022 ti go formiraa brojceto? Ako da se si e ok ko ke pocnat so e 2022 ti ke si vo prvite, verojatno ke si na finalna do kraj na letoto. Samo ako ti e formirano brojceto pred dekemvri 2021 bi znacelo deka te preskoknale.
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
107
Поени од реакции
112
Znači li toa deka ne e važen broj na prepiska nego e važen datum na formirane na prepiska? Pregleduvat po datum, a ne po broj na prepiska?
 
Член од
27 декември 2022
Мислења
9
Поени од реакции
4
Dali na 11.01.2022 ti go formiraa brojceto? Ako da se si e ok ko ke pocnat so e 2022 ti ke si vo prvite, verojatno ke si na finalna do kraj na letoto. Samo ako ti e formirano brojceto pred dekemvri 2021 bi znacelo deka te preskoknale.

Brojceto mi e od porano ne se sekavam tocno jas bev na intervju septemvri 2021 posle bev na dopolnitena za dokument pa najdov dok i posle se smena datumot vo 11.01.2022
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
61
Поени од реакции
40
Znači li toa deka ne e važen broj na prepiska nego e važen datum na formirane na prepiska? Pregleduvat po datum, a ne po broj na prepiska?
Denes zabelezav deka za prepiski od 2021 po konzulski pat ima prepiski koi imat broj od 2021 pa crta pa data od 2022 kako vo slucajot pogore. Imase edna liata ovde prepiaki po koznulski pat tamu se brojcinjata. Vo osnova toa se posledni prepiski od godinata.
Jas licno sum intervju 2022 so data 2022 ne gledam po data na intervju ili po slucai kade imalo nekoe zakasnuvanje poradi bilo koja pricina, isklucivo gledam po data na formiranje na prepiska vo sofija i po to se vodam za mene. Ako bev slucaj kako deckoto ke se vodev po datata ne po brojot na prepiska.
Автоматски споено мислење:

Brojceto mi e od porano ne se sekavam tocno jas bev na intervju septemvri 2021 posle bev na dopolnitena za dokument pa najdov dok i posle se smena datumot vo 11.01.2022
Iskrena da sum mislam deka se e okay i deka najkasno kraj na leto ke si finalna mozi i porano ako naviistina e pocnato so 2022. Zn deka sredina na dekemvri e finalna sigurno, za kratko ke si i ti
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2020
Мислења
40
Поени од реакции
230
Здраво на сите :smirce:

Сакам да прашам дали има некој кој во скоро време има поднесено документи за добивање матичен број за дете родено во странство, со цел вадење пасош и истите документи се поднесени надвор , се работи за Шведска ... ?

Фала и поздрав до сите членови

П.с не губете надеж , еден ден све ќе си дојде на свое место :pipi: , сите што чекате и сте во процес да си добиете пасоши !


Јас моето одаммна го истерав благодарејки на овој форум и многу добри луѓе кој беа тука несебично спремни секогаш да помогнат :cuc: Фала ви пак ,ако некој од вас го прочита ова.
Сега после толку години сум конечно средена,среќна и МАМА :ljubove:
 
Последно уредено:
Член од
4 декември 2008
Мислења
26
Поени од реакции
7
Здраво на сите
Денес ми се смена статусот на положително
Интервју Октомври 2021 во Битола

Дали се знае сега колку се чека за промена на статус и дали може после положително да ме одбијат или да ме вратат на дополнителна ?

Во меѓувреме сменав и презиме и пасош со Северна а немам подадени нов пасош .
Инче сум со број 20…/2021
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
36
Поени од реакции
43
Здраво на сите
Денес ми се смена статусот на положително
Интервју Октомври 2021 во Битола

Дали се знае сега колку се чека за промена на статус и дали може после положително да ме одбијат или да ме вратат на дополнителна ?

Во меѓувреме сменав и презиме и пасош со Северна а немам подадени нов пасош .
Инче сум со број 20…/2021
Koj mesec/godina ti e obrazuvana prepiska?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
7
Поздрав до сите.
Имам бугарско државјанство од 10.2023 г.На студии сум во Германија. Имам добиено дозвола за престој две години со македонскиот пасош. Сега ќе одам во Софија да извадам бугарски лични документи по експресна постапка. Од Германија ќе излезам со македонскиот пасош.
Прашањето е. кога ќе се враќам назад во Германија, дали треба да влезам со македонскиот пасош со кој имам престој или со бугарскиот пасош.
 
Член од
19 март 2023
Мислења
34
Поени од реакции
25
Поздрав до сите.
Имам бугарско државјанство од 10.2023 г.На студии сум во Германија. Имам добиено дозвола за престој две години со македонскиот пасош. Сега ќе одам во Софија да извадам бугарски лични документи по експресна постапка. Од Германија ќе излезам со македонскиот пасош.
Прашањето е. кога ќе се враќам назад во Германија, дали треба да влезам со македонскиот пасош со кој имам престој или со бугарскиот пасош.
Eve ti si na studii. Znachi si pametna osoba, sho mislish spored tebe kako treba aj preprochitaj se od pochetok. I vidi sam razmisli ako ne uspees ke ti pomognime
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
7
Повторно по стоти пат се случува истото. Наместо да добиеш одговор од паталец, кој навистина ќе ти помогне, ќе се јави гаталец, кој воопшто не е упатен во проблемот и ќе коментира, а од тоа нема никаква потреба. Ми теба совет од некој кој го имал истото искуство и знае за што зборувам. Инаку оваа тема ја следам редовно веќе 7 години и старата и новата. Само на едно место е споменато за влез во В.Британија, но тоа е кога влегуваш прв пат, а не кога живееш таму повеќе години со привремена лична карта
Eve ti si na studii. Znachi si pametna osoba, sho mislish spored tebe kako treba aj preprochitaj se od pochetok. I vidi sam razmisli ako ne uspees ke ti pomognime
.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
63
Поени од реакции
291
Prepiska 199**/2021 izvadena za dopolnitelna proverka, so bg dokumenti od predok

Kolko trae ovoj status?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom