Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.507
Поени од реакции
5.263
Повторно по 100-ти пат правиш замена на тези.

Не е важно што е Арнаут важно е што од позиција на претседател на Собрание ќе ги води седниците на албански!
Не би било проблем да ги води седниците на собранието во Албанија на албански ама е проблем кога е тоа Собрание на Македонија!


Колку пати треба да ви се повтори?

Ако сакаш да разменуваш мислење со Апасиев прашај некој од Лефица овде на форумов да ти даде број, јас не реков дека си ти ... на Мицкоски.
За ова се согласувам, проблемот е јазикот, и како албанците прават замена на тези и лажат, особено за изборот на талат, дека 27 се случил поради албанец спикер, баш напротив, ќотек јадеа оти го прегазија уставот и прекршија мајски договор.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
888
Повторно по 100-ти пат правиш замена на тези.

Не е важно што е Арнаут важно е што од позиција на претседател на Собрание ќе ги води седниците на албански!
Не би било проблем да ги води седниците на собранието во Албанија на албански ама е проблем кога е тоа Собрание на Македонија!


Колку пати треба да ви се повтори?

Ако сакаш да разменуваш мислење со Апасиев прашај некој од Лефица овде на форумов да ти даде број, јас не реков дека си ти ... на Мицкоски.
Водењето седница на албански е најмал проблем, мислам до сега се навикнавте (пошто многу следите собрание). Учк се се уште на власт (дури и јаче во периодов до новата влада), за мене е побитно да се исчистат институциите од тој џган а не дали е Гаши и дали ќе зборувал албански на седница.

Мицкоски го одржа првото ветување влада без учк, второто е распуштање на дувлото наречено судски совет.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.507
Поени од реакции
5.263
Водењето седница на албански е најмал проблем, мислам до сега се навикнавте (пошто многу следите собрание). Учк се се уште на власт (дури и јаче во периодов до новата влада), за мене е побитно да се исчистат институциите од тој џган а не дали е Гаши и дали ќе зборувал албански на седница.

Мицкоски го одржа првото ветување влада без учк, второто е распуштање на дувлото наречено судски совет.
Вака влегуваш во стапица на Дуи дека е некој против Албанците, треба да се глуми малце, јазикот е проблем, вчера и Арта Биљали на Само Вистина повторува како папагал, 27ми се случил оти албанец бил избран, не влегувајте во нивни филм.
Патем и самата Арта е родена во Приштина Косово ама се прави државотворна, мери им паметот.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
888
Вака влегуваш во стапица на Дуи дека е некој против Албанците, треба да се глуми малце, јазикот е проблем, вчера и Арта Биљали на Само Вистина повторува како папагал, 27ми се случил оти албанец бил избран, не влегувајте во нивни филм.
Патем и самата Арта е родена во Приштина Косово ама се прави државотворна, мери им паметот.
Дуи не е во позиција да поставува стапици.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.507
Поени од реакции
5.263
Дуи не е во позиција да поставува стапици.
Не ги потценувај нивните жалби кај странците, не треба да им се дава повод, нека си плачат на раат, оваа хистерија со Гаши е иницирана и од нивни кругови, албанците најдобро знаат да глумат жртви, ете денес и со некој волк си измислуваат.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.371
Поени од реакции
17.515
Se pecate na folklor koj odamna e veke prisuten kaj Albancite, a posebno intenzivirano poslednive 25 godini. Zar treba Gasi ili bilo koj drug Albanec da izjavi deka Kosovo mu e tatkovina, za da go znam toa, koga imam i oci i usi i razum za da sfatam deka sekoj eden od niv si go dozivuva Kosovo kako rodna grutka i na Makedonija bi i ebal mater vo sekoe vreme, kako sto vsusnost i pravat. Od druga strana pa i ne sakam nekoj so takvi stavovi utre den da kaze deka Makedonija mu e tatkovina, zatoa sto toa ke ne stavi na ista strana na spektarot, a ne sakam da bidam na nikakva ista strana so Al Kaeda, po moznost dijametralno sprotivni da sme ke bide najdobro. Problemot e kako dosol eden takov da bide na rakovodna funkcija vo drzavava, ama nekoi problemi vsusnost se status kvo situacija.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.507
Поени од реакции
5.263
Необалистка :pos: зборува за мултикултура.

Еве како необалистката Албана во минатото ја перцепираше мултикултурата па сега и смета химната.
Screenshot_1-6.jpg
Директорката необалист е од Валона, автохтоност невидена.

Браво за Стружани, Струга е Македонски град.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.255
Поени од реакции
8.884
:tapp:
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
225
Поени од реакции
305
:tapp:
Што се чудиш си прават годишна прослава од најдобрата зделка во животот, на толку кеш направен едно прославиче мора да се удри
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
1.140
ако може некои поранешни пратеници кои после последните избори не се изберени за пратеници да добијат право на апанажа од 12 месеци, а истите мене колку што ми е познато им мируваше работното место во администрација додека беа пратеници?

Ајде оние пратеници кои не се вработени па и да земаат апанажа, ама како може да имаат право на апанажа ликови кои се вработени во јавен сектор во административен сектор во општините од каде што се и жители.

Го разбира ли некој ова како е можно?

Ликот си е вработен во општина уште од пред 12-13 години, изгура два мандати пратеник, не избран како пратеник на последните избори поради тоа што не успеа да добие тој и неговата партија доволно гласови поради потоп на избори и дебакл, и сега место да се врати на работно место во општината, тој ќе зема 1 година апанажа по 74.000 денари месечно.
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
152
Поени од реакции
201
ако може некои поранешни пратеници кои после последните избори не се изберени за пратеници да добијат право на апанажа од 12 месеци, а истите мене колку што ми е познато им мируваше работното место во администрација додека беа пратеници?

Ајде оние пратеници кои не се вработени па и да земаат апанажа, ама како може да имаат право на апанажа ликови кои се вработени во јавен сектор во административен сектор во општините од каде што се и жители.

Го разбира ли некој ова како е можно?

Ликот си е вработен во општина уште од пред 12-13 години, изгура два мандати пратеник, не избран како пратеник на последните избори поради тоа што не успеа да добие тој и неговата партија доволно гласови поради потоп на избори и дебакл, и сега место да се врати на работно место во општината, тој ќе зема 1 година апанажа по 74.000 денари месечно.
i vo tie 12-13 godini vo opstina bese pratenik, odnosno nisto ne rabotese, koj najde bilo kakov dokument, akt, resenie, potpisano od nego, kako 7ca na loto da dobil,od skutot na togasniot gradonacalnik, vo anus na bivsiot minister na mvr, glavni vinovnici za debaklot, doduse zenata mu ja prebaci od opstina vo mnr...
 
Член од
20 април 2023
Мислења
988
Поени од реакции
2.427
ако може некои поранешни пратеници кои после последните избори не се изберени за пратеници да добијат право на апанажа од 12 месеци, а истите мене колку што ми е познато им мируваше работното место во администрација додека беа пратеници?

Ајде оние пратеници кои не се вработени па и да земаат апанажа, ама како може да имаат право на апанажа ликови кои се вработени во јавен сектор во административен сектор во општините од каде што се и жители.

Го разбира ли некој ова како е можно?

Ликот си е вработен во општина уште од пред 12-13 години, изгура два мандати пратеник, не избран како пратеник на последните избори поради тоа што не успеа да добие тој и неговата партија доволно гласови поради потоп на избори и дебакл, и сега место да се врати на работно место во општината, тој ќе зема 1 година апанажа по 74.000 денари месечно.
druze politikata ima pogolemi kurvi od najgolemite kurvi. glasot na tie vo sobranie e naplaten ushte pred da stapnat vo istoto, krvta prodadena da im ja iznaebam
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.252
Поени од реакции
37.020
ако може некои поранешни пратеници кои после последните избори не се изберени за пратеници да добијат право на апанажа од 12 месеци, а истите мене колку што ми е познато им мируваше работното место во администрација додека беа пратеници?

Ајде оние пратеници кои не се вработени па и да земаат апанажа, ама како може да имаат право на апанажа ликови кои се вработени во јавен сектор во административен сектор во општините од каде што се и жители.

Го разбира ли некој ова како е можно?

Ликот си е вработен во општина уште од пред 12-13 години, изгура два мандати пратеник, не избран како пратеник на последните избори поради тоа што не успеа да добие тој и неговата партија доволно гласови поради потоп на избори и дебакл, и сега место да се врати на работно место во општината, тој ќе зема 1 година апанажа по 74.000 денари месечно.
20240606_091819.jpg

...просек нето е толку, ќе земаат многу повеќе со просек бруто, тоа би се рекло е чиста оправдана кражба на народниот буџет, сами си изгласаа и покачување и апанажа, народот не го оправдува ниту го изгласа тоа.

20240606_091856.jpg
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.507
Поени од реакции
5.263
Што се чудиш си прават годишна прослава од најдобрата зделка во животот, на толку кеш направен едно прославиче мора да се удри
Бучко го нема да каже нешто за Струга, мамката негова, сега и на бугарите го пуши.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Водењето седница на албански е најмал проблем, мислам до сега се навикнавте (пошто многу следите собрание). Учк се се уште на власт (дури и јаче во периодов до новата влада), за мене е побитно да се исчистат институциите од тој џган а не дали е Гаши и дали ќе зборувал албански на седница.
Ич не е битно другар, каков проблем, таман проблем. Дури колку повеќе се збори толку појак е македонизмот.
Ти после избориве сигурно и часови по албански си запишал, чисто колку да им покажеш на косоварите кој е кој.

Мицкоски го одржа првото ветување влада без учк
Влада без учк, и право одма у исто време цело косово у влада. 6 министерства, спикер и 400 директорски места, кај не отишле.
Ама ги зафркнавте, не знаат што им се случи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom