Навивачки групи на подрачјето на бивша СФРЈ

Член од
9 април 2024
Мислења
1
Поени од реакции
3
Овде имаш пад на цела ограда, буквално цела ограда од утакмицата пред некој саат, а самото тоа значи дека групата треба да се распушти, толку е. Fedayn на ист начин ги изгуби скоро сите знамиња па се распуштија. Ова за памет, град од 110к, со скоро секојдневни пресметки меѓу две групи да направиш таков пропуст од големи размери - сам човек да ги носи сите знамиња, не заслужуваат ништо од повеќе од распуштање.
Автоматски споено мислење:

Ова ми испадна на нет., колку е веродостојно не знам.

На fedayn им падна и главниот транспарент, а на овие не, но во право си треба да се расформираат им паднаја цела ограда
Автоматски споено мислење:

Ако не се лажам на ист начин имаат паднато и Fedayn, го начекуваат пред куќа човекот со знамињата, претходно од италијанците имале сите потребни информации. Реално и скоро и да не може на друг начин да падне знаме во денешно време. Доста диви се Херцеговците, знам и во Хрватска не ги сакаат и велат за нив дека тие од Херцеговина што се преселени во Загреб/Сплит се најпроблематични, така да ќе биде интересно да се испрати дали и каков ќе биде одговорот на ова.
Fedayn им паднаја пред нивниот стадион, а не пред куќа
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.062
Поени од реакции
12.953
Skoro i da ne moze da padne zname na drug nacin? Drugar Delije im vlegoa na navivacka tribina na navivacite na Radnicki Kragujevac vo sred Kragujevac i i gi sobraa udarnite znaminja.. Znaci ako se saka se se moze osobeno na balkan vo pomalite grupi... Na balkan sekoja navivacka grupa moze na sekogo da zeme udarni zastavi osven sto ne mozes na Delije , Grobari, Torcida, ili BBB zatoa sto oni imaat pogolem broj na luge na tribina i tesko e i preku raboten den vo nikakov termin da i vlezes i zemes. Dodeka kaj site ostanati grupi na balkan osven ovie 4 raboten den primer 13:00 koga nemaat brojka ako nekoj naumil so dobra organizacija moze da i se zemat zastavi mn lesno
Не ја знам ситауцијата што ја спомна со Крагујевац. Али пак стојам на ставот дека со таков напад се поретко и поретко гледаме паѓање на знамиња, најчесто е со начекување и таргетирање на човек кој ги носи знамињата, па пред кола ќе се начека, пред влез итн итн, значително помалку се ситуации кога некој редар со итроштина ќе земе знаме( тука спаѓа и стратешки со напад/замајување од горе, па да остане незаштитено доле и да го собере некој). Најчесно по некои кодекси би било да падне во договорена ферка за знамето 10-10 раце на раце или пак таква ситуација 50 луѓе да нападнат 50 луѓе на трибина, им упаѓаат во нивни простор, они не можат/ не сакаат да го одбранат, и знамето паѓа. Ама вакви ситуации се поретко гледам.

Исто така, Крагујевац и Мостар не би ги споредил баш, од проста причина што сите српски градови имаат феномен навивачи на Звезда и Партизан да се мнозинство во тој град, па тек ондак локалниот клуб. Дури и дел што идат редовно на локалниот клуб, пак се дел и идат на дерби натпревари на Звезда/Партизан. Додека пак во Мостар, баш е рамна поделбата 50-50 на национална база и се знае, босанците имаа еден клуб, хрватите имаат друг клуб. Би се осудил да кажам дека и многу повеќе им значи клубот и навивачката група таму, пошто изразувааат и национално чувство преку нив, додека пак во Крагујевац е поише ко лагана приказна “support your local club", а изгубиле, а не изгубиле транс, никому ништо.

П.с. Кога веќе се спомнаа кодекси за вакви ситуации. За пофалба се едни навивачи на БиХ (Bh Legion), кои имаа изгубено транспарент (им имаат украдено) и го бараа јавно неколку месеци, кога видоа дека им е одземен од навивачи на Звезда, јавно се изгасија и распуштија.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.287
Поени од реакции
8.055
Ништо од гасењето на Ултрас Зрињски Мостар, отсега ќе навиваат под едно од ударните знамиња Ултрас кое за среќа не беше на утакмицата со Звијезда.

ultrasi_kosevo.jpg
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
401
Поени од реакции
1.278
Гледам во Београд е хаос денес се игра дербито звезда партизан ,тепање по улици.
Толку ли се моќни овие делии има ли некоја група од балканов што може да им зададе удар да ги сушти на земја?
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.634
Поени од реакции
4.740
Гледам во Београд е хаос денес се игра дербито звезда партизан ,тепање по улици.
Толку ли се моќни овие делии има ли некоја група од балканов што може да им зададе удар да ги сушти на земја?
Само БББ,моментално бр 1.
 
Член од
23 април 2022
Мислења
253
Поени од реакции
1.136
Да, и гасат легендарни групи по европа у нивни градови
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
401
Поени од реакции
1.278
Баш се јаки кога со полицијата ги внесуваат во штек заставите и прават акции по градот. :pos: :pos: :pos:
Четнику твоите веќе се за посмев,тепани се од делије цело време.Збор ми е хрвативе дали може да ги спуштат на земја делије,гробари се во изумирање.
Еве тука убаво се гледа 20 на 50 и пак го јадат гобари
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
149
Поени од реакции
96
За тоа секоја чест, тоа им е единствено добро што знаат.
Drugar neznam kolku god imas i kolku si upaten u navivackiot svet ama mnogu ne si vo tek se gleda. Od grobari nema ni G veke.. kolku pati pred sekoe derbi delije gi gazat grobari. Pred nekoja godina vi dojdoa pred jna begavte od pred vas stadion!!! Na evroliga mislam deka partizan so zalgiris igrase vi dojdoa delije pred sala, gz preku glava bese... Koja akcija ja imaat napraveno grobari poslednive godini i koja grupa ja ugasija? Nikoja!!! Delije gi imaat ugaseno prvo marinci od subotica , posle firma novi sad , crveni djavoli kragujevac vo Srbija( moze ima i drugi ne mi teknuva vo momentov.
Vo evropa otkako turcite go ubija jagoda za kratko vo minhen na kosarkarska utakmica baern galatasaraj Delije im zemaa udaren trans na galata, srede italija gi napadna na roma, pred skoro na bh fanatikos i sobraa udarni znaminja i dr... Nemoj da mi sporeduvas grobari so delije smesno e. Eden decko ovde pisa kao demek na balkan samo bbb mozele da gi spustat delije na zemja (znaes za desavkata vo atina i kako si pominaa bbb) taka da na balkan ne postoi grupa priblizno do delije a neznam ni vo evropa koj bi mozel osven pozebi polskite grupi i ruskite ( ma da rusive se vo bojkot i ne odat veke na utakmici organizirano poradi novite pravila vo rusija veke mislam 2 godini ni na spartak ni na zenit ni ostanatite)
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
365
Поени од реакции
2.070
Drugar neznam kolku god imas i kolku si upaten u navivackiot svet ama mnogu ne si vo tek se gleda. Od grobari nema ni G veke.. kolku pati pred sekoe derbi delije gi gazat grobari. Pred nekoja godina vi dojdoa pred jna begavte od pred vas stadion!!! Na evroliga mislam deka partizan so zalgiris igrase vi dojdoa delije pred sala, gz preku glava bese... Koja akcija ja imaat napraveno grobari poslednive godini i koja grupa ja ugasija? Nikoja!!! Delije gi imaat ugaseno prvo marinci od subotica , posle firma novi sad , crveni djavoli kragujevac vo Srbija( moze ima i drugi ne mi teknuva vo momentov.
Vo evropa otkako turcite go ubija jagoda za kratko vo minhen na kosarkarska utakmica baern galatasaraj Delije im zemaa udaren trans na galata, srede italija gi napadna na roma, pred skoro na bh fanatikos i sobraa udarni znaminja i dr... Nemoj da mi sporeduvas grobari so delije smesno e. Eden decko ovde pisa kao demek na balkan samo bbb mozele da gi spustat delije na zemja (znaes za desavkata vo atina i kako si pominaa bbb) taka da na balkan ne postoi grupa priblizno do delije a neznam ni vo evropa koj bi mozel osven pozebi polskite grupi i ruskite ( ma da rusive se vo bojkot i ne odat veke na utakmici organizirano poradi novite pravila vo rusija veke mislam 2 godini ni na spartak ni na zenit ni ostanatite)
Како беа нападнати БББ од Делије во атина? Последната група на аеродром беше нападната. БББ на улица дефинитивно би ги прегазиле Делије.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.634
Поени од реакции
4.740
Како беа нападнати БББ од Делије во атина? Последната група на аеродром беше нападната. БББ на улица дефинитивно би ги прегазиле Делије.
Тоа беше пред 15 год во Атина што се деси,се имаат сменето генерации од тогаш.БББ во моментов има најјака екипа од ех ју дефинитивно.
 
Член од
23 април 2022
Мислења
253
Поени од реакции
1.136
Како беа нападнати БББ од Делије во атина? Последната група на аеродром беше нападната. БББ на улица дефинитивно би ги прегазиле Делије.
Па да не требало да ги чекаат да се пребројат? Дај немојте со вакви коментари бар вие озбилни профили што сте, со озбилен навивачки стаж што следите навивачки дискусии што се водат по озбилни тифо форуми. Таму јасно е кај сите кој е кој и како стојат работите у европски не у локални рамки.
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
365
Поени од реакции
2.070
Па да не требало да ги чекаат да се пребројат? Дај немојте со вакви коментари бар вие озбилни профили што сте, со озбилен навивачки стаж што следите навивачки дискусии што се водат по озбилни тифо форуми. Таму јасно е кај сите кој е кој и како стојат работите у европски не у локални рамки.
Очигледно е различно размислување. БББ имаат стил кај што влагаат во нечив град и газат се пред себе, Делије имаат стил кај што со предходно стекнато инфо доаѓаат до сигурен плен. Не се спорни ни 2та начина но поголем шмек ми има стилот на БББ кај што се покажува муда одколку стилот на Делије кај што се покажува тешка организација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom