Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.335
Поени од реакции
886
Не ви чинеа комуњарите тразили сте гледајте сеа ,пак да викате недамо косово :)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.709
Поени од реакции
21.691
Не ви чинеа комуњарите тразили сте гледајте сеа ,пак да викате недамо косово :)
Мислам дека тотално погрешно го читаш расположението на форумот.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.291
Црни и тешки денови се пред нас, спасувајте се кој може.

Овој има една многу мала грешка во пресметката, и да би се случило истото, што мисли на кај кој ќе биде насочен ( па макар и со мала помош ) гневот на народот? Од една страна ние од друга страна одродени елити со полни сметки пари.

И во право е Две Кини и Три Русии нема да го спасат.

Помина времето каде што има само две страни кои цело време го минаџираат незадоволството за да си ја извадат кожата.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.709
Поени од реакции
21.691
Моментот кога православната Турчинка која мисли дека е наследник на Атина, Спарта и Македон го напушта Собранието на Македонија.

 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
Црни и тешки денови се пред нас, спасувајте се кој може.

Грциве да стават ембарго и Бугариве да си повлечат инвестициите тоа , веројатно бугарските клубови и промотори , друго не знам со што се влезени значајно едино што Грција е сериозно влезена . Нека си одат слободно, според мене .
Различно време е сега за разлика од 90тите .
Македонија тогаш беше сеуште во рана фаза на членки на организации и со слаб развој на држава и инвестиции .
Сега во Грција има голем број на грчки фирми кои работат со Македонија и спротивно и се ризикува да се наруши комодитетот на грчката економија . Друг фактор е што сме Нато членка . Безбедноста на Балканот ќе се наруши и ќе преставува агресија од членка на ЕУ и од Нато членка кон друга членка . САД како стратешки партнер кон двете земји,Македонија и Грција тешко дека ќе дозволи такво нешто , со оглед дека на прагот ни е Украина на Север и на Југот ни е Израел каде Грција се граничи водено и со влијание преку Кипар .
Поентата ми е дека Македонија има сега далеку тежина како држава и како членка на повеќе организации, дали политички,воено и економски . Грција и поготово Бугарија која ја следи Грција, ќе си направат голема тежина на нивните граници .
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.253
Црни и тешки денови се пред нас, спасувајте се кој може.

Кои се тие инвестиции на Бугарија и Грчка нека каже копитово неписмено. Да видиме од што ќе испаштаме ајде.
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Црни и тешки денови се пред нас, спасувајте се кој може.

Овие па секташиве што за некое денарче се спремни у чмар да го примат доека слушаат како се повторува северна по 100 пати на ден на чело со онаа мрднатана квазиновинарка што му кажуваше на бектеши како сме се викале, би ги пратил на групна терапија и би им пуштал химна, бисер балкански и други патриотски песни по 3 пати на ден.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.291
Кои се тие инвестиции на Бугарија и Грчка нека каже копитово неписмено. Да видиме од што ќе испаштаме ајде.
Како кој се тие инвестиции, знаеш колку пари влагаат во нивните џепови за да им се дозволи на Грците преку Цементара да прават гасна комора во Скопје. Пола ѓубре од Италија го изгореа во печките.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.789
Моментот кога православната Турчинка која мисли дека е наследник на Атина, Спарта и Македон го напушта Собранието на Македонија.

Понекогаш кога ги гледам вака тажно . Ми се врти една мисла само . Што ако би имало една бомба внатре и само еден момент е доволен да полетаат . Ќе биде Македонија многу помирна а тоа е многу сигурно
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.253

Скандинавски СДСМ. Еј глумеле сдс скандинавци и демек ради тоа тепале вмро хахаха. Скандинавски Чомбе од Кисела Вода со ушине ко Слот од Гуниси.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
На здравје уште едно вето и патот кон дното на Европа.
Дното веќе е достигнато. Поголемо дно од ова не постои. Ми е гајле за Северна, ми е гајле за Преспански, ми е гајле за ЕУ.
Не знам како се уште има такви кои не сфатиле до сега дека никогаш ни не беше до името.

Ако ништо друго барем да си го вратиме достоинството. Браво за претседателката!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.484
Поени од реакции
28.809
Еве како ДУИ сеуште може да избере претседател.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom