Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.950
Поени од реакции
8.453
Јас само барам една логичка причина да гласаш за СДС на овие избори, ЕДНА, реална да е. Луѓево, буквално и кампања со програма тераат човече, а изминатиов мандат ни 5% од програмата не ја реализираа, ако не сум грешка? И тоа гордо слики објавуваат некои, што карактер е тоа мене не ми е стварно јасно. Дај бе некој СДС од форумот нема ли, нека каже, од кај ги наоѓаат толку гласови на сите избори кога нема толку партиски вработувања, толку ли сме дегени како народ? Јас разбирам разочарување од другите партии, ама да тераш кампања со СДС после се? Не знам стварно…
Еве ти еден таков (погоди кој е):

И затоа нема да се каам кога во среда ќе го дадам мојот глас за Стево и СДСМ. Ќе ги гласам дури и кога „ми доаѓа понекогаш да ги задавам со голи раце“. Тие се мои луѓе, по сродност и вредност. Не мора да се дружиме и слушаме телефонски. Не мора да играме оро, ама знам, тоа се мои луѓе. А јас од моите луѓе не се откажувам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.173
Поени од реакции
6.595
Еве ти еден таков (погоди кој е):

И затоа нема да се каам кога во среда ќе го дадам мојот глас за Стево и СДСМ. Ќе ги гласам дури и кога „ми доаѓа понекогаш да ги задавам со голи раце“. Тие се мои луѓе, по сродност и вредност. Не мора да се дружиме и слушаме телефонски. Не мора да играме оро, ама знам, тоа се мои луѓе. А јас од моите луѓе не се откажувам.
Vakvite ili slichni na nego mora de se od drushtvoto Bardovci ; Demirhisar ili od Matic klubot
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
764
Поени од реакции
2.434
Јас само барам една логичка причина да гласаш за СДС на овие избори
Станавме членка на НАТО и затворено е прашањето со Грција . Реално и комично вистинито .
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Станавме членка на НАТО и затворено е прашањето со Грција . Реално и комично вистинито .
stavme severdzani i svetska velesila kade kozoebac na plostad seuste se zakanuva i ordite se derat uck... komicno da
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.533
Поени од реакции
4.945
Бугарчето погнасно и од артан нежни стана, во еден нов 27 април ако има дај Боже му се кини глата и не се остава жив како сеља.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.755
Станавме членка на НАТО и затворено е прашањето со Грција . Реално и комично вистинито .
Следен чекор е клучот да им го дадеме на учкиве и да се одселиме. Решен проблем за навек. Реално и комично вистинито.
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
764
Поени од реакции
2.434
Коментар .

Наназад ги прочитав ред други дека задожително било Мицковски да добие по секоја цена 61 пратеник .
Добро,се согласувам . Тој е реално сериозниот лидер во македонскиот блок после Апасиев . Што е разликата со Апасиев . Апасиев нема развиена машинерија и мнозинска подршка . Мицковски има и искрено добро ја одржува ,што е за големо браво и голем плус кај него , но што е разликата со Апасиев . Нема силно јас како лидер и лидерство . Нема радикалност . Премногу е мекуш . Во вакви моменти кога ДУИ и СДС играа со форсирање на своја политика и систем и догма ,немаш метода како да идеш контра едино ако си радикален и агресивен . Затоа скоро деценија беше ВМРО опозиција .
Во ред, Мицковски ќе добие 61 пратеник .
Ме интересираат неколку прашања и услови ?
Дали ќе спроведе судски процесирања против СДС и ДУИ ?
Дали ќе го тргне системот-рутина на партиски клиентелизам ?
Дали ќе направи ревидирање на Преспанскиот Договор ?
Дали ќе го укине договорот со Бугарија ?
Дали ќе постави услови кон ЕУ и Западот за комуникацијата и односот со Македонија ?
Стево Јакимовски вчера убава мисла кажа . Ние не сме сеуште официјална членка на ЕУ и не сме обрзани целосно да придржуваме до тоа што ЕУ го бара од нас за процесот за членство .Дека тоа се единствени критериуми за членство и нема репреговарање на други обиди ! Добро, чим така е , ние немаме целосна облигација кон ЕУ . Ако можат за задни 15 години да сменат неколку услови за членство,а БОСНА,МОЛДАВИЈА и УКРАИНА да стануваат членки а ние не , тогаш да бараме други региони за соработка . Брикс, Кина итн . Да им се постави услов на ЕУ до 2030,ако не се стартува , да си бараме чаре .
Но реалноста на терен е друга слика . Сдс сеуште се живи а Мицковски е амеба која иде и е хранет со гурабии од тате и мама . Дали ќе има 61 пратеник ? Не баш, ќе има одвај 55 пратеници . Ќе мора да има коалиција со Левица !

Друго Давкова да стане претседателка .
Добро, зошто да гласам за неа ако Мицковски е позади нејзе како спонзор ?
Еднаш народот има лошо искуство со Арсовска .
Дали има гаранција дека Давкова ќе биде независна и не е само уште еден вазал за политиките на ВМРО зошто Македонија е моментално во политичка голема криза ? Дали ќе има Данела 2,0 настан ? Персонално барам сигурност .

Според лични ставови , Ванковска,Јакимовски и Давкова се за мој глас .
Според политичко искуство Јакимовски,Давкова и Ванковска .
Комбинирано, Јакимовски,Давкова,Ванковска . Давам предност на искуството . Политиката е силно поле . Давкова и Јакимоски се искусни борци . Разликата е што Јакимовски има пракса, а Давкова е теорија во политиката . Нас како млада држава ни треба моментално политичка пракса на искуство . Зајакнување на државните институции, државна пропаганда и систем .
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
764
Поени од реакции
2.434
stavme severdzani i svetska velesila kade kozoebac na plostad seuste se zakanuva i ordite se derat uck... komicno da
Ако се иде по матрицата на СДС ,да . Успешни се во секое поле и не сме изолирани во светот , најважното .
Но кај нас нормалните , ние сме буквално прегазени и понижени по секоја цена . Зошто, да може да премолчиме зошто штетиме на другите . Албански интереси, тоа е европско , српска интереси , тоа се руски интереси ,грчки интереси , тоа е европско, Бугарија , тоа е европско . Но ние Македонците сме паразитот кај сите . Штетникот .
Македонија е газена до крај со сменето име , погазена држава , мртва држава .
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.278
Поени од реакции
1.975
Тоа што Мицкоски не можеше/смееше да му го каже на Ахмети, го кажа Максим во Струмица.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.191
Поени од реакции
20.824
Друго Давкова да стане претседателка .
Добро, зошто да гласам за неа ако Мицковски е позади нејзе како спонзор ?
Еднаш народот има лошо искуство со Арсовска .
Дали има гаранција дека Давкова ќе биде независна и не е само уште еден вазал за политиките на ВМРО зошто Македонија е моментално во политичка голема криза ? Дали ќе има Данела 2,0 настан ? Персонално барам сигурност .
Не мора да гласаш за неа друже Vori/Флеш, гласај си за Стево Стока, зад него се УЧК како спонзор, со нив има синергија, тие секако имаат цврста рака, што значи добро ќе владеат заедно.

Btw, во иста реченица бараш Гордана да била независна, а ти смета Данела што била независна и не била вазал на ВМРО. :tapp:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.519
Поени од реакции
20.623
Станавме членка на НАТО и затворено е прашањето со Грција . Реално и комично вистинито .
Станавме членка на НАТО и официјален таргет на секој кој НАТО му ја уништил државата и животот, плус со Грција еднострано го решивме проблемот, сменивме се а они ни со мало прсте не мрднаа ... за Грција се уште сме ФИРОМ !!!
Да не беше Србија ќе пропадневме, една членка на НАТО не помогна ни со вакцини ни со ресурси (жито,јачмен итн) ама затоа помогнаа со БЕХТЕЛ И ЕНКА !!!
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.519
Поени од реакции
20.623
Направил профил вчера и топ му биле сегашниве, смрт за комуњара !!!
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
764
Поени од реакции
2.434
Проблемот е што имаме Јакимовски,Максим,Давкова, Ванковска ти е дифолт левичар , Албанциве ти се за утеха како неонацисти или десно . Македонскиот блок ти е целосно левица во менталитет . Ни требаат како Албанциве ,"зелени партии за чување на природата ". Крајна десница во македонскиот блок .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom