Исчезнати лица

Член од
19 март 2013
Мислења
2.869
Поени од реакции
4.191
Поголема теорија испадна ова од Тартарија и нефилимите.
Иначе треба посебна тема да се отвори , пошо веќе одамна Вања и Панче не се исчезнати лица.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.974
Поени од реакции
11.049
...не си во право, ова самите го прават да се сомневаме дека не е „ чист случај“, ако е така до сега требаше да биде осуден Палчо како убиец, дали е осуден? НЕ! осомничен е едно осуден е друго! што се чека со процесот? ајде од Турција дур да го донесат месеци поминаа, ај сега е тука, што се чека ако е чист случајот? и друго, за тебе нема нелогичности? зашто да го убијат стариот велешанец? за да му ја земат колата? има ли логика? тоа е македонско ситничарење или сензација, не би рекла, тоа е само логично самостално и нечопоративно размислување, не е чиста работата токму ради тегнењето на судењето, чиста работа за 24ч се решава- Крив! ајт казна! и готово!

...знаеш колку е лошо да „талка“ духот на убиеното девојче и велешанецот, ако вистинскиот убиец се спаси и остане на слобода, а ќе биде некој погрешно осуден, наместен или било што? ајде, кажи што се чека, ако случајот е чист??
Дај те молам не ме заебавај, не е ова CSI или слична серија.
Има 300 показатели дека токму овие се убијците, ем заедно видени во возилата, ем вези со диво копање по локалитети, ем бизнис вези со фамилијата (од старо време) на убиеното дете, ем САМИ ги однесоа џандарите каде детето е закопано... и сеа ми викаш не е чиста работата.

Си има процедура и си ја бркаат, ако беше така да ја решат набрзина треаше да ја решат во исто време кога ги приведоа, кофа вода и чао.

Вака, ем колку - толку (сепак МКД е ова) се спроведе некоја брза истрага која вроди со плод, сигурно има пропусти за кои ќе се фати некоја будала ко Палчо да ги експлоатира ама фактот што ниеден посалам адвокат не му се нафати да го брани во случајот и што ќе добие адвокат по службена должност многу говори.

И друга работа, да не беше крив или барем малку сумња да имаше дека не е крив, сигурно некој ќе го бранеше пошто адвокатите од пракса, а и од колеги од случаи имаат видено повеќе и од мене и од тебе.

Чиста е работата.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.974
Поени од реакции
11.049
Тие се убијците. Нема фрка тоа. Кој е мотивот?
Немој са и ти ко онај рамноземјашот.
Кур ме боли кој е мотивот, најискрен да ти бидам.

Моето гледање на работите за овој случај одамна ги надминува првно-последичните аспекти на истиот. Убија дете (смррта на стариот Панче не е за потценување, има и тој фамилија ама дете е во прашање) и оттаму освен бавна и сигурна смрт ништо друго не ме интересира за кретениве.

Судот нека си бара и сигурен сум дека ќе најде мотив за да ги осуди, оправдано и без местење и мешетарење (како шо обично сме навикнати да гледаме во МКД).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.822
Поени од реакции
82.902
Немој са и ти ко онај рамноземјашот.
Кур ме боли кој е мотивот, најискрен да ти бидам.

.
За тебе лесно. Али ја и многу други, меѓу кои разни државни службеници и новинари, сакаме да знаеме мотив, реконструкција... Не ни е доста тоа што знаеме дека се они.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.974
Поени од реакции
11.049
За тебе лесно. Али ја и многу други, меѓу кои разни државни службеници и новинари, сакаме да знаеме мотив, реконструкција... Не ни е доста тоа што знаеме дека се они.
Ќе има и тоа на судењето. Сигурно не им се сони ајде ќе станиме во петок сабајле и ќе убиеме дете.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.036
прави повеќе смисла дека не е Палчо убиецот туку од него ќе се бара откупот, он е таткото со пари. Наводно Велибор од Велес е нарачател на киднапирањево, па трга нешто по зло, полицијата го фаќа него па он ги повлекува со него и другите тројца. Како е умешан таткото на Вања што демек сега не и е татко, не знам...
И неговото дете е киднапирано и он мртов ладен прави подласт. Нема шанса да е ова вистина.
Автоматски споено мислење:

Тие се убијците. Нема фрка тоа. Кој е мотивот?
За Палчо е лична одмазда, за останатите било кревање револуција и борба против власите и бансктерите. Јас сум скоро сигурен дека има поширок плот све ова.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.822
Поени од реакции
82.902
За Палчо е лична одмазда, за останатите било кревање револуција и борба против власите и бансктерите. Јас сум скоро сигурен дека има поширок плот све ова.
Kаква одмазда? Му убиле овие на него дете?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.036
Kаква одмазда? Му убиле овие на него дете?
Па имаше бајаги афери во времето 2000-2008 со него, со Тифани зградата, со обештетувањето за зградата Бастион од 1М Евра што му ги поништија во времето на Грујо... Па можда имало некои повуци потегни со тогашниот врв на СДСМ, пошто тогаш го избркаа од партија и за него све отиде надоле. И Ванчо Лазаров и Палчо пред да го избркаат во тоа време биле на висока функција во СДСМ... Башка Ванчо земал неколку станови од него, како и што, они си знаат.

Каква одмазда, само неговиот мрачен ум си знае. Пошто да убиеш ладнокрвно дете, очигледно со умисла, без трага на убиство од страст или афект... според мене неможе да е ништо друго освен некаква си лична одмазда. А што им проповедал на дегениве околу него е друга работа, а можеме да си претпоставиме од подкастите... додуша има такви пациенти и на форумов, така да можеш да си замислиш дека не е воопшто тешко.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.822
Поени од реакции
82.902
еве нешто

самите велат дека не кажале све од икс причини
што е логично
рационалниот ум не може да се задоволи со она што до сега го кажаа

да очекуванме повеќе, значи
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
409
Поени од реакции
300
еве нешто

самите велат дека не кажале све од икс причини
што е логично
рационалниот ум не може да се задоволи со она што до сега го кажаа

да очекуванме повеќе, значи
Лупетат и овие без врска, освен снимки од камери на крај нема да имат ни еден доказ.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.813
Поени од реакции
44.375
Лупетат и овие без врска, освен снимки од камери на крај нема да имат ни еден доказ.
Oni ako lupetaat bez vrska, togas ti bogznae u koe dno talkas so muabetive.
Nieden dokaz, izgleda gatacka im kazala kade ne edno, 2 tela se zakopani. :facepalm:
Pa pogolem dokaz od ova ti treba li? Kako inaku znaele kade se telata? Fateni na kamera kade e kidnapirano devojceto, fateni na kamera vo blizina na nejziniot improviziran grob, davanje tocna lokacija na 2 groba, i ti vikas osven kameri, nema da imaat drugi dokazi.
Sram.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
409
Поени од реакции
300
Oni ako lupetaat bez vrska, togas ti bogznae u koe dno talkas so muabetive.
Nieden dokaz, izgleda gatacka im kazala kade ne edno, 2 tela se zakopani. :facepalm:
Pa pogolem dokaz od ova ti treba li? Kako inaku znaele kade se telata? Fateni na kamera kade e kidnapirano devojceto, fateni na kamera vo blizina na nejziniot improviziran grob, davanje tocna lokacija na 2 groba, i ti vikas osven kameri, nema da imaat drugi dokazi.
Sram.
Без вистинскиот мотив све и е паѓа во вода, не кажав дека не се тие убијците нормално се гледа на камери ги фаќаат ги млатат како магариња признаваат и толку, ама без вистинскиот мотив делото и е решено половично.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.391
Поени од реакции
37.189
...да се потсетиме како е кажано на 1ви март :
„Нашата работа е завршена, останува само екстрадицијата – рече Коцевски во вечерашата емисија Топ Тема на телевизија Телма“
...ете екстрадицијата е направена на 15ти мај, денес 4ти јуни, тоа се 20 дена, што е сега проблемот? нели работата на обвинителство „е завршена“?? 1ви март- 15мај- денес 04 јуни тоа се три месеци и 4 дена и сега како да помине нивното толкување:toe:

...во истото интервју кажал и нешто друго:

„За случајот со „Онкологија“, обвинителот Коцевски посочи дека случајот е сложен и дека се уште е на почеток. :facepalm:
– Се работи за сложен предмет, истрагата е се уште на самиот почеток. Најново е она што по наредба на јавен обвинител, Фондот за здравствено осигурување да изврши нов надзор на клиниката, и моментално извештајот се анализира во Обвинителството, истакна тој.“

...ниедно не е решено, ниту ќе биде, ова некој друг ги држи конците и не сакаат да го решат! :(
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom