Политички случувања во Израел

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.914
Мислиш дека би го толерирале Сорош, ако овој има своја агенда спротивна на нивната?
Тоа со протести во Израел е само дел од неговата улога, јакнење на петтата колона. Пошто преку петтоколонашите се добива контрола на државата/државите. Затоа и се носат тие закони во куп држави, за забрана на финансирање на НВО-а однадвор и ако памтиш имам тема за ова одамна отворено.

Уште еден важен момент. Интересите на олигархијата во САД/Израел (истата е), не се секогаш исти со интересите на Израел. Се разбира дека сорошовите мињони прават бељи и во Израел кога тоа е потребно за нивните газди.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.359
Поени од реакции
40.173
Мислиш дека би го толерирале Сорош, ако овој има своја агенда спротивна на нивната?
Тоа со протести во Израел е само дел од неговата улога, јакнење на петтата колона. Пошто преку петтоколонашите се добива контрола на државата/државите. Затоа и се носат тие закони во куп држави, за забрана на финансирање на НВО-а однадвор и ако памтиш имам тема за ова одамна отворено.

Уште еден важен момент. Интересите на олигархијата во САД/Израел (истата е), не се секогаш исти со интересите на Израел. Се разбира дека сорошовите мињони прават бељи и во Израел кога тоа е потребно за нивните газди.
он е многу поголем од ционистите. Ја користи моќта и влијанието да си прави армии ботови, да поседува судии, буквално америка све ја држи он у џеб. Затоа и Трамп и секој републиканец е црна офца у својата држава.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.205
Ајдее сега и Путин криминилец. Ти гарант некоја нова сорта теоретичар си.

Иначе на мајка му на Путин, Шаломова и е моминско презиме, јас не реков ништо ниту потврдив, така прочитав и за личниот Рабин на Путин во Москва прочитав. А и за дедо му Спиридон прочитав дека бил Кошер готвач, пошто нели и Ленин и Сталин (?!?!) биле евреи според истите извори.

Ако не веруваш во ова, тогаш не си на иста линија со Палчо. Некоја подруга нијанса си, од оние што велат Бил Гејтс, Џеф Безос, Стив Вознијак, и остали биг теч се све тоа Евреи, ништо не постигнале (немало гаражи чуда), Евреите им дале све они само се кукли што им ги водат бизнисите на Евреите што се во позадина, ко Рокфелерови и остали баба роги.
Човек што започнал војна не е криминалец?
Јас сфаќам дека криминалците во САД и Европа имаат повеќе вина за почетокот ама сите се исти лајна.
Обичен човек нема никогаш да има бенефит од војна.
Јас сум против сите конфликти и разделби што се прават. Еве ние со Бугарите сме генетски скоро еден ист народ, сличен да не кажам исти јазик збориме, култура и религија скоро идентична ама очи ќе си извадиме бидејќи....?

Не знам од кои извори ти читаш за Ленин и Сталин јас знам дека се Русин и Грузиец, а дедо му на Путин им бил личен кувар. Личен кувар на диктатор да си не е мала работа треба ептен да си човек од доверба на нив. Империја паднала, нова држава се родила, различен систем, а лидерските структури остануваат од еден ист потесен круг на фамилии и пријатели. Ти оди гини херој да бидеш ќе ти дадеме медал и постхумно ако треба.

А за последниот дел, никој не оспорува дека тие што успеале се способни и направиле чуда, ама да игнорираш очигледен непотизам (не секогаш) е смешно. Најубав пример за ова ти се филмската и музичката индустрија.

Меѓутоа просечниот Евреј е обичен човек како и сите други, зошто гревовите на дегенерици како Сорос да им се препишуваат на цел еден народ?
Нацистите кого убивале и трпале во конц логори, обичен сиромав Евреј кој ги има истите маки како и обичниот Германец или таквите ко Сорос? Утепале милиони обичен народ а со овие кои се рчкале рекет им удриле им запленели имот и компании и ајде терајте сега во Англија и Америка вас не ве тепаме многу.

Утреден лидерите на Хамас и Израел ќе си подадат рака за поделба на ресурсите и територијата, а обичниот народ ќе продолжи да се коле и да страда.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.782
Поени од реакции
26.346
авистина сметаш дека Сорос ствара анти-израелски сентимент во САД
Не би било ништо чудно тоа, Сорос и татко му биле во Унгарија во Yudenrat. Тоа е некакво тело кое било оформено од нацистите, нешто слично како што во конц логорите биле „капо“. Тој ја одлучувал судбината на Евреите во Унгарија (кој ќе биде депортиран во конц. логори и слично) . Немој да мислиш дека е омилен во Израел. А поготово околу тоа што го прави со лгбт и слични работи, она што го викаат еуросодомизам. Имај во предвид дека тие што се сега во Израел на власт се ортодоксните евреи, тотални противници на либтардијата и на Сорос.

Но тоа секако доколку сакаш да ги отвориш очите.
Автоматски споено мислење:

Човек што започнал војна не е криминалец?
Јас сфаќам дека криминалците во САД и Европа имаат повеќе вина за почетокот ама сите се исти лајна.
Обичен човек нема никогаш да има бенефит од војна.
Јас сум против сите конфликти и разделби што се прават. Еве ние со Бугарите сме генетски скоро еден ист народ, сличен да не кажам исти јазик збориме, култура и религија скоро идентична ама очи ќе си извадиме бидејќи....?

Не знам од кои извори ти читаш за Ленин и Сталин јас знам дека се Русин и Грузиец, а дедо му на Путин им бил личен кувар. Личен кувар на диктатор да си не е мала работа треба ептен да си човек од доверба на нив. Империја паднала, нова држава се родила, различен систем, а лидерските структури остануваат од еден ист потесен круг на фамилии и пријатели. Ти оди гини херој да бидеш ќе ти дадеме медал и постхумно ако треба.

А за последниот дел, никој не оспорува дека тие што успеале се способни и направиле чуда, ама да игнорираш очигледен непотизам (не секогаш) е смешно. Најубав пример за ова ти се филмската и музичката индустрија.

Меѓутоа просечниот Евреј е обичен човек како и сите други, зошто гревовите на дегенерици како Сорос да им се препишуваат на цел еден народ?
Нацистите кого убивале и трпале во конц логори, обичен сиромав Евреј кој ги има истите маки како и обичниот Германец или таквите ко Сорос? Утепале милиони обичен народ а со овие кои се рчкале рекет им удриле им запленели имот и компании и ајде терајте сега во Англија и Америка вас не ве тепаме многу.

Утреден лидерите на Хамас и Израел ќе си подадат рака за поделба на ресурсите и територијата, а обичниот народ ќе продолжи да се коле и да страда.
ОК чим за тебе Путин е криминалец, знаеме колку е саатот, терај си магарето, ама во другата тема.


А ти ако сакаш можеш колку сакаш да си ист со Бугарите, ете ти ја Бугарија, широко ти поле и ајт со здравје.

А за Ленин и Сталин, Ленин е Евреин, Сталин е Грузиец, а дедо му на Путин ни епизодна улога не играл... јас од добра книга читам, ама има тука луѓе кои не читаат.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.205
ОК чим за тебе Путин е криминалец, знаеме колку е саатот, терај си магарето, ама во другата тема.


А ти ако сакаш можеш колку сакаш да си ист со Бугарите, ете ти ја Бугарија, широко ти поле и ајт со здравје.

А за Ленин и Сталин, Ленин е Евреин, Сталин е Грузиец, а дедо му на Путин ни епизодна улога не играл... јас од добра книга читам, ама има тука луѓе кои не читаат.
Ти сериозно мислиш дека лидер на таква империја може да е чист? Плус војна води во која стотици илјади умреа

Ја не викам да се пишеме Бугари туку да не се мразиме поготово кога сме толку слични. Што позитивно искочило од омраза? Гледаш колку си заглавен во таа матрица на национализам и религии, затоа немаш проблем да гледаш како Израел убива деца.

А за Ленин ти по некое one drop rule да не се водиш? Човекот има и руско и шведско и еврејско и монголско и што уште не потекло. Што не кажеш дека е монгол тогаш кога и физички наликува
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.782
Поени од реакции
26.346
Ја не викам да се пишеме Бугари туку да не се мразиме поготово кога сме толку слични. Што позитивно искочило од омраза?
Имаш опција, пиши се Бугарин, сакај се со Бугарите колку ти е воља. Јас немам ништо против Бугарите, додека не ми се мешаат у двор.
Автоматски споено мислење:

А за Ленин ти по некое one drop rule да не се водиш?
Не, туку кога ќе речат за Ленин дека има Еврејско потекло, не можам да негирам. Они тој % што го носи Еврејски колку и да е мал го сметаат како доказ за еврејски заговор во Октомвриската револуција. А за Сталин, сигурен сум дека нема грам Еврејско во него, ама ете има луѓе кои го тврдат тоа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.205
Имаш опција, пиши се Бугарин, сакај се со Бугарите колку ти е воља. Јас немам ништо против Бугарите, додека не ми се мешаат у двор.
А демек обичниот Бугар сака да ти се меша во двор? Па и тој како обичниот Македонец нема ни моќ ни желба да војува туку е зафатен со работа, семејни/лични проблеми и гледа од време на време да се издува во кафана со пријатели или на одмор со фамилијата.

Нема тој бенефит од војна, ама оној што продава оружје и (сака да) контролира природни ресурси има.
Убаво и искрено си кажал еден дебел шваба



Они тој % што го носи Еврејски колку и да е мал го сметаат како доказ за еврејски заговор во Октомвриската револуција.
Твојот љубимец Путин теоретичар на заговор ли е?

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.782
Поени од реакции
26.346
Твојот љубимец Путин теоретичар на заговор ли е?

Изваден од контекст говор :)

Збори пред Еврејската заедница, сигурен си дека кажува дека Октомвриската револуција е Еврејски плот? Има причина зошто Евреите се учесници во Октомвриската револуција, а тоа е погромите што се случиле низ Русија. Сергеј Вите се борел против тоа, но за жал не успеал и сентиментот се свртел.

Не се прават докази со од контекст извадени реченици. Тоа го правиш и со оние извадоци за финансирањето на Хамас, што всушност се внатрепартиски обвинувања кон Биби, дека иницира финансирање на Палестинските власти во Газа. Он се брани со тоа дека доколку Израел мора да го финансира Хамас за доброто на Израел, за да ги одврати од терористички напади. Е сега тоа све се фабрикува и се прикажува, како Хамас е креиран од Израел и како е Хамас финансиран од Израел.

И кој тврди поинаку одма е некој кој го поддржува бомбрадирањето на цивили во Газа.

Јас на пример ја пратев политиката на блискиот исток од поблиску (сега веќе не и не ме интересира премногу), сум цело време против Биби и неговата политика, повеќе сум на линија на тоа што го правеше Ариел Шарон и Либерман, за отворена врата со Иран и поблиски односи со Русија. Само тука скоро сите што пишат, вклучувајќи те и тебе, појма немаат од политика на блискиот исток. Ахмед Јасин лично да стане од мртвите и да дојде главом и брадом, ќе се крсти на тоа што се пишува на форумов. И јас сметам дека финансиска поддршка на Палестински власти на чело со Хамас се една од најголемите грешки што ги направи Биби (всушност критиката на Либерман на линкот што ти го пушти). И после раскинувањето на односите на Хамас со Хезболах и Иран во 2010, најголема грешка беше што Израел не се приближи со Иран, имаше можност пошто имаше сигнали од ајатолахот за омекнување на ставот околу холокаустот. Иран му е природен сојузник на Израел. Израел не смее да си го дозволи Иран за свој непријател.

Резултатот го гледаме денеска. Денеска Палестинците се длабоко индокринирани во најтешка форма на Исламизам (Муслимански браќа). Ако е вистина тоа што се надсетува, тогаш се тие пиони и жртви во рацете на либтардијата која сака нешто да постигне на блискиот исток (сеуште неможам да прочитам што) Дали да го смени Биби и да ги девалвира (зулуфите) катерите и нивното влијание или да конструира поширока ескалација заради неуспехот во Украина, појма немам. Но едно знам со сигурност, Еврејската заедница во САД кога на Биби му се правеше куртонска револуција, беше застаната 100% против Биби. Денеска некои Евреи сосема го сменија становиштето и некако се против либтардијата, се погласно стојат позади Трамп, генерално во САД денеска повеќето Евреи иако го сметаат Биби за крив за ова што се дешава, сепак гледаат некоја игра што се игра против Изарел внатре во САД, дури и од страна на некои Евреи (Како што прочитавме, Рокфелерови, Сорос и што кур јас знам уште кои, ама генерално оние што ја подржуваа во минатото либтардијата).

Ок, тебе и на некои други им личи на плот некаков, пошто ете не може да ти процесира поинаку умот, пошто така е истрениран. Ама па можеш ти да си веруваш на што сакаш, никој не ти пречи. Има тука луѓе што живеат во САД и од прилика знаат што се дешава и дека работата не е така црно бела како што тука си ја замислувате. И само речи се спрема големиот ресет и цртај си приказни околу тоа како ти одговарат, па одеднаш Сталин е Евреин, големите фирми попут Амазон и Епл не успеале во гаражи, туку некој им ги дал на готово, јамајка што ги исмејува теорите на заговор, работи за евреите нешто во врска со пропаганда и разноразни параноични изливи кои наликуваат на подкастите на Палчо.

Точно е дека имам пријатели Евреи, од Европа, од САД, од Израел, но точно е и дека имам пријатели Палестинци и од Македонија и од САД (од Палестина немам, од Јордан имам), некои работат заедно Бизнис, едни дури и јас сум ги споил. Ама на пример знам и Бугари и Срби и Црногорци, знам Швајцарци, Индијци, Ерменци, Грузијци, Руси, Белоруси, Латино Американци. Турци, Торбеши, Ѓупци и Босанци знам и имам пријатели еден куп од маало. Имам другари Албанци со кои сум растел заедно. Уствари јас имам повеќе другари Албанци од Пуно (живеев на 50 метри од Дижонска), без разлика на мојата критика воопшто кон Албанците (искрена е), со тие луѓе сум делел убави моменти, Знам Албанци од Кичево кои беа пријатели на татко ми. Имам другари со кои сум растел што се криминалци кои лежеле затвор, еден дури и уби човек ладнокрвно, а имам и другари кои се во полиција, па денеска и на бајаги високи позиции. Да познаваш луѓе, неможе мене да ме направи тоа што не сум, тоа е дегенско размислување. Јас само комуницирам со повеќе луѓе и ги гледам работите од поинаков аспект. Светот не го живеам од трето лице... светот е бајаги отворен за мене, за разлика од некои исфрустрирани тендераши.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.502
Поени од реакции
28.863
Прегледај го приврзокот 419361

Ронка би ја чепнал оваа на база на идеологија? Гарант си бил и ти пред УКИМ кога воук лгбт екипава од некој си филозофски факултет драпала за геноцидот на палестинците. Оваа на мапа незнае средоземно море да го најде ама пошто е хит у Америка да се деракаат дебили, еве ја и она. Ај можда ќе капне некоја стипендија за Еразмус у Холандија рецимо па ќе се освежи инстата со некој точак поред канал и другарки на гости со пирсови у нос и тиркиз фарбани коси.
Devojkava so izborov na garderoba nema 48 chasa da izdrzi vo Palestina.
Автоматски споено мислење:

Еве ние со Бугарите сме генетски скоро еден ист народ, сличен да не кажам исти јазик збориме, култура и религија скоро идентична ама очи ќе си извадиме бидејќи....?
Bidejki bugarite ne gi prifakaat nasite posebnosti.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.205
Изваден од контекст говор :)

Збори пред Еврејската заедница, сигурен си дека кажува дека Октомвриската револуција е Еврејски плот? Има причина зошто Евреите се учесници во Октомвриската револуција, а тоа е погромите што се случиле низ Русија. Сергеј Вите се борел против тоа, но за жал не успеал и сентиментот се свртел.

Не се прават докази со од контекст извадени реченици. Тоа го правиш и со оние извадоци за финансирањето на Хамас, што всушност се внатрепартиски обвинувања кон Биби, дека иницира финансирање на Палестинските власти во Газа. Он се брани со тоа дека доколку Израел мора да го финансира Хамас за доброто на Израел, за да ги одврати од терористички напади. Е сега тоа све се фабрикува и се прикажува, како Хамас е креиран од Израел и како е Хамас финансиран од Израел.
Се е за тебе извадено од контекст а на крај истото го пишуваш дека се одмаздиле за погромите. Иначе и балтичките народи учествуваат диспропорционално на едната страна во револуцијата.
Путин што вика во говорот дека биле идеолошки заслепени и испотепале и "нивни" и христијани и муслимани...и така е. А тоа чив плот е не знам ти сам заклучи, он вика 80-85% од функционерите во првата советска влада биле членови на заедницата пред која држи говор. Не викам јас, не е цитат од рандом книга на теории, туку зборови на претседателот на Русија.

Темана за Украина ти ја отвори, ја знаеш цела ситуација, знаеш дека Нуланд ја водеше операцијата Мајдан, знаеш дека нејзини баби и дедовци биле жртви на погромите. Блинкен кој ја води надворешната политика на САД во чиј мандат започна војната исто така има баби и дедовци кои биле избркани од Русија. Зеленски знаеш што е.

Ако теоријата е дека тие што Русија ги избркала и убивала на брутален начин сега и се одмаздуваат, како тогаш човек да ги сфати сите овие факти?

Јас на пример ја пратев политиката на блискиот исток од поблиску (сега веќе не и не ме интересира премногу), сум цело време против Биби и неговата политика, повеќе сум на линија на тоа што го правеше Ариел Шарон и Либерман, за отворена врата со Иран и поблиски односи со Русија. Само тука скоро сите што пишат, вклучувајќи те и тебе, појма немаат од политика на блискиот исток. Ахмед Јасин лично да стане од мртвите и да дојде главом и брадом, ќе се крсти на тоа што се пишува на форумов. И јас сметам дека финансиска поддршка на Палестински власти на чело со Хамас се една од најголемите грешки што ги направи Биби (всушност критиката на Либерман на линкот што ти го пушти). И после раскинувањето на односите на Хамас со Хезболах и Иран во 2010, најголема грешка беше што Израел не се приближи со Иран, имаше можност пошто имаше сигнали од ајатолахот за омекнување на ставот околу холокаустот. Иран му е природен сојузник на Израел. Израел не смее да си го дозволи Иран за свој непријател.

Резултатот го гледаме денеска. Денеска Палестинците се длабоко индокринирани во најтешка форма на Исламизам (Муслимански браќа). Ако е вистина тоа што се надсетува, тогаш се тие пиони и жртви во рацете на либтардијата која сака нешто да постигне на блискиот исток (сеуште неможам да прочитам што) Дали да го смени Биби и да ги девалвира (зулуфите) катерите и нивното влијание или да конструира поширока ескалација заради неуспехот во Украина, појма немам. Но едно знам со сигурност, Еврејската заедница во САД кога на Биби му се правеше куртонска револуција, беше застаната 100% против Биби. Денеска некои Евреи сосема го сменија становиштето и некако се против либтардијата, се погласно стојат позади Трамп, генерално во САД денеска повеќето Евреи иако го сметаат Биби за крив за ова што се дешава, сепак гледаат некоја игра што се игра против Изарел внатре во САД, дури и од страна на некои Евреи (Како што прочитавме, Рокфелерови, Сорос и што кур јас знам уште кои, ама генерално оние што ја подржуваа во минатото либтардијата).
Нормално е дека е грешка да се остави Хамас да прима пари и оружје од Катар, Иран и кој ти ги знае од кои други извори бидејќи такво чудовиште не можеш да контролираш што се виде на 7 октомври.

Тие што сакаат да ја бутнат владата на Биби имаат два грама мозок и гледаат дека етничкото чистење на сите Палестинци од Газа па и Западен Брег може да значи и крај на Израел бидејќи се оди во крајности и ситуацијата константно ескалира. Екстремизам не може да заврши добро, а веќе и му направија огромна штета на имиџот на израелците па веќе ретко кој остана да се сожалува со нив.

Палестинците како и да ја вртиш се жртви 100+ години на активно етничко чистење и се освен радикализација е скоро и невозможно кај нив без разлика на исламот кој е бонус. Секуларните организации кои им биле противтежа на исламистите до кај 1970-тите исто така не биле ништо помалку радикални бидејќи истиот терор бил извршуван врз нив.
Најголемиот пацифист и атеист да се роди во Газа пак ќе заврши со исти ставови како овие во Хамас само без религија.

Ама не е исто да прикажеш во медиумите дека се бориш против алаху акбари и жени замотани во мушами и обични луѓе кои се борат за слобода бидејќи неутралецот помалку симпатии ќе има за првата група.

Ок, тебе и на некои други им личи на плот некаков, пошто ете не може да ти процесира поинаку умот, пошто така е истрениран. Ама па можеш ти да си веруваш на што сакаш, никој не ти пречи. Има тука луѓе што живеат во САД и од прилика знаат што се дешава и дека работата не е така црно бела како што тука си ја замислувате. И само речи се спрема големиот ресет и цртај си приказни околу тоа како ти одговарат, па одеднаш Сталин е Евреин, големите фирми попут Амазон и Епл не успеале во гаражи, туку некој им ги дал на готово, јамајка што ги исмејува теорите на заговор, работи за евреите нешто во врска со пропаганда и разноразни параноични изливи кои наликуваат на подкастите на Палчо.
А добро ти одеше се до тука и не издржа јуначко срце да лепи етикети и измислува.
Не најсериозно, зошто толку одлепуваш кога се дискутира темава?
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.782
Поени од реакции
26.346
@Spiegel
Нема одмазда, има наклонетост. Помеѓу времето на Вите и Октомриската револуција, најголемиот број на евреи населени во денешен Израел се бегалци од Руската империја.Генерално сите Евреи во Израел и денеска и во минатото се позитивни кон Русија, Рускиот е втор јазик во Изеаел и Израел емитува Руски национални телезвизии. Инску за твоите гледишта за политичката ситуација во Израел ти се ок со некои исправки. Но ставот околу бизнисите ( на пр Маск) и политиката ( Такер, Трамп) во САД ти се да речам параноични.
Автоматски споено мислење:

Тие што сакаат да ја бутнат владата на Биби имаат два грама мозок и гледаат дека етничкото чистење на сите Палестинци од Газа па и Западен Брег може да значи и крај на Израел бидејќи се оди во крајности и ситуацијата константно ескалира.
Ова е све точно и затоа буквално огромно мнозинство на Евреите во САД застанаа позади куртонската револуција против Биби. Но како што гледаме денеска Сорос и Рокфелерови, заедно со Антифа, блм, лгбт и цела воук либтардија застануваат против Израел, не против Биби. Овие се лакмус дека нешто друго поголемо се игра во позадина. И не станува збор за канализирање, пошто не се овие маргиналци. Ова е мејнстримот во САД.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.205
Нема одмазда, има наклонетост. Помеѓу времето на Вите и Октомриската револуција, најголемиот број на евреи населени во денешен Израел се бегалци од Руската империја.Генерално сите Евреи во Израел и денеска и во минатото се позитивни кон Русија, Рускиот е втор јазик во Изеаел и Израел емитува Руски национални телезвизии. Инску за твоите гледишта за политичката ситуација во Израел ти се ок со некои исправки. Но ставот околу бизнисите ( на пр Маск) и политиката ( Такер, Трамп) во САД ти се да речам параноични.
Ех сеа немало одмазда а самиот викаш дека истите кои царот ги избркал после учествуваат во револуцијата, каде е наклонетоста тука? Путин па уште вика најбројни биле помеѓу лидерите на револуцијата.
Тоа што денес добро соработуваат е друга работа.

Него интересно е што викаш дека најголемиот дел на Израелци се од Руската империја/источна Европа, па нели доморотци во Палестина беа? Зошто му контрираш на Ванлок кога вика дека се Европјани и немаат никаква освен религиска врска со Палестина/Израел

За Маск и Трамп муабетот што поточно не ти фаќа око?
И сериозно мислиш дека Такер не е "дете" на системот, поготово кога не е ни тајна дека татко му e моќник, влијателен новинар и бивш дипломат? Дека било кој може да е највлијателен политички коментатор во најмоќната империја...
Но како што гледаме денеска Сорос и Рокфелерови, заедно со Антифа, блм, лгбт и цела воук либтардија застануваат против Израел, не против Биби. Овие се лакмус дека нешто друго поголемо се игра во позадина. И не станува збор за канализирање, пошѕо не се овие маргиналци. Ова е мејнстримот во САД.
Сега звучиш како Бафра со големиот ресет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom